Spis treści
Nigdy żadne rozstanie nie jest łatwe. W momencie, gdy to była naprawdę poważna relacja i trwała długo to jeszcze trudniej jest później sprostać samotności. Koniec miłości wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami, na które musimy się przygotować. Jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku? Nie wiesz? Sprawdź koniecznie nasze rady!
Rozstanie w zgodzie lub niezgodzie – wpływa na jego jakość i czas powrotu do normalności
Rozstanie po wieloletnim związku to trudne doświadczenie. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak mocno się do kogoś przywiązujemy i za nim tęsknimy. Z reguły odczuwamy potem silny niepokój, który jest związany bezpośrednio z samotnością, uczuciem porzucenia i niskim poczuciem własnej wartości. W życiu pojawia się nagła pustka, którą ciężko czymś zapełnić. Przeżywasz silne, negatywne emocje, a to bezpośrednio wpływa na codzienne życie. Powrót do normalności nieco zajmie, a u każdego trwa to mniej lub dłużej, bo to bardzo indywidualna kwestia. Nie rób nic na siłę, daj sobie czas na przeżywanie emocji. Nie ma co od razu decydować się na nagłą zmianę trybu życia, na przykład na imprezowanie lub na wychodzenie do ludzi, gdy jesteś introwertykiem. Zaleca się postawić na tak zwaną „kwarantannę”, a więc czas, który pozwoli Ci przecierpieć rozstanie, ale nie podejmuj radykalnych kroków zmieniających Twoje życie, bo to przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Rozstanie się w zgodzie ma wiele więcej plusów niż się wydaje. Zachowanie przyjacielskich relacji pozwala nam powiedzmy „mniej odchorować” rozpad związku. Nie ma tu bowiem poczucia gniewu, wyrzutów, poza tym innych podobnych negatywnych uczuć, które powodują kłótnie i napięcie. Właśnie, dzięki temu zachowasz zdecydowanie lepsze samopoczucie. Łatwiej również będzie zaakceptować fakt, że to koniec i nie da się tego w żaden sposób naprawić. Rozstanie w niezgodzie może naprawdę uprzykrzyć nam życie, bo były partner utrudnia żucie, na przykład toczy z nami walkę o kwestie finansowe bądź dzieci. Trudno będzie wam dojść do porozumienia, a to przełoży się bezpośrednio na nowe samotne życie. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że to jak się rozstaniemy wpłynie na jakość, a także na czas powrotu do normalności. Im mniej spięć, nerwów oraz nerwowych sytuacji tym lepiej!
10 sposobów na przetrwanie rozstania po długim związku
Wiele osób zastanawia się, jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku. Niestety, ale trzeba się przygotować na to, że nie ma złotej recepty, która uleczy złamane serce i przyspieszy powrót do życia. Co zatem zrobić? Poniżej znajdziesz 10 uniwersalnych sposobów, które pomogą Ci przetrwać ten czas:
1. Skup się na sobie
Związek nie da się ukryć, ale zabiera nam mnóstwo czasu. Kiedy nagle zostajesz sam to dobra okazja, aby wrócić do swoich pasji, spróbować czegoś nowego bądź zadbać o swoją formę. To wyśmienity pomysł, bowiem nie mamy czasu na rozmyślanie i wracanie do tego co było, ponadto jesteśmy bliżej innych ludzi, więc samotność aż tak mocno nam nie dokucza. Pamiętaj, że zwiększanie własnych kompetencji dodaje pewności siebie, do tego mocno rozwija. Plusów jest więc bardzo dużo, dlatego warto skupić się na sobie, a nie myśleć o rozpadzie relacji.
