Spis treści
Nieustępujący kaszel powoduje ogromny dyskomfort i zmęczenie. Suchy czy mokry, bywa naprawdę uciążliwy, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jak skutecznie z nim walczyć? W naszym artykule znajdziesz listę sposobów, które mogą pomóc przy najbardziej uporczywym kaszlu.
Kaszel może być objawem towarzyszącym zarówno sezonowym infekcjom, jak i chorobom przewlekłym układu oddechowego. Pojawia się przy przeziębieniach i zapaleniach płuc czy oskrzeli, ale jest też głównym objawem astmy czy choroby obturacyjnej płuc. Może być suchy lub mokry.
Kaszel suchy nie zawsze oznacza infekcję – czasem stanowi reakcję na czynnik alergiczny czy podane leki. Mokry kaszel najczęściej jest natomiast objawem infekcji. Choć ataki suchego kaszlu nierzadko trwają znacznie dłużej niż mokrego, oba typy bywają bardzo uciążliwe, zwłaszcza gdy objawy występują przez długi czas. Jak sobie z nim radzić?
#1 Inhalacja z wykorzystaniem odpowiednich leków
Inhalacja to najbardziej skuteczna metoda aplikacji leku mającego złagodzić objawy ze strony układu oddechowego. W ten sposób specyfik trafia prosto do płuc, zamiast okrężnie wędrować do krwi. Metodą inhalacyjną można aplikować leki rozkurczowe, przeciwzapalne czy wspomagające odkrztuszanie. W inhalatorach stosuje się leki w proszku i zawiesiny, które pod wpływem ciśnienia są zamieniane na aerozol.
#2 Nebulizacja z wykorzystaniem odpowiednich leków
Za pomocą wielorazowego nebulizatora, możesz wprowadzić do płuc leki w formie płynnej. Najczęściej pomagają one w nawilżeniu błon śluzowych układu oddechowego i rozwodnieniu wydzieliny, co ułatwia jej odkrztuszanie. Nawilżanie jest bardzo ważne zwłaszcza przy kaszlu suchym, dodatkowo stymulowanym przez wysuszenie błon śluzowych.
#3 Parówka z olejkami eterycznymi
Samodzielnie przygotowana parówka pomoże ci w nawilżeniu dróg oddechowych i ich udrożnieniu. Aby ją przygotować, wystarczy podgrzać wodę i umieścić w niej wybrany olejek eteryczny. Może być to na przykład olejek eukaliptusowy, lawendowy czy cynamonowy. Parujący pojemnik z wodą należy przykryć ręcznikiem i nachylić nad nim głowę, wdychając parę wodną.
#4 Płukanka szałwią lub innym naparem
Płukanie dróg oddechowych może pomóc w złagodzeniu objawów kaszlu. Dobrym wyborem będzie szałwia, która działa antybakteryjnie i zmniejsza obrzęk. Wystarczy umieścić jej liście w kubku i zaparzyć je gorącą wodą. Przeciwzapalnie działa również lipa czy rokitnik. Pamiętaj, by przetrzymać napar w gardle odpowiednio długo – w innym razie płukanie nie przyniesie pożądanego efektu.
#5 Picie napojów z miodem
Miód nawilża gardło i działa jak naturalny plaster ochronny. Wystarczy zjeść jego łyżkę, by poczuć różnicę przy uporczywym suchym kaszlu. Uczucie drapania znika od razu! Warto wypić też napój z miodem, aby lepiej rozprowadzić go po całej jamie ustnej i ściankach gardła. Nie dodawaj jednak miodu do gorącej wody czy herbaty – to unicestwi jego dobroczynne właściwości. Bo przecież oprócz nawilżania, miód działa również antybakteryjnie!
Stosując wszystkie te sposoby lub chociaż dwa-trzy z nich, znacznie łatwiej pozbędziesz się uporczywego kaszlu.