Tęsknisz za byłym? Odzyskaj go lub zapomnij o nim!

Tęsknie za byłym – takie zdanie pada z ust wielu osób, które zakończyły związek i nie mogą się z tym faktem pogodzić. Trudno poradzić sobie z zaistniałą sytuacją i to z kilku powodów. Wyjścia są dwa – można próbować odzyskać partnera bądź ostatecznie zapomnieć o nim, czyli raz na zawsze odciąć się od tej relacji. W naszym artykule pomożemy znaleźć Ci najlepsze rozwiązanie. Koniecznie go zatem przeczytaj!

Dlaczego tęsknimy za byłymi?

Tęsknota jest to doświadczenie braku kogoś. Pojawia się ona w naszym życiu, bo czujemy potrzebę bezpieczeństwa, przynależności, a także akceptacji. Po rozstaniu automatycznie to wszystko tracimy, dlatego pojawia się żal, smutek, rozgoryczenie, poczucie niesprawiedliwości, poza tym rozdrażnienie i wewnętrzna pustka.

Tęsknota za ex to normalna reakcja, bo spędzaliście przecież razem mnóstwo czasu, każdego dnia mieliście kontakt, poza tym łączyła was miłość. Mimo, że czasami były trudne momenty to i tak macie za sobą masę dobrych chwil, do których pewnie w pamięci wielokrotnie wracasz. To wszystko sprawia, że w głowie wciąż pojawia się były partner. Dlaczego? Brak Ci obecności drugiej osoby, bliskości i czujesz się nagle samotny. Wszystko to wina przeplatających się ze sobą różnych emocji.

Tęsknota za byłym po latach – dlaczego do tego wracamy?

Tęsknie za byłym to zdarza się często nawet po dłuższym okresie od zakończenia relacji.  Nagle w głowie pojawia się mętlik, z którym jest nam ciężko się pogodzić. Dlaczego tak się dzieje? Tęsknota za byłym po latach może być spowodowana tym, że:

 • rozstaliście się bez specjalnego powodu, a Ty wciąż masz do niego jakąś słabość
 • do rozstania doszło, bo to był związek na odległość bądź brakowało wam obojgu czasu, żeby pielęgnować swoje uczucie
 • oboje czuliście, że to nie jest dobry moment na bycie razem
 • rozstaliście się przez jakieś nieporozumienie, czyli z dość błahego powodu.
  Zasada 3 miesięcy milczenia po rozstaniu - co to jest i jak działa?

Z reguły tęsknota za ex po latach pojawia się z wyrzutów sumienia, żalu, tudzież z powodu wspomnień. Jeśli dzieje się tak po naprawdę długim czasie to niezwykle nietypowa sytuacja, która może mieć dużo głębsze podłoże. Jakie? Może wciąż liczysz, że uda się to naprawić, albo nie poukładałaś sobie tego w głowie i nie odcięłaś się całkiem emocjonalnie od przeszłości. Zastanów się nad tym!

tesknota kobiety

Czy tęsknota za ex oznacza niespełnioną miłość?

Tęsknie za byłym to zjawisko popularne po rozstaniu. Ma ono różne podłoże, aczkolwiek nie zawsze oznacza niespełnioną miłość. Zazwyczaj chodzi o coś zupełnie innego, mniej romantycznego. Kiedy odczuwasz tęsknotę po byłym partnerze może to oznaczać, że:

 • idealizujesz powód rozstania i w wyobraźni wciąż widzisz was razem, choć to nierealne
 • czujesz, że nie jesteś w stanie bez niego spełnić swoich marzeń, na przykład o dziecku, wspólnym domu, czy o wyjazdach
 • nagle czujesz brak emocji i trudno sobie z tym poradzić, ponieważ w związku pojawiały się niekiedy one aż w nadmiarze
 • pojawia się zwyczajna nuda i to ona powoduje, że tęsknisz za bliskością, czy długimi rozmowami z partnerem
 • tęsknisz za byciem kochaną, a więc za tą specyficzną formą miłości, której nikt inny Ci nie da
 • nagle zdajesz sobie sprawę, że bez byłego nie masz w życiu za wiele energii na robienie czegokolwiek, bo to on był Twoją motywacją i siłą napędową do działania
 • wciąż wracasz do wspomnień, czyli rozdrapujesz rany. Masz w sobie przekonanie, że rozstanie zakończyło Twoje życie, a ono dalej nie ma już sensu.
 • Chodzi o zwykłe przywiązanie, bo przecież każdy człowiek się przywiązuje, zwłaszcza gdy z kimś przebywa non stop.
 • Zwyczajnie żal Ci, bo straciłaś nie tylko partnera, ale przede wszystkim przyjaciela, z którym dzieliłaś swoje smutki i radości.

Niespełniona miłość wiąże się z dużą ilością przelanych łez spowodowanych cierpieniem, czyli pewnego rodzaju żałobą po stracie kogoś ważnego. Daje zdecydowanie silniejsze emocje niż zwykła tęsknota.

Czy napisać do byłego że tęsknię?

Tęsknie za byłym – co robić? Zanim się do niego odezwiesz dobrze to na spokojnie kilka razy przemyśl. Dokładnie przeanalizuj wszystkie za oraz przeciw. Czasami nie da się już naprawić relacji i trzeba sobie zwyczajnie odpuścić kontynuowanie tej znajomości. Obiektywne spojrzenie na wszystko jest niezbędne, aby racjonalnie ocenić, czy napisanie do ex coś zmieni, czy nie. Tęsknie za byłym to uczucie może powodować, że łatwo ulec pokusie i nawiązać kontakt pod byle pretekstem. To w większości przypadków tylko nasila cierpienie! 

  Jak wybaczyć zdradę mężowi lub żonie? 10 praktycznych porad

kobieta teskni za bylym

Jak nie tęsknić za byłym? Co zrobić?

Rozstanie bez względu na to ile byliście parą i tak będzie przykrym doświadczeniem. W tym momencie w głowie pojawiają się głównie czarne scenariusze, które powodują, że czujesz się jeszcze gorzej, bo w swoim mniemaniu nie masz przed sobą przyszłości. Co zrobić, aby nie tęsknić? Nie ma jednej złotej recepty, bo każdy przechodzi przez to zupełnie inaczej. Zawsze jednak sprawdza się:

 • przeanalizowanie skąd tak naprawdę pojawia się tęsknota, bo może okazać się, że niekoniecznie z miłości
 • zajęcie się czymś, a więc staraj się wypełnić swój wolny czas poprzez aktywność fizyczną, realizowanie pasji, czy poznawanie nowych ludzi
 • wyjedź, odpocznij i na spokojnie uporządkuj swoje myśli
 • odetnij się od byłego całkowicie, wobec tego nie dzwoń, nie pisz, nie śledź jego kanałów social media, a tym bardziej nie wypytuj znajomych, ponadto ukryj wszystkie wspólne pamiątki
 • korzystaj z życia, na przykład rób coś na co w związku nie było zwyczajnie czasu
 • zadbaj o swój wizerunek oraz wnętrze, więc poświęcaj sobie sporo czasu i czułości, aby odzyskać poczucie własnej wartości.

Pamiętaj, że rozstanie to nie jest koniec świata i nie stało się tak bez przyczyny. Na całe szczęście czas uleczy rany, ale ważne jest, żeby dać sobie moment na przejście tej „żałoby”. Pozamykaj wszystkie sprawy nim wejdziesz w nowy związek, bo inaczej skończy się on szybciej niż zaczął. Jesteś przecież już inną osobą, bowiem masz nowe doświadczenie i przeżycia, więc nie musisz wciąż wracać do przykrej przeszłości związanej z zakończoną relacją.