znak serca

Co to znaczy kochać? Tak to łatwo powiedzieć!

Miłość to piękne uczucie, które ma różne formy. Rodzicielska, własna, do zwierząt i do przyjaciela – odmian jest cała masa, bo to tylko kilka z nich. Co to znaczy kochać? W naszym artykule próbujemy odpowiedzieć na to nieoczywiste pytanie. Koniecznie go zatem przeczytaj!

Kochać – co to właściwie znaczy, że kogoś kochasz?

Relacje międzyludzkie nie należą do najłatwiejszych. Zanim przyjdzie miłość pojawia się w pierwszej kolejności zauroczenie, ale oba te uczucia są często ze sobą mylone. Nie każdy również daje szansę, aby „love” dojrzało, bo pojawia się rozczarowanie spowodowane nagłym brakiem przysłowiowych motyli. To pokazuje, że emocje ewaluują i się zmieniają z czasem, i to jest normalne. Miłość rodzicielska, siostrzana, do siebie – to tylko kilka przykładów uczuć z jakimi mamy w życiu do czynienia.

Co to znaczy kogoś kochać? To darzyć drugą osobę głębszym uczuciem. W słowie „kocham” znajdziemy, między innymi troskę, akceptację, wsparcie, szacunek, opiekuńczość, a jednocześnie okazywanie ciepła, a także tolerancję, między innymi wad. To coś więcej niż zwykła sympatia. Według słownika języka polskiego PWN to oznacza „darzyć kogoś uczuciem miłości albo bardzo lubić kogoś lub coś; też: żywić do drugiej osoby gorące uczucie połączone z pożądaniem”. Kochać może dla każdego oznaczać coś zupełnie innego. To my sami tworzymy definicje tego słowa, bo miłość ma różne postacie.

kochajaca sie para

15 sygnałów, które świadczą że kogoś kochasz

Kiedy pojawia się miłość w człowieku zachodzą pewne zmiany zarówno w wyglądzie, jak i w zachowaniu. Jakie pojawią się najczęściej sygnały? Poniżej znajdziesz 15 znaków, które świadczą o tym, że kogoś kochasz. Oto one:

1. Skracanie dystansu fizycznego

W momencie, gdy pojawia się uczucie to zakochani pragną być blisko siebie. Dochodzi wobec tego do skracania dystansu fizycznego. Niby przypadkowe dotknięcie, zbliżanie się podczas rozmowy, czy siadanie blisko – to tylko kilka przykładów, jakie da się dostrzec na początku. Ewidentnie ciągnie was do siebie!

2. Hormony powodują emocjonalną niestabilność

Miłość sprawia, że hormony buzują i jest w nas wiele emocji, od ekscytacji, po zdenerwowanie. Pojawiają się przysłowiowe „motylki w brzuchu”, poza tym kieruje nami euforia.

3. W Twojej głowie jest tylko ten człowieka

Kiedy kogoś kochasz to non stop myślisz o swojej drugiej połówce. Co chwilę pojawia się w Twojej głowie myśl – „co robi”, „jak się czuje”, „czy tęskni”. Bez przerwy zastanawiasz się co u niego.

  Ciągłe kłótnie w związku - co to może oznaczać?

4. Idealizujesz obiekt westchnień

Zakochani bardzo często idealizują drugą osobę, dlatego patrzą na nią przez „różowe okulary”. Nie dostrzegają wad, jak i niedoskonałości, bo widzą jedynie same zalety. Uwielbiasz dosłownie każdy aspekt jego wyglądu, a także charakteru, bo masz „klapki na oczach”.

5. Szybsze bicie serca

W otoczeniu ukochanej osoby Twoje serce bije szybciej, bo ten człowiek budzi w Tobie niezwykłe emocje, poza tym przy nim dosłownie wariujesz.

6. Planowanie wspólnej przyszłości

Zakochani, którzy poważnie myślą o znajomości bardzo często dość szybko zaczynają planować co dalej. Co więcej, jeśli Ty coś robisz automatycznie myślisz o drugiej stronie i uwzględniasz ją w swoim życiu, bo bez niej nie wyobrażasz sobie jutra.

7. Mocno dbasz o siebie!

Kiedy się zakochasz to zaczynasz mieć większą chęć podobania się. To z kolei prowadzi do tego, że poświęcasz masę uwagi swojemu wizerunkowi, ponadto zmieniasz swoją dzienną rutynę, zachowanie oraz maniery, aby idealnie pasować do swojego wybranka. Gołym okiem można dostrzec wyraźną metamorfozę.

