romans na moscie

Etapy romansu – jak przebiegają? 5 najważniejszych faz

Życie różnie się układa, czasami robimy coś czego bardzo żałujemy, na przykład dopuszczamy się niewierności. Relacje damsko-męskie nie należą do najłatwiejszych, choć zazwyczaj sami je sobie komplikujemy. Romans to sytuacja dość częsta. Nie każdy jednak wie, że wyróżnia się kilka odmiennych faz tego zjawiska. Co się stanie, gdy porywy namiętności pchnął nas do zdrady? Jak przebiega romans? Sprawdź koniecznie nasz artykuł, bo tam znajdziesz wszystkie szczegółówe informacje!

Jakie są etapy romansu? 5 faz

Przebieg romansu u każdego wygląda nieco inaczej, aczkolwiek mamy sporo punktów wspólnych, które łączą to zjawisko. Niekiedy to jedynie zabawa, innym razem „przygoda” przeradza się w głębszą relację. Zdrada oczywiście ma swoje konsekwencje, do tego zawsze pojawiają się poszczególne etapy romansu, bo nic nie dzieje się od razu. To stopniowy proces!

Etapy romansu się zmieniają i to w różnym tempie. Zaczyna się zazwyczaj niewinnie aż do chwili, gdy emocje biorą górę i dajemy porwać się namiętności. Jak to dokładnie przebiega? Poniżej znajdziesz poszczególne fazy romansu:

I etap – fascynacja

Przebieg romansu bywa odmienny, ale z reguły na samym początku poznajemy kogoś i czujemy niesamowitą fascynację. Nagle okazuje się, że spotykamy na swojej drodze ideał, który nie ma żadnych wad i zazwyczaj jest zupełnym przeciwieństwem obecnego partnera. W tym momencie nic więcej się nie liczy, bo masz w sobie ekscytację, ponadto usilnie próbujesz nawiązać relację, poza tym nie myślisz już o niczym innym. Targają Tobą silne emocje, które w pewien sposób odbierają zdrowy rozsądek. Zaczynasz czuć, między innymi dreszcze na całym ciele. Nerwowo oczekujesz na krok swojego obiektu westchnień. Podczas tej fazy romansu najłatwiej jest nam się wycofać i uniknąć poprzez to niewierności. Kiedy druga strona okaże nam takie samo zainteresowanie lawina ruszy, dlatego że pojawią się kolejne etapy.

  Kiedy narcyz odpuszcza i nie wraca?

II etap – bliskość fizyczna

Po fascynacji oraz idealizacji następuje bliskość fizyczna. Pierwsze spotkania, a więc niewinne spojrzenia i przypadkowy dotyk stopniowo zastępują bardziej znaczące gesty. Wyczekujesz z ogromną niecierpliwością kolejnego momentu razem. Bliskość staje się normą, bo jest pomiędzy wami „chemia”, którą da się wyczuć, bo dosłownie aż iskrzy. Zaspokojenie potrzeby seksualnej dominuje całą rzeczywistość. Starasz się za wszelką cenę „skonsumować” relację. Prędzej, czy później w tej fazie spotkanie skończy się w łóżku. Tu pojawia się oczywiście zdrada fizyczna, która niesie za sobą poważne konsekwencje.

III etap – bliskość psychiczna

Kiedy dojdzie do bliskości fizycznej kolejnym krokiem będzie zbliżenie psychiczne. To powoduje, że romans przybiera zupełnie inną postać niż dotychczas. „Para” spędza ze sobą mnóstwo czasu i to już nie tylko na igraszkach w sypialni ale i na rozmowach. Zaczynasz coraz mocniej angażować się w relację z kochankiem bądź kochanką. Poświęcasz więcej czasu na „przygodę”, a poprzez to zaniedbujesz swoją rodzinę, a nawet i pracę. Bliskość psychiczna powoduje, że zapominasz o swoim partnerze coraz bardziej, poza tym zbliżasz się do swojego ideału. Zauważasz, że on lepiej Cię rozumie, poza tym to z nim wolisz spędzać każdą wolną chwilę i poznawać się na wielu płaszczyznach. To wszystko powoduje, że tworzy się coraz silniejsza więź. To skutkuje tym, że relacja przybiera zupełnie niespodziewany obrót sprawy.

para trzyma sie za reke

IV etap – budowanie relacji

Kolejny etap romansu to już oznaka tego, że relacja z przelotnego romansu przerodziła się w coś znacznie innego niż miała. Zaczynacie wyobrażać sobie wspólną przyszłość, zachowujecie się jak klasyczna para, poza tym zaczynacie dążyć do zmiany dotychczasowego życia. Wszystko się zmienia, bo romans nie jest już tylko chwilową odskocznią od codzienności, a czymś poważnym.

  Fazy męskiego podrywu - jak podrywa facet?

V etap – finał relacji

Romans przeszedł przez wszystkie fazy, od zauroczenia, po bliskość fizyczną i psychiczną. W tym momencie trudno będzie odbudować relację z partnerem, bowiem sprawy zaszły za daleko. To jest chwila, w której podejmuje się najważniejsze życiowe decyzje, ponieważ trzeba zdecydować jak będzie wyglądać przyszłość. Co ważne, dla wielu to być albo nie być z kochankiem. Bywa również tak, że druga strona nie chce zmieniać dotychczasowego układu i woli niezobowiązujące spotkania. Niestety, ale możesz się negatywnie rozczarować. Nie zawsze budowanie relacji się udaje! Może być również zupełnie odwrotnie, bo okaże się, że znaleźliśmy miłość swojego życia, z którą łączy nas coś więcej niż łóżko.

Romans przechodzi liczne etapy. To ile trwa każda z faz to naprawdę kwestia indywidualna. U jednych przeskok z bliskości fizycznej do tej psychicznej zajmuje mniej, u innych zdecydowanie więcej bądź wcale się nie pojawia. Należy pamiętać, że chwila fascynacji może zakończyć się od razu albo przerodzić się w coś poważniejszego. Kiedy dojdzie bliskości psychicznej to trudno będzie to przerwać i wrócić do starej relacji bez większych uszczerbków. Romans to skomplikowana sytuacja dla każdej ze stron.