Spis treści
Emocje w związku są różne, nie zawsze mamy tylko te pozytywne. Zazdrość wsteczna pojawia się dość często w relacjach. Co to takiego? Jakie są jej skutki? Jak sobie z nią radzić? W naszym artykule pojawiają się odpowiedzi na te pytania. Koniecznie sprawdź szczegóły dotyczące terminu zazdrość wsteczna!
Zazdrość wsteczna – co to jest?
Zazdrość wsteczna to pojęcie, które opisuje zazdrość o byłych partnerów. Ta odmiana bywa nazywana również retroaktywną. Co ważne, odczuwają ją zarówno faceci, jak i kobiety. To bardzo silna reakcje emocjonalna objawiająca się, między innymi poprzez natrętne myśli bądź drążenie przeszłości ukochanej osoby. Jest to spowodowane poprzez zetknięcie się oczekiwań z faktami z dawnych czasów.
Nasze życie składa się z różnych etapów, a każdy z nich ma na nas w pewien sposób wpływ. Nie można jednak zapominać, że dawne związki, relacje intymne, czy inne podobne zjawiska z dawnych czasów nie powinny być powodem do zazdrości. Przeszłości nie można zmienić, a niestety, ona niekiedy rujnuje teraźniejszość. Zazdrość wsteczna jest tego najlepszym przykładem.
Jakie są przyczyny zazdrości wstecznej?
Zazdrość to specyficzna emocja, która pojawia się w momencie, gdy nasz obiekt westchnień nie zaspakaja naszych potrzeb, tudzież pojawia się lęk przed utratą partnera. Uczucie dyskomfortu miewa liczne podłoże mniej lub bardziej poważne. Sporo osób zastanawia się skąd bierze się zazdrość wsteczna. Przyczyn jest wiele, a do najczęstszych z nich należy:
- chęć kontrolowania partnera rodzi się, między innymi ze złych doświadczeń z poprzednim partnerem, niskiego poczucia własnej wartości bądź z niewłaściwych wzorców wyniesionych z domów
- wychowanie – mocno wpływa na człowieka i jego zachowanie
- życiowe doświadczenia bezpośrednio odbijają się na naszym zachowaniu, spojrzeniu na pewne kwestie lub na relacjach damsko-męskich
- dzieciństwo bez miłości jest trudne, poza tym może powodować poczucie niskiej wartości i sygnały, że ktoś nie jest wystarczająco dobry
- porównywanie z byłymi partnerami ukochanej wynika w dużym stopniu z niskiego poczucia własnej wartości lub lęków
- niskie poczucie własnej wartości powoduje, że nie czujemy się pewnie w relacji, widzimy tylko swoje braki, do tego obawiamy się, że ktoś zamieni nas na lepszy „model”.
Zazdrość wsteczna u faceta wynika głównie z faktu, że nie jest on w stanie „przeżyć” informacji o ilości partnerów intymnych ukochanej, a nawet wyobrażeń o nich przy ich kobiecie. Wielu niepotrzebnie porównuje się z nimi, ponadto może oskarżać dziewczynę o rozwiązły tryb życia. Często koloryzuje i kłamie, aby nie wyjść na „gorszego”. W przypadku pań czynniki są nieco inne. One także stosują porównania do byłych, aczkolwiek podchodzą do tego zdecydowanie bardziej emocjonalnie i to ich największy problem. Idealizowanie, chęć spełnienia standardów, czy pragnienie bycia niepowtarzalną – to powoduje u nich jeszcze mocniejsze komplikacje, gdy mowa o zazdrości o faceta.
Zazdrość wsteczna to nie tylko domena kobiet
Zazdrość wsteczna u mężczyzn pojawia się tak samo jak u kobiet, a niekiedy nawet częściej. Panowie bardzo często wypytują o przeszłość, zwłaszcza seksualną swoich dziewczyn. Chodzi o to, aby sprostać wyzwaniu lub nieco podkoloryzować swoje własne dokonania w tej kwestii, aby nie wypaść w jej oczach źle. Męskie ego utrudnia im pogodzenie się z rzeczywistością o wcześniejszym życiu kobiety ich marzeń. Porównują nie tylko wizerunek, zdolności, ale i finanse, czyli mocno analizują byłych pod każdym względem. Faceci wbrew pozorom miewają konserwatywne podejście wręcz o podłożu religijnym, a to wpływa na zazdrość o kobietę, z którą są w relacji.
Zazdrość wsteczna – co na to psychologia?
W psychologii zazdrość wsteczna poddawana jest wielu badaniom naukowym. To zjawisko dotyka spory odsetek par bez względu na staż. Ciekawostką jest to, że w tej dziedzinie nauki taka zazdrość bywa niekiedy nazywana w skrajnych wypadkach zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Dlaczego? Osoba zazdrosna ma ze sobą ogromny problem, ponadto lęki i pojawia się tu frustracja. Nieustanne myśli oraz obsesja pcha ludzi do różnych czynów, które negatywnie odbijają się na relacji. Bezpodstawna zazdrość przysłania wszystko inne.
