pisanie smsa do dziewczyny

O czym i jak pisać z dziewczyną? 135 niebanalnych przykładów

Stosunki damsko-męskie nie są proste, zwłaszcza w latach młodzieńczych masa osób ma problemy z kontaktami z płcią przeciwną. O czym i jak pisać z dziewczyną? Sprawdź 32 niebanalne przykłady, które zagwarantują Ci ciekawą konwersację!

Jak rozmawiać z dziewczyną? To nie takie proste

Rozmowa za pośrednictwem wiadomości lub kanałów social media, czy komunikatorów to dobry pomysł, aby zbliżyć się do kobiety. W ten sposób można kogoś lepiej poznać, poza tym nawiązać nić porozumienia. O czym i jak pisać z dziewczyną? Nie wiesz? W naszym artykule znajdziesz aż 35 niebanalnych przykładów. Koniecznie je sprawdź!

Nawiązywanie znajomości, jak i zacieśnianie więzi bazuje przede wszystkim na rozmowie. To ważny element każdej relacji. O czym i jak pisać z dziewczyną? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek. Oto 35 niebalanych przykładów:

1. Szczerość

Z pewnością dziewczyna doceni fakt, że facet jest szczery i pokazuje swoją prawdziwą twarz. Niby to banalna kwestia, a sporo osób o tym zapomina. Odważ się być sobą!

2. Odniesienia do sytuacji, choć nieoczywiste

Rozmowa sytuacyjna, czyli odnosząca się do danej sytuacji jest świetną opcją do rozmowy. Pisanie o czymś co się wydarzyło niedawno to klasyka. Dobrze jednak podejść do tego niecodziennie, a więc trochę z przymrużeniem oka. To sprawi, że pogawędka będzie zabawna i pozwoli jednocześnie na subtelny flirt.

3. Nawiązanie do aktywności na kanałach social media

Twoje komentarze oraz lajki pokażą, że interesujesz się dziewczyną, ponadto będą pretekstem do rozpoczęcia rozmowy. Nie bądź jednak za nadgorliwy, bo może to źle odebrać. W pogawędce nawiąż do wydarzenia, które uwieczniła na zdjęciu lub bezpośrednio do jej osoby.

4. Ukryty komplement

Facet powinien komplementować kobietę, bo one to lubią. Warto jednak w rozmowie subtelnie ukryć to, na przykład poprzez zaintrygowanie jej. Rusz wyobraźnią, a ona to doceni, poza tym zrobi się jej z pewnością miło. Oklepane klasyki na podryw sobie daruj, wyróżnij się.

5. Bądź szczegółowy

Rozmowa z dziewczyną może dotyczyć w zasadzie wszystkiego. Dobrze zwracać uwagę na małe szczegóły, które pojawiają się na profilu kobiety. To da jej jasno do zrozumienia, że jej się bacznie przyglądasz, jak i doceniasz jej styl, a także gust.

6. Wspomnienia

W momencie, w którym znasz dziewczynę od dawna z pewnością macie wspólne wspomnienia. Powrót do przeszłości może okazać się niebanalnym tematem do rozmowy. Zadziwisz ją swoją pamięcią, a nawet tym, że jesteś sentymentalny, a one to przecież kochają.

7. Spraw, aby Twoje wady były zaletami!

Rozmowa to luźna pogawędka, a jednak dzięki niej możesz pokazać siebie. Przedstaw swój autentyczny wizerunek, ale tak aby zaprezentować wady jako zalety. Nieśmiałość może być tak samo pociągająca, jak gadulstwo. Odpowiednie „sprzedaż” jest kluczem do sukcesu!

8. Spontaniczność

W rozmowie nie ma co czekać, trzeba działać. Powstała cisza może być stresująca, ale nie wolno też zasypywać kogoś setką wiadomości. Spontaniczna reakcja będzie więcej warta niż długie zastanawianie się nad odpowiedzią.

9. Otwarte karty

Rozmowa online dodaje z pewnością odwagi. Nie musisz tutaj zbytnio ukrywać swoich intencji, dlatego też możesz śmiało zaprosić dziewczynę na randkę, czy na inne wyjście. Jeśli się nie zgodzi to trudno. Z pewnością taką odmowę zdecydowanie lepiej znieść niż odrzucenie w cztery oczy.

