Rodzaje związków między kobietą, a mężczyzną mogą być przeróżne. Jakie istnieją? Który typ tworzysz wraz ze swoim partnerem? W naszym artykule znajdziesz te najpopularniejsze wraz z krótką charakterystyką.
Jakie są rodzaje związków? Poznaj wszystkie 20 rodzajów!
Typy związków są naprawdę odmienne. Niektórzy ludzie nawet nie mają pojęcia, że jest ich aż tyle. Wszystkie różnią się od siebie bardziej lub mniej, poza tym mają wiele punktów wspólnych, bo dotyczą relacji między kobietą i mężczyzną. Jakie są rodzaje związków? Poniżej znajdziesz 20 znanych wariantów. Mamy związki:
1. Niezależne
Rodzaje związków partnerskich są liczne, ale te niezależne zdecydowanie królują. Co je wyróżnia? Każdy z partnerów jest niezależny, ale w pozytywnym tego znaczeniu. Trzeba jednak uważać, bowiem to może prowadzić do wielu nieporozumień, albo nawet do braku zgody, czy kompromisów, które są tak ważne w relacjach romantycznych. Taki układ ma swoje plusy, jak i minusy.
2. Współzależne
Typ współzależny to popularne zjawisko, gdy chodzi o rodzaje związków, bowiem tu jeden partner jest zależny od tego drugiego. Bez tej swojej połówki ciężko jest mu normalnie funkcjonować, a mimo to z nią i tak pojawiają się inne kłopoty. Jakie? Zaniedbuje swoje życie, skupia się w pełni na ukochanym, poza tym robi wszystko o czym decyduje druga strona. To nie jest dobry układ.
3. Człowiek dominujący z uległym
Typy związków, gdzie jedna strona jest dominująca, a druga ulega zdarzają się często. W tym wypadku mowa o toksycznym układzie. Łatwo tu o manipulacje, uzależnienie, czy obniżenie poczucia wartości. Człowiek z dominującym charakterem potrafi sobie podporządkować ukochanego i to wykorzystuje.
4. Związek toksyczny
W tym wariancie jest miłość, która przeplata się z nienawiścią. W takim związku są połączone dwie osoby o zupełnie innych charakterach, którym ciężko jest razem być. Wzajemnie się krzywdzą, a mimo to nie chcą zakończyć relacji. To niebezpieczna, wyniszczająca oboje forma związku.
5. Związek bez zobowiązań
Luźne rodzaje związków to zdecydowanie będzie ten bez zobowiązań. To inaczej układ „friends with benefits”, gdzie parę łączy jedynie bliskość fizyczna nic więcej. To nie jest prawdziwy związek, bo nie ma tu nic na serio. Trzeba jednak uważać, bowiem konsekwencje mogą być naprawdę poważne!
6. Związek otwarty
Rodzaje związków partnerskich mogą być, między innymi otwarte. Co to znaczy? Każda ze stron mimo iż jest w związku ma dużo swobody i wolności. To pozwala im spotykać się z kim chcą, ponadto nie zamykają sobie innych możliwości o ile partnerzy się na to wspólnie zgadzają. W tym wypadku łatwo o zaangażowanie emocjonalne w inną znajomość, a to może prowadzić do rozpadu związku.
7. Związek przyjacielski
Nie wszystkie rodzaje związków bazują na bliskości fizycznej i miłości. Związek partnerski jest tego najlepszym przykładem. To kumpelski układ bez podtekstów. Opiera się głównie na rozmowach i spędzaniu czasu razem. Nie ma mowy o żadnej intymności!
8. Związek na odległość
Czasami obowiązki służbowe lub inne zmuszają parę do związku na odległość. Dzielą ich od siebie kilometry, więc nie ma mowy o częstym spotykaniu. Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub za pomocą kanałów social media. Widzą się od czasu do czasu. Nie każda jednak tego typu relacja może to przetrwać. To dość ryzykowna opcja, która naprawdę testuje miłość i jej siłę.
9. Seks związek
Ten związek mocno przypomina ten bez zobowiązań bowiem para bazuje jedynie na bliskości fizycznej, Nie ma mowy o głębszym porozumieniu między nimi, bo zależy im tylko na seksie. To powierzchniowy układ, czyli pozbawiony większych uczuć.
