mezczyzna zdradza kobiete w zwiazku

Zdrada emocjonalna – jak sobie z nią poradzić? 7 skutecznych sposobów

Zdrada emocjonalna boli tak samo, jak niedotrzymanie wierności, czyli dopuszczenie się fizycznej bliskości z kochankiem bądź z kochanką. Jak sobie poradzić? Co można zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź koniecznie nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz wszystkie szczegóły, które Ci pomogą uporać się ze zdradą emocjonalną!

Zdrada emocjonalna – co to jest?

Niekoniecznie zdrada musi się wiązać z cielesnym kontaktem. Typ emocjonalny jest równie groźny! Na czym polega? Jest to nawiązanie bardzo bliskiej relacji z osobą płci przeciwnej, która nie jest naszym partnerem. Wielu zdradę emocjonalną utożsamia z przyjaźnią, jednak nie zawsze to prawda.

Relacja przyjacielska ma pozytywny wydźwięk w przeciwieństwie do zawiązania więzi, która może kogoś krzywdzić. Zdrada emocjonalna jest traktowana, jako zaburzenie, poza tym ma poważne skutki.

Kiedy mowa o zdradzie emocjonalnej należy pamiętać, że ona dotyczy sfery uczuć oraz zachowań, które są określane intymnością. Wobec tego pojawia się przywiązanie, zaufanie, jak i bliskość. Te uczucia to baza każdego związku parnerskiego, więc to niebezpieczne zjawisko w przypadku „przyjaciół”.

Zdrada emocjonalna odnosi się nie tylko do związku osób o przeciwnej płci, ale i tych jednopłciowych!

Jak rozpoznać zdradę emocjonalną? Potencjalne objawy

Zdrada emocjonalna zaczyna się zazwyczaj niewinnie i nic nie wskazuje na to, że zajdzie aż tak daleko. To zjawisko składa się z kilku etapów. Na początku pojawiają się rozmowy i zwierzenia, potem przychodzi czas na dzielenie się problemami oraz rozterkami.

Taka przyjaciółka lub przyjaciel w pewien sposób zastępuje nam partnera. Stopniowo buduje się poczucie bliskości, a także zrozumienia. To powoduje, że te dwie osoby nie potrafią żyć bez kontaktu i wspólnych spotkań.

Potencjalnymi objawami zdrady emocjonalnej może być, na przykład:

 • szybki rozwój nowej znajomości
 • fakt iż „przyjaciółka” staje się tematem tabu
 • z dnia na dzień wzrasta częstotliwość spotkań „przyjaciół”, którzy chcą spędzać ze sobą każdą wolną chwilę, na którą czekają z niecierpliwością
 • natężenie kontaktu telefonicznego, czy tego za pośrednictwem kanałów social media, które często ukrywa się przed partnerem
 • myśli krążą wokół „przyjaciela”, a ten stan odrobinę przypomina zakochanie
 • dzielenie się tajemnicami i przeżyciami nawet tymi bardzo intymnymi
 • porównywanie partnerki do „przyjaciółki” oczywiście w negatywnym kontekście
 • ignorowanie partnera i jego potrzeb, czy problemów
 • „przyjaciel” ma wpływ na wasz związek
 • trzymanie w tajemnicy spotkań i kontaktu z „przyjacielem”
 • kupowanie prezentów „przyjaciółce”
 • przebywanie razem tylko w cztery oczy
 • ogromny entuzjazm spowodowany nową znajomością
 • zaniedbywanie rodziny
 • pojawia się pomiędzy „przyjaciółmi” widoczna bliskości, czyli przytulanie, buziaki na powitanie
 • tłumaczenie typu „jesteśmy tylko przyjaciółmi”.