2. Spraw sobie przyjemność, czyli rób co lubisz!
Jak pozbierać się po długoletnim związku? Zadbaj o siebie i o swoje potrzeby. Odrobina przyjemności nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie, bo pomoże Ci zapomnieć o rozpaczy oraz o osamotnieniu, a przede wszystkim pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Wyjazd, spotkania z przyjaciółmi, wycieczka rowerowa – na różne sposoby możesz sprawiać sobie przyjemności. Dobrze jest poprawiać swój nastrój, choćby drobnymi rzeczami. Zdziwisz się, jak jakość życia się zmieni się wtedy na plus!
3. Otwórz się na innych
Rozstanie z ukochaną osobą powoduje, że chcemy byś sami, dlatego też unikamy innych ludzi. Co zrobić w takiej sytuacji? Otwórz się, poczuj, że nie jesteś sama. Mimo wszystko nie warto się zmuszać do wychodzenia, ale raz na czas można sobie pozwolić chociażby na kawę z przyjaciółką, czy wyjście do pubu ze znajomymi. To doskonały sposób, aby się rozerwać, a przede wszystkim zapomnieć o byłym partnerze. Możesz poznać nowych ludzi, poza tym uwierzyć, że czeka Cię jeszcze wiele dobrego w życiu.
4. Przemyślenia
Nie warto rozpamiętywać rozstania, bo to tylko obniża nastrój. Zdecydowanie lepiej jest pomyśleć o swojej przyszłości, czyli tym co na nas czeka. Co pomoże? Zastanów się czego potrzebujesz, jak wyobrażasz sobie swoje życie oraz czy Twoja rutyna dnia codziennego nie wymaga zmian po rozpadzie relacji. Niekiedy niewielka rzecz ma ogromny wpływ na nas i nasze samopoczucie.
5. Pozwól sobie na złe emocje
Oczywiście każde rozstanie wiąże się z negatywnymi emocjami. Pojawia się wtedy, między innymi złość, płacz, do tego inne dość silne uczucia. Nie musisz ich ukrywać, bo to ważne jest, aby się ich pozbyć, dzięki temu poczujesz się lepiej. Płaszcz, krzycz, a więc wyrzuć z siebie wszystko co Cię męczy. Przepracowanie rozpadu związku nieco zajmie, dlatego nie oczekuj, że poprawa przyjdzie z dnia na dzień. Na wszystko potrzeba czasu i cierpliwości, zwłaszcza gdy było się z kimś latami.
6. Pozbądź się rzeczy partnera
Długoletnia relacja powoduje, że mamy nie tylko masę przyzwyczajeń, ale również wspomnień związanych z byłym partnerem. Konieczne jest zebranie wszystkich zdjęć oraz pamiątek i pozbycie się ich, na przykład z mieszkania. Spakuj wszystko i oddaj lub schowaj gdzieś. Zapomnij o sentymentach! Co z oczu to z serca – to pozwoli nam w pewien sposób ograniczyć pojawianie się w głowie myśli o relacji, która się rozpadła.
7. Nie bój się prosić o wsparcie
Wiele osób po rozstaniu boi się prosić o wsparcie innych, wręcz udaje, że samodzielnie świetnie sobie radzi z nową sytuacją, choć wcale tak nie jest. Przyjaciele, rodzina, a nawet nowo poznane osoby to dla niektórych nieoceniona pomoc, aby przejść przez ten kryzys. Towarzystwo podnosi na duchu, zabiera czas, co więcej uświadomi Ci, że nie jesteś sama, jak i dodatkowo podniesie poczucie własnej wartości.
8. Wyciągnij wnioski z poprzedniej relacji
Rozstanie to koniec pewnego etapu w życiu. Należy się z tym pogodzić, ponadto wyciągnąć wnioski z nieudanego związku. Chwila na autorefleksję pozwala nam nabrać dystansu, jak i przede wszystkim spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. Może wciąż powtarzasz te same schematy bądź zmieni się Twój pogląd na bycie z kimś. To kluczowe, aby dać sobie czas na wyciągnięcie wniosków nim od razu zaangażujemy się w coś nowego.
9. Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem!
