mloda kobieta w zwiazku ze starszym mezczyzna

Związek ze starszym mężczyzną – czy to ma sens? Zalety i wady

Miłość nie zwraca uwagi na wiek, wygląd, czy na inne podobne aspekty. Uczucie nie wybiera, jednak pewne pary wzbudzają masę kontrowersji z racji nietypowego połączenia. Czy związek ze starszym mężczyzną ma sens? Czy to może się udać? Sprawdź koniecznie!

Co oznacza „starszy partner”?

„Starszy partner” to sformułowanie pada często. Co tak naprawdę znaczy? Mówi się tak w sytuacji, gdy kobieta jest z mężczyzną od siebie starszym. Co ciekawe nie ma tu jednej sztywnej definicji mówiącej o konkretnym wieku, na przykład o 15, czy o 30 latach. Chodzi raczej bardziej o to, że jest to facet po przejściach, a więc może mieć dzieci, byłą żonę, czy też inne trudne zobowiązania na „osobistym” koncie. To wszystko w pewnym stopniu będzie rzutować na relację z młodszą partnerką. Taki bagaż życiowych doświadczeń dla wielu jest kłopotem, albo oznacza poważne problemy w relacji.

Związek ze starszym mężczyzną – czy to ma sens?

Nie ma sztywnych reguł co do relacji damsko-męskich zwłaszcza, gdy mowa o wieku, czy o różnicy ich dzielącej. Sukces związku zależy od masy mniej lub bardziej znaczących czynników, między innymi od podejścia, konkretnej sytuacji i od okoliczności. Wiadomo, że jeśli jest duża różnica wieku pojawiają się kłopoty pokoleniowe, a więc wyróżniają ich inne poglądy, temperamenty, czy też doświadczenie. To właśnie takie elementy mają dużo większe znaczeni niż sam wiek, a więc metryka.

Związek ze starszym mężczyznom może się udać, albo i nie. Stereotyp zakłada, że taka relacja nie ma sensu z racji różnicy pokoleń, choć z pewnością istnieją pewne wyjątki od reguły, bo w tym wypadku połączyło ich silne uczucie. Znajdziemy zarówno wady, jak zalety takiego układu – nie można o tym zapominać!

Związek ze starszym mężczyzna – co ma do tego psychologia?

Związek ze starszym mężczyzną jest dość powszechnym zjawiskiem. Panowie poprzez relacje z młodszą partnerką chcą się odmłodzić, w pewien sposób oszukać biologię i dodać sobie wigoru, wprawdzie zdają sobie sprawę, że jest odwrotnie. To wpływa również na ich ego i poczucie wartości. Panie natomiast z reguły szukają ostoi, poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji finansowej, a więc czegoś więcej niż tylko sam seks. Bywa, że rezygnują wtedy z własnej niezależności i całkowicie poddają się facetowi.

Starsi panowie mają doświadczenie, dlatego doskonale wiedzą, w jaki sposób adorować kobiety i im imponować. Powodują również, że młodsza partnerka czuje się dowartościowana oraz pewniejsza siebie. Zyskuje ona poczucie bezpieczeństwa, dojrzałego partnera niezwykle szarmanckiego z mądrością życiową. Taki facet oferuje jej dużo więcej niż seks i to je przekonuje. Z czasem jednak to może się zmienić, bo mężczyzna traktuje ją, jak dziecko, a to bywa przyczyną wielu konfliktów.

  Jak odróżnić przyjaźń od miłości? Kilka podstawowych roznic

Psychologia nie skreśla związku ze starszym mężczyzną, jednak pokazuje, że to nie będzie prosty układ. Kompromisy są niezbędne w każdym związku, a w tym gdzie jest różnica metryki jest więcej rozbieżności. Ważne jest, aby obie strony czerpały satysfakcję i były zadowolone ze związku. Wiek nie ma wielkiego znaczenia, ale może nieco wszystko komplikować.

Dlaczego związek ze starszym facetem jest uznawany jako coś niewłaściwego?

Istnieje wiele stereotypów, między innymi taki, że kobiety wiążą się ze starszymi facetami tylko i wyłącznie dla korzyści majątkowych, a więc decydują się na bezpieczeństwo finansowe oraz mentalne wsparcie. To nie zawsze jest jednak prawdą, bo pojawia się pomiędzy nimi prawdziwe uczucie, niestety, mało kto z otoczenia stara się je dostrzec.

Związek ze starszym facetem uważany jest za coś niewłaściwego, dlatego mówi się, że „mógłbyś być jej ojcem, albo dziadkiem”. Ludziom trudno zrozumieć dużą różnicę wieku i fakt iż młoda kobieta decyduje się na związek z dojrzałym mężczyzną po licznych przejściach. Mogłaby ona znaleźć kogoś w swoim wieku i ułożyć sobie życie bez „starego” faceta z tak dużym bagażem zobowiązań.

Bywa również tak, że faceci wykorzystują młode jeszcze niedoświadczone dziewczyny by jedynie podbudować sobie ego i przejść kryzys wieku średniego. Takie opinie również krążą o relacji ze starszym mężczyzną.

