idealny zwiazek

Idealny związek – jak powinien wyglądać? 20 najważniejszych rzeczy

Stan zakochania jest wyjątkowy, ale niestety, z czasem mija i wszystko się wtedy zmienia. Niekoniecznie sama miłość oznacza tworzenie wymarzonej relacji partnerskiej. Dobry związek to marzenie niejednej pary. Wiele osób jednak zastanawia się, jak zbudować taki układ. Ty również? W naszym artykule zdradzamy sekrety idealnego związku. Koniecznie go zatem przeczytaj!

Idealny związek – co to oznacza?

Bardzo często pada hasło idealny związek. Co to oznacza w praktyce? To taki, w którym jest prawdziwa miłość, ale nie tylko ona. To relacja oparta, między innymi na szczerości, zrozumieniu, gdzie obie strony w ten sam sposób angażują się w budowanie wspólnego życia. To jest miłość zrównoważona, dzięki temu partnerzy się dopełniają i dają sobie wszystko co potrzebują, dlatego nie muszą szukać już nikogo innego na boku. To dla masy ludzi wręcz bajkowy związek, w którym nie ma według nich praktycznie żadnych wad, aczkolwiek one przecież istnieją.

Ciekawostką jest fakt, że dla wielu par początki znajomości sugerują, że ich związek będzie tym idealnym. Na starcie znajomości oczywiście obowiązkowo pojawia się faza zauroczenia, która w pewien sposób „kamufluje” pewne niedociągnięcia, wady i rozbieżności. Pod wpływem silnych uczuć nie jesteśmy w stanie dostrzec wielu rzeczy, które niestety, ale z czasem mogą nam już przeszkadzać. Do tego dochodzą jeszcze problemy życiowe, pierwsze kłótnie oraz nieporozumienia. To moment próby dla relacji pokazujący, jak jest między nimi naprawdę. W większości przypadków kurtyna opada, a związek nagle przestaje być tym wyśnionym, ponieważ czar pryska.

Jak powinien wyglądać idealny związek?

Każdy związek jest inny, aczkolwiek istnieją pewne rzeczy, które je scalają. Oprócz miłości pojawiają się bazowe fundamenty, bez których trudno stworzyć zdrową relację na długie lata. Historie miłosne nie należą do najprostszych, bowiem łączą się zupełnie obce osoby, które mają swoje wady i zalety. Mimo wszystko jest im razem dobrze, bowiem dopełniają się. Jak powinien wyglądać idealny związek? Większość ludzi powie, że musi on bazować na:

  • miłości
  • szczerości
  • poczuciu bezpieczeństwa
  • zrozumieniu
  • wsparciu
  • równości
  • szacunku
  • pomocy
  • współpracy
  • odpowiedzialności.

Dzięki takim fundamentom tworzymy solidną relację, która sprosta nawet najcięższym próbom jakie stawia życie. Zawsze i tego nie można ukryć dobry związek bazuje na odrębnych osobach znających swoją własną wartość, i dbających o własne „ja”. W ten sposób są oni w stanie tworzyć spójne „my” nawet pomimo licznych różnic, czy kłopotów. Bez przepracowania pewnych kwestii trudno czasami mimo miłości stworzyć coś trwałego na lata.

idealna para

20 rzeczy, które pozwalają stworzyć idealny związek

Stworzenie idealnego związku nie jest proste, aczkolwiek może to się udać. Trzeba jednak pamiętać, że to ciągła praca i nie można spocząć na laurach. Potrzeba masy chęci z obu stron, aby relacja była wspaniała. Co pozwoli stworzyć taki układ? Poniżej znajdziesz aż 20 rzeczy, dzięki którym powstanie wymarzony związek:

1. Czas razem

Zakochani na początku znajomości są dosłownie nierozłączni. Z czasem wkrada się rutyna i obowiązki dnia codziennego, wtedy pozostaje coraz mniej  na wspólne momenty. To duży błąd, gdy para nie spędza czasu razem sama na sam. Warto wykorzystać właściwie każdy pretekst, aby pobyć z partnerem. Gotowanie, aktywność fizyczna, sprzątanie, podróż do pracy – istnieje masa okazji, żeby porozmawiać, czy być obok siebie. To istotna kwestia!

2. Wyrażanie uczuć

Z czasem wir namiętności i wyznania miłości schodzą na dalszy plan. To spory kłopot, bowiem bez względu na staż należy okazywać sobie bliskość. Powiedzenie „Kocham Cię”, przytulenie, czy złapanie za rękę zajmie chwilę, a drugiej osobie sprawi masę frajdy. Zadbaj o takie drobne gesty, a gwarantujemy, że partner to doceni, a związek będzie idealny.

