starszy mezczyzna z mloda kobieta

Różnica wieku w związku – czy ma duże znaczenie?

Związek ze starszym mężczyzną, czy z kobietą jest spotykany często. Mówi się, że miłość nie zna wieku, ale czy mimo wszystko ten fakt ma duże znaczenie w relacji? Jak żyć z kimś młodszym? Różnica wieku w związku to dość kontrowersyjny temat i pewnego rodzaju tabu. W naszym artykule znajdziesz nie tylko popularne stereotypy dotyczące tego zagadnienia, ale i liczne fakty. Koniecznie go przeczytaj!

Różnica wieku w związku – dlaczego wzbudzają kontrowersję?

Relacje damsko-męskie nie należą do najłatwiejszych. Niektóre są akceptowalne, inne natomiast budzą różne, często negatywne emocje. Nie tylko związki z dużą różnicą wieku wywołują kontrowersje, bo również te gdzie jedna osoba jest nieco starsza niekiedy pozostałych zwyczajnie dziwią. Dlaczego tak się dzieje? Duże znaczenie mają tutaj tradycje, które są w nas silnie zakorzenione i mocno wpływają na nasze postrzeganie świata. Mimo tego, że czasy się zmieniają i jest coraz bardziej nowocześnie, i tak wciąż rządzą popularne stereotypy powtarzane od pokoleń. Przyczyną tego zjawiska jest także pewnego rodzaju troska o naszą przyszłość wynikająca właśnie z utartych wzorców.

Bez wątpienia im większa jest różnica wieku w związku tym taki układ jest bardziej kontrowersyjny dla innych. Istnieje, bowiem przekonanie, że parę nic nie łączy, a to jedynie przejściowy stan, a zatem nic poważnego i trwałego, zwykły kaprys, który minie prędzej, czy później.

Coraz więcej osób nie ma problemów z zaakceptowaniem nawet dużej różnicy wieku w związku. Prawdziwe uczucie i tak przetrwa, pomimo nacisków oraz niepochlebnych komentarzy. Stereotypy były zawsze, zapewne pozostaną na długo, zwłaszcza gdy dotyczy to relacji damsko-męskich, gdzie widać wyraźne rozbieżności w metryce. W show biznesie od dawna istnieje ogrom par z dużą różnicą. Niektóre są tworzą trwałe więzi, inne to przelotne znajomości. To nie jest zjawisko rzadkie w tej branży, wręcz przeciwnie, niezmierne popularne. Nie zmienia to faktu, iż ciągle prowokuje plotki.

Zalety i wady związku ze starszym partnerem

Związek ze starszym mężczyzną jest zdecydowanie bardziej popularny niż ten z dojrzałą kobietą. Bez względu na płeć każda taka relacja ma zarówno swoje plus, jak i minusy. Warto je poznać nim zaangażujemy się w taką nietypową znajomość na poważnie. O czym należy pamiętać? Do zalet bycia w relacji, gdzie jest duża różnica wieku w związku zaliczymy fakt, iż:

  • dzięki partnerowi możemy dużo nauczyć się o życiu
  • starsze osoby dokładnie wiedzą czego chcą od życia
  • starsze osoby mają w sobie więcej cierpliwości i doświadczenia
  • partnerzy mogą się wzajemnie dopełniać na wielu polach, pomimo rozbieżności w metryce
  • mimo pochodzenia z różnych pokoleń można mieć wspólne pasje, oczekiwania oraz wyznawać podobne wartości, ponieważ dużo zależy od człowieka, a nie tylko i wyłącznie od jego metryki
  • zakochani mają w sobie oparcie i zyskują poczucie bezpieczeństwa.

Nie da się ukryć, że związki z dużą różnicą wieku, jak i z tą niewielką mają też wady. Zdecydowanym minusem jest to, że:

  • pojawia się zupełna inna mentalność
  • prowadzony tryb życia może być odmienny
  • mamy do czynienia ze sporą rozbieżnością w kwestii życiowych doświadczeń
  • rodzina i przyjaciele niekiedy nie akceptują takiej relacji
  • zazdrość o młodszą osobę bywa niebezpieczna
  • społeczeństwo ocenia i komentuje relację
  • czasami trudno dość do porozumienia z racji innych oczekiwań
  • popęd seksualny jest inny, tak jak potrzeby form bliskości
  • niekiedy są widoczne rozbieżności co do potrzeb.

To wszystko może być przyczyną nieporozumień, a nawet i rozpadu związku. Tak, jak w każdej relacji ważne jest dotarcie się oraz pójście na pewne kompromisy. Pojawiają się także obawy związane z przyszłością, mamy między innymi:

  • podejrzenia o zdradę
  • obciążenia kulturowe
  • wątpliwości co do tworzenia wspólnej rodziny, bo czasem wiek jest przeszkodą w planowaniu potomstwa
  • wątpliwości, czy układ przetrwa próbę czasu.