10. Rozrywka

Kiedy nie ma o czym rozmawiać zawsze dobrze odnieść się do rozrywki. To szeroki temat, z którego możemy dowolnie wybierać interesującą nas tematykę. Unikaj jednak oklepanych pogawędek, zamiast tego postaw na nieoczywiste, nieznane dla kobiety wątki, a wzbudzisz w niej ciekawość.

11. Hobby

Rozmowa o pasjach wciąga, poza tym jest pretekstem do wspólnego wyjścia. Odważ się jednak przełamywać schematy i pokazać swoje hobby od nieznanej strony. Wzbudź w dziewczynie ciekawość, dodatkowo pokażesz jej, że jesteś barwną postacią. Nigdy nie operuj ogólnikami!

12. Pokaż romantyczną duszę!

Rozmowa z dziewczyną to świetny moment, aby odsłonić przed nią duszę romantyka. W subtelny sposób zabiegaj o jej względy, bądź jednak przy tym rozsądny, bo nie na każdym etapie znajomości można pozwolić sobie na to samo.

13. Życiowe historie

Pogawędka z dziewczyną urozmaicona Twoimi życiowymi historiami sprawi, że pokażesz jej, że darzysz ją zaufaniem. Dodatkowo pozna Cię lepiej, jak i dowie się czegoś ciekawego. Mile widziane zabawne anegdotki.

14. Nigdy nie mów tylko o sobie!

Rozmowa na żywo, jak i online to dialog, a nie monolog, dlatego ważne jest odpowiednie wyważenie. Słuchanie oraz mówienie zawsze musi być miej więcej na równi, podobnie jest z pisaniem.

15. Wspólne zainteresowania

Nic nie łączy tak, jak wspólne zainteresowania. Warto poruszyć taki temat w rozmowie, a będzie ona trwała długo. To was z pewnością do siebie zbliży!

16. Polecaj!

W rozmowie z dziewczyną możesz jej polecić ulubioną knajpę, dobry film, czy też książkę. Potem będziecie mieli kolejny pretekst do prowadzenia pogawędki. To powoli wam sprawdzić, czy macie podobny gust.

17. Inspiracje

Otwórz się przed kobietą i nie bój się mówić co Cię inspiruje. Dziel się spostrzeżeniami, przemyśleniami oraz nie zapomnij dopytać o te kwestie dziewczyny. Niech poczuje się częścią rozmowy, a nie jedynie biernym słuchaczem Twoich wywodów.

18. Bądź pomocny

Faceci uwielbiają pomagać kobietom, a one w wielu sytuacjach potrzebują ich wsparcia. W rozmowie możesz wesprzeć ją w kwestii wyboru nowego telefonu, czy też doradzić w innych równie męskich tematach.

19. Nigdy nie bądź nachalny

Rozmowa powinna dawać komfort obu stronom. Nachalne pisanie do dziewczyny może ją zniechęcić do dalszego kontaktu, więc zachować tutaj umiar.

20. Nie staraj się być idealny!

Rozmowa online nieco różni się od tej prowadzonej w cztery oczy. Nigdy nie staraj się być perfekcyjny, jednak zadbaj o poprawną pisownię, zachowaj umiar w używaniu grafik i emotikon. Jeśli pojawi się błąd, czy jakaś wpadka spraw, aby sytuacja obróciła się w żart.

21. Nawiązuj do jej życia

Nowo poznana osoba wydaje nam się zagadką jednak po obserwacji profilu można stwierdzić kilka faktów. To dobry pretekst do rozpoczęcia pogawędki. Praca, hobby, miejsce zamieszkania – szukaj różnych odniesień.

22. Zaskocz ją!

Fakty, ciekawostki i mity – to idealne tematy do rozmów. Zaskocz dziewczynę nieznanymi informacjami. Pokażesz jej coś nowego i wzbudzisz w niej same pozytywne emocje.

  Panseksualizm - kim jest panseksualista i na czym to polega?

23. Odnoś się do wypowiedzi dziewczyny

Warto zaangażować się w rozmowę, bo dziewczyna to doceni. Dopytuj, okazuj zainteresowanie i staraj się zgłębiać wątek. Z uwagą śledź wiadomości i na nie reaguj, a zyskasz duży plus u kobiety.

