para mlodych osob kobieta i mezczyzna

Jak odbudować zaufanie w związku? 10 skutecznych sposobów

Zaufanie jest ważną częścią każdego związku. To wręcz fundamentalny aspekt, na którym buduje się relacje. Bez niego ciężko stworzyć dobrą i trwałą więź. Jak odbudować zaufanie w związku? Poznaj 10 skutecznych sposobów!

Brak zaufania – czym grozi?

Kiedy pojawia się brak zaufania między kobietą, a mężczyzną to spory problem w ich związku. Dzieją się wtedy różne rzeczy, między innymi partnerzy kontrolują swoje telefony, pocztę, czy ograniczają drugiej stronie spotkania ze znajomymi. To nie jest dobre, bo takie zachowanie przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. W relacji zamiast miłości i zaufania jest nieufność, niepewność oraz ciężka atmosfera bazująca na podejrzeniach.

W sytuacji, gdy istnieje brak zaufania jedna osoba stale kontroluje i osacza tą drugą. Z czasem jest coraz więcej kłamstw, a także niedomówień. Nie da się ukryć, że to wszystko mocno rzutuje na relację. Dochodzi do zdrad, ataków zazdrości, separacji, a nawet i do rozwodów, czy rozstań.

Jak odbudować zaufanie w związku?

Brak zaufania może mieć wiele przyczyn, między innymi nasz partner jest bardzo atrakcyjny fizycznie, a więc mowa tu o zazdrości, poza tym często wyjeżdża, albo zdarzyło mu się nas okłamać bądź zdradzić. Czasami nawet bardzo prozaiczny powód bywa, że w związku panuje niepewność.

Jak odbudować zaufanie w związku? Poniżej znajdziesz 10 skutecznych sposobów:

1. Daj sobie czas

Czasem jest w nas lęk przed otwarciem się na drugą osobę i obdarzeniem jej zaufaniem. Może to być spowodowane, między innymi naszymi złymi doświadczeniami, dlatego istnieje lekki dystans.

Musisz uświadomić sobie, że masz obawy, ale nie czuj się z tego powodu winna. Co więcej odbudowa zaufania trwa bez względu na przyczynę tego zjawiska – pamiętaj o tym!

  Depresja narcystyczna - czym jest? Narcyzm a depresja

2. Szczerość

To podstawa związku, ponieważ na niej buduje się solidne fundamenty zaufania. Możesz śmiało powiedzieć swojemu partnerowi o tym, że masz pewne problemy z zaufaniem. Dzięki temu będzie wam łatwiej, bo nie ma żadnych niedomówień.

3. Nie miej dużych oczekiwań

Nie jesteś w stanie przewidzieć zachowania, czy reakcji na pewne zdarzenia swojego partnera. Jesteśmy różnymi ludźmi, nie wszystko zawsze układa się tak, jak chcemy. Niestety, ale pewne nastawienia mogą być przyczyną pojawienia się braku zaufania w relacji.

4. Zrozum brak zaufania

Musisz sobie uświadomić skąd wziął się brak zaufania, tylko tak będziesz mogła się go pozbyć. Pozwól sobie na uczucia, zapomnij o starych ranach, otwórz się na drugą osobę. Czasami pomoc terapeuty lub psychologa jest niezbędna.

5. Nie tłum w sobie uczuć

Okazuj zarówno dobry humor, jak i złość. Tłumienie emocji prowadzi do wielu destrukcyjnych zdarzeń, między innymi do odrzucenia partnera, jego stałej kontroli, czy wybuchów zazdrości.

6. Przebacz sobie, jak i partnerowi

Tylko tak będziecie mogli iść razem do przodu. Poczucie winy niszczy relację. Wybaczenie jest niezwykle ważne jeśli doszło do zdrady, albo do kłamstwa.

7. Wspólnie spędzajcie czas

Możecie rozwijać wasze wspólne pasje, próbować zupełnie nowych rzeczy, albo razem podróżować. Czas we dwoje was zbliży i pozwoli wam się „dotrzeć”.

8. Dotrzymuj danego słowa

Jeśli już raz skłamałeś pokaż, że jesteś słowny i konsekwentny, a zatem stawiasz na prawdę. Jeśli mówisz, że wrócisz o konkretnej godzinie zrób tak, zawsze informuj drugą stronę o zmianach planów oraz wyznaj prawdę nawet, gdy dotyczy prozaicznych codziennych czynności. To pozwala pokazać, że Ci zależy i starasz się odbudować zaufanie.

9. Pozytywne myślenie pomaga w życiu

Pozbądź się negatywnych emocji, zapomnij o przeszłości i żyj chwilą. Nie wracaj w związku do złych momentów, nie wypominaj zdarzeń. Dajcie sobie szansę na odbudowę relacji, a więc skupcie się tylko na powodach, dla których chcecie walczyć o tę relację.

  Związek karmiczny - co to jest? Jak go rozpoznać i obliczyć?

10. Odbudowana zaufania musi być obustronna

Oboje partnerów stara się uzdrowić relację, a zatem razem pracują nad związkiem. W innym wypadku to się nie uda.

Odbudowa zaufania trwa, czasami nawet latami. Trzeba pracować tu na wielu polach, od najdrobniejszych szczegółów codzienne sprawy.