Spis treści
Zapalenie okostnej to stan zapalny błony otaczającej kość. Pojawia się nagle i charakteryzuje się odczuwaniem silnego bólu, który szybko się nasila. Może pojawić się u każdego, niezależnie od wieku. Jakie są objawy, przyczyny i ja leczyć?
Okostna zęba i nie tylko – co powinniśmy o niej wiedzieć?
Okostna to włóknista tkanka łączna właściwa, która jest mocno ukrwiona i unaczyniona. Składa się z dwóch warstw:
- Wewnętrznej
- Zewnętrznej
Okostna pełni bardzo ważną rolę dla całego układu kostnego. Przede wszystkim chroni kość przed urazami i regeneruje kości po wszelkich złamaniach. Podczas zrastania kości, część komórek okostnej przekształca się w komórki kościotwórcze. W efekcie odłamki lepiej się zrastają. Ponadto, jest silnie unaczyniona, co sprawia, że odżywia kość dzięki sieci naczyń krwionośnych, które transportują tlen i składniki odżywcze.
Funkcje okostnej:
- ochrona kości przed urazami,
- odżywienie tkanki kostnej,
- regeneracja kości po złamaniu
Zapalenie okostnej zęba – przyczyny
Przyczyn zapalenia okostnej zęba jest kilka i zależą one przede wszystkim od rodzaju. Wyróżniamy:
- Ostre zapalenie okostnej – wywołane głównie bezpośrednimi urazami kości, a także zakażeniem drobnoustrojami uszkodzonych struktur okostnej, tkanki kostnej, a nawet szpiku kostnego.
- Przewlekłe zapalenie okostnej – przyczynę stanowi długotrwałe działanie promieniowania jonizującego na nasz organizm, a także zatruciem fosforem. Może być również skutkiem nieprawidłowego wzrostu i rozwoju kości długich.
- Zapalenia okostnej zęba – przyczynę stanowią przede wszystkim nieprawidłowo wykonane zabiegi dentystyczne np. źle prowadzone leczenie kanałowe, a także przewlekła próchnica, czyli bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba.
- promieniowanie jonizujące.
Zapalenie okostnej – objawy
Głównym objawem zapalenia okostnej jest niezwykle silny, pulsujący ból, który powoduje n problemy zjedzeniem, piciem, a nawet i mówieniem. Często nie pomagają nawet środki przeciwbólowe. Ból nasila się podczas pozycji horyzontalnej oraz pod wpływem ciepła. Zapalenie można również poznać po zaczerwienionej i obrzękniętej błonie śluzowej w okolicy zęba. Charakterystyczne jest również złe samopoczucie, dreszcze, a nawet gorączka.
- bardzo silny, promieniujący ból
- obrzęk, opuchlizna na objętą stanem zapalnym ,
- złe samopoczucie,
- gorączka,
- ból głowy,
- problemy z jedzeniem, piciem i mówieniem.
Leczenie zapalenia okostnej
Leczenie zapalenia okostnej rozpoczyna się od wykonania RTG kości/zęba. Na jego podstawie, lekarz może postawić diagnozę i ustalić przyczynę zapalenia. W zależności od źródła choroby można zastosować:
- Antybiotykoterapię – stosowana w przypadku zakażenia drobnoustrojami. Polega na podaniu pacjentowi antybiotyku. Lekarze najczęściej wybierają klindamycynę Antybiotyk należy przyjmować zazwyczaj od 7 do 14 dni.
- Operację chirurgiczną – wykonywana w zawansowanych przypadkach choroby. Polega na usunięciu zęba.
- fizykoterapię – są to zabiegi, które przyśpieszają ustąpienie stanu zapalnego, regenerację tkanek kości. Ponadto ograniczają postęp choroby oraz łagodzą objawy. Stosuje się m.in. laseroterapię, zimne okłady żelowe, a także masaż lodem.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.