kobieta podejrzewa faceta o zdrade

Jak wybaczyć zdradę mężowi lub żonie? 10 praktycznych porad

Zdrada dotyka wiele par, a staż związku nie ma tu naprawdę znaczenia. Niewierność wprowadza sporo negatywnych uczuć w nasze życie. Jak wybaczyć zdradę mężowi lub żonie? Nie wiesz, jak to zrobić? Sprawdź koniecznie nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz aż 10 praktycznych porad, które Ci to ułatwią!

Czy warto wybaczyć zdradę?

Kiedy zdrada wychodzi na jaw to pojawia się ból, rozczarowanie i poczucie ogromnej krzywdy. Ukochany człowiek zniszczył wszystko co do tej pory wspólnie budowaliście przez chwilę słabości bądź długotrwałą relację z kochanką. Masa osób wcale się nie spodziewa, że coś takiego może im się przytrafić, bo z pozoru związek wygląda na idealny.

Takie zjawisko zdarza się często, a powodów tego jest masa, od braku czasu, po brak zrozumienia, czy monotonnie. Czy warto wybaczyć zdradę? Nie da się o tym zapomnieć, ale można wszystko ułożyć sobie w głowię i pomimo tego nieprzyjemnego zdarzenia wciąż wspólnie trwać razem.

Wybaczenie zdrady jest ważne, dlatego że uwalnia nas od bycia ofiarą, mało tego dzięki temu odzyskujemy spokój, a nasze poczucie wartości wzrasta. Stajemy na nogi! Warto dlatego odpuścić i pogodzić się z tym co się stało, i żyć dalej. Powinniśmy wybaczyć przede wszystkim ze względu na siebie!

Nie warto wybaczać zdrady, gdy:

  • to już kolejna taka sama sytuacja w waszym życiu
  • partner się nie zmienił
  • tylko jedna strona stara się odbudować relacje, a drugiej na tym nie zależy
  • ciągle wracacie do bolesnej przeszłości nawet pod byle pretekstem
  • uczucie wygasło
  • nic was nie łączy.

Jak wybaczyć zdradę? 10 praktycznych porad

Gojenie ran po zdradzie trwa, a u każdego ten proces wygląda nieco inaczej. Najtrudniejszym elementem jest z pewnością wybaczenie, czyli wyrzucenie z siebie żalu oraz goryczy, a także odpuszczenie potrzeby zemsty. Zaakceptowanie tego wszystkiego jest trudne, ale nie niemożliwe. Jak wybaczyć zdradę? Co można zrobić? Poniżej znajdziesz 10 praktycznych porad:

1. Rozmowa

Powinna być ona bardzo szczera i otwarta. Podejdź do tego na spokojnie, aczkolwiek to będzie trudne, bo emocje mimo wszystko są silne. Rzeczowa rozmowa może potoczyć się naprawdę różnie, wszystko zależy od podejścia partnerów oraz od faktów, jakie ujrzą światło dzienne. Spotkajcie się bez świadków w miejscu, w którym będziecie mogli wszystko przedyskutować.

  Jak poradzić sobie z rozstaniem po długim i ważnym związku? 10 sposobów

2. Zakończenie romansu

To niezbędny element jeśli będziecie chcieli odbudować relację oraz wybaczyć zdradę. Ta znajomość musi się zakończyć definitywnie, a więc raz na zawsze!

3. Czas

Na wszystko potrzeba czasu. Wybaczenie zdrady trwa, bo należy wszystko sobie poukładać w głowie i wyrzucić złe emocje. To proces, który wymaga ciężkiej pracy od obydwojga partnerów.

4. Odbudowa zaufania

Zdrada niszczy zaufanie. Trudno potem polegać na partnerze oraz mu ufać. Bez tego niestety, ale związek nie będzie istniał!

5. Odpowiedzialność za kryzys w związku

Tak naprawdę obie strony zawiniły w pewnym stopniu. Nie można brać całej odpowiedzialności za taką sytuację na siebie ani zrzucać na partnera. To bardzo ważny aspekt, o którym wielu zapomina.

6. Refleksja

Jest konieczna, ale nie ma co się zadręczać. Przeanalizowanie na chłodno całego zdarzenia da lepszy obraz sytuacji. Musisz odpowiedzieć sobie na pytania typu – „Co możesz zmienić w przyszłości?”, albo „Czy potrafię być jeszcze z nim w związku?”.