Jak rozstać się po długim związku to jest tak samo trudne, jak fakt co zrobić ze sobą po rozpadzie relacji. Mamy nagle wrażenie, że wszystko tracimy, a nasze życie nie ma już sensu. Zacznij podejmować nowe wyzwania, zarówno w życiu prywatnym, jak i służbowy, a zyskasz więcej energii, nadziei oraz innych pozytywnych emocji. Otwórz się na to co może się stać, dlatego też stopniowo planuj swoją przyszłość, a zapewniamy, że szybko odzyskasz utracone poczucie stabilizacji.
10. Terapia
Nie każdy jest na tyle silny, aby po długim związku samodzielnie się pozbierać. Ważne jest w tym momencie skorzystanie z pomocy fachowca – terapeuty, który pozwoli odbudować zaufanie do ludzi i świata, a przede wszystkim pomoże odbudować pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Specjalista to dla niektórych jedyne rozwiązanie, gdy dotyka depresja lub inne podobne skutki rozstania.
Czy warto od razu pakować się w kolejną miłość?
Bardzo często zaraz po rozstaniu ludzie decydują się na kolejny związek. To dobrze, czy źle? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele czynników wpływa na to, czy relacja zakończy się sukcesem. Zawsze w nową miłość powinnyśmy wchodzić wyłącznie będąc świadomym popełnionych błędów, aby nie powielać kolejny raz nieudanego schematu. Czasami niezbędny jest czas, aby pewne kwestie przepracować, być szczęśliwym samemu ze sobą, a także racjonalnie podejść do budowania nowego związku. Pakowanie się od razu w miłość nie jest najlepsze, gdy chcesz się na kimś odegrać bądź robisz to wyłącznie dlatego, że czujesz samotność. Twoje uzasadnienie powinno być przecież zupełnie inne!
Dla wielu kolejna miłość zaraz po rozstaniu z byłym, długoletnim partnerem jest potwierdzeniem atrakcyjności, wypełnieniem powstałej pustki po długoletniej relacji, a także pewnego rodzaju zemstą na byłym partnerze. Oczywiście może to być prawdziwe uczucie, ale lepiej na nie poczekać niż zadowalać się byle czym, aby nie być samotnym człowiekiem. Bycie singlem daje nowe możliwości, które nie zawsze oznaczają kolejny związek.
Kiedy będziesz gotowa na kolejny związek? Daj sobie czas!
Miłość nigdy nie jest lekarstwem na złamane serce i to istotna kwestia, o której łatwo zapomnieć. Trzeba być świadomym, że nowa relacja nie uleczy bólu, samotności i innych złych emocji, a niestety, poprzez swoje nieprzemyślane działanie możemy kogoś dodatkowo skrzywdzić. Zachowaj zdrowy rozsądek! Kolejnym związek musi być dobrze przemyślany, bo wielokrotnie to wyłącznie zauroczenie, a nie nic głębszego i poważnego. Daj sobie czas, aby wszystko na spokojnie przemyśleć i kogoś dobrze poznać nim podejmiesz jakieś radykalne kroki. Nie chodzi o zaspokojenie swoich potrzeb, a o rozsądne budowanie nowej relacji na solidnych podstawach. Brak odpowiednich fundamentów może sprawić, że związek się bardzo szybko rozstanie, a Ty znów zostaniesz sam z jeszcze większym poczuciem rozczarowania.
Zastanawiasz się kiedy ktoś jest gotowy na nowy związek? Dla niektórych potrzeba kilku tygodni, natomiast u innych to trwa nawet kilkanaście miesięcy, a nawet lat nim zdecydują się na relację. Nie łatwo będzie komuś zaufać i na nowo się zakochać, a nawet uwierzyć ponownie w miłość. Rozstanie to traumatyczne doświadczenie, które pozostawia trwały ślad w człowieku, zwłaszcza te długie i poważne związki wymagają chwili, aby się pozbierać. Nigdy nie staraj się na siłę wchodzić w nic nowego, bo to się nie uda.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.