Spis treści
Na rynku jest dostępnych coraz więcej środków higienicznych, które można stosować w trakcie miesiączki. Podpaski i tampony to liderzy, a więc najchętniej wybierane produkty przez kobiety. Niestety, ale nie każda wie, jak prawidłowo je stosować. Jak włożyć tampona pierwszy raz? Nie wiesz? W naszym artykule znajdziesz wszystkie wskazówki i szczegółową instrukcję krok po kroku!
Tampon czy podpaska?
W trakcie miesiączki wiele pań ma dylemat, jaki środek zabezpieczający wybrać. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się tampony i podpaski. W przypadku tych drugich wkładki idealnie dopasowują się do bielizny, poprzez to są całkowicie niewyczuwalne. Zdarza się jednak tak, że mogą się przesunąć, w ten sposób pojawią się niestety, nieestetyczne przecieki. Mimo wszystko dobrze chłoną krew i mają kilkanaście rozmiarów. Niestety, niektóre kobiety są uczulone na podpaski, a dokładnie na ich wypełnienie. Natomiast tampony są dyskretniejsze, bo wcale ich nie widać. To dużo lepsza opcja na basen, albo do uprawiania sportów.
Tampon, czy podpaski? Tak naprawdę wybór środka to kwestia indywidualna. Kobiety mają różne potrzeby i wymagania. Dużo również zależy też od samej sytuacji, czy od dnia krwawienia, a zatem od ilości wydzieliny. Każda kobieta powinna spróbować obu opcji i wybrać tę najlepszą dla siebie. Nasze zestawienie z pewnością ułatwi Ci wybór!
Zalety podpaski:
- aplikacja jest łatwa, bo wystarczy odkleić pasek zabezpieczający i przymocować wkładkę do bielizny
- łatwo kontrolować to kiedy wymienić środek higieniczny na kolejny, dlatego że wydzielina krwi wydostaje się na zewnątrz
- zaleca się jej stosowanie w trakcie infekcji intymnej
- doskonale sprawdza się w przypadku bólu, gdy aplikacja tamponu jest niemożliwa.
Wadą natomiast jest to, że:
- niewłaściwa aplikacja może skutkować przeciekiem
- mogą się rolować, a także przemieszczać
- zdarza się, że podpaska odznacza się spod ubrania
- podpaski są niekiedy nasączone substancjami, które wywołują reakcje alergiczne.
Tampony są:
- niewidoczne, a poprzez to bardzo dyskretne
- praktyczne, bo sprawdzają się na co dzień, podczas treningu, czy w czasie wyjść na basen
- wygodne i mogą być stosowane nawet na noc.
Istnieją ponadto pewne minusy stosowania tamponów, takie jak:
- ryzyko podrażnienia pochwy
- częste wymienianie.
Tampony są dla wszystkich? Istnieją pewnie przeciwwskazania. Nie można używać tamponów w czasie bardzo obfitego krwawienia, posiadania wkładki domacicznej, a także podczas wydzielania się upławów, na przykład w trakcie owulacji. Wbrew powszechnej opinii kobiety w każdym wieku, nawet dziewice mogą sięgać po te zabezpieczenie.
Czy tampon jest bezpieczny?
Tampon jest to kłębek wykonany z chłonnego materiału. W zależności od producenta skład się nieco różni, aczkolwiek jest coraz więcej ekologicznych odmian zrobionych z organicznej bawełny ze specjalnym certyfikatem. Co ważne są one w pełni biodegradowalne! Ta alternatywa dla podpasek ma końcu zamocowany sznureczek, dzięki temu łatwo wyciągnąć środek higieniczny z pochwy.
Krąży wiele mitów na temat stosowania tamponów. Najpopularniejszym jest to, że to niebezpieczne rozwiązanie. Przestrzeganie wszystkich zasad higieny podczas aplikacji, jak i samego pozbywania się zmniejsza ryzyko jakichkolwiek powikłań. Trzeba ponadto pilnować czasu, bo za długie trzymanie może sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych. Wstrząs toksyczny, a więc w skrócie TSS występuje poprzez nagromadzenie bakterii w drogach rodnych. Tampon może być tego przyczyną, ale gdy wymieniamy go regularnie i dbamy o higienę ryzyko jest naprawdę niewielkie.
Jak założyć tampon po raz pierwszy?
