zazdrosc o kobiete

O czym świadczy zazdrość? 10 możliwych przyczyn

Zazdrość to uczucie, które pojawia się przede wszystkim w związkach. O czym ona świadczy? Dlaczego występuje? Czy miłość i zazdrość zawsze idą w parze? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, ponadto 10 możliwych przyczyn występowania tego zjawiska. Koniecznie sprawdź szczegóły!

Czym jest zazdrość?

Zazdrość jest to uczucie, które pojawia się w sytuacji frustracji i złości. To złożona emocja dotycząca kogoś lub czegoś. Odczuwać zazdrość można z wielu względów. Już od najmłodszych lat towarzyszy nam to uczucie, wtedy jest to zazdrość dziecięca. Istnieją jeszcze inne odmiany, między innymi zazdrość w związku, czy w pracy. To obawa, że kogoś lub coś utracimy, tudzież że czegoś nie posiadamy w przeciwieństwie do innych. To zdecydowanie negatywna reakcja, która może być niekiedy wręcz chorobliwa, a poprzez to i niebezpieczna.

Według słownika psychologicznego „zazdrość jako złożony stan emocjonalny, charakteryzujący się obawą, że zostanie się pozbawionym tego, na czym nam zależy. W wąskim ujęciu zazdrość to uczucie strachu, że ukochana osoba może od nas odejść.”

Zazdrość w związku narasta w momencie, gdy druga osoba zaczyna nie wyobrażać sobie życia bez przysłowiowej drugiej połówki. To zwiększa ryzyko, że to uczucie będzie chorobliwe i poprzez to niebezpieczne.

Nie każdy wie, że istnieje kilka typów zazdrości, gdy chodzi o zakochanych. Mowa tu o:

 • zazdrości obsesyjnej, która przyjmuje postać obsesji i jest to poważne zaburzenie wymagające pomocy specjalisty. Tu na porządku dziennym są podejrzenia oraz obarczanie winą partnera, a to prowadzi do kłótni i do licznych nieporozumień.
 • Zazdrości adekwatnej, co do której istnieją wyraźne przesłanki, czyli może dojść do realnej zdrady.
 • Zazdrości irracjonalnej, a więc bezpodstawnej. Jej podłożem jest coś zupełnie innego, bowiem to głównie błędna intuicja, dysfunkcje bądź traumatyczna przeszłość sprawia, że w głowie partnera rodzi się obawa o związek.

Zazdrość bywa łagodna, jak i silna. Ta pierwsza występuje w momencie, gdy są jakieś czynniki sytuacyjne. Zdarza się wobec tego sporadycznie i nie ma mocnych objawów, które mogłyby partnera niepokoić. Za to umiarkowana mieści się w „normach”. Zakochanym kieruje w tym momencie lęk, tudzież jakieś inne podobne obawy. Najgorsza jest wersja silna, która jest wynikiem poważnych zaburzeń. To chorobliwe zachowanie, które mocno komplikuje parze życie.

Kiedy facet jest zazdrosny i jak to o nim świadczy?

Zdecydowanie najwięcej mówi się o zazdrości w związku. To normalne uczucie, bo boimy się, że możemy stracić najbliższą sobie osobę. Lekki typ nie jest aż tak bardzo niebezpieczny, wręcz przeciwnie, pokazuje siłę uczuć i wzmacniać poczucie więzi. W przypadku zaborczej to ona negatywnie odbija się na relacji. To najgorsza opcja!

Facet najczęściej jest zazdrosny o kobietę, ponieważ:

 • Brak mu dojrzałości emocjonalnej

Niedojrzałość emocjonalna to częsty problem wielu facetów. Zaborcze okazywanie uczucia poprzez zazdrość jest u nich normalnością. To chęć zwrócenia na siebie uwagi.

 • Tak robił jego ojciec
  Co można robić z chłopakiem w domu? 30 ciekawych pomysłów

Dzieci wynoszą z domu wiele zachowań, w tym zazdrość względem partnera. W dorosłym życiu faceci mogą naśladować postępowanie ojca, który był dla nich wzorem. Jeśli on okazywał zazdrość możesz być pewna, że scenariusz się powtórzy.

 • Złe doświadczenia z kobietami

Najczęściej facet jest zazdrosny o kobietę, bo w przeszłości miał złe doświadczenia w relacjach miłosnych, na przykład pojawiła się zdrada. Źródło tej emocji leży w jego psychice oraz we wspomnieniach. Obawia się on, że kolejny raz straci kogoś bliskiego.

 • Zespół Otella

To schorzenie objawia się patologiczną zazdrością. Pojawiają się nieuzasadnione co prawda podejrzenia o zdradę. Bardzo często zespół Otella dotyczy osób nadużywających alkoholu.

 • Obawa przed utratą miłości

Piękna, inteligentka kobieta ma zawsze wianuszek adoratorów. Facet jest wtedy bardzo zazdrosny, bo wie, że w każdej chwili może pojawić się ktoś inny. To wynika w dużym stopniu z braku wiary w siebie.

zazdrosny mezczyzna

Zazdrość kobiety – kiedy się pojawią i o czym świadczy?

W przypadku pań wiele powodów zazdrości jest zupełnie takich samych, jak u facetów. Jednak kilka pojawia się u kobiet dużo częściej. Zazdrość dziewczyny może wynikać z:

 • Kompleksów

Niskie poczucie własnej wartości i uczucie niewystarczająco dobrej powoduje, że mamy do czynienia z zazdrością. Aspekt bycia gorszą negatywnie wpływa na relację z innymi. W oczach takiego człowieka każdy jest lepszy i w pewien sposób zagraża związkowi.

