usmiechnieta para

Jak odbudować związek po rozstaniu? 7 sprawdzonych sposobów

Zastawiasz się, jak odbudować związek po rozstaniu? Jeśli nie wiesz, to koniecznie sprawdź nasze porady. Mamy aż 7 sprawdzonych sposobów!

Odbudowa związku po rozstaniu – czy to w ogóle ma sens?

Miłość jest skomplikowana, nie zawsze relacje układają się tak, jak chcemy. Czy odbudowa związku po rozstaniu ma sens? To zależy w dużej mierze od powodu zakończenia znajomości. Zazwyczaj przyczyną jest:

  • zdrada
  • rutyna
  • brak zgodności charakterów
  • odmienne życiowe plany
  • niezdecydowanie
  • brak zaangażowania w znajomość.

Czasami jednak pod wpływem chwili, na przykład kłótni z powodu błahostki kierując się jedynie emocjami decydujemy się na rozstanie. W takiej sytuacji można próbować dać sobie drugą szansę. Nie zawsze się to uda, choć mimo wszystko wiele zależy od okoliczności.

Warto podjąć starania, czyli zdecydować się na ratowanie związku, gdy jesteśmy przekonani, że są jakiekolwiek szanse. Liczą się chęci obu stron, poza tym obiektywna ocena sytuacji. Poczucie samotności nie jest dobrym doradcą, tak samo jak zależność emocjonalna, czy chociażby posiadanie potomstwa. Czasami lepiej odejść niż ratować coś tylko i wyłącznie na siłę. 

7 sposobów na odbudowę związku po rozstaniu

Jak naprawić związek po rozstaniu? Drogi do celu są przeróżne. Wszystko jest zależne od okoliczności zakończenia relacji. Przy zdradzie trudno ponownie zaufać, a gdy doszło do ostrej wymiany zdań niezbędne są szczere przeprosiny.

Poniżej znajdziesz 7 sprawdzonych sposobów, dzięki którym uda się odbudować związek po rozstaniu:

1. Refleksja

Na samym początku należy przemyśleć sobie wszystko i to bardzo dokładnie. Moment  refleksji pozwoli na całą sytuacje spojrzeć inaczej. Można również zadbać o swój wizerunek oraz samopoczucie. Robiąc to wszystko poczujecie się lepiej, poza tym będziecie wiedzieć czego chcecie od życia. To pierwszy, najważniejszy krok do zgody.

  Zauroczenie a zakochanie - jak je od siebie odróżnić?

2. Rozmowa

Po refleksji powinna nastąpić rozmowa partnerów. To ma być szczera, a co najważniejsze, spokojna pogawędka. Dzięki temu oboje poznacie swój punkt widzenia i ustalicie dalsze wspólne bądź też nie, plany. To ważny etap, bez niego nie można iść dalej, a więc próbować ratować związek po rozstaniu.

3. Odbudowa zaufania

Jeśli doszło do zdrady, tudzież pojawiły się kłamstwa ważne jest, aby odbudować zaufanie. Powinny być przeprosiny, do tego konieczne jest wywiązywanie się z obietnic oraz powolne budowanie bliskości. Potrzeba dużo cierpliwości oraz zaangażowania, żeby udało się ponownie do siebie zbliżyć i sobie zaufać.

4. Schowaj dumę do kieszeni

Jak odbudować związek po rozstaniu? Musisz na chwilę zapomnieć o swojej dumie. Czasami jako pierwszy wyciągniesz rękę na zgodę, czy też przeprosisz, a nie każdy jest na to gotowy. Obawa przed odrzuceniem jest duża, ale tak naprawdę bez podejmowania prób nie uda się naprawić relacji.

para na polu pszenicy

5. Zabij rutynę!

Niestety, ale prędzej, czy później pojawi się w relacji codzienna, nudna rutyna. Ona niszczy związek, dlatego koniecznie róbcie sobie od czasu do czasu wypady do ulubionych miejsc. Próbujcie razem nowych rzeczy, zostawcie za sobą troski dnia codziennego. Nutka adrenaliny wam się przyda! Powiew świeżości w życiu może naprawdę zbliżyć, bowiem razem będzie odkrywać, zwiedzać oraz po prostu być.

6. Dbaj o spędzanie czasu wspólnie

Sprawdzoną receptą na odbudowę związku jest spędzanie czasu wspólnie. Czasami praca, czy też codzienne obowiązki to uniemożliwiają, warto wobec tego razem wychodzić, chociażby w weekend. To będzie moment na spokojną rozmowę, szansa na zbudowanie bliskości oraz zaufania. To banał, ale tak wiele osób zapomina, że to ważne, aby przebywać ze sobą sam na sam.

  Przyjaźń między kobietą a mężczyzną - czy może istnieć?

7. Nie dramatyzuj

Koniec relacji jest bolesny dla obu stron. Zrzucanie na siebie poczucia winy nie pomaga, wręcz przeciwnie. Nigdy nie wyładowuj się na drugiej osobie, okaż zamiast tego masę empatii. Nigdy nie wycofuj się z rozmowy, tylko staraj się znaleźć kompromis. Dramatyzowanie tylko pogarsza sprawę. Zmień podejście, a partner to doceni i wróci!

Odbudowa związku po rozstaniu nie będzie prosta ani tym bardziej szybka. Na wszystko potrzeba czasu. Należy zawsze działać wspólnie, małymi krokami, tylko tak można osiągnąć porozumienie. Jeśli obie strony się tak samo starają jest duża szansa, że wszystko uda się naprawić. Nie ma jednej uniwersalnej metody, dzięki której nastąpi odbudowa relacji. Kryzys można przezwyciężyć, ale liczą się chęci oraz działanie. Niekiedy niezbędna jest specjalistyczna pomoc fachowca, na przykład psychologa.

Co jeżeli nie udaje się naprawić związku po rozstaniu?

Nie zawsze nawet pomimo usilnych prób udaje się naprawić związek po rozstaniu. Co wtedy? Każdy powinien pójść w swoją stronę i zacząć nowe życie już samodzielnie. Nie ma co wracać do przeszłości i rozdrapywać ran. Lepiej zacząć myśleć o przyszłości, która dopiero nadejdzie, niż zadręczać się tym, że nie wyszło. Chwile po rozstaniu są ciężkie. Staraj się wtedy szukać motywacji do życia, na przykład rozwijaj swoje pasje, próbuj nowych rzeczy i ciesz się codziennością. Czas leczy rany.