dojrzala kobieta mysli

Związek z młodszym mężczyzną – jakie znaczenie ma różnica wieku?

Związek z dużo młodszym mężczyzną nie jest niczym nadzwyczajnym, a mimo to wciąż budzi kontrowersje. Różnica wieku bywa dla niektórych ogromnym problemem, zwłaszcza gdy chodzi o dojrzałe panie i młodzików. Jakie tak naprawdę ma znaczenie w relacji? W naszym artykule dokładnie zgłębiamy temat – związek z młodszym mężczyzną!

Czy związek z młodszym facetem ma w ogóle sens?

Mówi się, że miłość nie wybiera i jest w tym sporo prawdy. Nie patrzymy bowiem zbytnio na wiek, a także na podobne rzeczy, bo kierujemy się przede wszystkim sercem oraz emocjami. Charakter człowieka, usposobienie oraz podobieństwa – one mają dużo większe znaczenie, gdy chodzi o relacje. Związek z młodszym chłopakiem budzi kontrowersje zdecydowanie większe niż, gdyby chodziło o odwrotną sytuację, a więc o dojrzałego faceta i o kobietę o zdecydowanie niżej metryce. Kultura, religia oraz inne podobne aspekty mają spory wpływ na nasze postrzeganie relacji damsko-męskich.

Związek z młodszym mężczyzną może się udać, jak i nie, bowiem to kwestia bardzo indywidualna. W miłości absolutnie nie da się niczego przewidzieć! Jedno jest pewne, zawsze każda ze stron może nauczyć się czegoś nowego. Dojrzała kobieta ma doświadczenie, zupełnie inne spojrzenie na życie, a także większą świadomość siebie. Natomiast facet jest ciekawy świata, pełen pasji, witalności, poza tym seks jest dla niego wciąż niezwykle fascynujący. Takie połączenie bywa naprawdę interesujące. Dużo jednak zależy od dojrzałości ludzi, ich podejścia do miłości, a także od oczekiwań. Nie zawsze da się stworzyć trwałą relację, która przetrwa złe momenty. Tak naprawdę wiek nie jest żadnym wyznacznikiem, choć może być pewnego rodzaju przeszkodą bądź utrudnieniem dla budowania szczęśliwego układu.

Krzywdzące stereotypy dotyczące związku z młodszym partnerem

Stereotypy to przekonania, które żywi pewna grupa ludzi. Takie myślenie polega na generalizowaniu. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że związek z młodszym mężczyzną bywa piętnowany przez społeczeństwo. Dlaczego? Stereotyp matki polki, a więc kobiety, która jest przede wszystkim matką jest mocno widoczny w tym wypadku. Ma ona poświęcić się całkowicie dzieciom, a nie skupiać na swoim życiu prywatnym. Kultura oraz religia znacząco wpływa na nasz sposób postrzegania świata i innych również, gdy chodzi o relacje. Kolejnym popularnym mitem jest to, że zazwyczaj młody facet wykorzystuje straszą partnerkę, na przykład finansowo. Niektórym trudno uwierzyć, że ludzi w odmiennym wieku może łączyć prawdziwe, szczere uczucie. Co więcej, wydaje im się, że po przekroczeniu pewnego progu kobieta przestaje być atrakcyjna fizycznie, choć wcale tak nie jest.

Wiele pań blokuje ocena innych, wstyd lub piętnowanie, dlatego też rezygnują z szukania szczęścia u boku młodszego. Nie tylko płeć piękna ma obawy, ale i faceci, bowiem boją się atrakcyjnych, dojrzałych oraz świadomych swojej kobiecości. Relacje damsko-męskie są trudne, a stereotypy sprawiają, że niektórzy rezygnują ze szczęścia, bo obawiają się co powie na to społeczeństwo. Surowy osąd bywa w większości przypadków bardzo krzywdzący, bo plotki nie są przecież prawdą. To wszystko niekiedy odbija się negatywnie także na członkach dalszej rodziny.

Związek z młodszym mężczyzną – jak wygląda w zależności od wieku?

Związek z młodszym mężczyzną to coraz popularniejsze zjawisko, a mimo to nadal jest tematem tabu. Trzeba jednak pamiętać, że różnica wieku bywa naprawdę odmienna. Im mniejsza to liczba tym oczywiście lepiej, bo para jest jakby na podobnym etapie życia, więc ma sporo wspólnego. Każdy przedział oznacza nieco inne problemy, oczekiwania oraz wspólną przyszłość. Trzeba o tym wszystkim pamiętać nim zdecydujemy się na związek z kimś młodszym! Rozważenie wszystkich plusów i minusów jest kluczowe.

