mezczyzna ma wyrzuty sumienia

Wyrzuty sumienia po zdradzie – czy są i co jeżeli ich nie ma?

Niewierność jest to duży problem pojawiający się w wielu związkach. Każdy z innego powodu decyduje się na taki krok, poza tym inaczej przeżywa całą sytuację. Wyrzuty sumienia po zdradzie dotykają sporo osób i to normalne, że przychodzi refleksja. Czy każdy je ma? Jak rozpoznać, że partnera coś męczy i chodzi o niewierność? W naszym artykule dokładnie zgłębiamy temat wyrzutów sumienia po zdradzie. Koniecznie go zatem przeczytaj!

Wyrzuty sumienia po zdradzie – czy każdy je ma?

Zdrada emocjonalna przebiega nieco inaczej niż ta fizyczna, choć w obu przypadkach mowa o przelewaniu na kogoś uczuć i zachowań, które powinny dotyczyć tylko, i wyłącznie naszego partnera. Oba typy występują osobno lub się ze sobą łączą. Kiedy mówimy o niewierności to jest to świadome bądź irracjonalne zachowanie, które powoduje, że zawiedliśmy zaufanie kogoś bliskiego. Chodzi wobec tego o jawne lub niejawne naruszenie oczekiwań.

Wyrzuty sumienia to nic innego, jak odczuwanie pewnego niepokoju, który wynika bezpośrednio z tego, że postąpiliśmy niewłaściwie. Nasz układ nerwowy dotyka sygnał, który został spowodowany przede wszystkim stresem. Towarzyszy nam wtedy poczucie winy, odczuwamy niepokój oraz wiele innych negatywnych emocji, również fizycznie, czyli ciałem. Wyrzuty sumienia po zdradzie potrafią człowiekowi uprzykrzyć życie. Czy każdy je czuje? To naprawdę kwestia indywidualna, bowiem zależy od wielu aspektów, między innymi od charakteru, osobowości, zaburzeń psychicznych i zaangażowania w relację. Płeć nie ma tu większego znaczenia! Należy pamiętać, że osoby wrażliwe dużo gorzej znoszą takie sytuacje niż na przykład typowy narcyz.

Wyrzuty sumienia jest to stan emocjonalny, który towarzyszy nam po zdradzie. Czujemy, że zrobiliśmy źle, czyli uświadomiliśmy sobie swój niecny czyn. Towarzyszy nam zazwyczaj wtedy chęć zadośćuczynienia bądź poddania się karze. Nie da się zapomnieć o tym, że nie uda się cofnąć czasu i trzeba będzie stawić czoła temu co zaszło. Przekroczenie pewnych norm społecznych, religijnych oraz etycznych powoduje wewnętrzny ból, który trudno mimo wszystko ukryć. Zdrada odbija się na całej rodzinie, komplikuje życie oraz ciężko o niej zapomnieć.

Czy facet ma wyrzuty sumienia po zdradzie?

Każdy mężczyzna jest inny, wobec tego bardzo indywidualnie podchodzi do różnych rzeczy. Wyrzuty sumienia mogą dotknąć lub nie faceta, gdy zdradził swoją ukochaną. Zazwyczaj czuje się winny zaistniałej sytuacji i robi wszystko, aby wynagrodzić to partnerce. Z drugiej strony może przyjąć zupełnie inną postawę. Usprawiedliwianie się oraz szukanie wymówek pozwala mu w pewien sposób przerzucić winę na kobietę. W momencie, gdy zdradzał wcześniej to zwyczajnie powiela pewien schemat działania. Oszukiwanie jest dla niego normą? To daje pewność, że nie poczuje wyrzutów sumienia z racji swojej niewierności. Niektórzy wywierają również nacisk na kobietę, aby zapewnić je, że to nie miało znaczenia. To jasno pokazuje, że facet miewa, jak i nie wyrzuty sumienia po zdradzie. Brak zaangażowania w relację, obawa przed bliskością, niezaspokojona seksualność – powodów, które pchają go w ręce innej jest sporo. Dla niego to norma, że szukają przygód na boku, bo związek nie daje  wszystkiego co pragnął. To wymówka, aby nie brać odpowiedzialności za swoje czyny.

Typowy macho zupełnie inaczej postrzega niewierność niż chociażby emocjonalny facet z romantyczną duszą. Nie ma jednego schematu działania po czymś takim, bo osobowość wiele zmienia w kwestii odczuwania uczuć. Nadmierne obwinianie się, jak i przerzucanie winny na kobietę – w tym wypadku żadna z opcji nie jest dobra, bo krzywdzi innych.

  O czym rozmawiać na pierwszej randce? 10 najlepszych tematów

facet z wyrzutami sumienia

Kobieta a wyrzuty sumienia po zdradzie – czy je ma?

