para na spacerze

Związek na odległość – czy może przetrwać?

Związki na odległość zdarzają się coraz częściej. Taki układ ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Czy związek na odległość może przetrwać? Sprawdź koniecznie!

Czy związek na odległość ma sens?

Zdarza się, że zakochanych dzielą setki, a nawet i tysiące kilometrów, i to z rozmaitych powodów. Nie zawsze mogą oni być blisko siebie, więc decydują się na związek na odległość. Nie ma wątpliwości, że ta relacja jest nietypowa, a jednak dość popularna. Taka sytuacja nie dla każdego jest do zaakceptowania, a tym bardziej nie wyobraża sobie, że to przetrwa taką próbę.

Nie da się ukryć, że relacja na odległość jest trudna, ale jednak możliwa. Dużo zależy od pary, ich podejścia, a także od tego jak długo ma trwać taki układ i na jakich zasadach się opiera. Wiele indywidualnych kwestii ma znaczenie, czy to przetrwa, czy też nie. Czasami naprawdę ciężko pogodzić „dwa światy” i być mimo wszystko szczęśliwym razem.

Związek na odległość – co na to psychologia?

Według psychologii związek na odległość może być całkiem udany, ale to indywidualna kwestia. Obie strony muszą w 100% to akceptować, poza tym się na to zgadzać. Problemy pojawiają się w sytuacji, gdy jeden z partnerów chce być przez cały czas blisko, a to nie jest możliwe. Konsekwencją tego będzie, na przykład samotność, zazdrość, czy też niebezpieczne kontrolowanie partnera na każdym kroku. To jeszcze bardziej pogarsza i tak niełatwy dla obojga układ.

Związek na odległość wymaga więcej pracy niż przebywanie ze sobą non stop, ponieważ budowanie bliskości oraz intymności jest znacznie utrudnione. Nie zawsze udaje się zaspokoić wszystkie potrzeby w trakcie rozłąki, a bycie potem razem bywa trudne. Zamiast cieszyć się ze wspólnych chwil kończy się różnie, między innymi dochodzi do kłótni i wyrzucania wzajemnych oskarżeń oraz pretensji. Związki na odległość mają jednak plusy. Po niewidzeniu się atmosfera w sypialni jest gorąca, do tego ochota na wspólne chwile wzrasta.

  Czy każdej kobiecie jest potrzebny mąż? Po co się wiązać?

Samotność w związku na odległość – co poradzić?

Nowoczesne technologie ułatwiają kontakt, bo można porozmawiać przez telefon, wiadomości tekstowe, czy widzieć się na kamerze, a więc rozmaite komunikatory dają nam szanse być razem mimo odległości. Dzięki temu można spędzić ze sobą dużo czasu, a nawet wspólnie coś robić, na przykład jeść posiłek. To w pewien sposób pozwala poradzić sobie z samotnością i brakiem partnera obok. Odwiedziny to także doskonały pomysł by być chwilę razem w realnym świecie.

Wiele osób stara się robić to jak najczęściej, czyli wykorzystywać każdy wolny moment by być wspólnie w cztery oczy. Wychodzenie ze znajomymi, czy szukanie sobie hobby oraz dodatkowych zajęć pomaga to przetrwać. Samotność zdarza się również w klasycznych układach, nie można o tym zapominać.

Rozłąka powoduje, że para bardziej docenia wspólne momenty, chociażby trzymanie się za ręce, czy rozmowę w cztery oczy. Czerpie z bycia razem pełnymi garściami. Należy jednak zapomnieć o wzbudzaniu niepotrzebnej zazdrości i tworzeniu sytuacji, które mogą być powodem późniejszych konfliktów.

Związek na odległość i brak kontaktu – co to może znaczyć?

Brak kontaktu w czasie związku na odległość wcale nie musi oznaczać najgorszego, a więc sygnału o rozpadzie relacji bądź być symptomem jej ochłodzenia. Tak naprawdę konflikty są tu dużo bardziej spotykane ze względu na brak bliskości, samotność, czy prozę życia codziennego. Cisza partnera może oznaczać, między innymi brak czasu, kiepski dzień, a także inne negatywne emocje, które pojawiły się. Należy to przeczekać i wybaczyć, ale nigdy nie wypominać.

Ciche dni to normalna rzecz. Odległość powoduje, że można sobie wszystko na spokojnie przemyśleć, albo i nie, bo wyjaśnienie pewnych rzeczy jest utrudnione. Stopniowe oddalanie się od siebie to ewidentny krok w stronę rozstania, tak jak brak tematów do rozmów i pretekstów do stałego kontaktu. Dokładnie obserwuj wszystkie sygnały!

Związki na odległość – co na to statystyki?

Co ciekawe statystki dotyczące związku na odległość są zaskakujące. Co czwarta para na świecie decyduje się na taki wariant relacji. Jest to dość duży odsetek społeczeństwa i wiek pary nie ma tu większego znaczenia, choć przeważają młode osoby. Zazwyczaj to względy finansowe, czy zobowiązania służbowe zmuszają ludzi do życia osobno.

  Fazy męskiego podrywu - jak podrywa facet?

Jak utrzymać związek na odległość?

Związki na odległość wyglądają nieco inaczej niż te standardowe. Mimo wszystko bez szczerości, zaufania, bliskości i stałego kontaktu nic się nie uda. Jak utrzymać taką relację? Należy jasno przedstawić swoje oczekiwania oraz zasady, dzięki temu uniknie się wielu nieporozumień i konfliktów.

Najważniejszym elementem jest zaangażowanie okazywane na różne sposoby. Zbyt długie przebywanie osobno nie jest dobre, tak samo jak kontakt 24 godziny na dobę. Trzeba znaleźć odpowiednią proporcję to klucz do sukcesu.

Mów o swoich uczuciach otwarcie, flirtuj i zdobywaj partnera każdego dnia. Zakochani aby utrzymać związek powinni o niego dbać. Pozytywne nastawienie dobrze wpłynie na waszą relację, tak samo jak zabieganie o siebie mimo dzielących kilometrów.

Jak dbać o związek na odległość?

Związek na odległość jest skomplikowany, a poprzez to bardzo trudny. Jak o niego dbać? Przede wszystkim:

  • dbajcie o stały kontakt
  • okażcie zaangażowanie
  • zapomnijcie o kontrolowaniu siebie nawzajem, potrzebne jest tu zaufanie
  • planujcie wspólne wyjazdy, czy kolejne spotkania
  • róbcie sobie niespodzianki, a więc zaskakujcie się
  • szukajcie dobrych stron tej niecodziennej sytuacji
  • bądźcie ze sobą szczerzy
  • ustalcie w jaki sposób komunikowanie wam odpowiada
  • podgrzewajcie atmosferę poprzez pikantne wiadomości, czy zdjęcia
  • okazujcie sobie czułość na różne sposoby
  • korzystajcie w pełni ze wspólnych chwil
  • spędzanie każdy wolny czas razem.

Obie strony muszą angażować się w taki sam sposób bu utrzymać związek na odległość. W innym wypadku to się nie uda. Zbudowanie trwałej więzi wymaga pracy, poświęcenia, cierpliwości oraz dużo samozaparcia. Sama miłość często nie wystarcza, a dzielące kilometry nie ułatwiają tworzenie głębokiej relacji.