8. Tęsknota

Zakochani chcą być ze sobą dosłownie 24 godziny na dobę. Każda rozłąka wiąże się dla nich z silnym uczuciem tęsknoty. Wymiana wiadomości tekstowych, telefony, a także śledzenie kanałów social media – to wszystko staje się dla nich codziennością, bowiem zrobią wszystko, żeby być ze sobą w stałym kontakcie.

9. Rozmowa

W przypadku zakochanych rozmowy trwają wiele godzin. Poznajecie się, dzielicie emocjami oraz „docieracie”. Budowanie dialogu jest priorytetem, bo chcecie wiedzieć o sobie dosłownie wszystko. Nie ważny jest czas, miejsce, bo wy i tak poświęcacie się sobie w pełni.

10. Mocne uczucie empatii

Zakochany człowiek odczuwa bardzo silne poczucie empatii względem swojego obiektu westchnień. To powoduje, że gotów jest do wielu poświęceń, a nawet i wyrzeczeń.

11. Masz masę motywacji do działania

Mówi się, że uczucie uskrzydla i jest w tym twierdzeniu nieco prawdy, bo zakochani mają dużo więcej motywacji. Pragną być lepszym człowiekiem, chcą się rozwijać i realizować. Robią wszystko, aby zaimponować drugiej połówce. Miłość powoduje, że chcą czerpać z życia pełnymi garściami.

12. Czujesz się zawsze dobrze

Kiedy ktoś jest zakochany buzują w nim hormony szczęścia. Czujesz się dobrze w towarzystwie ukochanej osoby, bo nie musisz nic udawać, możesz być sobą. Dodatkowo jego obecność dodaje Ci energii, a także daję masę wsparcia i pozytywnych emocji.

  Jak zerwać z chłopakiem? 10 kroków do rozstania

13. Nie myślisz o byłych

Miłość sprawia, że wszystkie byłe związki przestają mieć znaczenie. Nie wracasz do nich myślami, jak zdarzała się to kiedyś. Nagle ex znika, jak za sprawą magicznej różdżki.

14. Zaborczość

Intensywny pociąg fizyczny jest tak samo normalny, jak zazdrość. Boisz się, że ktoś może odebrać Ci ukochaną osobę, poza tym rządzą Tobą silne emocje.

15. Spojrzenie

Oczy mówią czasem więcej niż słowa. U zakochanych lśnią, a źrenice są rozszerzone. Przyglądają się sobie godzinami, do tego wielokrotnie ich spojrzenia się spotykają. W tłumie nie spuszczają z siebie ani na chwilę oczu.

zakochana w sobie para

Dlaczego miłość jest nam potrzebna?

Mówi się, że bez miłości żyje się bardzo ciężko. Dlaczego? Budowanie relacji i przebywanie z ludźmi jest pewnego rodzaju potrzebą każdego człowieka – zwierzęcia stadnego. Nie zawsze uda się znaleźć prawdziwe uczucie, bo to wiąże się z poświęceniem, ciężką pracą i z ogromnym zrozumieniem. Mimo wszystko miłość to duża wartość sama w sobie, choć może powodować ból, cierpienie i rozczarowanie.

Miłość jest potrzebna w naszym życiu, ponieważ:

  • wnosi nas na nowe etapy rozwoju psychiczno-emocjonalnego
  • każdy chce czuć się kochany i bezpieczny
  • „dodaje skrzydeł”
  • to bogate doświadczenie, które pozwala nam siebie samych lepiej poznać
  • uczymy się żyć w symbiozie z innymi
  • uczymy się akceptować innych takimi, jak są a więc ze wszystkimi wadami oraz zaletami
  • uczymy się odpowiedzialności za siebie i za innych.

Miłość jest dużo bardziej bogatsza niż przyjaźń, bo jest budowana na większej ilości płaszczyzn. Uczucie powoduje, że zyskujesz doświadczenie, poza tym motywuje Cię do zmian na lepsze. Samotność według wielu badań jest przyczyną powstawania masy chorób, między innymi depresji.

Trzeba pamiętać, że miłość do samego siebie jest najważniejsza. Dlaczego? Zaakceptowanie swojego prawdziwego „ja”, czyli wszelkich wad oraz niedoskonałości pozwala nauczyć się kochać innych, i to pomimo wszystko. To ważne, bowiem bez tego nie stworzymy udanej relacji, bo będziemy uważać, że na nią nie zasługujemy. Miłość własna wcale nie jest egoistyczna, wręcz przeciwnie, jest konieczna, żeby darzyć uczuciem ludzi.