Związki z dużą różnicą wieku a psychologia

Duża różnica wieku w związku się zdarza, choć odsetek takich par nie jest wielki. Psychologia prowadziła na ten temat liczne badania. Wynika z nich, że na rozpad relacji ma wpływ wiele mniejszych bądź większych czynników, między innymi:

  • pochodzenie
  • wykształcenie
  • różny status społeczny
  • brak wspólny zainteresowań.
  Jak rozmawiać w związku? 11 praktycznych rad na rozmowę z partnerem

To pokazuje, że nie zawsze winny jest tu wiek, a tym bardziej różnica pomiędzy partnerami, choć ona wpływa na pewne aspekty. To przekonuje, że ten czynnik tak naprawdę nie przekreśla związku, bo jest tylko jednym z jego czynników. Dużo zależy od dojrzałości, celów i od charakterów pary. Nie powinno unikać się tego, że istnieje różnica wieku, bo ona jest, czy tego chcemy, czy nie. Każde układy nie są wolne od rozmaitych komplikacji, więc nie można wszystkiego zrzucać wyłącznie na metrykę.

W związku ważna jest praca obu stron. Wzajemny szacunek, bliskość, wierność – to są główne fundamenty udanego układu. Różnica wieku w związku nie zawsze jest kłopotem, dlatego że oboje mogą się doskonale uzupełniać. Drobne rozbieżności nie zagrożą relacji, natomiast poważne, takie jak niezgodne plany na przyszłość, czy inne spotykające na drodze trudności już tak.

Szczęśliwa miłość nie zna wieku. Najistotniejsze jest to, czy uczucie jest prawdziwe, a różnice wynikające z metryki nie rzutują aż tak mocno na związek. To często poważne wyzwanie wymagające sporo pracy. Krytyka ze strony innych, czy wątpliwości pojawiają się również w przypadku rówieśniczych związków. Różnica wieku nie jest przeszkodą nie do pokonania to niezaprzeczalny fakt. Co ciekawe, z psychologicznego punktu widzenia to nie jest coś nadzwyczajnego.

Związek ze starszą kobietą a ze starszym mężczyzną – jakie są różnice?

Związek ze starszym mężczyzną jest popularny i pojawiał się od dawien dawna. Nie wzbudza on takich kontrowersji, jak odwrotna sytuacja, gdy to kobieta ma więcej lat niż jej partner. W tym wypadku młodsza dziewczyna zyskuje bezpieczeństwo, wsparcie, często także pomoc finansową. Uczy się wiele od faceta o życiu, a zatem zbiera doświadczenie. Jednak może być ona traktowana, jak dziecko przysłowiowa „córka”, a nawet tak odbierana przez społeczeństwo. W tym przypadku starszy partner ma już ustabilizowaną sytuację, pragnie spokoju i ma z reguły odmienne priorytety niż młoda kobieta. Ona wprowadza chaos, powiew świeżości, a także zmusza do zmiany pewnych nawyków.

Starsza kobieta młodszemu imponuje intelektem, pewnością siebie, pozycją społeczną, albo urokiem osobistym. Dużo łatwiej ją zaspokoić niż rówieśniczkę lub niedoświadczoną, bo wie czego chce. Dla wielu to zdecydowanie bardziej atrakcyjna partnerka niż „małolata” i to pod różnymi względami. Związek ze starszą kobietą zdarza się dość sporadycznie. Dlaczego? Tu zdziwienie i nie akceptacja społeczna jest duża, dlatego masa osób się ukrywa. Młodzi faceci potrzebują się wyszaleć, a przy dojrzałej kobiecie według wielu czeka ich jedynie stabilizacja. Ona ma już uporządkowane życie i pewne etapy za sobą, za to on wciąż szuka swojej drogi. Takie związki z dużą różnicą wieku są bardzo źle odbierane przez innych. Uważa się, że młody człowiek liczy przede wszystkim na wsparcie finansowe na nic więcej, czyli kieruje się interesownością, a jego pani serca – na seks lub jedynie na obecność. Stereotypowe spojrzenie na męskość rodzi problemy.

W przypadku dojrzałych kobiet, tak jak w związku ze starszym mężczyzną najwięcej wątpliwości budzi założenie rodziny, jak i fakt co będzie potem, a zatem na starość. Niezrozumienie otoczenia wciąż jest bardzo duże, pomimo rewolucji obyczajowej, czy równouprawnienia.

5, 10, 15 i 20 lat różnicy w związku – czy któraś z nich może być za duża?

Różnica wieku w związku może wynosić więcej bądź mniej. Każda grupa wiekowa ma pewne plusy i minusy. Z pewnością im niższa to odległość tym łatwiej się dogadać na wielu płaszczyznach. Nie ma tu, aczkolwiek sztywnych reguł. Jak wygląda to w praktyce? Poniżej znajdziesz kilkanaście najpopularniejszych różnic wieku w związku:

  • Związek z osobą starszą o 5 lat wydaje się dość bezpieczny, ponieważ różnica nie jest za duża. Jesteście miej więcej w podobnym wieku, więc macie masę ze sobą wspólnego. Nie ma, tak zwanej przepaści pokoleniowej, a to spory plus. Co jeszcze? Łatwiej wam się dogadać niż gdyby partner był starszy o kilkanaście lat. Zaletą będzie też to, że wasz wygląd nie tworzy dużego kontrastu. To powoduje, że nikt nie będzie mylił partnera z Twoim rodzicem. Starsza strona jest bardziej dojrzała, dlatego też da więcej niż rówieśnik. Możecie myśleć o rodzinie, a zatem o potomstwie, bo nie ma specjalnych przeszkód. Nie da się ukryć, że niektórzy mogą mieć na swoim koncie pewne doświadczenia, na przykład rozwód, czy potomstwo. Ten wariant mimo wszystko nie wzbudza aż takich kontrowersji co większa różnica wieku wynosząca, na przykład 10 lat.
  • W sytuacji, gdy dzieli was już 10 lat, to cała dekada, a mimo to taka odległość dotyka masę partnerów. Różnice są widoczne gołym okiem, nie tylko w kwestii wyglądu fizycznego. Tutaj jedna strona miała czas się wyszaleć, podjąć wiele decyzji złych i dobrych, które mogą się za nimi ciągnąć. Dojrzałość emocjonalna oraz świadomość czego chce się od życia dużo ułatwia. Taki związek może mieć masę kłopotów, od potomstwa, po rozbieżności w celach, które chce się osiągnąć. Nie oznacza to, że relacja musi się rozpaść, bo wiele zależy od osobowości obu stron.
  • Duża różnica w związku to będzie z pewnością 15 lat, choć w statystykach można znaleźć sporo takich relacji i to bardzo udanych. Taki układ ma pewne blaski oraz cienie, o których trzeba pamiętać. Starszy partner przeżył wiele, posiada doświadczenie i bagaż przeszłości. Może okazać masę opiekuńczości i bezpieczeństwa, dodatkowo zapewnić upragnioną stabilizację. Młodsza osoba wciąż jest szalona, a mimo to może ich wiązać wspólna pasja, czy chęć odkrywania świata. Największym niebezpieczeństwem będą tu ciążące zobowiązania, a także niechęć społeczeństwa.
  • Związki z dużą różnicą wieku to te wynoszące 20 lat, czyli aż 2 dekady. Widać tu niebezpieczną przepaść pokoleniową, aczkolwiek ważny jest przede wszystkim charakter oraz przeszłość pary i ich podejście do świata. Jedna strona jest dojrzała, dlatego też prowadzi ustabilizowane życie i ma doświadczenie, poza tym pewne etapy zostawiła dawno za sobą. Oferuje poczucie bezpieczeństwa, mądrość oraz pomocną dłoń. Nie ma tu zazwyczaj miejsca na porywy namiętności, potomstwo oraz w podeszłym wieku na inne kwestie związane ze sferą łóżkową. Jeśli są odmienne temperamenty trudno będzie się „dotrzeć”, a nawet pójść na pewne kompromisy. Przytyki społeczeństwa nie ułatwiają, tak samo jak ataki rodziny.
  Przerwa w związku - do czego prowadzi i czy pomaga naprawić relację?

Koszty każdego wyżej wymienionego układu są, i to bez wątpienia trzeba się z tym liczyć. Należy być ze sobą uczciwym, obiektywnie spojrzeć na sytuację oraz myśleć o konsekwencjach. Niezależnie od wieku można być szczęśliwym i zaspokajać swoje potrzeby w relacji. Młodsi partnerzy często odmładzają, bo dodają energii oraz entuzjazmu. Starsi uczą życia, cierpliwości oraz dzielą się swoim doświadczeniem.

Stereotypy dotyczące dużej różnicy wieku w związku – jakie są?

Związki z dużą różnicą wieku są kojarzone z masą stereotypów, ponieważ uważa się, że:

  • młodszy partner jest z tym dojrzałym tylko i wyłącznie ze względów finansowych, aby zyskać stabilizację
  • starszy partner traktuje młodszą osobę tylko, jako zabawę, pewnego rodzaju odskocznie od nudnej codzienności i sposób na podbudowanie swojego ego
  • starszy partner ma kryzys wieku średniego, dlatego jest z młodszą
  • starszy partner chce się odmłodzić i rozpocząć nowe inne życie, dlatego wiąże się z młodszymi
  • młodszy partner szuka opiekuna, który zapewni mu stabilność i bezpieczeństwo, więc nie chodzi tu o szczere uczucie
  • młodszy partner szuka człowieka, który zastąpi mu rodzica i da wszystko czego brakowało mu w dzieciństwie.

Wszystkie te schematy są krzywdzące dla pary. Nieżyczliwe komentarze mogą być jedną z przyczyn rozpadu takiej relacji, nawet gdy wiąże ich prawdziwa miłość. Związek ze starszą kobietą jest mocniej piętnowany przez społeczeństwo niż ten, w którym to mężczyzna jest dojrzalszy. Uważa się, bowiem że taki układ opiera się przede wszystkim na seksie i dotyczy mocno względów finansowych. Młody facet może jednak woleć doświadczone, dojrzałe panie, a nie „małolaty”. Intencje mogą być różne, dlatego nie można oceniać i piętnować, że różnica wieku w związku zawsze łączy się tylko i wyłącznie z utartymi w społeczeństwie znanymi schematami. Wszystko zależy od intencji poszczególnych partnerów.