Pierwszy tampon może pojawić się na samym początku miesiączkowania, jak i dopiero po kilku latach. Mimo wszystko jest on powodem dużego stresu, bo z tym środkiem higienicznym jest związanych sporo mitów. Sama czynność może być kłopotliwa i budzić lęk. Wcale nie jest to aż takie straszne. Poświęć na to dłuższą chwilę, zrelaksuj się, a także skup na właściwej kolejności wykonywania czynności. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, która ułatwi Ci aplikację tamponu:
- umyj dłonie
- wyjmij z opakowania tampon i pozbądź się otoczki zabezpieczającej
- sprawdź, czy sznureczek jest dobrze zamocowany, a więc pociągnij go kilka razy
- możesz usiąść, przykucnąć, albo stojąc unieść jedną nogę wyżej – pozycje do aplikacji tamponu są różne, więc znajdź najwygodniejszą dla siebie
- rozchyl lekko wargi sromowe palcami
- palcem wskazującym oraz środkowym wepchnij do środka tampon – palce będą znajdować się w delikatnym wgłębieniu co ułatwi aplikację
- gdy czujesz opór lub ból staraj się zmienić kąt w jakim wprowadzasz tampon do środka pochwy
- umyj po wszystkim ponownie ręce.
Musisz pamiętać również o kilku istotnych kwestiach, gdy mowa o aplikacji tamponu. Zapamiętaj koniecznie, że:
- Tampon powinien być niewyczuwalny, a więc nie wywołuje on żadnego dyskomfortu, dlatego że wcale go nie czujesz. Możesz usiąść, albo przejść się po łazience, aby sprawdzić, czy umieściłaś go właściwie.
- Zawsze możesz spróbować ponownie umieścić tampon wewnątrz, ale wykorzystaj do tego zupełnie nowy egzemplarz!
- Aplikacja tamponu przebiega zawsze po łuku, kieruj się zatem ku dołowi pleców.
- Sznureczek zawsze bez wyjątku musi wystawać na zewnątrz, aczkolwiek w zależności od głębokości umieszczenia środka higienicznego wystaje on mniej lub bardziej.
- Nigdy nie używaj więcej niż jednego tamponu. Jeśli potrzebujesz większej ochrony postaw na bardziej chłonny typ.
- Nim włożysz nowy środek higieniczny zawsze wyciągnij ten poprzedni i umyj dokładnie ręce.
- Dbaj o higienę osobistą, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji.
- Zawsze po opuszczeniu akwenu wodnego zmień tampon na nowy.
Jak założyć tampon z aplikatorem?
Tampony dla początkujących zazwyczaj w zestawie posiadają od razu specjalny aplikator. Daje on nam poczucie kontroli, poza tym ułatwia cały proces. Dzięki niemu włożenie jest dużo prostsze, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma jeszcze w tym wprawy. To bardzo higieniczny sposób, bowiem ograniczamy kontakt dłoni ze środkiem higienicznym. Ważne jest jednak, aby po każdym użyciu dokładnie umyć aplikator!
Zakładanie tamponu z aplikatorem trwa dosłownie kilka sekund. Jak wygląda proces? Do środka aplikatora wkładasz tampon. Pociągnij wewnętrzną rurkę, wtedy wysunie się większa część. Kciukiem oraz środkowym palcem przytrzymaj dolną część akcesorium. Rozchyl wargi sromowe i wsuń do nich rurkę z wypełnieniem. Korzystasz, tak jakby ze strzykawki. Dzięki temu tampon znajdzie się na właściwym miejscu w parę sekund. Wystarczy wyciągnąć aplikator i dokładnie go umyć. Po złożeniu zajmie niewiele przestrzeni, w ten sposób możesz zabrać go ze sobą, na przykład do pracy. Wiele z nich posiada od razu praktyczne etui zabezpieczające przed zabrudzeniami i kurzem. To dyskretne pudełeczka, które schowasz do torebki.
Jak głęboko włożyć tampon?
Nie sama aplikacja, ale również głębokość włożenia tamponu budzi spore obawy. Musisz czuć się komfortowo, a więc nie wyczuwać że masz go w środku. Dlatego też jedne kobiety wkładają za płytko, albo za głęboko. Ważne jest, aby zawsze sznureczek wystawał na zewnątrz!
Jak głęboko włożyć tampon? Tak, aby nie czuć, że jest w środku. Nie można odczuwać dyskomfortu podczas poruszania się. Warto przejść kilka kroków i usiąść, aby upewnić się że wszystko jest ok. 3-5 centymetrów to najlepsza głębokość, choć dużo zależy od kwestii indywidualnych, więc u każdej kobiety może to być inna odległość.
Zakładanie tamponu jest proste, ale wymaga wyczucia. Staraj się popchać środek higieniczny, tak aby był na głębokości, w której go nie czujesz. Rób to stopniowo, aby trafić odpowiedni moment. Zawsze możesz wyciągnąć i spróbować ponownie. W czasie obfitego krwawienia mamy dużo lepszy poślizg, dzięki temu prościej umieścić tampon. Wiele kobiet korzysta ze środków nawilżających, aby sobie ułatwić cały proces.
Należy pamiętać, że tamponu nie można włożyć za głęboko. Dlaczego? Szyjka macicy jest za mała, aby pozwalała mu na znaczne przemieszczanie się. Nie może zniknąć za daleko ani tym bardziej zginąć.
