Spis treści
Zdrada to świadome działanie, które prowadzi do zawiedzenia zaufania bliskiej osoby. Niewierność w związku niszczy uczucie, a jednocześnie wystawia je na poważną próbę, którą przetrwają tylko nieliczni. Nie każda osoba po czymś takim jest w stanie wybaczyć ukochanej taką krzywdę. Nie da się ukryć to proces. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, jak wyglądają etapy po zdradzie. Jak to dokładnie przebiega? W naszym artykule znajdziesz szczegółowy opis każdej fazy. Koniecznie go zatem przeczytaj!
Zdrada – jak się odbija na związku?
Zdrada jest to naruszenie jawnych oraz niejawnych oczekiwań. To nic innego jak zawiedzenie czyjegoś zaufania. Chodzi tu nie tylko o fizyczne zbliżenie, ale również o dzielenie się z kimś intymnymi myślami, uczuciami lub o dopuszczenie do flirtu, także w internecie. Nie da się ukryć, że każdy może definiować zdradę na swój własny sposób! Przyczyn niewierności jest cała masa, od braku zrozumienia w związku, po codzienną rutynę i unikanie bliskości.
Nie da się ukryć, że każdy człowiek inaczej reaguje na pewne zdarzenia. Zdrada to ciężkie doświadczenie, bo ktoś czuje się zraniony, oszukany, a nawet i odrzucony. Trudno poradzić sobie z natłokiem negatywnych emocji. To wszystko zabiera pewność siebie, spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Niestety, ale to odbije się na relacji. W jaki sposób? Para oddali się od siebie, ponadto będzie unikać bliskości fizycznej, a więc czuć ogólnie ochłodzenie stosunków na wielu płaszczyznach. To jakie znaczenie nadamy zdradzie ma spory wpływ na dalszy przebieg sytuacji. Charakter, sposób bycia oraz nastawienie – to też kluczowe kwestie. Niezbędne jest odbudowanie zaufania, poczucia bezpieczeństwa, a także należy przewartościować pewne kwestie. To wszystko ma pewne plusy, bowiem para lepiej przyjrzy się swoim potrzebom, zacznie więcej rozmawiać i przepracować kłopoty. To jednak wymaga sporo pracy!
Zdrada to jest naruszenie normy, jak i przekroczenie pewnych granic. Zanim wszystko wróci na właściwe tory musimy szczerze porozmawiać, wszystko sobie wyjaśnić oraz ustalić jak będzie wyglądać dalsze, wspólne życie o ile nie będzie rozstania. Przepracowanie problemów i niewierności pozwoli iść dalej, i to razem. Nie każdy oczywiście będzie w stanie wybaczyć fakt, że doszło do niewierności i wymazać to zdarzenie z pamięci.
Zdrada dotyka jednocześnie dwie strony. Osoba zdradzona, gdy się o tym dowie trwa w pewnego rodzaju „roller-coasterze” mieszanki uczuć. Jej samopoczucie się z pewnością zmieni, jak i pojawiają się liczne skutki uboczne, takie jak bezsenność, brak apetytu, i napady płaczu. Dochodzi do tego poczucie winy, złość na partnera, a nawet nienawiść. Natomiast niewierny facet lub kobieta mierzy się z konsekwencjami emocjonalnymi, dodatkowo z piętnem najbliższych. To pokazuje, że każda ze stron ma ciężko.
Etapy po zdradzie – 5 najważniejszych z nich
Etapy po zdradzie to pewien schemat, który dotyka każdego kto doświadczył niewierności. Jak to wygląda? Po kolei przechodzimy przez odmienne uczucia oraz specyficzne zachowania aż do momentu, gdy pogodzimy się z tym co się stało. U każdego może to przebiegać nieco inaczej, choć punktów wspólnych oczywiście nie brak. Według H. Aleksander etapy po zdradzie składają się z 5 stadium. Jakich? Oto one:
1. Szok oraz niedowierzanie
Na samym początku po zdradzie zawsze pojawia się szok i niedowierzanie, bo absolutnie się ktoś tego nie spodziewał lub odwrotnie, nie przyjmował do wiadomości, że w relacji może być coś nie tak. Jak to się objawia? Nie dochodzi do nas, że ukochana osoba oszukała, okłamała oraz zdradziła. Szok z czasem ustępuje reakcji obronnej – niedowierzaniu. Pokrzywdzony stara się odsunąć od siebie prawdę, bo to bolesny cios, który sprawia, że życie się dosłownie rozpada.
