mezczyzna kloci sie z kobieta

Zdrada emocjonalna – co to jest i jak ją rozpoznać?

Często słyszy się sformułowanie zdrada emocjonalna. Co to jest? W jaki sposób ją rozpoznać? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się o niej wszystkiego!

Zdrada emocjonalna – co to takiego?

Zdrada emocjonalna to może być nawiązanie bliskiej relacji emocjonalnej z osobą płci przeciwnej. Chodzi o to, że przenosi się do tej nowej znajomości pewne schematy, które dotyczą jedynie małżonków bądź partnerów, nikogo więcej. Wobec tego zdrada emocjonalna to nic innego, jak brak szacunku i lojalności do obecnej drugiej „połówki”, z którą jesteśmy.

Jak rozpoznać zdradę emocjonalną?

Zdrada emocjonalna pojawia się często, wiele osób postępujących w ten sposób nie widzi w tym nic złego. Tłumaczą zaistniałą sytuację, między innymi tak – „to tylko przyjaciółka”, „dobrze nam się rozmawia”, „lubimy spędzać razem czas”.

To pokazuje, że ich zainteresowanie przeniosło się z obecnej partnerki właśnie na tę drugą kobietę. Wobec tego mężczyzna zaczyna z nią dzielić nie tylko radości, ale i smutki. Pojawia się pomiędzy nimi stały kontakt, a nawet tajemnice. Za to żona lub partnerka zostaje zepchnięta na drugi plan.

Zdradę emocjonalną można rozpoznać, bo pojawiają się pewne wyraźne sygnały. Ale trzeba uważnie obserwować wszystko co dzieje się wokół. Należy zwiększyć czujność, gdy:

  • Znajomość jest burzliwa i rozwija się szybko, czyli z dnia na dzień ta osoba staje się ważna dla partnera. Spotkania, telefony, szukanie okazji do kontaktu – to wszystko powoduje, że ich relacja się zacieśnia coraz bardziej.
  • Partner unika rozmów i wymieniania choćby imienia tej kobiety. Często nerwowo na to reaguje i zbywa Cię, gdy tylko pojawia się choćby niewielkie wspomnienie o niej. Wobec tego w zasadzie mało co wiesz o ich znajomości.
  • Porównywanie – nawet błaha sytuacja może stać się powodem porównywania was obu. W jego oczach zazwyczaj będziesz wypadać na tle konkurencji fatalnie, a to bardzo zły omen.
  • Tajemnice – Twój partner dzieli się z drugą kobietą nie tylko troskami dnia codziennego, ale przede wszystkim intymnymi informacjami. Czasami okazuje się, że ona wie zdecydowanie więcej niż Ty.
  Jak zerwać z chłopakiem? 10 kroków do rozstania

To wszystko powoduje, że dostajesz pewnego rodzaju sygnały pokazujące, że mąż lub partner dopuścił się zdrady emocjonalnej. Z pewnością to w jej ramionach będzie szukał ukojenia, pocieszenia oraz zrozumienia.

Czasami zdrada emocjonalna nie jest poważna, bo partner lub mąż nie stawia tej relacji ponad waszą. To Ty jesteś na pierwszym miejscu, a ona jest jedynie przyjaciółką. Poza tym nie ukrywa przed Tobą tej znajomości, ani żadnych szczegółów, w tym spotkań. Wtedy to tylko taki bufor bezpieczeństwa, który jest niezbyt groźny. Co więcej taka znajomość może mieć wobec tego nawet pewne korzyści.

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

Wiele kobiet, czy też mężczyzn po zdradzie emocjonalnej traci poczucie własnej wartości, nie ma chęci do życia, a nawet nie jest w stanie poradzić sobie z prozą dnia codziennego. Pojawia się nerwowość, stany lękowe i poczucie odrzucenia. Nie ma wątpliwości, że zdrada emocjonalna boli, i to bez względu w jakim związku się pojawia – formalnym, tudzież nie. Druga strona czuje się nie tylko oszukana oraz odtrącona, ale przede wszystkim poniżona i bezwartościowa. To nie jest łatwa sytuacja.

Niestety, ale wiele osób uznaje, że zdrada emocjonalna to nie zdrada, bo nie doszło do przekroczenia pewnych barier, przede wszystkim do cielesnej bliskości. Mimo wszystko taka zażyłość z inną kobietą to powód, dla którego traci się zaufanie do partnera. Taka sytuacja przynosi ból.

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną? To wymaga pracy obojga, najlepiej skorzystać z fachowej wiedzy i pomocy psychologa bądź terapeuty. Terapia może być małżeńska lub indywidualna – opcji jest w zasadzie kilka. Choć nie każdy jednak jest w stanie wybaczyć zdradę emocjonalną, przede wszystkim odbudować zaufanie.