zazdrosny mezczyzna zaglada do telefonu

15 objawów chorobliwej zazdrości mężczyzny w związku

Chorobliwa zazdrość mężczyzny jest niebezpieczna. Taki facet bywa niekiedy nieobliczalny. Kobieta może wtedy zauważyć wiele charakterystycznych zachowań, które z pewnością ją zaniepokoją. W naszym artykule znajdziesz 15 objawów chorobliwej zazdrości mężczyzny w związku!

Chorobliwa zazdrość – jak ją zdefiniować?

Chorobliwa zazdrość jest to wręcz obsesyjna zaborczość uznawana za zaburzenie psychiczne. To zła emocja, bowiem negatywnie odbija się na relacji. To ogromna obawa, że kogoś stracimy i staramy się robić wszystko, żeby temu zapobiec. Mamy aż 3 odmiany chorobliwej zazdrości. To będzie:

  • reaktywnej, która skupia się na strachu przed zdradą fizyczną lub emocjonalną, niekiedy dotyczy obu jednocześnie
  • niepokojącej, w której już sama myśl o zdradzie partnera powoduje poczucie obniżenia wartości i ogólny niepokój
  • zaborczej, gdzie mowa o obsesjach, bowiem partner stara się za wszelką cenę podporządkować sobie kobietę oraz ciągle ją kontroluje.

Pamiętaj, że żadna z nich nie jest dobra! Zazdrość pojawia się w każdej relacji, aczkolwiek ta patologiczna niszczy związek, jak i samych partnerów.

chorobliwie zazdrosny mezczyzna sprawdza smsy w telefonie zony

15 oznak chorobliwej zazdrość mężczyzny

Chorobliwa zazdrość mężczyzny objawia się na różne sposoby. Wielu panów nawet się z tym nie kryje i na każdym kroku to pokazuje. W naszym zestawieniu znalazło się 15 oznak tego zjawiska. Oto one:

1. Kontrola wydatków

Zazdrosny facet notorycznie sprawdza na co kobieta wydaje pieniądze. W ten sposób  stosuje przemoc ekonomiczną. Mężczyzna chce mieć kontrolę nad jej wydatkami, a poprzez to lepszy wgląd w jej życie.

2. Kontrola telefonu i kanałów social media

Zazdrośnik pragnie kontrolować z kim utrzymuje kontakt jego kobieta. Dopytuje o to stale, co więcej, stara się na bieżąco sprawdzać telefon oraz kanały social media. To łamanie prywatności i jasny sygnał o braku zaufania.

3. Nasilony kontakt

Chorobliwa zazdrość mężczyzny może objawiać się przede wszystkim notorycznymi wiadomościami i telefonami, które mają na celu sprawdzenie co robi kobieta oraz z kim się spotyka. To naprawdę irytujące zachowanie, które w razie ignorowania może się jeszcze bardziej nasilać.

4. Ograniczenie kontaktów ze znajomymi i rodziną

Facet, który obawia się zdrady i jest zazdrosny o relacje z innymi ludźmi próbuje odizolować kobietę od znajomych oraz od rodziny. Utrudnia im kontakty, w czasie spotkań robi sceny zazdrości, poza tym wszędzie widzi potencjalnych kandydatów na kochanka.

  Co napisać facetowi, żeby oszalał i cały czas o mnie myślał? 10 skutecznych sposobów

5. Zazdrosny o dawnych partnerów

Chorobliwie zazdrosny facet wciąż wraca do przeszłości głównie do dawnych relacji partnerki. Wspomina o ex, bo nie potrafi zapomnieć faktu, że kobieta była kiedykolwiek z kimś innym. Wciąż stara się podważać jej słowa typu „to przeszłość i nic nie znaczy”.

6. Brak zaufania

Chorobliwa zazdrość powoduje, że facet nie wierzy w ani jedno słowo, które pada z ust kobiety. Zawsze stara się wszystko zweryfikować, aby potwierdzić lub zaprzeczyć jej zapewnieniom.

7. Podejrzenia zdrady

Zazdrośnik potrafi nawet z błahego powodu wywołać awanturę. Widzi w każdym potencjalnego kochanka i zwykła rozmowa z sąsiadem może być pretekstem do wypominania. On nie potrzebuje specjalnych powodów, aby podejrzewać zdradę.

8. Awantury o wygląd kobiety

Nowa sukienka, wizyta u fryzjera, czy każda inna przyjemność związana z wyglądem wizualnym to dla zazdrośnika pretekst, aby sugerować od razu zdradę. Czepia się drobnostek, jest uszczypliwy, niekiedy nawet agresywny. To złośliwości, które psują atmosferę w związku. Mężczyźnie trudno zrozumieć, że kobieta o siebie dba dla lepszego samopoczucia, a nie z innych powódek.