Etapy po zdradzie żony i męża rozpoczynają się tradycyjnie od wypierania prawdy. Brak siły sprawia, że ciężko jest zmierzyć się z tym co się stało. Wypieranie to mechanizm obronny, który ma za zadanie ułatwić funkcjonowanie na starych zasadach. Szok oraz niedowierzanie objawia się, między innymi rozpaczą, poczuciem rozbicia i ogólnym wstrząśnięciem. Nic nie jest takie, jak było, choć staramy się zachować pozory, że nic się mimo wszystko nie zmieniło. Co ważne, jeśli zatrzymamy się w tym miejscu wciąż będziemy trwać w tej fazie, a żałoba się nie skończy!
2. Złość i oskarżenia
Po szoku następuje moment, w którym czujemy złość. Oskarżamy partnera o zniszczenie życia i o inne rzeczy, aby poczuć się lepiej. Etapy po zdradzie mają odmienne charakterystyczne momenty. II faza to staranie się za wszelką cenę wyeliminować drugą osobę, a więc pozbywamy się jego rzeczy, urywamy kontakt i wmawiamy sobie, że przecież nigdy nie byliśmy w pełni szczęśliwi w tej relacji. Mieszanka emocji oraz czasem racjonalne zachowanie sprawia, że mamy nie doświadczyć cierpienia po zdradzie. Dzieje się dużo, a dewaluacja wartości partnera jest w tym wypadku absolutną normą.
3. Równowaga
U każdego etapy po zdradzie męża lub żony trwają mniej bądź więcej, bo wszyscy na swój indywidualny sposób przez nie przechodzimy. Przełomem z pewnością okazuje się powrót do równowagi, a więc mamy za sobą naprawdę ciężkie momenty, sporo wylanych łez oraz awantur, ale powracamy na „prostą”. Stopniowo zaczynamy oswajać się z nową sytuacją, ponadto powoli wracamy do swojej rutyny i obowiązków. To, że czujemy się lepiej ze sobą oraz więcej wychodzimy do ludzi pozwala nam odzyskać utraconą energię, a także nadzieje na lepsze jutro. Pomoc innych okazuje się niekiedy niezbędna, aby zyskać potrzebny dystans i równowagę. Co ważne, mimo odzyskania stabilizacji na wielu polach i tak nie jesteśmy gotowi na nową relację. Na to jest zdecydowanie za wcześnie!
4. Odbudowa zaufania
Kolejny moment, który pojawia się po zdradzie to będzie odbudowa zaufania do siebie, a także do innych, bowiem wracamy do równowagi. Nie ma mowy o porównywaniu się, dobijaniu się negatywnymi myślami oraz o duszeniu w sobie negatywnych uczuć. Zaczynamy odzyskiwać poczucie bezpieczeństwa, a to daje nam szanse na budowanie w przyszłości kolejnej relacji. Ważną rzeczą jest fakt, że pod koniec etapy po zdradzie pozwalają nam skupić się w pełni na sobie. To czas na wyciągnięcie wniosków, refleksje oraz na rozwój. Odbudowa zaufania do siebie i innych to krok, który pozwala spojrzeć na byłego partnera nieco łagodniej, a dzięki temu istnieje szansa na wybaczenie niewierności oraz na rozpoczęcie nowej przyszłości.
5. Postanowienie
To przełomowa chwila, bowiem mamy już postanowienie co do przebiegu relacji. Możemy zdecydować się odejść lub odwrotnie, pozostać w związku i próbować go ratować. Trzeba pamiętać, że każdy na swój sposób „choruje” po zdradzie, a powrót do równowagi nie jest łatwy, tak samo jak wybaczenie.
Etapy po zdradzie są liczne, a każdy okazuje się pewnego typu przełomem. Początek jest trudny, bo wtedy negatywnych emocji jest sporo, niekiedy możemy czuć się nimi wręcz przytłoczeni. Z czasem jednak zaczynamy rozumieć co się stało, bowiem „na chłodno” podchodzimy do sprawy. Pogodzenie się z niewiernością jest trudnym doświadczeniem, dla niektórych można by rzec, że życiową lekcją. Momentami wydaje się, że nie da się tego przetrwać, jednak na koniec widzimy wszystko zupełnie inaczej.
Żałoba po zdradzie – ile trwa i jak ją przetrwać?
