matka z dzieckiem

Obkurczanie macicy po porodzie – ile trwa i jak przebiega?

Nie tylko ciąża jest wyzwaniem dla kobiecego organizmu, ale także sam poród. W ciele zachodzą różne zmiany, które widać nawet po przyjściu dziecka na świat. Niestety, trzeba czasu, aby wszystko wróciło do normy. Ile trwa, i jak przebiega obkurczanie macicy po porodzie? Sprawdź!

Jak przebiega połóg?

Wiele kobiet myśli, że zaraz po porodzie wszystko wróci do normy, czyli do stanu sprzed ciąży. No cóż nie da się tak od razu, ponieważ noszenie dziecka w łonie i rozwiązanie to ogromny wysiłek dla organizmu. 

Tuż po porodzie następuje połóg, który trwa około 6 tygodni. W tym czasie macica się znacząco zmniejsza. Mogą temu zjawisku towarzyszyć bóle poporodowe, a to dlatego że pojawiają się skurcze połogowe. Są one jednym z objawów obkurczania się macicy. Istnieją aż 3 typy skurczów. Pierwszy jest widoczny zaraz po porodzie i trwa około 4-6 dni. Stałe napięcie macicy potem ustępuje. Bywają i samoistne rytmiczne skurcze.

Najczęściej mają je kobiety, które już wielokrotnie rodziły. Utrzymują się od porodu aż do zakończenia połogu. Co je wyróżnia? Rozmaite nasilenie oraz to, że ból promieniuje. Ostatni rodzaj to skurcze odruchowe nazywane także laktacyjnymi, ponieważ zdarzają się podczas karmienia piersią. 

Co istotne po cesarce obkurczanie macicy przebiega dłużej niż po naturalnym porodzie, nawet do 8 tygodni. Do tego ból może być większy, bo wiąże się również z gojeniem ran po szyciu. Widać za to mniej upławów.

Czasami przy kolejnym porodzie obkurczanie macicy jest boleśniejsze, a także i dłuższe. Daje się to zauważyć zwłaszcza, gdy kobieta rodzi dziecko rok po roku, a organizm nie miał szansy w pełni się zregenerować.

  Upały w ciąży – jak je przetrwać?

Trzeba pamiętać, że inwolucję macicy można przyspieszyć. Jak? Wystarczy karmić dziecko naturalnie, czyli piersią. Wtedy do organizmu będzie wydzielana oksytocyna. Dzięki temu włókna mięśniowe macicy się szybciej zmniejszają, a jednocześnie natęża się wydzielanie odchodów połogowych.

Obkurczanie macicy – co trzeba wiedzieć?

Skurcze podczas zmniejszania macicy są mocno odczuwalne. Namacalnie można natomiast zauważyć różnicę ułożenia tego narządu. Tuż po porodzie macica umiejscowiona jest w okolicy spojenia łonowego i pępka. Kładąc rękę na brzuchu oraz wydychając powietrze sprawdzimy mniej więcej, gdzie jest ułożony twardy organ. Będzie zmieniać lokalizację wraz z upływem czasu aż powróci do pośrodka jamy macicy.  

W ciele kobiety w trakcie połogu spada poziom estrogenu oraz progesteronu we krwi. Do tego odczuwa się zmęczenie, w zasadzie ogólne osłabienie. Potrzebny jest zatem odpoczynek i sen. Zdarza się, że po porodzie mamy ranę w okolicy krocza. To również powoduje kolejne objawy, takie jak ból, trudności z poruszaniem się, czy z oddawaniem moczu bądź stolca. Nawet unoszenie nóg może być problemem. 

Ze współżyciem należy się wstrzymać aż połóg się zakończy. Inaczej możemy narazić się na poważne konsekwencje i problemy ze zdrowiem.

Oczyszczanie macicy – jak przebiega?

W połogu oprócz skurczów zdarzają się jeszcze inne symptomy. Najbardziej widocznym   jest wydalanie odchodów połogowych. Ten etap trwa też około 4-6 tygodni po porodzie. Oczyszczanie macicy polega na usunięciu wydzieliny z rany jamy macicy. Ma płynną postać. Na początku znajduje się w niej krew, czasem nawet ze skrzepami.

Później zmienia się barwa na brunatnokwistą lub ciemnobrązową, z czasem coraz bardziej upławy bledną. Pod koniec są śmietankowe, albo całkowicie przezroczyste. Trzeba pamiętać, że ważny jest też ich zapach! Powinien on być mdły, gdy jest intensywny bądź śmierdzący może świadczyć o infekcji dróg rodnych.

  Jak wykryć i wyłączyć podsłuch w telefonie?

Odpowiednia higiena w czasie wydzielania odchodów połogowych pozwoli uniknąć zakażeń, tudzież innych chorób. Trzeba również ograniczyć aktywność fizyczną, gorące kąpiele, zapomnieć o dźwiganiu ciężkich przedmiotów, czy zakupów. To wszystko może jeszcze nasilić upławy, a nawet obniżyć macicę. Powikłań jest sporo i trzeba o nich pamiętać.