higiena intymna

Higiena intymna u kobiet – jak odpowiednio zadbać?

Każda kobieta od najmłodszych lat wie, że powinna dbać o swoją higienę intymną. Wystarczy jedna infekcja, zakażenie lub podrażnienie, aby doskonale zapamiętać, że dolegliwości spowodowane brakiem higieny lub stosowaniem źle dobranych preparatów są bardzo nieprzyjemne.

W dbaniu o higienę intymną ważne jest także, aby nie przesadzić z nadmierną troską, ponieważ zbyt częste podmywanie może doprowadzić do infekcji układu moczowo-płciowego. Jak w takim razie powinna o siebie zadbać kobieta?

Higiena intymna u młodych kobiet

Pierwszą zmianą w dbaniu o intymne części ciała młodej dziewczyny jest rozpoczęcie miesiączkowania. W tym momencie zmienia się nie tylko budowa ciała dorastającej dziewczynki, ale także pH pochwy. Od tego czasu należy zadbać o dobieranie odpowiednich środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do tego rodzaju higieny. Takie kosmetyki nie zaburzają naturalnej równowagi i łagodzą ewentualne podrażnienia.

Podczas menstruacji konieczne jest zmienianie podpasek oraz częstsze podmywanie (przynajmniej 2 razy dziennie). Przy lekkich podrażnieniach warto używać preparatów, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Dojrzała kobieta rozpoczyna współżycie seksualne i tym samym sprawia, że jest bardziej podatna na infekcje pochwy. Dodatkowe stosowanie antykoncepcji zmniejsza liczbę pałeczek kwasu mlekowego, co powoduje wzrost odczynu pH. Zbyt mała ilość dobrych bakterii nie jest w stanie bronić się przed złymi drobnoustrojami, stąd biorą się podrażnienia i infekcje.

Kiedy kobieta planuje zajść w ciążę niezwykle ważne jest jej zdrowie. Dbanie o higienę intymną zmniejsza problem zajścia w ciążę oraz zapobiega komplikacjom w czasie jej trwania. Jest to niezwykle ważne, gdyż każda przebyta choroba w trakcie ciąży wpływa na rozwój dziecka. W tym okresie kobiety są bardziej podatne na infekcje, dlatego ważne jest bardzo dokładne dbanie o higienę okolic intymnych.

  Villanova Dental Clinic - co warto wiedzieć o przygotowaniu i przebiegu wizyty stomatologicznej?

Higiena intymna u kobiet dojrzałych

Ważnym etapem w życiu kobiety jest menopauza. Zmiany zachodzące w organizmie są często dokuczliwe i niezrozumiałe. Niezbędne w tym czasie jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej pochwy, która jest bardziej narażona na wysychanie. Warto stosować preparaty z kwasem hialuronowym, który nawilża i regeneruje. Dodatkowe składniki preparatów, takie jak kwas mlekowy i glikogen, pomagają zadbać o właściwe pH pochwy.

Naturalne sposoby na higienę intymną

Wiele sposobów na podrażnienia i infekcje były stosowane przez nasze babcie. Wykorzystywane w naparach zioła mają właściwości lecznicze, dzięki czemu są one skuteczne i nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Oto kilka starych, sprawdzonych sposobów:

  • Napar z rumianku – stosowany do łagodzenia podrażnień i regeneracji okolic intymnych. Aby przygotować napar należy 1 łyżkę rumianku zalać 1 szklanką wody. Umyte krocze należy przemyć naparem – najlepiej za pomocą delikatnej tkaniny.
  • Ocet jabłkowy – działa na infekcje drożdżowe i bakteryjne. 2 łyżki naturalnego octu jabłkowego należy wymieszać ze szklanką przegotowanej wody – takim roztworem przemywamy okolice intymne.

Takich sposobów powinny unikać kobiety w ciąży, ponieważ zioła to także leki, z których w trakcie ciąży powinno się zrezygnować.