para rozstaje się

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Nie da się ukryć, że rozstania są trudne, i to bez względu na okoliczności. Smutek, żal, tęsknota, poczucie winy – towarzyszą temu różne negatywne emocje. Jak poradzić sobie z rozstaniem? Podpowiadamy!

Po rozstaniu nigdy nie bądź sama!

Zawsze po rozstaniu ludzie czują się osamotnieni, ponieważ nie mają już wsparcia i zrozumienia od bliskiej osoby. Utrata kogoś ważnego boli. W tym okresie otoczenie rodziny, a także przyjaciół jest niezwykle przydatne. Towarzystwo pomoże przetrwać trudne chwile, do tego nie będziemy z tym wszystkim sami. Ktoś nas wysłucha, pocieszy.

Wyjście „do ludzi” choć na chwilę oderwie nas od rozmyślania oraz poczucia samotności. Nie izoluj się! W otoczeniu innych po prostu zajmiesz czymś głowę, choć przez chwilę zapomnisz o cierpieniu, tęsknocie. Dzięki bliskim spojrzysz zupełnie inaczej na rozstanie. Ponadto odzyskasz dobry nastrój i uwierzysz, że mimo wszystko będzie jeszcze dobrze.

Czasami wsparcie rodziny i przyjaciół nie wystarcza, trzeba się udać wtedy do specjalisty – psychologa lub psychiatry. Terapia pomoże stanąć na nogi, odzyskać wiarę i zapomnieć o bolesnej przeszłości.

Wiara w siebie – jak ją odbudować?

Rozstania powodują, że poczucie naszej wartości spada. Czujemy się gorsi, brzydcy, po prostu beznadziejni. Ciągle zastanawiamy się, dlaczego to się stało, co było przyczyną. Doszukujemy się w sobie wad i zapominamy o swojej wartości. Niepotrzebnie się nakręcamy, dołujemy. 

Jak odzyskać wiarę w siebie? Stopniowo i powoli, małymi kroczkami wracaj do formy. Przede wszystkim:

  • Przypomnij sobie co dokonałaś, jakie odniosłaś sukcesy – w pracy oraz w życiu codziennym.
  • Popatrz w lustro – zastanów się co w sobie lubisz? Podkreśl to ubraniem, makijażem lub fryzurą. Zobaczysz, że od razu poczujesz się znacznie lepiej, a co najważniejsze pewniej.
  • Wróć do swoich pasji, rozwijaj je. Rób to co kochasz!
  • Odbuduj poczucie swojej wartości poprzez docenianie siebie. Po rozstaniu wciąż jesteś tą samą osobą, tak naprawdę niewiele się zmieniło.
  Jak zaproponować spotkanie, aby nie zostać odrzuconym? 10 sposobów

Każdego dnia szukaj jakiś pozytywów, no i doceniaj siebie nawet za niewielkie rzeczy. Zapytaj bliskich za co Cię kochają, a także co Cię wyróżnia. Zobaczysz, jak dużo zalet posiadasz!

Zajmij się czymś – zapomnij o problemach

Po rozstaniu wciąż analizujemy tę przykrą sytuację. To nie pomaga, wręcz przeciwnie, pogarsza nasz stan. Praca, albo aktywne spędzanie czasu sprawi, że na chwilę o tym zapomnisz. Wróć do swoich pasji, zaangażuj się w nowe działania, na przykład w wolontariat. Poszukaj dodatkowych zajęć, systematycznie wychodź z domu. To pozwoli się nie tylko zrelaksować, ale przede wszystkim zebrać myśli i odciąć się na chwilę od wspomnień. Zyskasz też dystans, z pewnością spojrzysz na wszystko z zupełnie innej perspektywy.

Staraj się, jak najbardziej zmniejszyć ilość wolnego czasu, a co za tym idzie będzie go mniej na rozmyślanie o przeszłości. Próbuj nowych rzeczy, poznawaj ludzi i odwiedzaj nieznane miejsca. Idź do przodu pełna nadziei na lepsze jutro. 

Otwórz się na nowe!

Rozstanie wywołuje załamanie, niekiedy bunt. Nie możemy zrozumieć czemu tak się stało.  Szukamy odpowiedzi i nakręcamy się niepotrzebnie, to powoduje złe samopoczucie oraz niskie poczucie wartości. Mamy obawę, a także lęk przed tym co będzie po rozstaniu.  Nie umiemy się odnaleźć w nowej rzeczywistości bez ukochanego. 

Po rozstaniu jest taki czas w życiu, że myślimy, że nic dobrego nas już nie spotka. To nieprawda! Wszystko jest dopiero przed Tobą. Czeka Cie wiele niesamowitych przeżyć. Załamanie minie, tak ja złe samopoczucie. Grosze dni wkrótce staną się przeszłością, a Ty znów będziesz cieszyć się pełnią życia.

Trzeba, jak najszybciej się pogodzić ze stratą ukochanej osoby oraz z tamtym niezwykle bolesnym okresem. To już za nami i z pewnością nigdy nie wróci. Niestety, to bardzo trudne, wymaga czasu. Nie da się z dnia na dzień zapomnieć, a nawet wymazać z pamięci wspomnień.