  Jak zaproponować spotkanie, aby nie zostać odrzuconym? 10 sposobów

Relacja, w której mamy młodszego partnera wiąże się z wieloma komplikacjami. Na co się przygotować? Założenie rodziny nie zawsze jest możliwe, poza tym pożycie może się skończyć dość szybko, a nie każdy to zaakceptuje. Różnic będzie dość sporo, dlatego warto wszystko wcześniej dokładnie omówić, aby uniknąć niedomówień oraz rozczarowania, między innymi w kwestii dzieci, finansów lub przyszłości. Z czasem kobieta będzie w podeszłym wieku, dlatego też niekiedy wymaga opieki lub innej pomocy. Nic dziwnego, że czasami kończy się na zwykłym romansie, który szybko przemija. Warto jednak zaznaczyć, że to z reguły obie strony od początku decydują o dokładnym przebiegu relacji.

dojrzala kobieta w pomaranczowym swetrze

Związek z młodszym mężczyzną o 1-5 lat – jak to wygląda?

Młodszy facet sprawia, że kobieta czuje się bardziej atrakcyjna, zyskuje przypływ energii i dosłownie młodnieje. Różnica wynosząca 1-5 lat wydaje się tutaj stosunkowo niewielka, bowiem obie osoby znajdują się na podobnym etapie życia. Co więcej, nie zawsze widać, że u nich metryka jest inna. W tym wypadku nie ma mowy o różnicy pokoleń, bo oboje wychowywali się w podobnym okresie. Wydaje się, że to sprawia, że parze dużo łatwiej jest znaleźć łączące je podobieństwa. Nie będzie zbytnich problemów z tworzeniem klasycznej rodziny, czyli mogą pojawić się zazwyczaj dzieci. Związek z młodszym mężczyzną o 1-5 lat ma masę plusów, między innymi scala ich podobna rzeczywistość, plany i oczekiwania. W większości przypadków nie odczuwa się kontrastu w kwestii metryki, choć facet bywa niekiedy niedojrzały i chciałby jeszcze poszaleć.

Związek z młodszym mężczyzną o 6-10 lat – jak to wygląda?

Relacja, w której różnica wieku wynosi już 6-10 lat według naukowców jest najlepszą opcją, mimo że bywa zdecydowanie większa przepaść niż w przypadku 5 lat. Jakie są sprzeczności? Kobieta i mężczyzna wychowywali się w nieco innych realiach, a ona ma pewne etapy życia dawno za sobą. Większych problemów z założeniem rodziny nie powinno być, choć to bardzo indywidualna kwestia. Chłopak zazwyczaj wciąż ma potrzebę się wyszaleć, za to kobieta jest już bardziej ustatkowana w zasadzie na każdym polu życia. Dodatkowo mogą pojawić się wybuchy zazdrości o faceta, kłopoty w zaplanowaniu identycznego trybu życia, czy przy stworzeniu pełnej rodziny. Musimy pamiętać, że 10 lat to dużo, dlatego też różnice pomiędzy partnerami będą widocznie gołym okiem, nie tylko te wizualne. Czasem następują również zgrzyty w sypialni, bo każdy ma już zupełnie inne potrzeby, gdy chodzi o sferę seksualną.

dojrzala kobieta z mlodszym facetem

Związek z młodszym mężczyzną o 11-15 lat – jak to wygląda?

Kiedy kobieta jest starsza o 11-15 lat facet wydaje się przy niej niedojrzałym młodzikiem. Różnica pokoleniowa jest tu wyraźna, dlatego też parze trudno jest znaleźć podobieństwa. Mimo wszystko mogą tworzyć i tak szczęśliwy związek. Wiek widać po wyglądzie, więc negatywnych komentarzy innych nie zabraknie. Sama atrakcyjność fizyczna nie zawsze jest najważniejsza, gdy chodzi o budowanie relacji, aczkolwiek dojrzała kobieta bywa dla wielu równie seksowna co dziewczyny z niższą metryką. Oczywiście, że związek z młodszym mężczyzną o 11-15 lat niekiedy podzieli towarzystwo, a nawet rodzinę. Plotki, piętno i oczernianie – trzeba się przygotować na wiele przykrych sytuacji. Ten przypadek relacji bywa mocno kontrastowy, ale mimo wszystko może się udać.

Związek z młodszym mężczyzną o 16-20 lat – jak to wygląda?

Im mniejsza różnica wieku tym lepiej, ale nie zawsze udaje się zachować w tej kwestii balans. Związek z młodszym mężczyzną o 16-20 lat budzi najbardziej skrajne emocje, bowiem dla kobiety mógłby być on nawet synem. Wiele osób właśnie w taki sposób postrzega na pierwszy rzut oka ich relacje. Etapy życia, plany na przyszłość, wygląd, doświadczenie, stan zdrowia – tu w zasadzie każdy detal jest inny. Społeczeństwo z pewnością nie będzie przychylne tej znajomości, tak samo jak bliskie otoczenie. Zamożna kobieta musi liczyć się z tym, że może być „łakomym kąskiem” dla młodych z racji swojej finansowej niezależności. Nie oznacza to jednak, że każdemu zależy na takich rzeczach, jak pieniądze, bo niekiedy to krzywdzący stereotyp. W wypadku związku z młodszym facetem nie ma co marzyć już o uniesieniach i namiętności, bo związek będzie bazował na dużo głębszych aspektach, przede wszystkim rozmowie, zrozumieniu i licznych kompromisach. 16-20 lat to sporo, gdy chodzi o relacje damsko-męskie, dlatego też przeszkód na drodze tej miłości jest wiele.