24. Marzenia

Każdy człowiek ma większe bądź mniejsze marzenia. Niektórzy nie chcą mówić, aby nie zapeszać, za to inni chętnie dzielą się tym z innymi. Zapytaj dziewczynę o cele, a z pewnością poznasz ją bliżej. Kto wie może się okaże, że łączy was więcej niż mogłoby się na początku wydawać.

25. Skup się na rozmowie!

Pisanie z dziewczyną zazwyczaj pojawia się pomiędzy obowiązkami domowymi, czy pracą. Nie wymaga sporo czasu, bo odpisanie zajmuje jedynie kilka sekund. Nie rób jednak tego od niechcenia! Skup się na rozmowie, pamiętaj o poprzednich wątkach, ponadto okazuj jej uwagę, bo wyczuje, że robisz to tylko, aby jej szybko odpisać.

26. Nigdy się nie chwal

Zaimponować dziewczynie możesz na wiele sposobów. Wcale nie musisz pokazywać jej co posiadasz, aby wydać się jej interesujący. Wysyłanie jej zdjęć samochodu, czy wypraw w kontekście chwalenia się nie jest dobrym pomysłem. Uzna bowiem, że jesteś lanserem.

27. Otwartość

Rozmowa online jest specyficzna. Nie każdy lubi długie pisanie. Musisz się jednak otworzyć i w pewien sposób dopasować do trybu rozmowy danej dziewczyny. Kiedy odnajdziecie balans będzie wam zdecydowanie łatwiej prowadzić ciekawą konwersację.

28. Czasami odpuść

Rozmowa online może być bardzo przyjemna, jak i męcząca. Kiedy dziewczyna wyraźnie daje Ci do zrozumienia, że nie jest zainteresowana daj jej spokój. Możesz za jakiś czas ponownie spróbować, a może ona sama się pierwsza odezwie.

29. Luz

Rozmowa z dziewczyną może stresować nawet ta prowadzona online. Wrzuć na luz, a całość przyniesie Ci więcej frajdy. Spięcie da się wyczuć nawet na odległość, więc pamiętaj o tym.

30. Urozmaicaj rozmowę

Komunikatory pozwalają nam nie tylko pisać, ale i się usłyszeć, czy też zobaczyć. Zanim nawiążesz taki kontakt spytaj dziewczynę, czy ma ochotę porozmawiać nieco inaczej niż zwykle.

31. Pisz o tym co aktualnie czujesz

Odwaga w rozmowach online jest widoczna nawet u osób na co dzień nieśmiałych. Kiedy facet nie boi się mówić o tym co czuje jest w oczach kobiety stawiany, jakby wyżej. Doceniają one mocno jego szczerość oraz fakt, że potrafi dzielić się emocjami nawet w zwykłej rozmowie w sieci.

32. Kulturalny facet

Pisząc z kobietą unikaj wulgaryzmów, za to pamiętaj o zwrotach grzecznościowych, aby pokazać dziewczynie szacunek. Zawsze się z nią witaj, a także życz dobrej nocy, a zapunktujesz.

33. Nigdy nie pisz wszystkiego

Pozostawienie pewnej dozy niedomówień wzbudza kobiecą ciekawość. Nigdy nie sprawiaj, aby niektóre tematy zdominowały waszą pogawędkę, na przykład praca, czy Twoje hobby. Stawiaj na urozmaicenie konwersacji, a wyjdzie to na plus.

34. Nigdy nie krytykuj kobiety

Trzeba pamiętać, że każdy ma swoje własne poglądy i może ich bronić. Nigdy nie krytykuj dziewczyny, a więc uszanuj jej zdanie, nawet gdy jest odmienne od Twojego.

35. Pewność siebie

Rozmowa online, tak samo jak ta prowadzona w cztery oczy pozwala Ci pokazać swoją pewność siebie. Nie demonstruj jednak tego, że masz duże ego, czy mniemanie o sobie, a fakt, że znasz swoją wartość, a także własne zalety, jak i wady.

Nie tylko to co mówisz ma znaczenie, ale również samo zachowanie – pamiętaj o tym! Mowa ciała, mimika, kontakt wzrokowy, ton głosu, zapach – to również wpływa na odbiór drugiej osoby.

