Spis treści
Sen jest jednym z najbardziej fascynujących i wciąż nie do końca zrozumianych stanów naszego ciała. Kiedy zasypiamy, mózg nie przestaje pracować, co dla niektórych może wydawać się dość zaskakujące. Aktywność mózgu podczas snu jest niesamowicie złożona – zachodzą wówczas różnorodne procesy, które mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrostanu psychofizycznego. Dobrze byłoby zatem nieco bliżej przyjrzeć się tej właśnie kwestii.
Aktywność fal mózgowych w fazach snu
Sen każdego człowieka składa się z kilku faz, które cyklicznie się powtarzają. Te fazy to NREM oraz REM. Jakby tego było mało, faza NREM dzieli się na cztery stadia. Pierwsze z nich to najlżejsza faza snu, w której można bardzo łatwo nas obudzić. Wystarczy cichy szmer czy skrzypnięcie drzwi, abyśmy otworzyli szeroko oczy. W tej fazie nasze mięśnie zaczynają się rozluźniać, natomiast fale mózgowe zwalniają. Dopiero w drugim stadium sen staje się głębszy, a ruchy oczu zatrzymują się. Mózg wytwarza szybkie, rytmiczne fale zwane przez niektórych wrzecionami snu. Stadia trzecie oraz czwarte bywają określane mianem najgłębszych części snu NREM, znane jako sen delta. Fale mózgowe są wówczas najwolniejsze, a nasze ciało dokonuje najwięcej regeneracji fizycznej. Jest ona niezwykle istotna dla większości ważnych organów. Warto bliżej przyjrzeć się też fazie REM. W tej fazie występują szybkie ruchy gałek ocznych, a aktywność mózgu jest zbliżona do tej podczas czuwania. Jest to również faza, w której najczęściej śnimy.
Fazy snu są o tyle ważne, że to one decydują o jakości wypoczynku – nawet długi, ale płytki i niespokojny sen nie zapewni nam właściwej regeneracji. Dlatego warto zatroszczyć się o odpowiednie warunki snu, tak aby był on niezakłócony, a kolejne fazy następowały po sobie zgodnie z naturalnym rytmem. Jeśli chcemy pomóc naszemu organizmowi w odpoczynku, postawmy przede wszystkim na wygodny i funkcjonalny materac: https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200. W sypialni powinny panować ciemność i cisza. Przed snem nie należy też korzystać z urządzeń z ekranami emitującymi niebieskie światło.
Konsolidacja pamięci i regeneracja komórek
Jednym z najważniejszych zadań mózgu podczas snu jest konsolidacja ludzkiej pamięci. Podczas snu REM nasz mózg przetwarza liczne, różnorodne informacje zebrane w ciągu całego dnia, organizując je oraz przechowując w tak zwanej pamięci długotrwałej. Dlatego też sen jest niezbędny dla efektywnego procesu uczenia się oraz zapamiętywania. Podczas głębokiego snu NREM nasze ciało i mózg przechodzą niezwykle intensywny proces odnowy i regeneracji. Komórki nerwowe, określane również mianem neuronów naprawiają się, natomiast mózg usuwa szkodliwe toksyny, które nagromadziły się w ciągu całego dnia. Jest to kluczowe dla zachowania zdrowia naszego mózgu i zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym.
Jak pisaliśmy wyżej, aby móc wykorzystać możliwości regeneracyjne organizmu do maksimum, należy wybrać dobry jakościowo materac, na przykład na stronie https://sennamaterace.pl/. Sennamaterace.pl to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, która proponuje rozwiązania spełniające wymogi nawet najbardziej wymagających osób. Warto zapoznać się z jej ofertą, bo dobry materac i odpowiednio dobrana poduszka mogą znacząco podnieść jakość naszego snu.
Przetwarzanie emocji
Mózg podczas snu przetwarza emocje i doświadczenia zebrane w trakcie całego dnia. Faza REM jest szczególnie ważna dla naszej regulacji emocjonalnej, pomagając nam radzić sobie ze stresem oraz trudnymi przeżyciami. To dlatego sen jest tak ważny dla zdrowia psychicznego. Jeżeli sen będzie słabej jakości, mózg nie poradzi sobie z prawidłowym przetworzeniem skomplikowanych uczuć. Nie będziemy zatem w stanie funkcjonować w ciągu dnia na satysfakcjonującym nas poziomie. Możemy doświadczać stanów lękowych, przemęczenia, a nawet obniżonego nastroju. I choć jedna nieprzespana noc raczej nie spowoduje w naszej psychice dużych szkód, chroniczne kłopoty ze snem z pewnością nie przysłużą się naszemu zdrowiu psychicznemu.
Jeżeli czujemy, że mamy kłopoty z zasypianiem, warto wspomóc mózg witaminami i składnikami mineralnymi bądź okresowo melatoniną. W przypadku chwilowych kłopotów ze snem możemy radzić sobie przy pomocy preparatów bez recepty, natomiast w poważniejszych przypadkach zaleca się znalezienie pomocy u lekarza pierwszego kontaktu.
Dążenie do równowagi hormonalnej
W trakcie snu nasz mózg troszczy się również o regulację hormonalną. Podczas snu wydzielane są hormony, takie jak hormon wzrostu, który jest niezbędny między innymi dla regeneracji tkanek i wzrostu. Brak snu może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które wpływają na nastrój, apetyt i ogólny stan zdrowia. Jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy doświadczać regenerującego snu, nasz mózg nie będzie mógł dążyć do uzyskania równowagi hormonalnej. Nie musimy rzecz jasna obawiać się długofalowych skutków jednej czy dwóch zarwanych nocy, ale warto dążyć do tego, by było ich jak najmniej.
Materiał sponsorowany.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.