kobieta z pieknym usmiechem

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala cieszyć się śnieżnobiałym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem. Wymaga systematyczności i składa się z wielu czynności nie tylko samego mycia zębów, ale i szczotkowania, nitkowania czy płukania. Jak dbać o higienę jamy ustnej? Jak często myć zęby i jaką pastę warto wybrać?

Jak prawidłowo myć zęby?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że podstawową zasadą higieny jamy ustnej jest mycie zębów. I choć wielu osobom ta czynność wydaje się banalna, to czyszczenie zębów wykonuje się zgodnie z kilkoma zasadami. Zęby myjemy nie tylko po śniadaniu, ale również przed snem. Warto je czyścić także po innych posiłkach. Na prawidłowe mycie zębów składa się również wybranie odpowiedniej szczoteczki oraz pasty.

Jeśli zależy Ci nie tylko na zdrowym, ale i białych zębach, wybierz pasty wybielające. Ich ranking znajdziesz na stronie: https://4winds.pl/ranking-past-wybielajacych/. Pamiętaj jednak, że wybrana pasta powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb np. przy nadwrażliwości zębów wybierz taką, która złagodzi nadwrażliwość.

Najbardziej optymalną jest szczoteczka manualna o średniej twardości włosia. Jednak coraz więcej osób decyduje się na szczoteczki soniczne i elektryczne. Cechują się większą dokładnością i skutecznością. Ponadto, wiele z nich posiada różne tryby pracy, a także odlicza czas czynności mycia zębów.

Na czym polega nitkowanie zębów?

Nitkowanie zębów to niezbędna czynność, która składa się na higienę jamy ustnej. Pozwala na oczyszczenie z resztek pokarmy przestrzeni międzyzębowych, do których włosie szczoteczki nie dociera. Nitkowanie to bardzo ważny etap, ponieważ w miejscach tych, odkłada się płytka bakteryjna. W efekcie może to doprowadzić do problemów stomatologicznych takich jak próchnica.

  Erecepty - jak radzić sobie z problemami menstruacyjnymi?

Zaleca się regularne czyszczenie zębów nicią dentystyczną co najmniej raz dziennie. Sama aplikacja jest banalna. Wystarczy delikatnie wprowadzić nitkę między zęby i dociskać do korony zęba. Nitkę prowadzimy pionowymi ruchami od dziąsła do czubka zęba. W ten sposób usuwamy pozostałości jedzenia spod dziąseł.

Dlaczego warto  stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów i nitkowanie, ale również płukanie. Zaleca się dokładnie wypłukanie zębów wodą po każdym ich myciu. W ten sposób usuwamy resztki pasty oraz nieczystości. Zamiast wody, warto używać również specjalnych płukanek do jamy ustnej. Tak samo jak w przypadku pasty do zębów, płyn do płukania wybieramy zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Na rynku dostępne są płukanki łagodzące stany zapalne dziąseł, zmniejszające nadwrażliwość zębów, o działaniu antybakteryjnym, likwidujące nieprzyjemny zapach z ust, a także te, których zadaniem jest usunięcie osady. Zarówno częstotliwości, jak i sam sposób używania płynów do higieny jamy ustnej jest różny w zależności od składu. W związku z tym, musimy stosować się do zaleceń producenta.

Warto również pamiętać, że płyn nie zastępuje mycia zębów. To tylko jeden z etapów dbania o higienę jamy ustnej. Konieczne są również regularne wizyty u stomatologa w celu wykluczenia ewentualnych chorób zębów i dziąseł.