para na kanapie z kotem

Miłość bez wzajemności – co zrobić w tej sytuacji?

Niestety, ale miłość bez wzajemności zdarza się bardzo często. To niezwykle przykre doświadczenie, które powoduje wiele negatywnych uczuć. Co można zrobić w tej sytuacji? Jak sobie poradzić z odrzuceniem? W naszym artykule dowiesz się wszystkiego o zagadnieniu kochać bez wzajemności!

Nieodwzajemniona miłość – co oznacza?

„Zakochana bez wzajemności”, „zakochanie bez wzajemności” – takie słowa można usłyszeć z ust wielu osób. Co oznaczają? Miłość bez wzajemności jest to jednostronne uczucie, z którego nic nie wyjdzie, bo druga osoba nie jest zwyczajnie zainteresowana. Oferuje nam jedynie przyjaźń, albo kompletnie nie chce jakiegokolwiek kontaktu. Zdarza się i tak, że nie jest absolutnie świadoma uczuć, bo są skrywane. To pokazuje, że scenariusze miłości bez wzajemności są rozmaite.

„Miłość platoniczna” tak mówi się potocznie o uczuciu nieodwzajemnionym. To stan zakochania, ale nieszczęśliwy. Kochać bez wzajemności znacząco różni się od odrzuconej miłości, dlatego że w tym drugim przypadku dostajemy jasny sygnał po wyjawieniu prawdy, że uczucia obu stron są zupełnie odmienne. Mamy tu dość dosadny komunikat, który nie pozostawia nam żadnych złudzeń co do dalszych losów tej znajomości. Nie można nikogo zmusić do uczuć, to niezaprzeczalny fakt. Jedno jest pewne, naprawdę ciężko jest przetrwać taki zawód miłosny, bo targają nami silne emocje, od złości, po ból.  

Kochać bez wzajemności to:

 • zakochać się w kimś kto jest dla nas całkowicie niedostępny
 • zakochać się w kimś kto jest potencjalnie dostępny, aczkolwiek nie wyjawiamy mu swoich uczuć
 • wyznanie miłości, która zostaje odrzucona, a mimo to dalej w to brniemy mimo iż znamy prawdę
 • tęsknota za związkiem, który się zakończył.

Psychologia a miłość bez wzajemności

Kochać bez wzajemności – ten temat analizowało sporo badaczy i prowadzono liczne badania. Z naukowego punktu widzenia to co przeżywamy po odrzuceniu, a więc negatywne emocje są skutkiem aktywacji w mózgu części, która jest związana z motywacją, nagrodami, a także z uzależnieniem. Będzie wobec tego bardzo trudno okiełznać te uczucia na już, to wymaga czasu.

Miłość bez wzajemności jest przeciwieństwem tego prawdziwego uczucia. Pogarsza ona nasz stan psychiczny. Jesteśmy wrakiem człowieka, a w tym momencie nasze odczucia są podobne do tych, jakie wywołuje w nas śmierć kogoś bliskiego. Przechodzimy pewnego rodzaju żałobę. To jak sobie z tym poradzimy zależy od naszego charakteru, wieku, płci, czy od siły uczucia. Zakochanie bez wzajemności może skończyć się nawet stanami depresyjnymi, samobójstwem, bo scenariusze tego są rozmaite.

  Kiedy związek nie ma sensu? 10 oznak rychłego rozstania

Psychologia potwierdza, iż czas leczy rany, dlatego im więcej go mija tym dla nieszczęśliwie zakochanych lepiej. Wtedy właśnie w mózgu zacierają się wspomnienia związane właśnie z miłością bez wzajemności. Dużo łatwiej jest nam pogodzić się z tym niefortunnym zdarzeniem.

Dlaczego miłość bez wzajemności jest zawsze najsilniejsza?

Miłość daje nam energie, motywacje oraz ma spory wpływ na nasze zachowanie. Od zakochanych bije entuzjazm, jak i siła. Szczęśliwa to prawdziwe błogosławieństwo, za to ta nieszczęśliwa, odwrotnie, przekleństwo. Mimo wszystko nie ma wątpliwości, że to jedno z najsilniejszych uczuć, jakich może doświadczyć człowiek.