Wydaje się, że to faceci zdradzają częściej niż kobiety, a tak naprawdę statystyki są naprawdę różne, bo płeć nie ma większego znaczenia. Panie miewają bądź nie wyrzuty sumienia, gdy zrobią skok w bok. Dużo zależy od ich usposobienia, a także od podejścia do tematu. Zdecydowanie tu widać, że one uznają zarówno emocjonalną i fizyczną niewierność na podobnym poziomie. Dla nich zdrada jest zawsze taką samą zdradą.

Wstyd, poczucie winy oraz upokorzenie – to są 3 stany, z którymi musimy się zmierzyć po zdradzie. Kobiety czują się źle nie tylko w chwili, gdy same zdecydują się na niewierność, ale również w przypadku odwrotnym. Bardzo przeżywają całą sytuację, do tego wielokrotnie mają poczucie, że coś jest z nimi nie tak. Zawsze niewierność w pewien sposób rujnuje świat człowieka oraz jego najbliższych. Społeczeństwo bardzo często z racji stereotypów obwinia za wszystko kobiety, a to powoduje, że ich poczucie winy jest jeszcze większe.

Jak rozpoznać czy partner/ka ma wyrzuty sumienia po zdradzie? 5 sygnałów

Kiedy doszło już do zdrady zazwyczaj druga strona zaczyna się zachowywać inaczej, aby zataić prawdę oraz zjednać przychylność partnera, gdyby wszystko się jakoś wydało. Warto zatem dobrze obserwować i dostrzegać wszystkie „odchyły” od normy, bo czerwonych flag widać wbrew pozorom sporo. Na co zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz aż 5 sygnałów, które mogą wskazywać na to, że partner ma wyrzuty sumienia po zdradzie. Zauważysz, między innymi:

1. Większe zaangażowanie w relację

Z reguły, gdy doszło do zdrady to partner zaczyna zachowywać się zupełnie inaczej niż wcześniej. Widać tu przede wszystkim większe zaangażowanie w relację. Jak się to objawia? Wynagradzanie niewierności prezentami, większą czułością, czy byciem sam na sam to pewnego typu norma. Facet stara się zupełnie tak samo, jak na początku znajomości. To podejrzane, że z dnia na dzień jest trochę inny, a Ty tak naprawdę nie znasz przyczyny tego zjawiska.

2. Prywatność staje się dla mężczyzny najważniejsza

Facet z poczuciem winy robi wszystko, żeby ukryć swoją niewierność. Zaczyna dbać o swoją prywatność, dlatego też zmienia hasła do poczty, kont na portalach społecznościowych czy na komunikatorach. Chodzi non stop z telefonem, ponadto unika odbywania rozmów z innymi przy swojej partnerce. Aura tajemniczości bywa naprawdę niepokojąca, bo nigdy wcześniej przecież czegoś takiego nie było. Chronienie prywatności dla faceta staje się wręcz obsesją!

3. Diametralne zmiany w życiu faceta

Każdy z czasem decyduje się na zmianę wyglądu, czy też hobby. To normalne, że człowiek przechodzi w swoim życiu mniejsze bądź większe metamorfozy. Zazwyczaj pierwszą czerwoną flagą po zdradzie jest to, że facet zmienia się wizualnie, a więc dba o siebie bardziej niż wcześniej, stroi się, do tego ma nowe codzienne nawyki. To znak, że ktoś nowy pojawił się w jego życiu, a on chce być atrakcyjniejszy. Warto w tym momencie zacząć łączyć fakty w całość, bo być może ma kochankę i stara się to przed Tobą ukryć. Wyrzuty sumienia powodują, że zmienia się, aby i partnerka na tym zyskała.

4. Brak bliskości fizycznej

Nie ma wątpliwości, że bliskość fizyczna jest ważna, gdy chodzi o relacje damsko-męskie. Z czasem namiętność wiadomo gaśnie, ale zamiast tego widać codzienne oznaki miłości, które są dużo bardziej subtelne. Kiedy facet unika czułości, między innymi przytulania i całowania widać, że odsuwa się od kobiety. To jego metoda na ukrycie zdrady i uciszenie swojego wewnętrznego poczucia winy. Stara się zachować dystans, aby nie musieć konfrontować się ze swoimi emocjami oraz czuć jeszcze większego bólu w środku.

5. Praca

Mało kto domyśla się, że nagłe wyjazdy związane z pracą, zmiany godzin, natłok obowiązków i niespodziewane zarywanie nocy – to znaki, że facet ma kogoś na boku. Kariera staje się dobrą wymówką, gdy chodzi o niewierność. Dlaczego? Przebywanie poza domem pozwala ukryć zdradę i spotykać się z tą drugą oraz pokonać poczucie winy. To sprytny sposób, aby unikać patrzenia w oczy kobiecie, której sprawiło się ból.

