milczenie

Zasada 3 miesięcy milczenia po rozstaniu – co to jest i jak działa?

Każdy na swój własny sposób przechodzi rozstanie. Wiele osób działa wtedy pod wpływem impulsu, inni natomiast na chłodno analizują sytuację. Nie każdy radzi sobie tak samo z odejściem ukochanej osoby. Zasada 3 miesięcy milczenia po rozstaniu budzi kontrowersje, ale większości pomaga zamknąć pewien etap w życiu. Co to takiego? Jak działa? W naszym artykule znajdziesz wszystko na ten temat unikania kontaktu przez 90 dni. Sprawdź koniecznie szczegóły!

Zasada 3 miesięcy milczenia po rozstaniu – co to jest?

Rozpad relacji wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami, ponieważ pojawia się ból, rozczarowanie, smutek, a niekiedy i poczucie winy. Czasami trudno jest zrozumieć odejście lub zaakceptować dla nas zupełnie nową sytuację. Zasada 3 miesięcy milczenia po rozstaniu to dobra opcja, bowiem dwie strony w tym czasie unikają wszelkich form kontaktu. Co ważne, ten okres niekiedy jest skrócony bądź odwrotnie wydłużony, bowiem dużo zależy od okoliczności całego zajścia. Ten moment mimo wszystko ma dać dwójce chwilę sam na sam, aby ochłonąć, wyleczyć rany oraz definitywnie zakończyć relacje bądź pomyśleć o powrocie. 90 dni zapewnia nam czas, a także przestrzeń, ponadto pozwala skupić się na sobie w 100%. To chwila „oddechu”, która przyda się w zasadzie każdemu, bo rozstanie bywa naprawdę trudne.

Jak działa zasada 3 miesięcy milczenia po rozstaniu?

To naturalne, że niektóre związki się zwyczajnie kończą. Zawsze to i tak moment, w którym targają nami silne emocje, a świat dosłownie wali nam się na głowę. Wiele osób ma problem z pogodzeniem się z nową sytuacją, rozpoczęciem samotnego życia i zapomnieniu raz na zawsze o byłym lub o byłej. Co wtedy zrobić? Zasada 3 miesięcy milczenia po rozstaniu budzi kontrowersje, choć niektórym to naprawdę pomaga. Jak działa ta bardzo popularna metoda? Przez czas 3 miesięcy rezygnujemy z jakichkolwiek form kontaktu z ex. 90 dni to absolutne odcięcie się, a więc zero rozmów, śledzenia kanałów social media i dopytywania o poprzedniego partnera, na przykład wspólnych znajomych. Definitywnie odcinamy się od przeszłości! To jedyne rozwiązanie, gdy ktoś chce naprawdę skończyć związek i rozpocząć życie singla w pełni.

  Co to znaczy kochać? Ubieramy trudne uczucia w proste słowa

Nie zawsze 90 dni milczenia po rozstaniu się udaje, bo na przykład jeden z partnerów może nie dawać szansy na zupełne oderwanie się. Sytuacje komplikuje również to, że dwie osoby mieszkają pod jednym dachem lub razem pracują. W tym momencie najlepiej zniknąć, aby uniemożliwić sobie kontakt.

milczacy mezczyzna

Zalety i wady 90 dni milczenia po rozstaniu

Nie da się ukryć, że wszystko ma swoje plusy i minusy, dlatego zawsze dobrze o tym wiedzieć wcześniej. Dlaczego? To zdecydowanie pomaga nam podjąć odpowiednią decyzję! W przypadku 3 miesięcy milczenia po rozstaniu dużym atutem będzie to, że:

 • zyskujesz czas, aby nabrać dystansu i wszystko sobie na spokojnie przemyśleć
 • masz szansę szybciej uporać się ze swoimi emocjami
 • odcinasz się od przeszłości
 • zrobisz swój „rachunek sumienia”
 • przywrócisz swoją równowagę emocjonalną
 • w zdrowy sposób godzisz się z rozpadem relacji
 • masz szansę wyciągnąć wnioski z poprzedniej relacji
 • unikasz, w ten sposób dalszego ranienia się
 • dowiesz się czego tak naprawdę pragniesz, dzięki temu zyskasz wiedzę, która przyda się chociażby podczas wyboru kolejnego kandydata na partnera.

