kondycja serca

Czy wiesz, że kondycja błoń śluzowych ma wpływ na stan Twojego serca i innych organów wewnętrznych?

Błony śluzowe to nasza naturalna bariera ochronna przed zagrażającymi zdrowiu drobnoustrojami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Dobra kondycja błon śluzowych jamy ustnej to gwarancja ochrony przed chorobotwórczymi bakteriami, wirusami i innymi patogenami, które przenikając do wnętrza organizmu, mogą powodować uszkodzenia ważnych narządów. Dowiedz się, jak zadbać o stan błon śluzowych jamy ustnej, w tym o dobrą kondycję dziąseł. Unikniesz w ten sposób wielu niepotrzebnych kłopotów.

Czym są błony śluzowe jamy ustnej i jaką pełnią rolę?

Błona śluzowa jamy ustnej to warstwa tkanek i nabłonka, która wyściela od wewnątrz jamę ustną i gardło. Śluzówka ma za zadanie przede wszystkim chronić organizm przed szkodliwymi czynnikami. Zwłaszcza nabłonek, czyli zewnętrzna warstwa błon śluzowych jamy ustnej, pełni rolę bariery ochronnej przed niekorzystnymi czynnikami mogącymi wnikać do organizmu z zewnątrz. Dotyczy to zarówno chorobotwórczych drobnoustrojów, jak i szkodliwych dla zdrowia substancji.

Jak niedostatecznie dobra kondycja błon śluzowych jamy ustnej wpływa na stan Twojego organizmu?

Śluzówka jamy ustnej ma duże zdolności do regeneracji, ale niestety podatna jest także na różnego rodzaju urazy i stany zapalne. Może to być spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej, jedzeniem ostro przyprawionych lub kwaśnych potraw, niedoborami składników odżywczych, alergiami pokarmowymi oraz zmianami hormonalnymi, na przykład podczas ciąży.

Także zbyt intensywne szczotkowanie zębów lub częste, zwłaszcza w dzisiejszych nerwowych czasach, przygryzanie wewnętrznych części policzków czy warg, może uszkadzać delikatną śluzówkę, otwierając drogę dla drobnoustrojów. Te, wnikając w głąb organizmu, mogą powodować stany zapalne ważnych organów takich jak nerki i serce. Bakterie, wędrując po całym organizmie, mogą nawet spowodować uogólnione zakażenie, czyli sepsę.

  Podstawowe zasady użytkowania soczewek kontaktowych

Jedną z przyczyn problemów ze strony błon śluzowych jamy ustnej jest kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej spowodowana zbyt małą produkcją śliny, która pomaga usuwać resztki pokarmowe i próchnicotwórcze bakterie. Kserostomia może mieć wiele przyczyn, a jedną z nich jest na przykład stres, a także zbyt suche powietrze w ogrzewanych zimą pomieszczeniach. Pojawia się wówczas zwiększone ryzyko próchnicy, grzybic jamy ustnej, stanów zapalnych i nadżerek oraz nieprzyjemny zapach z ust. Problem ten może dotyczyć każdego – szczególnie narażeni są palacze, ale suchość w ustach powoduje też klimatyzacja, przyjmowanie antydepresantów i leków antyhistaminowych oraz diuretyków.

Jak prawidłowo zadbać o błony śluzowe jamy ustnej i dziąsła?

By zapobiegać tym problemom, warto wdrożyć codzienne, regularne nawyki higieniczne mające na celu dokładne oczyszczanie zębów oraz zadbać o kondycję dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej.

Do mycia zębów doskonale nada się szczoteczka SPLAT Professional ULTRA SENSITIVE z jonami srebra, które dają dodatkową ochronę antybakteryjną. Dobrze jest stosować także nitkę dentystyczną np. SPLAT Professional Superslim z jonami srebra, a po każdym posiłku płukać usta płynem, np. Biomed Płyn Superwhite, zawierającym enzymy roślinne rozpuszczające i delikatnie usuwające osady i płytkę nazębną, a także regenerują błonę śluzową i mają działanie antyseptyczne.

Warto też sięgnąć po pastę SPLAT SPECIAL COFFEE OUT. Zawiera ona ekstrakt z mięty pieprzowej, który pobudzi ślinianki i zwiększy produkcję śliny, zapobiegając suchości w ustach. Ślina w naturalny sposób nawilży śluzówkę jamy ustnej i pomoże usunąć resztki pokarmowe oraz próchnicotwórcze bakterie ze szkliwa i przestrzeni międzyzębowych.

Dodatkowo składniki pasty dokładnie oczyszczą szkliwo z osadów po napojach i pokarmach barwiących, nie powodując nawet najmniejszych jego mikrouszkodzeń. Dobrym wyborem będzie też pasta SPLAT Special STRESS-OFF z grejpfrutem, która zadba o zdrowie zębów oraz kondycję dziąseł.

W podróży czy w pracy warto mieć przy sobie piankę SPLAT Express Pianka 2w1 do pielęgnacji jamy ustnej. Pomoże ona szybko i dyskretnie oczyścić zęby, a pamiętajmy, że próchnica to także jeden z powodów pogorszenia kondycji narządów wewnętrznych – bakterie powodujące próchnicę mogą wnikać w głąb organizmu i być przyczyną groźnych dla zdrowia stanów zapalnych.

  Jak włożyć tampona pierwszy raz? Poradnik obsługi tamponów

Pianka SPLAT działa antyseptycznie i kojąco, goi i regeneruje błony śluzowe. Szczególnie polecana jest osobom noszącym aparaty ortodontyczne, gdyż podczas takiego leczenia łatwo o ranki, które mogą się nadkażać.

Błony śluzowe jamy ustnej to brama do Twojego organizmu. Dbając o ich kondycję, bronisz się przed chorobotwórczymi czynnikami i wzmacniasz odporność.