Spis treści
Miłość ma różne oblicza oraz fazy. Czasami trudno wyrazić ją poprzez słowa, albo jednoznacznie zdefiniować. Co tak naprawdę znaczy kochać? Jak wygląda miłość, a zauroczenie? W naszym artykule staramy się ubrać trudne uczucia w proste słowa. Koniecznie go przeczytaj!
Rodzaje miłości – jakie są?
Miłość niejedno ma imię. Istnieje naprawdę wiele wariantów tego uczucia, a o niektórych z nich niestety, ale mało się mówi. Miłość małżeńska, do Boga, czy do dzieci – to tylko kilka odsłon. Poniżej znajdziesz jeszcze więcej przykładów:
- Miłość własna
Wbrew pozorom miłość własna to nie egoizm. To najtrudniejsza odmiana ze wszystkich, bo to tolerowanie swoich wad, wyrozumiałość wobec siebie, pogodzenie się z przeszłością oraz wybaczenie błędów. Miłość własna to akceptacja, bez niej trudno nam kogoś obdarzyć uczuciem. Wiara w siebie oraz w swoje możliwości, ponadto poleganie na sobie są budulcem innych relacji międzyludzkich.
- Miłość fizyczna
W tym wypadku nie musi pary łączyć uczucie, a jedynie pociąg fizyczny, a więc intymna bliskość.
- Miłość platoniczna
To uczucie nieodwzajemnione, a więc jednostronne. Często jest ono idealizowane i nigdy się nie spełnia.
- Miłość toksyczna
Tutaj uczucie przynosi więcej szkody niż pożytku, bo partnerzy sprawiają sobie krzywdę – fizyczną bądź psychiczną. Ta odmiana nie wnosi do życia dobra, a wręcz przeciwnie, prowadzi do unieszczęśliwienia ludzi, którzy trwają w tej toksycznej relacji z wielu czasami błahych powodów.
- Miłość rodzicielska
To uczucie silne i bezgraniczne, bo nic nie oczekuje, nic nie narzuca, a akceptuje odmienność, lęki oraz obawy dziecka. Bywa, że taka miłość jest mylona z nadopiekuńczością, a nie zawsze przecież tym jest.
Typy miłości są rozmaite, ale łączy je przede wszystkim uczucie pewnego rodzaju przywiązania. Istnieje kilka definicji opisujących ten wyjątkowy stan. Według słownika języka polskiego – miłość to “głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie” oraz “silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich” i “poczucie silnej więzi z czymś, co jest dla kogoś wielką wartością” dodatkowo to również “głębokie zainteresowanie czymś, znajdowanie w czymś przyjemności”.
Natomiast teoria biochemiczna wygląda inaczej, bo tu miłość powstaje w wyniku działania określonych neurohormonów. Istnieje przede wszystkim dla dobra gatunku, a więc w celu rozmnażania.
Miłość nie powinna nas ograniczać, wręcz przeciwnie, dawać wolność, a jednocześnie poczucie bezpieczeństwa i szanse by być lepszym człowiekiem. Każda ze stron ma prawo do swoich pasji, znajomych, czy odmiennych poglądów. Dwie osoby są różne, a mimo wszystko tworzą w pewnym stopniu jedność. Przysłowiowe połówki jabłka pasują do siebie mniej lub bardziej pod wieloma względami, ale łączy je silne uczucie.
Miłość a zakochanie – czym to się różni?
Miłość, a zakochanie to nieco odmienne stany, a mimo wszystko bywają często ze sobą mylone. Oba przypadki mają wyraźne różnice! W wypadku stanu zakochania idealizujemy drugą osobę, pojawiają się przysłowiowe klapki na oczach, bo ona jest dla nas pewnego rodzaju bóstwem, spełnieniem marzeń, ideałem. Na tym etapie romantyczne uniesienia, pożądanie i wysokie zaangażowanie to norma.
Potem czar pryska i pojawia się często rozczarowanie oraz gorzka refleksja. Przysłowiowe motyle w brzuchu znikają, a para nie zgadza się w wielu kwestiach, dlatego nie może być razem. W miłości uczucie jest silne, przetrwa wiele, bo jest prawdziwe oraz szczere.
Zakochanie jest niekiedy porównywalne do stanu narkotycznego. Może pojawić się nagle od pierwszego wejrzenia, albo po wielu latach znajomości, czy przyjaźni. Z czasem euforyczne uniesienia ustępują, wtedy zauroczenie mija bądź przeradza się w miłość. Gotowość na kompromisy, szczerość, wsparcie, poświęcenie, wspólne życie i planowanie przyszłości – to fundamenty prawdziwego uczucia, a więc miłości. Obie formy emocji wersyfikuje przede wszystkim czas, wtedy udaje się poznać siłę uczucia, a także jego trwałość.
Zauroczenie od miłości odróżnisz dość szybko. W jaki sposób? Poprzez takie fakty, jak:
- miłość rodzi się stopniowo, a zauroczenie natychmiast i tak samo szybko może minąć
- miłość jest budowana na wspólnie przeżytych chwilach, doświadczeniu oraz codzienności, a zauroczenie na wyidealizowanych wizjach, które niekiedy mało mają wspólnego z realnym stanem rzeczy
- zauroczenie to chemia, a miłość – głębokie uczucie bazujące na czymś więcej niż tylko na pożądaniu.
Co znaczy kochać?
Miłość autentyczna jest nieuchwytna, dlatego nie da się jej jednoznacznie zaszufladkować. Kochać to znaczy dbać o kogoś, wspierać go, akceptować takim jakim jest, dawać mu szczęście i okazywać uczucie na różne sposoby, bo chodzi nie tylko o fizyczne gesty. Mimo wszystko nie ma sztywnej definicji, bo każdy tworzy swoją własną odnoszącą się do miłości.
Co znaczy kochać? Burza hormonów ustępuje i pojawia się szara codzienność, której para musi sprostać. To nie jest łatwe, bo trzeba zaakceptować wady, przyzwyczajenia, poza tym zbudować bliskość i zaufanie. Szaleństwo zmienia się w rzeczywistość, bo emocje ewaluują. Płynne przejście z jednej fazy miłości w drugą jest niezbędne by relacja przetrwała. To uczucie się zmienia, są lepsze oraz gorsze chwile, a kochać można przecież na różne sposoby.
Odwzajemniona miłość to dar wzajemny i dobrowolny. To piękne uczucie, które niestety, ale nie zdarzy się każdemu. Trzeba je pielęgnować! Skupienie na drugiej osobie, wpuszczenie jej do swojego życia i wspólne marzenia to droga do głębokiej relacji. To pozytywne uczucie, które daje nam wiele szczęścia, choć wymaga sporo pracy, a nawet poświęceń.
Miłość to suma drobnych gestów, takich jak okazywanie sobie czułości na rozmaite sposoby, niespodzianki, wzajemne przysługi, poświęcenie czasu i wypowiadanie wręcz magicznych i symbolicznych słów „Kocham Cię”. Każdy inaczej okazuje oraz odbiera to uczucie, dlatego z tego powodu mogą pojawiać się liczne nieporozumienia skutkujące rozpadem związku. Dopasowanie się dwóch odmiennych osobowości to nie lada wyczyn, a jednak jest to możliwe.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.