  Najgorsze teksty na podryw - TOP 200 żenujących tekstów

Każdy człowiek inaczej znosi wyrzuty sumienia, dlatego też odmiennie ukrywa te emocje przed swoją partnerką. Nie jest łatwo poradzić sobie z wewnętrznym bólem, rozdarciem oraz ze skrzywdzeniem partnera, dlatego czasami zachowanie mówi więcej niż słowa. Zmiany w sposobie bycia da się zauważyć, więc bacznie obserwuj faceta!

wyrzuty sumienia u faceta

Brak wyrzutów sumienia po zdradzie – co to oznacza?

Oczywiście brak poczucia winy po zdradzie jest możliwy. Dlaczego go nie czujemy? Niektórzy uważają, że nie ma w tym nic złego lub mogą sobie pozwolić na skok w bok, bo i tak druga strona się o tym nigdy nie dowie. Związki otwarte dają przecież przyzwolenie na takie działania, więc w normalnym również niekiedy próbuje się spotykania z kochanką, choć w tajemnicy. Co więcej, dla większości stosunek z kimś poza relacją jest zdradą, a na przykład wariant emocjonalny już nie ma aż takiej mocy. To wszystko w dużym stopniu wpływa na ich poczucie winy!

Co oznacza brak wyrzutów sumienia po zdradzie? To zazwyczaj nasze wewnętrzne przekonania sprawiają, że nie odczuwamy negatywnych emocji po skrzywdzeniu partnera.  Według niektórych facetów wcale nie trzeba mieć jednej partnerki, co więcej, wierność nie jest kluczowa w relacji. Dla nich seks bez uczucia nie jest postrzegany jako coś złego, to tylko akt seksualny. To normalne, że powielają swój schemat działania, który wynieśli z domu lub z poprzednich relacji. Jednorazowy skok w bok jest wobec tego czymś zupełnie innym niż robienie tego wielokrotnie, choć zawsze może sprzyjać negatywnym nawykom w takim samym stopniu.

Nie odczuwanie poczucia winy po zdradzie powoduje, że nie dotyczą nas również inne negatywne emocje związane z zaistniałą sytuacją, czyli zażenowanie i zakłopotanie, a także wstyd. Człowiek nie czuje się z tym źle, wręcz przeciwnie. W jego mniemaniu to nic złego. Racjonalizuje niewierność lub jest dla niego obojętna, dlatego nie czuje żadnej winy.  W tym momencie najlepiej odejść od partnera, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce dopuści się zdrady.

Wyrzuty sumienia po zdradzie a psychologia

Psychologia bada wiele zachowań ludzi, również niewierność. To naturalne, że po zdradzie mogą pojawić się wyrzuty sumienia spowodowane niestosownym zachowaniem, zawiedzeniem czyjegoś zaufania i sprawieniem krzywdy drugiej osobie. Swoisty niepokój to przyznanie się do złego postępowania, a zarazem pewnego rodzaju żal za popełnione czyny. Większa nerwowość, bezsenność, zmiany nastrojów, mętlik w głowie – wyrzuty sumienia po zdradzie odczuwa się na różne sposoby.

Psychologia podkreśla, że wyrzuty sumienia bardzo często łączą się z zaburzeniami psychicznymi, między innymi chodzi o depresje oraz różne uzależnienia. Co ważne, odczuwanie takich emocji jest ważne, bo dzięki temu jesteśmy w stanie podjąć jakieś działania naprawcze. Mimo wszystko może ono wpływać negatywnie na ludzką psychikę, nawet bardzo destrukcyjnie. W momencie, gdy ktoś całkowicie lekceważy normy społeczne miewa w sobie cechy osobowości psychopatycznej. To pokazuje, że to czy mamy bądź nie te emocje ma dużo bardziej skomplikowane podłożę niż mogłoby się wydawać.

Nie ma wątpliwości, że poczucie winy jest pewnego rodzaju psychicznym dyskomfortem. Zespół przykrych uczuć względem siebie może mieć zły wpływ na nas i nasze życie. W psychologii wyróżnia się adekwatne i nie. Ciągłe wyrzuty sumienia utrudniają codzienność, ponadto odrywają od innych aspektów życia. Lęk i żal przybiera liczne formy, a niekiedy sami nie możemy sobie z tym poradzić. Rozmowa z psychologiem wielu pozwala wyjść z traumy, poza tym dostrzec, że postąpili źle. Metody psychologiczne pozwalają nauczyć radzić sobie z trudnymi emocjami.