90 dni to jednocześnie dużo i mało, gdy chodzi o zerwanie. To czas, który możesz w pełni poświęcić sobie, dlatego też zadbaj o swoje potrzeby, rozwój i o przywrócenie optymizmu. Z racji tego, że na „chłodno” podejdziesz do tematu rozpadu relacji spojrzysz na wszystko nieco inaczej niż pod wpływem silnych emocji. Co najważniejsze, unikniesz kolejnych kłótni, wyrzutów oraz innych negatywnych sytuacji. Zasada 3 miesięcy milczenia po zakończeniu związku ma również pewne minusy, choć nie jest ich zbyt wiele. Zdecydowanie wadą będzie to fakt, że:

 • ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie kontaktu niekiedy jest niezwykle trudne i to z wielu powodów
 • nie na każdego ta metoda działa tak samo, więc nie możesz liczyć że okaże się sukcesem
 • czasami samodzielnie ciężko jest poradzić sobie z problemami i wyciągnąć odpowiednie wnioski
 • brak kontaktu z byłymi powoduje, że trudno jest zakończyć ten etap życia raz na zawsze
 • odcięcie się całkowicie od poprzedniego życia u niektórych powoduje poczucie osamotnienia bądź izolacji
 • czasami byłych partnerów łączą dzieci, zobowiązania finansowe lub inne rzeczy, które nie pozwalają na całkowite zerwanie kontaktu.
  Jak mężczyzna okazuje zainteresowanie kobietą? Najważniejsze sygnały

90 dni bez kontaktu z ex to prawdziwe wyzwanie. Od początku licz się z tym, że przyjdą kryzysowe momenty i chwile zwątpienia, bo wielokrotnie zwątpisz, ale się nie poddawaj.

kobieta z palcem na ustach

Czy warto trzyma się zasady 3 miesięcy milczenia po rozstaniu?

Zasada 3 miesiące milczenia po rozstaniu nie jest opcją uniwersalną, dlatego też nie działa na każdego tak samo. To sprawa indywidualna, która zależy od mniejszych i od większych czynników. Warto mimo wszystko spróbować, bo zalet jest i tak dość sporo, choć drobne minusy również się pojawiają. 90 dni bez kontaktu z ex to tylko jednak z możliwości, gdy chodzi o pozbieranie się po rozpadzie relacji. To „koło ratunkowe”, które może przynieść masę dobrego.

90 dni to chwila polegająca na odcięciu się od byłego lub byłej. „Ciche dni”, czyli brak kontaktu nie polega na blokowaniu kanałów social media, usuwaniu numeru telefonu lub radykalnej zmiany otoczenia. Zniknięcie w sposób angielski, a więc bez hałasu jest najlepsze w tym wypadku. Zwyczajnie odsuwamy się od ex, aby pobyć sam na sam ze swoimi myślami. Czego wtedy absolutnie nie robimy?

 • nie prowadzimy żadnej konwersacji
 • nie składamy żadnych życzeń
 • nie angażujemy się w żadne interakcje na kanałach social media
 • stalkowanie absolutnie nie wchodzi w grę
 • nie stosujemy kontaktu przez osoby trzecie
 • unikamy nawet przypadkowych spotkań.

Zasada 3 miesięcy milczenia po rozstaniu jest dodatkiem do planu nowego życia singla lub odwrotnie, wstępem do misji powrotu do byłego. To jak potoczą się dalsze losy tego uczucia zawsze i tak zależą od dwóch stron.