Widać mocne zaangażowanie w nową znajomość oraz budowanie jej. To budzi w partnerach wiele obaw i to nie bez przyczyny. Bardzo łatwo zdrada emocjonalna może zmienić się w coś więcej, a więc może dojść do kontaktu fizycznego, czyli do zbliżenia, a więc do zdrady seksualnej. Granica jest cienka! Z czasem relacja wygląda coraz bardziej, jak klasyczny związek niż przyjaźń, a to nie jest normalne.

  Zazdrość wsteczna - jak poradzić sobie z zazdrością o przeszłość partnera?

Spojrzenie na relację męża lub żony z „przyjacielem” z dystansu da lepszy obraz niż kierowanie się emocjami i jedynie przypuszczeniami. Trzeba dobrze obserwować objawy, jakie się pojawiają, a niepokojących sygnałów nie można ignorować. Jeśli się potwierdzą należy żądzać zakończenia tej znajomości o negatywnym wydźwięku.

Czym różni się zdrada emocjonalna męża, a żony?

Zdrada emocjonalna u faceta jest dla niego pewnego rodzaju potwierdzeniem siły, atrakcyjności oraz mądrości. Szukają w „przyjaciółce” docenienia, którego często brak w tradycyjnym związku małżeńskim. Co więcej panowie nie uznają, że taka relacja z kobietą jest czymś niebezpiecznym, wręcz przeciwnie uważają, że nie robią nic złego. Nie mają oni z reguły wyrzutów sumienia.

W ich przypadku seksualna niewierność stanowi problem, a nie posiadanie zaufanej osoby, z którą mogą porozmawiać, czy się spotkać. Zdrada emocjonalna męża często kończy się romansem, choć na początku mało kto myśli nawet o takiej ewentualności i dopuszcza ją.

Rozmowy, tajemnice, często kontakt i budowanie bliskości – to wszystko sprzyja kontaktowi fizycznemu. Bywa, że mężczyźni porównują partnerkę z „przyjaciółką”, gdzie ona w takim zestawieniu wypada zawsze gorzej. Ponadto z czasem facet zaczyna wykluczać żonę z wielu spraw życia codziennego i polega tylko na tej drugiej.

Zdrada emocjonalna żony zwykle pojawia się, gdy kobieta nie ma wsparcia męża i potrzebuje poczucia wysłuchania, zaopiekowania, czy potwierdzenia swojej atrakcyjności. „Przyjaciel” daje jej wszystko czego brakuje w jej związku, wobec tego małżeństwo na tym traci, bo następuje ochłodzenie i oddalenie. Co ważne kobiety traktują z reguły zdradę emocjonalną na równi z tą fizyczną, bo według nich nie ma różnicy pomiędzy nimi. Widać tu, dlatego zupełnie inne podejście niż u facetów.

Nie da się ukryć, że zdrada emocjonalna męża, a żony ma odmienne przyczyny, również spojrzenie na taką formę niewierności się znacząco różni w przypadku płci małżonków.

Zdrada emocjonalna a rozwód – czy musi do tego dojść?

Nie zawsze zdrada emocjonalna kończy się rozwodem. To w dużej mierze zależy od okoliczności oraz od partnerów, czy chcą i są w stanie dalej być ze sobą pomimo tego co się wydarzyło. Taki kryzys ma różny finał, a rozstanie małżonków jest jednym z najpopularniejszych.

Bywa, że zdrada psychiczna jest uznawana za dużo gorszą niż fizyczna. Tu w pewien sposób partner świadomie zaczyna się zakochiwać w „przyjacielu”, a budowanie bliskości trwa dłużej. Takie relacje nie są incydentem, ale przemyślanym działaniem, więc zdecydowanie trudniej jest to przepracować. Nie każdy chce wybaczyć i rozwód jest wtedy jedyną opcją.

Czy można wybaczyć zdradę emocjonalną?

Zdrada emocjonalna jest to pewnego rodzaju okazanie braku lojalności, złamanie zasad poufności oraz widoczne wyjście poza ramy związku. Takie zachowanie krzywdzi i to na różne sposoby. Partner traci poczucie własnej wartości, do tego czuje bezsilność, wstyd, gniew, a nawet poczucie opuszczenia. Niestety, ale to ma negatywne skutki. Niekiedy jest to przyczyną pojawienia się depresji, albo innych równie poważnych schorzeń.