Bądź swobodny jednak nie przekraczaj pewnych granic, a więc strefy komfortu dziewczyny. To może ją wystraszyć, a nawet pokazać jej, że jesteś kolejnym desperatem, którego miała okazję poznać. Pokaż się z jak najlepszej strony, ale nie udawaj nikogo innego.

Podczas rozmowy z dziewczyną na początku znajomości zdecydowanie unikaj kłopotliwych tematów, które mogą powodować spięcia, a nawet ostre kłótnie, czy też jej zawstydzenie lub zażenowanie. Wobec tego zapomnij o zagadnieniach, takich jak:

 • problemy rodzinne, finansowe, czy zdrowotne
 • religia
 • polityka
 • byli partnerzy
 • seks – zamiast tego postaw na delikatne podteksty, które mimo wszystko rozgrzeją atmosferę i pobudzą wyobraźnie, a nie będą dosłownym odniesieniem.

Głupie żarty też sobie daruj, podobnie, jak oklepane teksty na podryw, które może jej powiedzieć tak naprawdę każdy facet. Daj jej do zrozumienia, że jest wyjątkowa. W jaki sposób? Okaż to słowami. Podczas rozmowy musisz mieć zawsze jasno określony cel.

Zupełnie inaczej konwersacja toczy się, gdy jesteś nią zainteresowany i podoba Ci się, a w inny sposób kiedy myślisz tylko i wyłącznie o relacji przyjacielskiej, bo zupełnie nie czujesz przysłowiowej chemii między wami. Droczenie się, żarty i flirt to od razu da jej jasny sygnał, że to może być coś więcej niż miła znajomość.

O czym można pisać z dziewczyną?

W dobie social media coraz bardziej popularny staje się podryw online. Facebook, Instagram, Tik Tok, Tinder, a nawet ogólnie dostępna fora – miejsc w internecie jest wiele. Nowoczesne technologie pozwalają nam bez wychodzenia z domu poznawać nowe osoby.

To będzie idealna opcja dla osób nieśmiałych oraz takich, które w realu mają opory do nawiązywania znajomości twarzą w twarz, na przykład w sklepie, czy w barze. O czym można pisać z dziewczyną? Jeśli jest podobna do Ciebie to masz ułatwione zadanie, bo łączą was, na przykład wspólne zainteresowania, czy życiowe cele.

W sytuacji, gdy nie znasz jej i nie masz szansy dowiedzieć się o niej czegoś więcej, na przykład od znajomych musisz działać intuicyjnie i stopniowo ją poznawać.

O czym można pisać z dziewczyną? Tak naprawdę można poruszyć każdy temat, od sportu i zainteresowań, po pracę, i marzenia. Nawet jeśli skupiasz się w konwersacji na popularnych zagadnieniach staraj się kobietę jakoś zaskoczyć. Unikaj klasyki w stylu co robisz w wolne weekendy?

Lepiej sformułuj to pytanie zupełnie inaczej, na przykład tak – bez czego nie wyobrażasz sobie wolnego weekendu? Poniżej znajdziesz 32 niebanalne przykłady pytań, które spowodują, że konwersacja stanie się niezwykle ciekawa:

 1. Czy śpiewasz pod prysznicem?
 2. Co najdziwniejszego w życiu jadłaś?
 3. Najgorsza potrawa to..
 4. Jaką kuchnię lubisz?
 5. Twoja ulubiona kanapka to…
 6. Jakiej umiejętności chciałabyś się nauczyć?
 7. Czego nie cierpisz we współczesnym świecie?
 8. Jakie miałaś marzenia w dzieciństwie?
 9. Kim chciałaś zostać, jak byłaś mała?
 10. Czego się boisz najbardziej?
 11. Jaki był najlepszy dzień w Twoim życiu?
 12. Którą podróż najlepiej wspominasz?
 13. Co byś zrobiła z milionem dolarów?
 14. Jak wspominasz swoją pierwszą jazdę samochodem?
 15. Masz wolne 5 minut co robisz wtedy?
 16. Jakie jest Twoje największe marzenie?
 17. Jakie spełniłaś ostatnio marzenie w życiu?
 18. Co chcesz robić za 10 lat?
 19. Co Ci się kojarzy ze słowem wolność?
 20. Najgłupsza rzecz w życiu jaką zrobiłaś?
 21. Jesteś spontaniczna?
 22. Co masz zawsze w torebce?
 23. Co lubisz w swojej pracy?
 24. Co Ci się we mnie najbardziej podoba?
 25. Co Cię kręci w życiu?
 26. Co Cię najbardziej bawi?
 27. Masz łaskotki?
 28. Szybko biegasz?
 29. Najbardziej szalony sport jaki uprawiałaś to?
 30. Najgłupszy tekst na podryw, jaki pamiętasz to…
 31. Jakie masz najstarsze zdjęcie w telefonie?
 32. Co zbierałaś w dzieciństwie?
 33. Podróże
 34. Ulubione seriale i filmy
 35. Ostatnie wakacje i wyjazdy
 36. Hobby
 37. Kulinaria
 38. Sport
 39. Historie życia
 40. Marzenie z dzieciństwa
 41. Zwierzęta
 42. Plany na weekend
 43. Praca
 44. Sztuka
 45. Media społecznościowe
 46. Anegdoty z dzieciństwa
 47. Rodzina
 48. Restauracje
 49. Wartości
 50. Gwiazdy
 51. Ulubiona piosenka
 52. Edukacja
 53. Telewizja
 54. Życie
 55. Wszechświat
 56. Ciekawostki
 57. Plany na przyszłość
 58. Sny
 59. Marzenia
 60. Oczekiwania
 61. Nowoczesne technologie
 62. Jedzenie
 63. Dieta
 64. Idole
 65. Sławni ludzie
 66. Gry wideo
 67. Zakupy
 68. Randki
 69. Wolny czas
 70. Pytania filozoficzne
 71. Superbohaterowie
 72. Żarty
 73. Życie prywatne
 74. Szczęście
 75. Zmiana klimatu
 76. Stereotypy
 77. Historia
 78. Stereotypy
 79. Sen
 80. Lęki
 81. Bieżące wydarzenia
 82. Codzienna rutyna
 83. Życiowe motto
 84. Przyjaciele
 85. Osiągnięcia
 86. Talenty
 87. Trendy
 88. Stresujące sytuacje
 89. Miejsce zamieszkania
 90. Kraje
 91. Najlepsza doświadczenia
 92. Kosmos
 93. Fotografia
 94. Zmiany w życiu
 95. Języki obce
 96. Kreatywność
 97. Starzenie się
 98. Taniec
 99. Natura
 100. Ogrodnictwo.
  Kiedy facet zaczyna tęsknić i żałować rozstania?

Nie trzymaj się kurczowo jednego tematu, staraj się urozmaicić konwersację, poza tym unikaj lawiny pytań, bo rozmowa z dziewczyną to przecież nie jest przesłuchanie. Pogawędka ma być naturalna, przede wszystkim miła dla obu stron.

Zarówno rozmowa w cztery oczy, jak i online to nie monolog, więc musisz dać szansę na wypowiedzenie się drugiej osobie. Odrobina żartu, flirtu oraz dystansu do siebie jest wręcz pożądane. Obserwuj reakcje kobiety to gwarancja sukcesu, tak samo jak zaangażowanie w rozmowę.

Udana rozmowa – poznaj jej sekret!

Relacje damsko-męskie przynoszą wiele emocji u obu stron. Baw się rozmową, czyli nie analizuj każdego słowa i myśli, bo to tylko pogarsza sprawę. Jako facet staraj się prowadzić pogawędkę, ale mimo wszystko daj dziewczynie szansę na pokazanie siebie. Kobiety uwielbiają, gdy w rozmowie są:

 • odniesienia do emocji
 • barwne historie, nawet jeśli je nieco ubarwiasz
 • ciekawe myśli
 • refleksje
 • anegdoty.

Dzięki temu pogawędka staje się niezwykle barwna, a dziewczyna poprzez to zostanie zaintrygowana. Chce potem Cię bliżej poznać, a jednocześnie sprawdzić, czy nadajecie na tych samych falach i czy jest szansa na coś więcej niż zwykła znajomość.

Pamiętaj, że jeśli mówisz tylko o sobie możesz wyjść na osobę zarozumiałą, zapomnij także o plotkowaniu i przemądrzałych morałach.  Nigdy nie udawaj eksperta w tematyce, o której nie masz pojęcia, na przykład o kobiecych kosmetykach.