Zalety i wady związku ze starszym mężczyzną – jak on wygląda w praktyce?

Różnicę pomiędzy partnerami w kwestii wieku są rozmaite, a więc mniejsze bądź większe. Mogą one sięgać 5 lat, a nawet ponad 30. Każdy układ z odmiennym kontrastem ma swoje zalety i wady. Poniżej znajdziesz wszystkie plusy oraz minuty dotykające takie pary.

Związek ze starszym facetem o 5 lat to nie jest dużo, a jednak taka różnica już bywa dla wielu problemem. Jesteście w podobnym wieku, a zatem łączy was sporo kwestii. Łatwiej wam się dogadać niż gdyby był starszy o 30 lat. Plusem będzie też wygląd mężczyzny, bo z pewnością nie pomylą go z Twoim ojcem.

Facet jest dojrzalszy i może dać Ci więcej niż rówieśnik, również potomstwo. Jednak na swoim koncie miewa już rozwód, czy dziecko, ponadto inne zobowiązania, na przykład kredyty. Ten wariant mimo wszystko nie wzbudza aż takich kontrowersji co większa różnica wieku wynosząca, na przykład 10 lat.

Związek ze starszym facetem o 10 lat to popularna sytuacja, bo takie małżeństwa stanowią spory odsetek. Tu dzieli partnerów dekada. Mężczyzna ustatkował się i już wyszalał, dlatego dużo łatwiej podejmować mu decyzję, na przykład o ślubie, czy o dzieciach. Jest on dojrzały emocjonalnie i wie czego chce od życia. Tutaj największą przeszkodą jest jego przeszłość, a więc była żona, czy potomstwo, które będą w waszym wspólnym życiu.

  Po czym poznać że facet się angażuje? 10 sygnałów

Związek ze starszym facetem o 15 lat bywa kłopotliwy, a mimo to taka różnica dzieli masę par. Zyskujesz faceta, który ma doświadczenie, jest opiekuńczy i odpowiedzialny, mało tego ma dystans do wielu spraw, o którym Twoi równolatkowie mogą tylko pomarzyć. Szaleństwa dawno za nim, a mimo to możecie mieć wspólne pasje i marzenia. Przy nim zyskasz stabilizację, choć zobowiązania jakie posiada bywają dla wielu kobiet kłopotem w zbudowaniu szczęśliwej relacji. To pokazuje, że te 15 lat ma zarówno blaski, jak i cienie.

Związek ze starszym facetem o 20 lat to aż 2 dekady, a mimo tego masa par jest razem szczęśliwych. Dużo zależy od przeszłości i od charakterów, jak i od samych oczekiwań. Dziewczyna będzie chciała wyszaleć się, a facet ten etap już dawno zakończył, mało tego w sypialni również bywa mniej temperamentnie niż gdyby facet był młodszy. Poczucie bezpieczeństwa, ojcowska pomoc i mądry człowiek u boku to dla niektórych pań w zupełności wystarcza, wtedy sfera łóżkowa mniej się liczy.

Związek ze starszym facetem o 25 lat to aż ćwierć wieku różnicy między wami. W tym wypadku mężczyzna ma duże doświadczenie, ale posiada również liczne zobowiązania. Nie da się ukryć, że będziecie na zupełnie innym etapie sfer intymnych oraz potrzeb, a to może rodzić pełne spięcia między wami. Zdecydowanym atutem jest to, że facet jest ustatkowany, pełni rolę „ojca” i wie czego chce od relacji oraz od życia. Nie zawsze jednak takie plusy okażą się korzystne dla każdej kobiety, bo może oczekiwać czegoś zupełnie innego, ale przekona się o tym dopiero po jakimś czasie bycia razem.

Związek ze starszym facetem o 30 lat wzbudza najwięcej kontrowersji. Nic dziwnego bowiem dzieli ich szmat czasu i prawdziwa przepaść pokoleniowa. Minusem jest również to, że:

 • rodzice partnerki są w podobnym wieku co jej ukochany
 • facet ma za sobą ślub, rozwód i zobowiązania związane z dziećmi, a nawet wnukami
 • partner ma swoje przyzwyczajenia, które będzie mu trudno zmienić
 • dzieli was wiele lat, a to wpływa na poglądy i wiele innych kwestii
 • panerka jest u szczytu możliwości seksualnych, a partner starszy o 30 lat ma ten etap już dawno za sobą, więc trudno dotrzeć im się w łóżku
 • starszy partner często ma już problemy zdrowotne, więc może wymagać nawet opieki.

Plusem jest za to fakt iż:

 • facet jest opiekuńczy i troskliwy
 • w relacji chodzi o coś więcej niż same zbliżenia fizyczne
 • w tym wieku faceci są rzadziej zazdrośni oraz zaborczy, aczkolwiek z tym różnie bywa
 • dojrzały facet dokładnie wie czego chce od życia
 • facet z wiekiem zyskuje dystans do wielu spraw i życiową mądrość.