Spis treści
Mimo że wiele Polek nie stosuje żadnych środków zapobiegania ciąży, antykoncepcja hormonalna w statystykach dominuje jako najczęściej wybierana. Stosuje ją 16% kobiet, co może wynikać z największej stwierdzonej wskaźnikiem Pearla, skuteczności tej metody.
Przy odpowiednim stosowaniu wskaźnik ten wynosi 0,2-0,5, podczas gdy w przypadku prezerwatyw wynosi 3-7. Im niższy wskaźnik tym skuteczność większa. Jednak to prezerwatywy są na wyciągnięcie ręki, hormonalna antykoncepcja wymaga już recepty.
Antykoncepcja hormonalna czym jest?
Działanie tego rodzaju antykoncepcji opiera się na dwóch hormonach: syntetycznej formie estrogenu, czyli etynyloestradiolu oraz progesteronu. Nie tylko hamują one owulację, ale też zmieniają konsystencję śluzu szyjkowego, uniemożliwiając przedostanie się plemnikom do komórki jajowej. Obniżenie kurczliwości jajowodów natomiast spowalnia transport samej komórki jajowej. Wymienione hormony wpływają też na błonę śluzową macicy, utrudniając zarodkowi zagnieżdżenie się.
Obecnie antykoncepcja hormonalna to już nie tylko tabletki. Plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, implanty czy nawet zastrzyki również zawierają odpowiednie dawki hormonów, zapobiegając ciąży. Dla wielu kobiet to forma wygodniejsza, bo nie trzeba pamiętać o codziennym przyjęciu tabletki. Wszystkie one wiążą się jednak z koniecznością wizyty u lekarza i otrzymaniem recepty. Jednak wcale nie musi to oznaczać oczekiwania w kolejce do ginekologa.
Recepta na antykoncepcję hormonalną – od kogo?
Niewątpliwie pierwsze podejście do tej formy antykoncepcji powinno wiązać się z wizytą u lekarza ginekologa, który nie tylko dobierze odpowiednią formę, ale też wykluczy przeciwwskazania, zleci wykonanie podstawowych badań. Jednak bywa, że później potrzebujemy tylko recept przedłużających, co oznacza niewygodne zwalnianie się z pracy, przesiadywanie pod gabinetem wśród kobiet ciężarnych, które ze względu na swój stan w gabinecie spędzają sporo czasu. Z pomocą przychodzi lekarz internista czy rodzinny, który może wystawić tego typu receptę, jeśli przedstawimy mu dokumentację od naszego lekarza ginekologa, w której zawarta jest informacja o podjętej formie antykoncepcji.
W dobie dzisiejszych zmian w kierunku cyfryzacji usług medycznych antykoncepcja online stała się również udogodnieniem dla pacjentek, które bez wychodzenia z domu mogą zapewnić sobie przedłużenie środków antykoncepcyjnych. Wystarczy umówić się na teleporadę, czy nawet w przypadku recepty od ginekologa, poprosić o jej wystawienie dzwoniąc na rejestrację. Lekarz oceni czy może to zrobić bez naszej wizyty i wystawi receptę w formie elektronicznej.
Jednak należy pamiętać, że recepta na tabletki antykoncepcyjne online, podobnie jak pozyskiwanie jej od lekarzy innych specjalności niż ginekolog, powinno być sporadyczne. Częściej powinnyśmy zjawić się u ginekologa, systematycznie wykonywać USG i cytologię, bo jednak przyjmowanie sporej ilości hormonów może wywierać wpływ na nasz organizm, a żaden inny lekarz nie będzie miał nad tym takiej kontroli, jak właśnie ginekolog.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.