9. Przebywanie non stop razem

Facet, który jest chorobliwie zazdrosny nie pozwala kobiecie prowadzić „osobnego” życia. Wychodzą zawsze razem, nie godzi się na babskie spotkania, a co gorsza różne aktywności są dopuszczane tylko i wyłącznie w parze. Czas razem to dobry sposób na pogłębienie relacji, jednak każdy musi mieć chwilę dla siebie.

zazdrosny mezczyzna o kobiete

10. Nachodzenie w miejscu pracy

Zdecydowanie zazdrośnik lubi zaskakiwać. Niezapowiedziane wizyty w miejscu pracy to kontrola co i z kim robi kobieta. Nie jest to troska, a jedynie chęć sprawdzenia, czy aby nie ma romansu. Z czasem to staje się coraz bardziej uciążliwe, a kobieta może mieć przez to kłopoty służbowe.

11. Mocne ingerowanie w prywatność

Wielu facetów decyduje się na bardzo nie fair zagrania. Jakie? Zazdrośnicy posuwają się do wynajęcia detektywa, montażu kamer lub podsłuchu. To ingerowanie w prywatność, ponadto prawdziwa obsesja, aby poznać każdy krok kobiety. Szpiegowanie to brak zaufania.

12. Szantaż emocjonalny

Zazdrosny chłopak często wykorzystuje techniki manipulacji w postaci szantażu emocjonalnego, żeby wymusić na kobiecie pewne zachowania. To świadome działanie prowadzące do osiągnięcia konkretnego celu.

13. ”Przepytywanie” bliskich

Patologiczna zazdrość objawia się wywiadem wśród znajomych i rodziny. Facet chce dowiedzieć się w jaki sposób zachowuje się partnerka, co robi pod jego nieobecność, czy jest z nim absolutnie szczera.

  Druga randka - co można robić a czego lepiej nie robić?

14. Aluzje o zdradzie w towarzystwie

Niestety, ale masa zazdrosnych facetów nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ukrytych działań. Spora część panów potrafi w towarzystwie innych ludzi robić aluzje partnerce. Dotyczą one domniemanych zdrad. To zawstydza, upokarza i powoduje jeszcze szereg innych negatywnych uczuć. Nie powinno się absolutnie tolerować takich zachowań!

15. Zaborczość

Zazdrośnik może już od początku znajomości być zaborczy, albo dopiero z czasem pokazać swoje prawdziwe oblicze. Stara się za wszelką cenę podporządkować sobie kobietę, poza tym chce kontrolować każdy nawet najmniejszy aspekt jej życia. Dochodzi do nerwowych zachowań, a także tych agresywnych.  

Jak wytrzymać z chorobliwie zazdrosnym facetem?

Chorobliwa zazdrość męża może uprzykrzyć kobiecie życie. Znajdzie on bowiem powód, aby na siłę stworzyć dowody jej niewierności, czy nieposłuszeństwa. Podłoża tego zjawiska są różne, od problemów z alkoholem, po zaburzenia psychosomatyczne nazywane zespołem Otella – rodzaj alkoholowej psychozy, gdzie pojawia się dodatkowo obłęd zazdrości.

Chorobliwie zazdrosny facet jest problemem. Jak sobie z nim radzić? Pomyśl poważnie o zakończeniu tej relacji, bo ona wyniszcza poczucie wartości i pozbawia bezpieczeństwa. Nie każdy mężczyzna będzie chciał poddać się leczeniu, a to w zasadzie jedyna droga do celu. Chorobliwie zazdrosny facet musi popracować nad swoją samooceną i poznaniem przyczyn, które powodują w nim zazdrość. Czasami para musi razem uczestniczyć w zajęciach z terapeutą, aby przepracować pewne kwestie. Zdarza się i tak, że zaburzenia wymagają dodatkowo leczenia farmakologicznego.

Chorobliwa zazdrość mężczyzny sprawia, że on nie stworzy udanej relacji. Łatwiej wytrzymać z takim partnerem, gdy szczerze porozmawiasz o swoich obawach. Otwarcie mów co Ci przeszkadza! Nie zmieniaj swojego zachowania ani nie staraj się traktować faceta szczególnie, bowiem to i tak nic nie zmieni. Polepszenie to jedynie chwilowy moment, a zatem złudna poprawa, niestety, ale później ataki zazdrości z pewnością wrócą.