kobieta w ciąży siedzi na łóżku z laptopem

Czop śluzowy – jak wygląda i co oznacza jego odejście?

Już na początku ciąży pojawia się czop śluzowy. Ma on ogromne znaczenie dla płodu. Jak wygląda? Co oznacza jego odejście? Sprawdź!

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy pojawia się tuż zaraz po zapłodnieniu. Czasami nazywa się go też korkiem śluzowym, a to dlatego że blokuję macicę od pochwy. Dzięki temu nie przedostaną się do wewnątrz bakterie oraz infekcje. 

Jak wygląda? Czop śluzowy ma zbitą i galaretowatą konsystencję, poprzez to zamyka on szczelnie ujście szyjki macicy. To jest zatem naturalna skuteczna bariera ochronna dla płodu. Znika pod sam koniec ciąży. W naturalny sposób „korek” jest wydalany z organizmu.

„Korek” może mieć różne barwy, choć najczęściej jest całkowicie przezroczysty. W zależności od ukrwienia lub innych czynników odcień będzie inny – biały, żółty, różowy lub brązowy. Pomimo to zawsze ma śliską konsystencję, do tego jest gęsty i elastyczny. Będzie zdecydowanie bardziej zbity niż „standardowa” wydzielina z pochwy. Wyróżnia go również matowość oraz widoczna zwartość masy. Wielkością natomiast przypomina korek od butelki.

Stopniowo widać zmiany w konsystencji czopa śluzowego, tuż przed porodem jest on bardziej grudkowaty. Niekiedy trudno go zauważyć, bo pod koniec ciąży upławy się nasilają. Nie da się ukryć jest ich naprawdę dość sporo. „Korek” może pojawić się wraz z nimi i poprzez to być niezbyt widoczny.

Czop śluzowy – co oznacza jego odejście?

Stopniowo wraz z kolejnymi miesiącami ciąży szyjka macicy się otwiera coraz bardziej, to wolny proces. Ulega skróceniu, do tego staje się miękka oraz rozciągliwa. W pewnym momencie czop śluzowy wypada. Jest to najczęściej objaw zbliżającego się terminu porodu.

  Masz uporczywy kaszel? Sprawdź, jak z nim walczyć!

Choć niekoniecznie, bo może wydarzyć się to o wiele wcześniej nawet kilka tygodni przed. Zazwyczaj ma to miejsce parę dni przed rozwiązaniem, a nawet i tuż chwilę przed nim w szpitalu. Nie ma sztywnej reguły, że odejście czopa śluzowego przepowiada rychłe nadejście dziecka na świat.

Wydalony czop śluzowy będzie wyglądał podobnie do zwyczajnej kobiecej wydzieliny, ale ma nieco inną konsystencję. Jaką? Jest znacznie gęstszy, do tego bezwonny. Czasami zdarza się zabarwiony delikatnie krwią. W przypadku świeżej będzie blado różowy, a gdy to starszy skrzep to pojawi się bardziej brązowy odcień. Niepokojąca jest wodnista postać w dużej ilości. To może świadczyć o komplikacjach, na przykład o pęknięciu pęcherzyka płodowego. 

Zdarza się, że czop śluzowy odchodzi kawałkami, dlatego można nawet tego nie zauważyć. Jest on usuwany częściowo, po niewielkim fragmencie, na przykład w trakcie zwyczajnego wydalania. W zasadzie wszystko zależy od organizmu kobiety, czyli każda może mieć zupełnie inny przebieg odejścia „korka”. Po usunięciu nie można współżyć, ponieważ to zwiększa ryzyko pojawienia się rozmaitych zakażeń lub infekcji.

Po wydaleniu czopa śluzowego dziecko ma możliwość przesunąć się bliżej do kanału rodnego. Czasami trwa to dłuższej, innym razem krócej. Żadna reguła nie obowiązuje. Trzeba obserwować sytuację, bo wkrótce pojawią się kolejne symptomy, takie jak skurcze przepowiadające, czy bóle. Później nastąpi poród.

Czop śluzowy – niepokojące objawy

Usunięcie czopa śluzowego może być nagłe lub wręcz odwrotnie, potrwa dłużej. Nie zawsze trzeba od razu jechać do szpitala. Istnieją jednak objawy, które w połączeniu z wydalaniem „korka” mogą być niepokojące, a nawet groźne dla zdrowia dziecka. Do takich należy, przede wszystkim:

  • mocne krwawienie z pochwy
  • „korek” o intensywnym czerwonym zabarwieniu – świadczy o świeżej krwi, a niekiedy nawet i o oderwaniu się łożyska
  • duża ilość wodnistej wydzieliny sygnalizuje komplikacje
  • po wydzieleniu „korka” występują mocne skurcze, albo silny ból brzucha.
  Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Niepokoić powinny się też kobiety, które miały już wcześniej przedwczesny poród, albo jakiekolwiek powikłania w trakcie obecnej ciąży. Odejście czopa śluzowego nie powinno nastąpić przed 36 tygodniem!