Spis treści
Z powodu chorób tarczycy cierpi blisko 300 milionów osób na całym świecie.
Choroby gruczołu tarczycy – czy są popularne?
Prawie milion Polaków ma zdiagnozowane zaburzenia związane z tym gruczołem. Nie wiadomo tak naprawdę, jak dużo osób boryka się z objawami chorób gruczołu tarczycy, bo przecież nie wszystkie zostały w ogóle rozpoznane. Pewne jest natomiast, że lekarz endokrynolog jest w naszym kraju jednym z najbardziej obleganych.
W przypadku chorób tarczycy ważna jest natychmiastowa diagnostyka. Źle pracujący gruczoł powoduje powikłania również innych organów ludzkiego organizmu. Ich bagatelizowanie może doprowadzić nawet do śmierci.
Ponieważ choroby tarczycowe są w naszym kraju bardzo powszechne, to istnieje również szeroki wybór badań diagnostycznych. Endokrynolodzy dobierają je zawsze indywidualnie, patrząc na problem zdrowotny pacjenta.
Wywiad z pacjentem
Podstawą rozpoznania choroby z zakresu funkcjonowania gruczołu tarczycy jest szczegółowy wywiad z pacjentem. W trakcie rozmowy lekarz endokrynolog dowiaduje się o występujących objawach, przyjmowanych lekach, występujących innych chorobach czy trybie życia, jaki prowadzi chory. Okazuje się jednak, że nie zawsze symptomy zaburzeń tarczycowych są jednoznaczne. Często sam pacjent wcale nie łączy je z chorobą tego gruczołu. Dopiero specjalistyczne badania diagnostyczne pozwolą rozwikłać problem z rozpoznaniem schorzenia.
Podstawowe badania tarczycy
Badania diagnostyczne są różne w zależności od występującego zaburzenia. Jeśli medyk ma podejrzenie niedoczynności albo nadczynności tarczycy, kieruje pacjenta na badanie hormonów krwi. To przede wszystkim badania TSH.
Jeśli endokrynolog podejrzewa powiększenie tarczycy albo występowanie zmian w postaci guzków, woli czy zgrubień, pacjent realizuje badanie usg oraz scyntygrafię. Możliwe jest również wykonanie badania RTG. Jeśli tego rodzaju badania rzeczywiście wykryją jakieś zmiany, to podstawą w ich rozpoznaniu jest biopsja. Pamiętajmy, że nie każdy guzek jest złośliwy, nie każde zgrubienie zwiastuje raka.
Najczęściej pacjent wykonuje cały szereg badań. Endokrynolog pomimo swoich podejrzeń chce mieć całkowitą pewność w zakresie diagnostyki. Zdarza się również, że zaburzenia tarczycowe mogą być różne i mogą występować jednocześnie. Jak też już wspomnieliśmy, nie zawsze objawy są standardowe, czasem w ogóle nie występują, więc medyk może nie mieć żadnych podejrzeń w kwestii nieprawidłowej pracy gruczołu tarczycy.
Specyfika badań gruczołu tarczycy
Lekarz zawsze dobiera badania diagnostyczne indywidualnie. Te same badania mogą być wykonywane bez względu na wiek czy płeć pacjenta. Większość z nich jest zupełnie nieinwazyjna i bezbolesna. Większość można również wielokrotnie powtarzać.
Wyniki badań krwi pacjent może otrzymać jeszcze tego samego dnia. Diagnoza według badania USG znana jest natychmiast, podobnie kwestie te wyglądają w przypadku badań RTG.
Wszystkie wyniki badań muszą być skonsultowane z endokrynologiem. To on wydaje diagnozę na podstawie ich opisu. Dopiero wtedy może zalecić odpowiednią kurację oraz kontrolować jej efekty.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.