Rozmowa musi być ciekawa, ale nie monotonna. Wszystko jednak zależy, od tego, czy jest przysłowiowa chemia, czy to jedynie przyjacielska pogawędka. Warto być sobą i nikogo nie udawać, bo to prędzej, czy później i tak się wyda. Autentyczność zawsze się obroni!

Na początku znajomości pozbądź się oczekiwań, w ten sposób zachowasz luz oraz spontaniczność, która Ci pomoże przełamać pierwsze lody w tej relacji. To pozwoli pozbyć się stresu oraz ciśnienia na to aby być idealnym. Staraj się wszystko dobrze wyważyć, żeby ani nie wyjść na błazna ani na taniego podrywacza.

Rozbaw dziewczynę, do tego daj jej poczucie, że ją słuchasz oraz nie zapomnij o adorowaniu. Fascynująca rozmowa pozwoli uniknąć kłopotliwej ciszy, mało tego nawet nie będziecie wiedzieć kiedy czas tak szybko minął.

Kiedy spędziliście miło czas warto później za to podziękować, a także utrzymywać dalej kontakt. Naturalne będzie zatem wymienienie się numerem telefonu, czy odezwanie na Facebooku. Być może rozmowa sprawi, że zapragniecie poznać się bliżej. Co jeśli okazała się kompletną klapą? Nie martw się ani nie szukaj winnych. Próbuj dalej, dlatego też doskonal swoje umiejętności konwersacji i się nie zniechęcaj.

Poznawaj nowe dziewczyny i ucz się flirtu. Rozwijaj poza tym swoją pewność siebie, niestety, ale jej brak mocno widać w kontaktach z płcią przeciwną. Być może wystarczy zmiana nastawienia, otwarcie się na drugą osobę lub poznanie odpowiedniej dziewczyny by odkryć sekret udaje rozmowy.

Jak zacząć rozmawiać z dziewczyną po raz pierwszy?

Pierwsza rozmowa to moment trudny, a zarazem bardzo ekscytujący. Przywitanie się jest obowiązkowym elementem. Co dalej? Po nim najlepiej zadać pytanie, dzięki temu zwiększamy sobie automatycznie szansę, że dziewczyna odpisze. Poradzenie się też jest wyśmienitą opcją na nawiązanie kontaktu. Coś zabawnego, ciekawego oraz intrygującego – to zawsze daje nam okazję, aby zainteresować sobą. Co napisać do dziewczyny? Oto kilka przykładów:

 • Cześć, masz świetny gust może mi doradzisz?
 • Hej, słyszałem, że doskonale tańczysz może wybierzemy się razem na tańce i mnie podszkolisz?

O czym pisać z dziewczyną jak nie ma tematu?

Czasami bywa tak, że pojawia się w głowie kompletna pustka. Spokojnie, bowiem gdy brak tematów łatwo jest je wymyślić. Jak to zrobić? Wykorzystaj miejsce, w którym przebywaliście, wspólnych znajomych, czy pasje, aby nawiązać nić porozumienia. Dobrym pomysłem będzie także popularna klasyka, a więc pogoda, kulinaria lub opinie o danym lokalu. Dla wielu to banały, aczkolwiek od nich uda się stworzyć kolejne dużo ciekawsze wątki i zachować poprzez to płynność rozmowy. Tematy do pisania z dziewczyną przyjdą wtedy same!

Jak słowa działają na dziewczyny?

Dziewczyny lubią komplementy, ale nie te oklepane, tylko spersonalizowane. Doceń nie tylko jej urodę, ale przede wszystkim dokonania i osobowość. Nie słodź jednak zbytnio ani nie kłam, bo to przyniesie skutek odwrotny! Wysil się i przygotuj dłuższe zdania w których sprytnie ukryjesz komplementy. Daj się ponieść fantazji, choć zachowaj równowagę, aby nie słodzić zanadto.

Jak słowami wzbudzić w dziewczynie emocje?

Wiele zwrotów wzbudza w nas silne emocje. Jakie słowa działają na dziewczyny? Dłuższe zwroty typu „ciągnie mnie do Ciebie” bądź „jesteś wyjątkowa”. Dobrym pomysłem są także pytania wzbudzające dreszczyk – „wszystko inne staje się nieistotne” i „uwielbiam z Tobą pisać.” Pozytywny wydźwięk oraz nieco uznania potrafi zdziałać cuda!