bol brzucha u kobiety

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – skąd się bierze?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolne, całkowite lub częściowe opróżnienie pęcherza moczowego w momencie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. W praktyce oznacza to wyciekanie moczu w różnych codziennych sytuacjach. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet oraz osób starszych, bywa jednak także skutkiem niektórych schorzeń. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, jednak możliwe jest jej leczenie. Szczególnie skuteczne w przypadku różnych stopni wysiłkowego nietrzymania moczu są ćwiczenia, leki oraz zabiegi operacyjne i laserowe.

Przyczyny i objawy wysiłkowego nietrzymania moczu

Przyczyną wystąpienia objawów wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy. Najczęściej dochodzi do niego w sytuacjach, w których przez długi czas są one bardzo obciążone. Dzieje się tak przede wszystkim w ciąży, u osób z otyłością i przy regularnej pracy fizycznej związanej z dźwiganiem. Mięśnie naturalnie słabną również wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie. Również niektóre operacje, szczególnie urologiczne i ginekologiczne, mogą skutkować osłabieniem mięśni dna miednicy. Choć najczęściej można spotkać się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu w ciąży i po porodzie, borykają się z nim również mężczyźni.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet opisywane jest jako uczucie “wyciskania” odrobiny moczu. Dzieje się tak najczęściej podczas wysiłku fizycznego (zwłaszcza podnoszenia ciężkich przedmiotów), kaszlu, kichania, a nawet śmiechu czy stosunku seksualnego (na przykład w czasie orgazmu).

Co ważne, leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest możliwe. Problem ten jest zawsze nieprawidłowy – nie należy nigdy go bagatelizować i uznawać np. za naturalną konsekwencję starzenia się. W przypadku zaobserwowania charakterystycznych objawów, nawet o niewielkim nasileniu, koniecznie należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, ginekologa lub urologa.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jak leczyć?

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia problemu. W niektórych przypadkach wystarczająca jest zmiana trybu życia oraz np. redukcja masy ciała. Stosuje się również farmakoterapię z użyciem takich leków jak midodryna, duloksetyna czy imipramina. Czasem konieczne jest również leczenie operacyjne, obejmujące np. podszycie cewki moczowej, podwieszenie jej na taśmach powięziowych lub plastyka przedniej ściany pochwy.

  Choroby kobiece - co warto o nich wiedzieć? Najpopularniejsze schorzenia

Wśród metod nieinwazyjnych dużą skuteczność wykazuje również fizjoterapia. Ćwiczenia na wysiłkowe nietrzymanie moczu mogą być wykonywane samodzielnie lub pod nadzorem rehabilitanta. Przy wielu z nich wykorzystywane są specjalne akcesoria, takie jak tzw. kulki Kegla, dostępne między innymi w sklepie N69 – butiku z akcesoriami erotycznymi, oferującym produkty znanych marek i sprawdzonych producentów.

W rehabilitacji wysiłkowego nietrzymania moczu wykorzystuje się zarówno klasyczne kulki, jak i urządzenia pomocne przy tzw. biofeedback – https://n69.pl/produkty-erotyczne-dla-kobiet/kulki-gejszy-do-cwiczen-miesni-kegla/kulki-gejszy-biofeedbackowe. Te ostatnie pozwalają na dokładne określenie siły mięśni oraz ocenę poprawy ich stanu w miarę regularnego wykonywania ćwiczeń.

Wzmocnienie mięśni Kegla jest kluczowe w rehabilitacji przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Regularne wykonywanie ćwiczeń może doprowadzić nawet do całkowitego wyeliminowania problemu. Ważna jest przy tym systematyczność. Trening powinien być wykonywany minimum trzy razy dziennie przez kilka miesięcy. Może być jedyną metodą radzenia sobie z problemem, jak i wspomaganiem podczas leczenia farmakologicznego lub po inwazyjnych zabiegach. Ćwiczenia dadzą najlepsze efekty, jeśli zostaną połączone ze zmianą trybu życia. Przede wszystkim warto unikać używek, szczególnie kofeiny, alkoholu i nikotyny. U osób z otyłością należy dążyć do zmniejszenia masy ciała. Pomocne może być także zmodyfikowanie diety poprzez wyeliminowanie moczopędnych produktów (pietruszka, cytrusy) i ewentualne ograniczenie płynów w sytuacjach takich jak spotkania towarzyskie czy dłuższe wyjścia z domu.