Mówi się, że po zdradzie następuje żałoba po związku. To trudny okres, w którym cierpimy, bijemy się z myślami i rozdrapujemy rany. Szukamy powodów, dla których do tego doszło. Niekiedy zapominamy, że wina leży po obu stronach w takim samym stopniu.
Każdy na swój sposób „leczy” się z niewierności, dlatego też nie ma sztywnych ram czasowych ile trwa po tym żałoba. U jednych etapy po zdradzie żony i męża są aż 4, natomiast u innych jest ich więcej bądź mniej. Osoby emocjonalne zdecydowanie bardziej cierpią niż te pewne siebie oraz o narcystycznej osobowości, które nie są tak uczuciowe. Na cały proces wpływa również fakt jak doszło do zdrady, ile trwała oraz w jaki sposób się to wydało. Jeśli związek był wypalony to jakoś łatwiej jest pogodzić się z tym co zaszło, za to w momencie, gdy ktoś kocha naprawdę będzie mu trudniej zaakceptować fakty.
Żałoba po zdradzie może przybierać odmienne formy. Jedne osoby odcinają się wtedy całkowicie od świata i płaczą w przysłowiową poduszkę, pozostałe korzystają z życia pełnymi garściami, jak gdyby nigdy nic się nie stało. Planowanie zemsty, uprzykrzanie życia ex oraz „szukanie zastępstwa” – to ma pomóc poczuć się lepiej, jednak przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Urażona duma i zdeptanie uczuć to bolesny cios, który ma swoje konsekwencje. Osoba zdradzona musi przecierpieć swoje, aby zacząć nowe życie.
Czy powrót do normalności po zdradzie jest możliwy?
Nie da się ukryć, że romantyczna wizja miłości, a także wychowanie ma ogromny wpływ na człowieka. Kiedy doszło do zdrady to zazwyczaj jesteśmy przekonani, że to nic, bowiem to była wielka miłość i wszystko da się jakoś uratować. Złość z czasem minie, a emocje opadną. Rezygnujemy z siebie, aby spełnić marzenie o prawdziwej miłości. Jesteśmy w stanie przymknąć oko, ale i tak w środku nas boli, że ukochany oszukał i zdradził. Udajemy, że jest dobrze, a tak naprawdę wciąż nas to męczy.
Zdrada dosłownie przewraca nasze życie do góry nogami. Z dnia na dzień kończy się związek, a my zostajemy sami ze swoimi negatywnymi emocjami. Wszystko co budowaliśmy przestaje mieć sens, a nowa rzeczywistość przytłacza. Sprawa komplikuje się, gdy są dodatkowo dzieci, wspólnie mieszkanie lub łączy was praca. Powrót do normalności zajmuje mniej lub więcej czasu, a i tak niekiedy trudno odzyskać równowagę samodzielnie. Korzystanie z pomocy specjalisty jest dla wielu koniecznością, bo odbudowa poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa jest trudna.
Powrót do normalności po zdradzie nie jest łatwy, więc może trwać nawet miesiącami oraz latami. Pomoc rodziny, przyjaciół oraz psychologa pozwala szybciej się pozbierać po traumatycznym doświadczeniu i odzyskać upragniony balans. Akt wybaczenia jest kluczowy, aby zacząć nowe życie, zarówno z partnerem, jak i będąc singlem. Kiedy ktoś chce wybaczyć niewierność musi przejść pewną drogą, nie jest łatwa i nie ma tu skrótów. To etapy po zdradzie męża lub żony, które wyglądają następująco:
- pokuta – polega na zgłębieniu dokładnie tematu zdrady, aby móc zdecydować o tym jak potoczy się dalej relacja
- skrucha – bez skruchy nie ma mowy o wybaczeniu, czyli osoba, która zdradziła musi w pełni wziąć za to odpowiedzialność, poza tym przeprosić
- zadośćuczynienie – kolejna faza w przypadku wybaczenia to rekompensata za popełniony błąd oraz wspólne szukanie rozwiązania
- zgłębianie przyczyny zdrady może pomóc parze nie tylko dojść do wspólnych wniosków, ale i uniknąć w przyszłości podobnych zdarzeń
- wybaczenie to nie tylko zamknięcie tematu zdrady, ale i ustalenie nowych zasad, na których ma funkcjonować dalej związek.
Zdrada niszczy życie. Najłatwiej jest oczywiście zakończyć związek i odejść. Czasami dobrze jednak podjąć próbę ratowania miłości, bliskości, szczęścia, a także bezpieczeństwa. To mimo wszystko będzie sprawa indywidualna i decyzja każdego człowieka.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.