rudowłosa-kobieta-w-skupieniu-obcina-skórki-przy-paznokciach-u-nóg

Co oznaczają białe kropki na paznokciach?

Dłonie są naszą wizytówką. Każda kobieta chciałaby, żeby wygadały one, jak najlepiej. Czasami jednak nie zawsze się to udaje. Niekiedy na paznokciach pojawiają się nieestetyczne białe kropki. Co oznaczają? Jak je zlikwidować? Dowiedź się więcej o tej przypadłości. 

Przebarwienia na paznokciach

Wiele ludzi boryka się z nieestetycznymi przebarwieniami na paznokciach. Mogę one mieć różny kolor, a także wielkość, czy formę.

Dlaczego powstały? Tworzą się one na płytce z rozmaitych powodów. Niekiedy to poprzez uszkodzenie mechaniczne, innym razem jest to sygnał ze strony organizmu, że dzieje się tam coś niepokojącego, albo brakuje nam składników odżywczych i witamin.

Bez względu na rodzaj bądź liczbę przebarwień nie lekceważ ich. Dzięki zmianie diety, czy też zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji możesz się pozbyć plamek z paznokci.

Białe kropki na paznokciach – co oznaczają?

Barwne skazy na płytce paznokcia u rąk oraz u stóp nie są niczym nowym. Mogą mieć je zarówno dzieci, jak i dorośli, i to bez względu na płeć. Nieestetyczne znamiona występują pojedynczo lub w większej ilości. Najczęściej pojawiają się białe kropki na paznokciach zwane leukonychią, albo jasne poprzeczne wykwity. Ten problem dotyka mnóstwo osób w różnym wieku. 

Białe plamki na paznokciach na ogół oznaczają niedobór mikroelementów, soli mineralnych i witamin w organizmie. Przede wszystkim, gdy chodzi o małe dzieci lub nastolatków. Może brakować w diecie, między innymi wapnia, cynku, żelaza, potasu, krzemu, jak i witamin z gruby B i A. To nieczęsto też oznaka zatrucia ciężkimi metalami. Warto wykonać podstawowe badania krwi, aby się o tym przekonać.

Niezbyt ładne przebarwienia tworzą się także poprzez niewłaściwą pielęgnację, czy uszkodzenia mechaniczne, na przykład uderzenie dłoni w jakiś ciężki przedmiot. Mikrourazy prowadzą, do tak zwanej pseudoleukchonyli.

  Przeziębienie nie chce ustąpić? Poznaj nasze metody!

Tak naprawdę wiele czynników bywa przyczyną powstania śladów na płytce paznokcia. Bardzo rzadko jest to dziedziczna przypadłość, która nie jest w żaden sposób związana z niczym niepokojącym. Bywa tak, że to zwyczajne przekazane w genach zaburzenie, nic poza tym.

W niewielu przypadkach białe kropki na paznokciach są objawem jakieś choroby. Leukochonylia pozorna nierzadko to oznaka anemii, gruźlicy, nadmiernej potliwości, czy niewydolności nerek, tudzież jakieś przypadłości wątroby. Tutaj zmiany dostrzega się jedynie w tkankach przypaznokciowych. Natomiast, gdy są one głębiej, czyli w sferze macierzystej paznokcia mówimy o leukochonylii prawdziwej. To znacznie gorzej, ponieważ bywa, że to symptom kamicy żółciowej, niedoczynności przytarczycy, a nawet choroby wrzodowej.  

Plamki na paznokciach to też zwiastun wewnątrzpłytkowej grzybicy spowodowanej przez dermatofity. Leczenie jest zatem niezbędne do usunięcia zmian oraz samej przyczyny, czyli choroby. 

Przyjmowanie chemioterapii również jest czynnikiem powodującym, że na płytce paznokcia znajdują się nieregularne zmamiona w jasnym odcieniu.

Jak usunąć plamki na paznokciach?

Niezbyt ładne białe kropki na paznokciach można zakryć lakierem w mocnym kolorze lub barwną odżywką. Warto jednak przed nałożeniem tych kosmetyków wykonać peeling oraz inne zabiegi kosmetyczne, na przykład kąpiel w oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Dzięki temu wzmocnimy i wygładzimy powierzchnie paznokcia. Wolno w dłonie wcieraj także kapsułki z witaminą A+E bądź namaczać je w roztworze z ciepłej wody z dodatkiem żelatyny spożywczej. Jest wiele sposobów na poprawienie wizualnego wyglądu dłoni, przede wszystkim samej płytki.

Pij również napary z pokrzywy, siemienia lnianego, jak i przyjmuj biotynę. Pamiętaj, aby dieta była bogata w witaminy i inne składniki odżywcze, w ten sposób uzupełnisz ewentualnie niedobory. Ewentualnie sięgnij po kompleksową suplementację.

Białe kropki na paznokciach usunie regularne stosowanie suplementów witaminowych. Przyjmowanie ich od wewnątrz poprawi stan skóry, włosów oraz paznokci. Na rynku dostępnych jest wiele środków, w tym te zawierające naturalne składniki – skrzyp, algi morskie, zarodki pszenicy, wyciąg z prosa.

  Kto jest narażony na osteoporozę?

Czytaj dalej:

  1. Witaminy i tabletki na paznokcie – jakie brać? 
  2. Na czym polega neurofeedback u dentysty?

Źródło zdjęcia – Woman photo created by bearfotos – www.freepik.com