  Jak naprawić związek? 15 sposobów na uratowanie związku

Dlaczego on wybiera starszą a ona młodszego partnera?

W pierwszej chwili, gdy ktoś słyszy związek z młodszym mężczyzną zaczyna doszukiwać się tutaj czegoś więcej niż uczucie. Gdybań, dlaczego on wybiera starszą jest cała masa. Chłopak może związać się z dojrzałą partnerką, dlatego że:

 • szuka kobiety dojrzałej emocjonalnie
 • starsze kobiety mają spory potencjał seksualny, poza tym także większe doświadczenie w tej kwestii
 • pragnie w życiu stabilizacji
 • starsze kobiety im imponują
 • nie potrafią dogadać się z rówieśniczkami, za to lepiej radzi sobie w kontakcie ze starszymi
 • w ich typie są starsze kobiety
 • kobieta jest mentorem, więc facet może się od niej wiele nauczyć.

Niestety, ale większość osób uważa, że młody chłopak szuka „sponsorki”, przy której będzie mógł korzystać z życia, dzięki jej pieniądzom. Nie zawsze jednak ten aspekt jest najważniejszym czynnikiem, gdy chodzi o romans lub tworzenie stałej relacji. Należy pamiętać, że pozycja zawodowa bywa jedynie dodatkiem do urody, osobowości i do pewności siebie. Czasem lepiej zapomnieć o stereotypach.

Dlaczego kobiety spotykają się z młodszymi? Powody są liczne, ale najczęściej dzieje się tak, dlatego że:

 • czuje otwartość na nowe
 • związek jest dla niej pewnego rodzaju „terapią”
 • chce poczuć się młodziej, czyli to sposób na „odmłodzenie się”
 • pragnie urozmaicić swoje życie seksualne
 • pragnie poczuć się adorowana, kochana i atrakcyjna
 • pociągają ją młodsi faceci zarówno pod względem wizualnym, jak i charakteru.

kobieta z mlodszym mezczyzna

Co psychologia mówi o związku z młodszym partnerem?

Związek z młodszym partnerem jest tematem wielu badań naukowych. Psychologia dość mocno skupia się na tym wątku i analizuje wszystkie nawet najmniejsze szczegóły. Na co zwraca uwagę? Z racji tego, że mężczyźni dużo później dojrzewają, poza tym nie dominują w relacji to ma spore plusy, bowiem to bardziej cementuje związek. Z naukowego punktu widzenia 10 lat to najlepszy odstęp, choć mogło by się wydawać, że im mniej tym lepiej. Kobieta staje się pewnego rodzaju przewodniczą, opiekunką i patronką, więc nie znajdzie w ramionach faceta tego co mógłby dać jej ten starszy. Widać tu wyraźną zamianę ról!

Związek z młodszym mężczyzną to duża lekcja dla obojga partnerów. Każdy może z tej relacji coś wynieść i poprzez to sporo zyskać. Wiele osób zapomina, że miłość bazuje nie tylko na atrakcyjności fizycznej, więc metryka nie jest najistotniejsza, gdy chodzi o uczucia.

Co może pomyśleć otoczenia o takim związku?

Związek z młodszym mężczyzną zapewne będzie komentowany i to dość szeroko. Nic dziwnego, dlatego że społeczeństwo wciąż myśli w tej kwestii bardzo stereotypowo. Mocno dziwi, a nawet oburza, gdy w relacji jest starsza kobieta. Bliscy, przyjaciele, a także dalsi znajomi – w zasadzie wszyscy będą pewnie o tym mówić mniej lub bardziej przychylnie. Ogół w pierwszym momencie zaczyna szukać pretekstów, dlaczego do tego doszło. Im większa różnica wieku tym bardziej krzywdzące stereotypy się pojawią. Krytyka może dotknąć zarówno kobietę, jak i młodego partnera. Ludzie mogą doszukiwać się „drugiego dna” i powielać usłyszane plotki. Głęboko zakorzenione przekonania i wychowanie mocno wpływa na tok myślenia. Otoczenie pomyśli, że:

 • jest z nią dla pieniędzy
 • ona chce się przy nim zwyczajnie odmłodzić i zabawić
 • to chwilowy romans
 • wyglądają jak matka z synem
 • to chwilowy kaprys, który szybko się zakończy, gdy on się jej znudzi
 • obydwoje są zaburzeni psychicznie
 • to młody i nie wie co robi.

Nie ma co przejmować się otoczeniem, bowiem ono zazwyczaj nie ma pojęcia jak wygląda dana relacja i co łączy parę. Tak naprawdę każdy związek może się rozpaść bez względu na wiek partnerów. Stereotypy są krzywdzące i mogą skomplikować innym życie. Związek z młodszym facetem ma plusy oraz minusy, choć żaden układ nie jest tak naprawdę usłany różami, więc nie ma co generalizować.