bol glowy u kobiety

Udar mózgu u kobiet – jak się objawia?

Udar mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Jeśli nie zostanie odpowiednio szybko wykryty może doprowadzić chociażby do utraty sprawności ruchowej czy ograniczeń umysłowych. Tymczasem często w przypadku kobiet objawy, które mogą o nim świadczyć są często lekceważone i zbywane. Dzieje się tak ze względu na fakt, że u kobiet objawy mogą być nietypowe. Sprawdźmy więc na jakie dolegliwości warto zwrócić szczególną uwagę.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest udar mózgu. Jest to choroba niedokrwienna lub krwotoczna mózgu. Pierwszy typ udarów występuje znacznie częściej. Dochodzi wówczas do zatrzymania dopływu krwi do mózgu, w efekcie czego staje się on niedotleniony a komórki nerwowe zaczynają obumierać. W przypadku udaru mózgu niezwykle ważna jest szybka pomoc lekarska, która może zminimalizować szkody. Do najczęstszych objawów, które mogą świadczyć o udarze mózgu zalicza się między innymi paraliż połowy ciała, bełkotliwa mowa czy niedowłady. Konsekwencją udaru może być między innymi spastyczność mięśni ciala, zaburzenia równowagi, widzenia, problemy z koncentracją. Zdarza się, że udar całkowicie odbiera pacjentowi sprawność ruchową. Dlatego też tak ważnym jest wiedzieć jakie objawy mogą o nim świadczyć.

Objawy udaru mózgu u kobiet

Część objawów udaru mózgu jest taka sama u kobiet jak i u mężczyzn. Mowa tu między innymi o sparaliżowaniu ciała oraz mięśni twarzy po jednej stronie. Często zdarza się, że kącik ust z jednej strony opada a osoba chora nie jest w stanie np. unieść ręki. Nie są to jednak jedyne objawy. W przypadku kobiet bardzo często dochodzi do omdleń i drgawek, które powstają w wyniku odcięcia dopływu tlenu do mózgu. Obserwując takie problemy u najbliższej osoby warto działać i jak najszybciej powiadomić pogotowie.

  Masz uporczywy kaszel? Sprawdź, jak z nim walczyć!

Ból w klatce piersiowej i w ramieniu

Zazwyczaj, gdy bliska nam osoba zaczyna uskarżać się na silny, palący ból w klatce piersiowej, który promieniuje w stronę ramienia obawiamy się zawału. I tak jest w istocie, w przypadku mężczyzn. U kobiet sprawa wygląda nieco inaczej. Zawał serca może przebiec bezobjawowo lub powodować niewielki ból i zmęczenie, które często jest lekceważone. Zaś udar mózgu objawia się właśnie bólem w klatce piersiowej. Występują wówczas również trudności w oddychaniu. Dotyka to pań, u których niedotlenione zostały w mózgu ośrodki odpowiedzialne za pracę układu oddechowego.

Inne nietypowe objawy udaru mózgu u kobiet

Istnieje jeszcze kilka nietypowych objawów udaru mózgu u kobiet, które często całkowicie nie są przez nas kojarzone z tym poważnym schorzeniem. Jednym z nich może być czkawka. Wydaje się być przecież czymś całkowicie niegroźnym. Tymczasem czkawka może oznaczać, że mięsień przepony nie otrzymuje prawidłowych sygnałów od niedotlenienia mózgu.
Innymi sygnałami, na które powinniśmy również zwrócić baczną uwagę jest zmiana zachowania – osoba może być bardziej apatyczna lub mieć więcej energii, nudności i wymioty a także halucynacje. Wiele pań zaczyna widzieć nieistniejące rzeczy lub słyszeć dźwięki. Słowem, jeśli coś nas niepokoi – lepiej skorzystać z pomocy lekarzy niż bagatelizować niecodzienne zachowanie bliskiej nam osoby.