3. Bogate życie intymne

W idealnym związku para jest blisko na każdym poziomie również, gdy chodzi o sferę seksualną. Pielęgnowanie intymności zbliża, poza tym daję szczęście co z pewnością pozytywnie odbija się na relacji. Aktywność seksualna nie zawsze musi być na stałym poziomie, aczkolwiek trzeba o nią dbać, aby partnerzy mogli budować bliskość.

  Jak powiedzieć inaczej "Kocham Cię"? 26 pięknych zwrotów na wyznanie miłości

4. Szczerość

Dobry związek ma silny fundament w postaci szczerości. Partnerzy mówią sobie o wszystkim, nic nie ukrywają, a tym bardziej nie kłamią. Potrafią przyznać się do błędów i powierzają sobie swoje sekrety. To ważne, bo daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. Nie ma niebezpiecznych niedomówień, zdrad oraz zatajania czegokolwiek, a przecież to najczęstsze przyczyny rozpadu związków.

5. Wsparcie

Wspaniały związek to ten, w którym partnerzy mają wsparcie. Nie oceniają się, przeciwnie sobie wzajemnie pomagają. Liczą się ze swoją opinią, chętnie proszą o pomoc i ją okazują. Zawsze mogą na siebie liczyć, i to bez względu na okoliczności.

6. Współpraca

Zgrana para dobrze ze sobą współpracuje, bo to uzupełniający się team na wielu polach. Radzą sobie z konfliktami i trudnymi sytuacjami, poza tym potrafią iść na kompromis. Razem podejmują decyzje, akceptują zmiany, a także mają prośby, a nie oczekiwania. To drużyna o silnych fundamentach, która razem jest w stanie zrobić wszystko nawet pomimo wielu kłopotów.

7. Bezpieczeństwo

W związku koniecznie musi być poczucie bezpieczeństwa. Nie ma mowy o manipulacjach, zastraszaniu, czy o innych podobnych rzeczach. Partnerzy dają sobie za to szansę na ekspresje siebie. Bez problemu respektują swoje granice. To daje im poczucie pewności siebie, ponadto wewnętrzny spokój. Nie ma obaw o nic, a to bardzo ważne.

8. Odpowiedzialność

W relacji obie strony muszą być odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale i za partnera. Nie można myśleć tylko o sobie. To wiąże się z dojrzałością uczuć, a nie każdy ją posiada, więc nie będzie w stanie stworzyć wymarzonego układu partnerskiego.

9. Pozytywne myślenie o ukochanej osobie

Zawsze dostrzegasz dobre cechy swojego partnera, nigdy nie koncentrujesz się na tych złych. To powoduje, że pozbywasz się negatywnych uczuć, które zazwyczaj rujnują nawet udaną relację. Pozytywne myślenie o ukochanej osobie to również przywoływanie w myślach dobrych wspomnień, a zapominanie o tych kiepskich momentach. Takie podejście to klucz do idealnej relacji pełnej miłości.

10. Tęsknota

Kiedy brak obok nas partnera nie oznacza to, że nie pojawia się on w naszych myślach, wręcz odwrotnie. Tęsknota oraz prawdziwe uczucie powoduje, że raz na czas w naszej głowie bez specjalnej przyczyny znajdzie się nasz partner. Pomyślenie o nich przez moment świadczy o silnej relacji.

idealna para w zwiazku

11. Wspólne hobby

Nic nie cementuje związku tak, jak wspólne pasje. Dzięki nim macie masę tematów do rozmów, pretekstów do spędzania czasu razem, czy planowania wyjazdów. Jeśli łączy was pasja jesteście sobie jeszcze bliżsi. To dodatkowo przyczynia się do tego, że nie ma czasu na nudną rutynę, a wy oboje się spełniacie. Hobby przyciąga, cementuje miłość i pozwala poświęcić sobie więcej czasu. Pamiętaj o tym!

12. Gesty

Jak już wspominaliśmy życie intymne odgrywa dość znaczącą rolę w idealnym związku. Partnerzy muszą być pobudzani, dzięki temu płomień namiętności nie będzie gasł, a rutyna nie zabije ich miłości. Dotyk, spojrzenie, słowa – na każdego działa coś zupełnie innego. Będąc razem doskonale zdajecie sobie sprawę czego potrzebujecie, aby dodać pikanterii relacji.

13. Szczęście

Wiele osób zapomina, że odczuwanie szczęścia jest nam potrzebne dla zachowania dobrego zdrowia psychicznego, czy pozytywnego nastawienia. W związku zakochani mają mocniejsze poczucie spełnienia i radości, aczkolwiek czasem ono może mijać z wielu względów. Warto wobec tego robić wszystko, aby ten błogi stan trwał, jak najdłużej jeśli zależy nam na trwałej i dobrej relacji. Nawet drobnostki są przyczyną pojawiania się uśmiechu na twarzy, więc nie muszą to być spektakularne niespodzianki, ale one są mile widziane zawsze.