 • Negatywnych wzorców wyniesionych z domu

Kiedy w naszej rodzinie była zazdrość możemy w pewien sposób przejąć ten wzorzec i wdrożyć go do swoich relacji. Również negatywne doświadczenia z dzieciństwa mogą powodować, że myślimy, że na miłość trzeba zasłużyć. Kobietom wydaje się, że tak właśnie powinno być.

 • Uzależnienia od opinii partnera

Zazdrość może się pojawiać, gdy nasza samoocena jest uzależniona od opinii partnera. W ten sposób kobieta stara się być lepsza i mocno okazuje zainteresowanie facetowi.

 • Poczucia, że na miłość trzeba zasłużyć

W głowach wielu kobiet istnieje przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć. Zapominają one, że to bezwarunkowe uczucie. Niestety, w tym wypadku zazwyczaj rodzi się niebezpieczna zazdrość.

 • Doświadczenia zdrady w przeszłości

Jeśli ktoś raz doświadczył zdrady będzie o niej pamiętał długo. Kobieta może właśnie poprzez takie traumatyczne doświadczenie wciąż być podejrzliwa i zazdrosna o nowego partnera. Czuje zagrożenie oraz obawy!

O czym świadczy zazdrość u faceta i kobiety? 10 możliwych rzeczy

Zazdrość istnieje w zasadzie w każdej relacji. O czym świadczy? To zależy. Poniżej znajdziesz 10 możliwych rzeczy, które mogą to dokładniej wyjaśniać.

1. Partner czuje, że relacja jest zagrożona i boi się najzwyczajniej w świecie utraty bliskiej osoby. W pewien sposób poprzez to uczucie pokazuje swoje zaangażowanie oraz miłość.

2. Niskie poczucie wartości sprawia, że człowiek nie wierzy, że jest wart miłosnej relacji. W jego oczach każdy może go zastąpić, choć nie ma zazwyczaj co do tego jakichkolwiek przesłanek.

3. Partner kocha mocno i nie potrafi w inny sposób tego okazać, jak poprzez swoją zazdrość. Jeśli robi to w granicach rozsądku nie ma czym się martwić, inaczej będzie gdy cała relacja będzie krążyła wokół tego negatywnego uczucia i skupiała się wyłącznie na nim.

  Jak działa obojętność na faceta? Poznaj potęgę obojętności!

4. Błędne przekonanie o miłości powoduje, że wydaje nam się, że zazdrość jest nieodzownym elementem relacji. To świadczy o tym, że kobieta bądź mężczyzna wyniósł to z rodziny lub sam myśli o sobie krytycznie. W jego przekonaniu zazdrość jest symbolem miłości, bo bez jej okazywania ona nie jest prawdziwa.

5. Brak poczucia bezpieczeństwa powoduje, że partner jest zazdrosny o każdego kto znajdzie się wokół. Nie ma w nich pewności, która jest niezbędna do stabilnej, trwałej relacji zbudowanej na prawdziwym uczuciu.

6. Pojawiają się przesłanki, które wzbudzają w drugiej osobie zazdrość. Winowajcom jest fakt, że partnerzy nie ufają sobie w pełni, poza tym czują ryzyko, że ktoś może rozbić ich relację. Przesłanki są negatywne, a to źle wpływa na związek w pewien sposób jeszcze bardziej go komplikując. W tym momencie z reguły zazdrość jest uzasadniona, bo to normalna reakcja zakochanej osoby na ewentualne zagrożenie.

7. Zazdrość pojawia się w momencie, gdy intuicja podpowiada, że coś jest nie tak. Zachowanie partnerki może sugerować, że nie jest w pełni szczera w związku. To świadczy o tym, że facet martwi się o relację z obawy, że doszło do zdrady, a nie z braku zaufania, czy zwykłej podejrzliwości.

8. Kiedy w przeszłości doszło do zdrady zazdrość staje się pewnego rodzaju normą. W taki sposób człowiek pokazuje, że mu na kimś zależy i będzie walczył o tę relację. Kieruje nim troska o partnera, a także pewnego rodzaju obawy, czy aby ponownie niewierność się nie powtórzy.

9. Zazdrość może świadczyć o egoiźmie partnera. W ten sposób pokazuje on, że jest najważniejszy w relacji i wszystko ma kręcić się wyłącznie wokół niego. W innym wypadku pojawia się poczucie lęku, zagrożenia oraz jeszcze inne negatywne odczucia, które są tak naprawdę spowodowane obawą przed odrzuceniem. Taki motor napędowy zazdrości jest niebezpieczny i bardzo krzywdzący dla drugiej strony. Egoizm niestety, ale zrujnuje nawet prawdziwą miłość!

10. Szukanie na siłę zainteresowania bywa przyczyną występowania w związku zazdrości. To popularny mechanizm, który dotyczy osób o niskim poczuciu wartości, jak i tych z przerośniętym ego.

zazdrosc kobiety

Czy istnieje miłość bez zazdrości?

Zazdrość pojawia się u kobiet i u mężczyzn, choć oni zupełnie inaczej przeżywają to uczucie. Zazwyczaj bez względu na płeć te emocje świadczą o zaangażowaniu w związek i o obawie przed odrzuceniem lub odejściem. To zdrowy wariant, który jest niegroźny i zdarza się w zasadzie w każdej relacji. Nie ma wobec tego miłości bez zazdrości? Ona pojawia się zawsze w mniejszym lub w większym stopniu, choć dużo zależy od charakteru danej osoby. To sygnał, że partner jest dla Ciebie kimś ważnym, czyli interesujesz się jego życiem, a więc także kontaktami z innymi.