ruda kobieta w okularach

Zioła a nadciśnienie – w jaki sposób są w stanie pomóc?

Nadciśnienie to poważny problem, z którym boryka się już co trzeci Polak. Nieleczone może prowadzić do wielu poważnych chorób. Obecnie dużo mówi się o przyjmowaniu ziół na nadciśnienie. Zobacz, czy faktycznie mogą one pomóc i jeśli tak, jakie zioła najlepiej przyjmować?

Czym dokładnie jest nadciśnienie?

Ciśnienie charakteryzuje się poprzez określenie dwóch wartości: ciśnienie skurczowe, którego wartość powinna wynosić 120-129 mm Hg oraz ciśnienie rozkurczowe, którego wartość powinna wynosić 80-84 mm Hg. Jeśli mierzysz ciśnienie regularnie i wartości te są za każdym razem powyżej normy, można mówić o nadciśnieniu. Nadciśnienie jest uznawane za chorobę cywilizacyjną i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca oraz udaru mózgu.

Czy stosowanie ziół może obniżyć ciśnienie krwi?

Ziołolecznictwo stosowane jest od wieków i przyjmowanie odpowiednich ziół może obniżyć ciśnienie krwi. Należy jednak pamiętać, by przed rozpoczęciem przyjmowania ziół skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem, gdyż wiele ziół wchodzi w interakcje z lekami, co może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. W przypadku walki z nadciśnieniem najlepiej jest stosować mieszanki ziół.

Jakie zioła warto stosować w przypadku walki z nadciśnieniem?

Istnieje bardzo wiele ziół, które warto przyjmować w przypadku nadciśnienia. Zalicza się do nich między innymi:

  • korzeń mniszka, który oprócz zmniejszenia ciśnienia reguluje również poziom cukru we krwi i obniża cholesterol;
  • rumianek, który znany jest ze swoich właściwości uspokajających i relaksujących. Stosowany regularnie łagodzi stres, wpływając tym samym na odpowiednie ciśnienie;
  • głóg, który wspomaga pracę serca, poprawiając jego ukrwienie. Dodatkowo działa rozkurczająco i uspokajająco;
  • ziele fiołka trójbarwnego, który działa rozkurczająco i pozytywnie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych;
  • krokosz barwierski, który rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając tym samym przepływ krwi i obniżając ciśnienie.
  Czy można przedłużać antykoncepcję hormonalną u lekarza internisty?

Czy stosowanie ziół w przypadku podwyższonego ciśnienia jest dobrym pomysłem?

Jeśli zaczniesz stosować zioła na obniżenie ciśnienia po konsultacji z lekarzem, wówczas jest to, jak najbardziej dobry pomysł. Pamiętaj, że gdy zaobserwujesz podwyższone ciśnienie, warto skonsultować to z lekarzem, ponieważ może okazać się, że konieczne jest leczenie farmakologiczne. Zioła mogą wówczas stanowić dodatek, jednak specjalista dobierze odpowiednie, biorąc pod uwagę dotychczas przyjmowane leki i inne dolegliwości. Nigdy nie stosuj więc ziół na własną rękę, gdyż mogą one wówczas zaszkodzić, zamiast pomóc.

Zioła mogą obniżyć ciśnienie krwi pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane. Pamiętaj więc, by zawsze w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Na rynku dostępny jest cały szereg ziół. Niektóre oprócz obniżenia ciśnienia mogą również między innymi obniżyć poziom cukru we krwi. Lekarz, analizując więc wszelkie twoje dolegliwości, dobierze odpowiednią mieszankę ziół.