Problemy z włożeniem tamponu – jakie mogą być? Rozwiązania!
Pośpiech, niewłaściwa technika, czy rozmiar tamponu – tak naprawdę problemy z włożeniem tamponu są naprawdę rozmaite. Na szczęście każda kolejna próba będzie przebiegać sprawniej, praktyka czyni mistrzem również w tym wypadku.
Problem z włożeniem tamponu może być różny. Zazwyczaj to wina tego, że:
- złe dobraliśmy rozmiar środka higienicznego
- aplikowanie za płytko, wtedy czuć dyskomfort, a nawet i ból
- aplikowanie na szybko w pośpiechu, a więc byle jak.
Tampony dla początkujących z aplikatorem są dobrym pomysłem, również sprawdzą się w przypadku pań, które od dawna korzystają z tego rozwiązania. Dzięki temu małemu urządzeniu można zapomnieć o niewłaściwej aplikacji i poczuciu dyskomfortu.
Złe dobranie środka higienicznego to popularny błąd. W sklepach asortyment jest naprawdę bogaty. Na rynku jest aż kilka rozmiarów tamponów. Czasami kilka znajdziemy w jednym opakowaniu. Każdy ma zupełnie inną wielkość, a co więcej chłonność. Mamy:
- mini – to najmniejszy z możliwych stosowany podczas dni, w których jest niewiele krwi, poza tym to najlepszy wariant dla kobiet, które nie uprawiały jeszcze seksu z penetracją
- normal – to uniwersalny rozmiar o dobrej chłonności, sprawdzi się najlepiej w umiarkowane dni kiedy krwi nie ma za dużo
- maxi – to wariant dla kobiet, u których krwawienie jest silne, bo wyróżnia się sporą chłonnością, choć masa pań wybiera go również gdy nie ma czasu na zmianę tamponu, na przykład w podróży
- typ na noc – aplikuje się go wieczorem tuż przed pójściem spać. To dużo szerszy model niż te wyżej opisane, dlatego może powodować przy samej aplikacji spory dyskomfort. Potem nie powinien być już wyczuwalny. Zmieniamy go od razu po przebudzeniu rano.
Warto spróbować kilka rozmiarów i dopasować odpowiedni do swoim potrzeb, a także poczucia komfortu. Pierwszy tampon nie powinien być zbyt duży, aby aplikacja przebiegła sprawnie. Nigdy nie wkładaj dwóch lub więcej sztuk jednocześnie! To nie zwiększy chłonności, a może spowodować wiele kłopotów zdrowotnych.
Jak często zmieniać tampon?
Zmiana tamponu, tak samo jak podpaski jest ważna ze względów higienicznych. Trzymanie za długo może sprzyjać rozwojowi bakterii, a to z kolei, zazwyczaj skutkuje infekcjami bądź w najgorszym wypadku wstrząsem toksycznym – Toxic Shock Syndrome. Maksymalnie można „nosić” tampon wewnątrz przez 8 godzin! Dużo zależy od rozmiaru i od chłonności. Najlepiej pozbyć się go dużo wcześniej po upływie około 3-4 godzin. Można nastawić sobie przypomnienie w telefonie, wtedy nie zapomnisz o kolejnej wizycie w łazience.
Nie wiesz kiedy wymienić tampon? Właściwym momentem jest chwila, gdy zauważasz że na sznureczku nastąpiła zmiana barwy, a sam środek higieniczny zdążył już napęcznieć. Nie czekaj jednak za długo, aby nie doszło do przecieków, albo infekcji.
Jak poprawnie usunąć tampon?
Sama aplikacja tamponu rodzi problemy, ale z wyciąganiem jest już dużo prościej. Zaczynamy od mycia rąk i zajęcia dogodnej dla siebie pozycji. Delikatnie ciągnie się za sznureczek, wtedy tampon powinien swobodnie wyjść. Stawia opór? Staraj się poruszać nim na boki, albo poczekać jakiś czas. Nasiąknięty, a więc większy dużo łatwiej wyciągnąć. Uważaj, żeby nie szarpać za mocno i nie urwać sznureczka!
Wyciąganie tamponu jest proste nawet, gdy sznureczek jest w środku. Staraj się chwycić go poprzez wsunięcie palców do środka pochwy. Mało kiedy potrzebna jest w takiej sytuacji fachowa pomoc, bo samodzielnie można uporać się z tym problemem. Tak naprawdę takie przykre niespodzianki zdarzają się naprawdę bardzo rzadko. Zawsze przed aplikacją tamponu sprawdź koniecznie sznureczek, czy dobrze się trzyma. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, albo zwyczajnie podczas testu się on urwał koniecznie weź kolejny środek higieniczny z opakowania.
Nigdy nie wyrzucaj zużytego tampona, a więc naciągniętego krwią do muszli sedesowej. Możesz zapchać toaletę! Wyrzuć do kosza na śmieci, tak samo jak podpaskę.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.