kobieta w zoltej sukience

Orbiting – co to znaczy i jak się przed nim bronić?

Internet daje nam masę możliwości, ale również niesie sporo zagrożeń. Tak zwany orbiting ostatnio nieźle namieszał w świecie randkowania. Co dokładnie znaczy to pojęcie? Jak się przed nim bronić? W naszym artykule zgłębiamy temat. Koniecznie poznaj szczegóły i sprawdź co to orbiting!

Orbiting – co to znaczy? Definicja

Orbiting jest to pojęcie, które wiąże się bezpośrednio z randkowaniem. Ten trend wywodzi się z tak zwanego ghostingu, czyli metody gdzie ktoś nagle znika bez słowa wyjaśnienia i zapada się dosłownie pod ziemię. Tu jest podobnie jednak dopiero po „rozstaniu” partner bacznie obserwuje nasze kanały social media, poza tym może być aktywny na różnych platformach, na przykład lajkując zdjęcia. Nie ma mowy o innym kontakcie, bo orbiting polega jedynie na byciu „cieniem” online. W skrócie to ktoś znika z życia realnego, aczkolwiek w tym wirtualnym wciąż jest i to bardzo obecny.

Pojęcie orbiting pojawiło się stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2018 roku. Ten kontrowersyjny trend randkowy porównywany jest niekiedy do zakupów. Dlaczego? Social media pozwalają nam śledzić innych, czyli jakby przeglądać oferty i je ze sobą w pewien sposób porównywać. Orbiting sprawia, że człowiek jest „produktem”, ale w tym momencie odrzuconym jednak wciąż znajdującym się w zasięgu naszych rąk. W każdej chwili możemy być na bieżąco ze wszystkim, ale wcale nie musimy z tego korzystać.

kobieta ze zlamanym sercem

Dlaczego ludzie stosują orbiting?

Orbiting to tylko częściowe zniknięcie z czyjegoś życia, bo online jesteśmy aktywni. Powodów występowania tego zjawiska jest wiele, przede wszystkim:

  • w dobie internetu trudno odciąć się zupełnie od przeszłości
  • ludzie robią to zwyczajnie z nudów i z ciekawości
  • zwyczajnie tęsknią za kimś, ale wiedzą ze z tej znajomości nic nie będzie, mimo to bacznie obserwują czyjeś życie choćby tylko online
  • nie chcą się angażować w życiu realnym
  • uważają, że znajomość może opierać się wyłącznie na wirtualnej stronie bez angażowania się realnie
  • zostawiają sobie jakby „furtkę”, taki plan B, który jest ciągle w zawieszeniu.
  Dystans na faceta - czy działa? Sposoby na wykorzystanie tej metody

Co ważne, orbiting to zjawisko dość powszechne, które ma naprawdę wiele negatywnych skutków. Zarówno „podglądacz”, jak i ofiara może na tym mocno ucierpieć. Ten pierwszy bywa samotny, do tego nie będzie w stanie zbudować prawdziwej relacji w życiu realnym, za to śledzony – poczuje się odrzucony, oszukany, a nawet i prześladowany.

Jak chronić się przed orbitingiem?

Tak naprawdę orbiting zdarza się przy długich, jak i przy przelotnych znajomościach. Takie podglądanie bywa niekiedy frustrujące, bowiem poza nim nie ma żadnej interakcji z drugiej strony. To cisza, czyli całkowity brak kontaktu, ale lajki, czy inne reakcje w social mediach się mimo wszystko pojawiają. Co w takiej sytuacji zrobić? Możemy to zwyczajnie przyjąć do wiadomości i pogodzić się z tym, że orbiting występuje. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej radykalna, bowiem usuwamy kogoś z kanału social media bądź blokujemy. To powoduje, że odcinamy go od naszego świata wirtualnego, dzięki temu nikt nie miesza nam niepotrzebnie w głowie. Takie wyjście jest brutalne, aczkolwiek niezbędne by znów poczuć spokój i całkowicie odciąć się od tej znajomości. Tylko tak wyeliminujesz orbiting!

ofiara orbitingu

Poznaj inne formy stalkowania

Orbiting przez niektórych bywa uznawany za stalkowanie. Istnieje jednak zdecydowanie więcej „niefajnych” zagrywek randkowych, które w pewien sposób wiążą się z tym zjawiskiem. Mowa tutaj o:

  • Mosting

To uznawany za jeden z najokrutniejszych trendów w randkowaniu, ponieważ po wielkich fajerwerkach chłopak znika. Najpierw jednak kobieta zaangażuje się w to emocjonalnie i seksualnie. To powoduje, że pojawia się miłość, choć tylko jednostronna. Szybkie zerwanie kontaktu burzy marzenia i to brutalnie.

To typ randkowania, który koncentruje się na kobietach plus size. Panie o pełniejszych kształtach, zaniedbane i dla wielu nieatrakcyjne stają się obiektem żartu. Jak to działa? Chłopak stara się je poderwać, a potem sygnalizuje im, że wcale im się nie podobają, a to jedynie była forma zaimponowania kolegom lub droga do wygrania zakładu. Opublikowanie filmiku online jest dowodem i ciosem dla dziewczyny. To krzywdzące zachowanie może mieć traumatyczne skutki.

  • Curving
  Jak przeprosić chłopaka? 10 sprawdzonych sposobów

To popularna metoda, aby zniechęcić potencjalnego adoratora. W tym przypadku ignorujesz próby nawiązania kontaktu jednak jesteś przy tym miła. Co się dzieje? Odpisujesz po wielu dniach lub tygodniach, bo bardzo zwlekasz i wszystko odkładasz w czasie. To krzywdzące zachowanie dające tak naprawdę złudne nadzieje.

  • Kittenfishing

W tym wypadku orbiting jest niczym, bo kittenfishing to mocne koloryzowanie rzeczywistości. Takie randkowanie to metoda znana od dawna. Ludzie pokazują online swoje idealne życie, które tak naprawdę niewiele ma wspólnego z realnością.

  • Catfishing

To podobny wariant do poprzedniego, ale dużo bardziej brutalny, bowiem tutaj randkowanie online polega na podszywaniu się pod kogoś inne. Druga strona kompletnie nie ma pojęcia, że za ekranem jest ktoś obcy.