  Zapisani Sobie - na czym polega fenomen tego portalu randkowego?

Zdecydowanie bardziej zdradę emocjonalną przeżywają kobiety, tak pokazują liczne badania. Panie bardziej tolerują niewierność niż układ „przyjacielski”, u panów sytuacja wygląda odwrotnie, bo trudniej im wybaczyć fizyczne zbliżenie. Dla wielu takie wydarzenie świadczy o zbliżającym się końcu związku. Czy można wybaczyć zdradę emocjonalną? W pierwszej kolejności trzeba odbudować zaufanie, a to nie będzie proste. Czeka parę praca na wielu płaszczyznach. Zakończenie niebezpiecznej znajomości jest tu absolutną podstawą!

Życie po zdradzie będzie trudne. Wymaga przede wszystkim szczerości i chęci. To sprawa indywidualna i nie każdy będzie mógł sobie z tym poradzić. Naprawa związku będzie trwać, mało tego obie strony muszą pracować równie mocno nad uratowaniem relacji.

Jak poradzić sobie ze zdradą emocjonalną?

Nie wiesz, jak poradzić sobie ze zdradą emocjonalną? Poniżej znajdziesz aż 7 kroków, które Ci to ułatwią:

 • Decyzja

Kiedy doszło do zdrady emocjonalnej musisz zastanowić się co dalej ze związkiem. Czy chcesz go ratować, czy może zakończyć raz na zawsze? W pierwszej kolejności porozmawiaj z partnerem, uporządkuj myśli i daj sobie czas na podjęcie decyzji. Nie działaj pod wpływem emocji, ponieważ możesz później tego żałować!

 • Szczerość

Bez szczerości nie uda się budować dalej związku. Wyjaśnienie wszystkiego pozwoli poradzić sobie ze zdradą emocjonalną i poznać jej przyczynę. To może parze dużo pomóc w dalszych krokach radzenia sobie z tą nieprzyjemną sytuacją.

 • Wybaczenie

Przebaczenie powinno dotyczyć obu stron. Bez niego nie uda się odbudować związku. Wzajemne wybaczenie sobie błędów przyniesie ulgę i spokój.

 • Odbudowa zaufania

Każda zdrada prowadzi do tego, że w związku pojawia się brak zaufania. O nie musi zabiegać osoba, która dopuściła się niewierności, a więc w pewien sposób zawiodła. To od jej inicjatywy zależą w dużej mierze dalsze losy relacji.

 • Komunikacja

Rozmowa jest podstawą w każdym związku, dzięki niej buduje się bliskość, wyjaśnia nieporozumienia i łagodzi konflikty. Szczerość, otwartość oraz okazanie zrozumienia jest kluczowe, podobnie jak spokojny ton.

 • Przeżywanie emocji

Daj sobie chwilę na przeżycie emocji, czyli smutku, żalu i rozczarowania. Dzięki temu będzie łatwiej wybaczyć i pozbyć się negatywnych wrażeń w przyszłości.

 • Terapia

Czasami sami nie możemy sobie poradzić ze zdradą emocjonalną i potrzebujemy pomocy fachowca. Psycholog lub terapeuta jest świetnym rozwiązaniem, bo ma doświadczenie, poza tym chłodne spojrzenia na sprawę. Można uczęszczać na terapię małżeńską bądź osobno, dlatego że opcji jest kilka.

Poradzić sobie ze zdradą emocjonalną nie jest łatwo, ale to możliwe. Wymaga to jednak pracy dwóch stron i definitywnego pozbycia się z życia „trzeciej” osoby. Czas, cierpliwość oraz zrozumienie to klucz do sukcesu, czyli szczęśliwego małżeństwa.