W związkach jest zazdrość ale to normalne. Ta zdrowa ma sporo plusów i może pozytywnie wpłynąć na relacje w przeciwieństwie do tej obsesyjnej. Zazdrość wsteczna jest niebezpieczna, ponieważ łatwo popaść w obłęd, z którego będzie trudno samodzielnie się wydostać. Uporządkowanie sobie w głowie pewnych kwestii jest niezbędne, aby przeszłość nie wpływała ona na teraźniejszość.
Skutki zazdrości wstecznej – jakie mogą być?
Niestety, ale zazdrość wsteczna ma swoje negatywne skutki. Uderza w związek mniej lub bardziej, poza tym odbije się to na psychice człowieka. Kłótnie, sceny zazdrości, ciche dni, rozstania, pogorszenie relacji intymnej, wypominanie przeszłości – to tylko kilka rzeczy, które mogą nas spotkać. Zazdrość wsteczna powoduje, że partnerzy się od siebie oddalają. Atmosfera jest „ciężka”, a to może skutkować nawet zakończeniem wspólnego życia. Rozstanie okazuje się niekiedy najlepszą rzeczą, bo zazdrość niszczy miłość. Wkrada się podejrzliwość, obsesyjna kontrola, poza tym ktoś staje się stalkerem byłych partnerów ukochanej osoby, a nawet ma na ich punkcie obsesje.
Co kluczowe, przy zazdrości wstecznej cierpią jednocześnie dwie strony – oskarżany i zazdrośnik. W przypadku tego drugiego wyraźnie zaniża się jego samoocena oraz poczucie własnej wartości. Obsesyjne myśli zatruwają mu życie. Natomiast ich partner bądź partnerka ma poczucie winy. To sprawia, że zakochani się od siebie oddalają, poza tym nawzajem się winią za zaistniałą sytuację, a tak nakręca się tylko spirala frustracji.
Jak poradzić sobie z zazdrością wsteczną? Kilka sposobów
Zazdrość wsteczna może, choć nie musi się pojawić, bowiem dużo zależy od człowieka. Istnieje szereg sposobów, które mogą nam pomóc w pewien sposób poradzić sobie z tym zjawiskiem. Nie ma jednej sprawdzonej recepty, ponieważ dużo w tej kwestii zależy od osobowości ludzi. Poniżej znajdziesz przykładowe rozwiązania, które mogą pomóc zwalczyć taką zazdrość. Oto one:
- przestań się porównywać z innymi partnerami
- nigdy nie uzależniaj swojego szczęścia od drugiej osoby
- zaakceptuj przeszłość i przestań do niej non stop wracać
- szczera rozmowa to zawsze dobry pomysł bez względu na rodzaj problemów w związku
- powiedz czego się boisz ale szczerze, bo takie coś pomaga pozbyć się lęków i zyskać więcej zrozumienia ze strony partnera
- dokładnie przeanalizuj przyczyny zazdrości
- popracuj nad swoją samooceną i poczuciem własnej wartości, aby pozbyć się poczucia bycia gorszym
- nie twórz w głowie scenariuszy, bo większość z nich nie pokrywa się z prawdą
- odpuść sobie szpiegowanie byłych, bo to niepotrzebnie powoduje frustrację i stwarza pretekst do awantur
- zadbaj o siebie i swoje potrzeby.
Zazdrość to normalne zjawisko w relacji, ale ta wsteczna zazwyczaj absolutnie nie ma podstaw. Przeszłości nie da się zmienić, bo to było i już nie wróci. Zdecydowanie lepiej myśleć o wspólnej przyszłości i tym co czeka parę, a nie wracać do dalekich czasów. Praca nad sobą to niekiedy jedyna opcja, aby uleczyć relację, a przede wszystkim odpuścić sobie i ukochanej osobie.
Jak leczyć zazdrość wsteczną? Wizyta u psychologa może pomóc
Każda relacja wymaga pracy i to od obu stron. Nie zawsze jest łatwo pokonać pojawiające się przeciwności. Nie każdy samodzielnie jest w stanie poradzić sobie z przeszłością, a jednocześnie z zazdrością wsteczną. Co wtedy? Specjalista, a więc psycholog może być doskonałym wsparciem. Fachowiec pozwoli nie tylko znaleźć przyczynę tego zjawiska, ale również rozwiązanie, czyli uzyskamy wskazówki jak sobie radzić z trudnymi emocjami. Rozmowa z osobą trzecią to czasem najlepsza metoda, aby pewne rzeczy przepracować lub spojrzeć na coś z zupełnie innej, świeżej perspektywy. Terapeuta to człowiek, który ma doświadczenie, więc bez trudu wskaże właściwy kierunek.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.