7. Spróbuj zrozumieć osobę, która zdradziła

Powód może spowodować, że wszystko stanie się jaśniejsze i łatwiej będzie Ci poprzez to wybaczyć.

8. Napisz na kartce wszystkie swoje żale i pretensje

To może być list, wypunktowana notatka, albo inna forma, która Ci najbardziej odpowiada. Potem porwij na drobne kawałki, albo spal. Wylanie na papier swoich bolączek działa na wielu terapeutycznie. Opisanie wszystkiego jest dużo lepsze niż duszenie w sobie.

9. Uczciwość

Bądź uczciwy wobec siebie i partnera. Nie rób nic na siłę!

10. Pożegnaj temat raz na zawsze

Po rozmowie z partnerem oraz chwili na własne refleksji przychodzi czas na definitywne zamknięcie tematu. Nie wracaj nigdy do tego, zwłaszcza podczas kłótni bądź nieporozumień, bo to tylko pogarsza sprawę. Jeśli decydujecie się pozostać w związku musicie zapomnieć o tym i nie oglądać się wstecz.

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Każdy człowiek inaczej reaguje na pewne zdarzenia, także na zdradę. Nie ma jednej złotej zasady, która sprawi, że poradzimy sobie z niewiernością partnera i życie wróci na właściwy tor. Czas, ciężka praca oraz wiele emocji – to Cię z pewnością czeka.

Wybaczenie zdrady jest konieczne by sprostać temu traumatycznemu wydarzeniu. To sprawi, że będzie nam lżej. Nadszarpnięte zaufanie, rozczarowanie, ból, poczucie odrzucenia i niepokój o przyszłość – te wszystkie uczucia muszą zniknąć, a w zamian nich pojawi się spokój.

  Nie wiem czy go kocham - 12 sygnałów które świadczą, że uczucie się skończyło

Poradzić sobie ze zdradą można, na przykład zrywając kontakt, aby sobie wszystko przemyśleć. Bycie samemu i chłodne spojrzenie jest pomocne, tak samo jak wsparcie bliskich. Duże znaczenie ma również to, jak zachowuje się niewierny partner, czy się stara odbudować wszystko, czy też nie.

Co musi zrobić zdradzający partner aby pomóc uratować związek?

Jak wybaczyć zdradę mężowi? Facet musi zakończyć związek z kochanką, poza tym starać się odbudować zaufanie oraz walczyć o rodzinę. Nawet drobne gesty są w stanie pokazać, że mu zależy i chce wszystko naprawić. Bierność z pewnością zadziała na jego niekorzyść.

Jak wybaczyć zdradę żonie? Niewierna partnerka powoduje, że facet ma ciągle chęć kontroli, a jest to spowodowane brakiem zaufania, więc trzeba je odbudować. Mąż robi się podejrzliwy i trudno mu wierzyć w dobre intensje partnerki.

Należy pamiętać, że mężczyźnie dużo trudniej wybaczyć niż kobiecie. Męska duma i bycie przysłowiowym „rogaczem” komplikuje wszystko. Wobec tego panie muszą naprawdę wiele zrobić, aby to się zmieniło. Rozmowy, zaangażowanie, uczciwość i pokazywanie miłości – to jest konieczne.

Życie po zdradzie – czy warto porozmawiać z psychologiem?

Życie po zdradzie nie jest proste. Wielu osobom trudno wybaczyć niewierność bez względu na to, czy doszło do stosunku seksualnego, czy też była to zupełnie inna forma nielojalności. Reakcje emocjonalne są normą, tak samo jak wyrzuty. Czasami sami bez pomocy nie jesteśmy w stanie przez to przebrnąć i trwać w związku.

W tym wypadku dobrym pomysłem jest rozmowa ze specjalistą, na przykład z psychologiem. On ma nie tylko doświadczenie w takich sytuacjach, ale i ogromną wiedzę w jaki sposób można się uporać ze zdradą, a co najważniejsze ją wybaczyć. Z reguły jedna rozmowa to za mało, a na terapię mogą chodzić małżonkowie – razem bądź osobno.

Zdrada boli psychicznie. To dla niektórych straszna trauma, która może powodować depresje, myśli samobójcze lub inne podobne przykre rzeczy. Zraniona osoba musi pozbyć się bólu, odzyskać wiarę w siebie oraz odbudować zaufanie do partnera. Psycholog to najlepsze rozwiązanie, gdy sami nie czujemy się na siłach by temu sprostać.