14. Zawsze jest partnerom razem dobrze

Spełniona relacja sprawia, że czujecie się wspaniale z partnerem bez względu na to, czy jest źle, czy dobrze. Przenigdy nie zamienilibyście związku na bycie samemu. Miłość was uskrzydla, scala i powoduje, że jesteście jednością.

  Jak odzyskać faceta? 15 skutecznych sposobów

15. Wierność

W związku wielokrotnie trzeba podejmować różne wybory. Wierność powoduje, że partner nie szuka nic na boku, bo w domu otrzymuje wszystko co jest mu potrzebne do szczęścia. Sam decyduje o tym, że ukochana osoba jest dla niego wszystkim. Świadomie wybrał  wspólne życie i chce w nim trwać nawet pomimo pojawiających się licznych pokus.

16. Najlepsi przyjaciele

Partnerzy powinni być dla siebie nie tylko kochankami, ale również najlepszymi przyjaciółmi. W ten sposób tworzą nić porozumienia, która daje im obojgu pełne spełnienie. Nigdy ze sobą się nie nudzą, a tym bardziej wciąż ciągnie ich ku sobie. Przyjaciel na całe życie to wyjątkowe zjawisko, które naprawdę zdarza się niezbyt często, zwłaszcza w związku. Idealne pary mają ten fart!

17. Cudowna więź

Zakochani przechodzą różne etapy, od zakochania, do dojrzałej miłości. Kiedy para osiąga zrozumienie na głębokim poziomie to dotarła się, jak przysłowiowe dwie połówki jabłka. Dlaczego? Oboje doskonale się uzupełniają, rozumieją praktycznie bez słów, ponadto jest między nimi wręcz magiczna chemia i specyficzna harmonia. To daje im ogromną przewagę nad innymi parami.

18. Nigdy nie pojawia się samotność

W związku nie musicie spędzać czasu non stop razem, ale mimo to nigdy żaden z partnerów nie powinien poczuć się samotnie. Trwanie w relacji daje uczucie, że jesteście zgranym duetem, który jest bardzo blisko siebie. Partnerzy są razem na różnych płaszczyznach, dlatego wiedzą, że zawsze mają kogoś obok nawet jeśli dzielą ich kilometry.

19. Przyznanie się do błędu

W prawdziwym dobrym związku partnerzy nie mają najmniejszego kłopotu, aby otwarcie przyznać się do popełnionego błędu. Szczerość gwarantuje, że zawsze mówią sobie prawdę. Dodatkowo jeśli trzeba to oczywiście pojawi się słowo „przepraszam” i wyciągnięcie ręki na zgodę.

20. Pełna akceptacja

Każdy człowiek jest inny, dlatego też ma odmienne wady oraz zalety, poza tym przyzwyczajenia. W związku musi być miejsce na odrębność jednostek, a jednocześnie pełna akceptacja człowieka. To fundament, który owocuje na wielu polach. Partnerzy, którzy dobrze się znają próbują się niekiedy dotrzeć, aby ich relacja była jeszcze lepsza. Nie oznacza to jednak dokonywania zmian na siłę. 

Czy każdy związek musi być idealny?

W filmach, serialach, czy w prasie można zobaczyć wiele przykładów, że związki bywają wyjątkowe. Zdrowe relacje są możliwe do stworzenia, ale dużo zależy od samej pary, między innymi od ich podejścia do siebie oraz do życia. W rzeczywistości istnieje dość niewiele prawdziwych, idealnych związków, w których panuje pełna harmonia, a wszystkie opisane w wyższych partiach artykułu informacje w 100% pokrywają się z prawdą. Dobra relacja może powstać również, gdy pojawiają się pewne rozbieżności, na przykład w charakterze, czy w podejściu do pewnych, choć drobnych zagadnień. Trzeba jednak budować układ na solidnych fundamentach, takich jak bezpieczeństwo, szczerość, zrozumienie, wsparcie, bliskość fizyczna i zaangażowanie. Każda ze stron musi tak samo ciężko pracować nad relacją.

Ideały w każdej głowie są zupełnie inne również, gdy mowa o związkach. Dla jednych para musi być doskonale dobrana do siebie pod dosłownie każdym względem, natomiast inni uważają, że mogą być wyraźne różnice, które ich dzielą. Chodzi o coś zupełnie głębszego, czyli o zrozumienie, empatię, uczuciowość, czy też o nieskończone wspólne tematy do rozmów. Partnerstwo jest to układ oparty na takich samych prawach, a więc oboje mają równorzędne role. Nikt nikogo nie próbuje zdominować bądź na siłę zmieniać. Wszystkie strony powinny zaspakajać swoje potrzeby, uszczęśliwiać siebie oraz sprawiać, że każdy dzień jest lepszy od poprzedniego. Tak właśnie wygląda idealny układ pełen miłości!