Zakochanie bez wzajemności bywa silniejsze niż tradycyjna miłość odwzajemniona. Dlaczego? Przeżywamy to zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Co więcej, ma to spory wpływ na nasze życie, zachowanie oraz na poczucie wartości. Kochamy bez wzajemności, bo:

 • niektórzy mylą przyjacielską troskę z miłością, tak samo jak spędzanie wspólnych chwil i wspólne żarty z czymś poważniejszym
 • obdarzamy uczuciem osoby destrukcyjne, które nie są w stanie odwzajemnić naszego uczucia
 • podobny charakter lub wyobrażenia o danej osobie powodują w nas silne, miłosne uczucia, nie zawsze jednak rzeczywistość idzie w parze z naszym stworzonym w głowie obrazem.

Miłość bez wzajemności w dużej mierze jest przez nas samych wyidealizowana. Mamy wobec tego o drugiej osobie niekiedy mylne zdanie. Nie dostrzegamy wad, pewnych niewłaściwych zachowań i zapominamy o przykrościach. Idealizowanie obiektu uczuć jest całkowitą normą.

Jak wyleczyć się z miłości bez wzajemności?

W sytuacji, gdy osoba jest zakochana bez wzajemności musi poradzić sobie ze skrajnymi emocjami, które nią cały czas targają. Jak się wyleczyć z tego fatalnego uczucia? Przede wszystkim:

 • poukładaj sobie wszystko w głowie, głównie swoje uczucia
 • odetnij się całkowicie od osoby, którą darzysz uczuciem
 • zamknij ten rozdział życia i myśl o przyszłości, a nie o przeszłości
 • nie rozpamiętuj tego co się wydarzyło
 • wyciągnij wnioski na przyszłość
 • nie obwiniaj się za odrzucenie miłości
 • pracuj nad swoją samooceną, bo z pewnością przez to wydarzenie ucierpiała
 • pozbądź się fałszywej nadziei, że coś się zmieni.
  Fazy rozwoju związku - jakie są? Najważniejsze etapy związku

Zakochałam się bez wzajemności, to się zdarza i nie jest to koniec świata, jak się w tym momencie większości wydaje. Nie ma co przedłużać sobie cierpienia oraz rozczarowania, dlatego też wyrzuć go z głowy i swoje marzenia z nim związane. Jeśli będziesz do tego wracać, Twoje samopoczucie tylko na tym ucierpi. Pozwól sobie jednak na wypłakanie, wyrzucenie z siebie tego wszystkiego. Z pewnością, dzięki temu poczujesz ulgę i będzie Ci prościej zapomnieć.

Zmiana miejsca, a więc otoczenia pozwala nam łatwiej zapomnieć o obiekcie westchnień, tak samo jak wyjście z domu i spędzanie czasu z przyjaciółmi, bawiąc się. Nie ma co jednak spieszyć się z randkami, bo nic raczej z tego nie wyjdzie, bo w naszej głowie wciąż będzie pojawiać się nieodwzajemniona miłość. Dodatkowo niepotrzebnie skrzywdzimy przez to kolejną osobę.

Czy da się zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości?

Zakochanie bez wzajemności dotyka wiele osób, i to bez względu na wiek. Nieszczęśliwa miłość powoduje, że single nie są w stanie potem zbudować stałego związku, bo boją się kolejnego odrzucenia. Notorycznie można również powtarzać te same błędy, a więc wybierając niewłaściwą osobę.

Nieodwzajemniona miłość jest bolesna, dlatego gojenie ran potrwa. Warto zdać sobie sprawę, że prędzej, czy później to samoistnie minie. To dobry moment, aby przeanalizować swoje wcześniejsze relacje, być może wciąż gubimy się w pewnym schemacie. Wybierasz takich samych mężczyzn? Boisz się ponownie zakochać? Wyjście z tego jest trudne, tak samo jak z emocjonalnego dołka. Spotykaj się z ludźmi, rozwijaj swoje pasje, a zatem daj sobie szansę na odzyskanie wiary, że wszystko się jeszcze ułoży.

Niestety, ale „kocham bez wzajemności” to nie mija szybko, bo to proces i to długi. U każdego przebiega zupełnie inaczej. Prędzej, czy później jednak uda się zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości. Mimo wszystko pojawią się tu charakterystyczne 3 etapy:

 • na początku jest poczucie niesprawiedliwości, do tego ból emocjonalny oraz fizyczny
 • po czasie nasza rozpacz pogłębia się i narasta frustracja, ponadto silne napięcie emocjonalne rośnie, komplikuje nam życie
 • na koniec emocje stopniowo się wyciszają, a odrzucenie coraz mniej boli i zaczynamy zapominać o tym co zaszło.