10. Związek kompatybilny
Rodzaje związków są liczne, ale ten kompatybilny jest marzeniem wielu ludzi. Nie każdy doświadczy czegoś takiego, a więc nie znajdzie idealnej połówki. Ten wariant cechuje miłość, szacunek, zrozumienie i szczerość, czyli to naprawdę głęboka relacja.
11. ”Matka i syn”
Dość popularnym zjawiskiem jest związek „matki i syna”, gdzie jedna ze stron opiekuje się i troszczy o tą drugą wręcz z nadopiekuńczością. W takie relacje zazwyczaj wchodzą osoby, które potrzebują poczucia bezpieczeństwa i te, które pragną na kogoś przelać swoje uczucia, i chcą nieść pomoc. Niestety, ale dłuższa perspektywa w takim układzie jest raczej niemożliwa. Dlaczego? Z czasem partner będzie zmęczony nadopiekuńczością.
12. ”Ojciec i lalka”
Kolejnym schematem, który zdarza się często jest „ojciec i lalka”. Chodzi o odgrywanie stereotypowych ról, choć oboje walczą o władzę w związku. Na dłuższą metę to wszystko będzie tworzyć kolejne kłopoty, a frustracja będzie jeszcze mocniej narastać.
13. ”Pan i służąca”
Rodzaje związków, w których on jest „panem”, a ona jego „służącą” to pewnego typu norma. Facet jest kimś i udowadnia stale swoją siłę, a kobieta musi się mu podporządkować, choć wcale tego nie chce. Ich relacja to nieustanna walka, a ich prawdziwe potrzeby są gdzieś głęboko skryte.
14. ”Wiedźmy i czarusie”
Co ważne, ta relacja to związek sadomasochistyczny. Czym się cechuje? Tu kobieta dominuje i bez przerwy atakuje faceta pod byle pretekstem. Mimo wszystko jest on niezwykle czarujący, poza tym zazwyczaj bywa wyrozumiały i ignoruje jej zagrywki. To powoduje, że „wiedźma” ma jeszcze większą furię, do tego pragnie podporządkowania się swoim regułom. Pojawia się tu, między innymi przemoc psychiczna względem „czarusia”, ponadto on jest temu całkowicie podporządkowany.
15. ”Gołębie”
W tym wariancie związku wszystko wygląda naprawdę znakomicie, aczkolwiek to tylko na pozór idealna para, bo nie jest tak nieskazitelna. Brak tutaj prawdziwej bliskości, bo w zasadzie nic ich nie łączy. „Gołębie” udają przed wszystkimi, a tak naprawdę kryją swoje uczucia.
16. ”Jastrzębie”
Ten związek jest specyficzny, dlatego że oboje partnerów pragnie władzy. Co ważne, walczą o nią otwarcie, choć żadna ze stron nie chce się poddać. Zadają sobie wzajemnie ból, mimo iż naprawdę pragną bliskości i poczucia bezpieczeństwa. „Jastrzębie” są to rodzaje związków partnerskich, w których żadna ze stron nie chce odpuścić, a jednocześnie się rozstać.
17. Związek kohabitacyjny
Pod tą nazwą kryje się związek partnerski, który nie jest zalegalizowany. Wobec tego partnerzy mieszkają wspólnie, do tego razem prowadzą gospodarstwo domowe, poza tym uprawiają seks, ale nie mają ślubu.
18. Konkubinat
Ten wariant jest wielokrotnie mylony ze związkiem kohabitacyjnym. Jest tu jednak jedna zasadnicza różnica, a mianowicie to, że nie mieszkają oni razem. Każdy partner żyje osobno, a jednak jest w związku.
19. Poligynia
W tym wypadku jeden mężczyzna jest w związku z kilkoma kobietami. To zjawisko częste zwłaszcza w kulturze Dalekiego Wschodu.
20. Poliandria
Tu sytuacja jest odwrotna od wyżej opisanego rodzaju, bowiem to kobieta ma kilku partnerów, a nawet i mężów. Taki związek pojawia się głównie w Azji i w plemionach ludów Ameryki Północnej oraz Południowej. Buduje się tu silną więź emocjonalną ze wszystkimi, poza tym sfera seksualna jest równie ważnym aspektem. Kobieta dzieli swoje życie pomiędzy kilku partnerów.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.