klotnia w zwiazku

Kłamstwa w związku – jak je rozpoznać i co z nimi zrobić?

Manipulacja i kłamstwo w związku to spory kłopot w miłosnej relacji. Czasami trudno jest nam rozpoznać takie zjawiska, a tym bardziej coś z nimi zrobić. Nie da się ukryć, że to niezwykle krzywdząca rzecz, gdy mowa o zatajaniu faktów. Zaufanie to przecież podstawa każdej relacji, zwłaszcza tej partnerskiej. Nasz artykuł to kompendium wiedzy na temat kłamstwa w związku. Koniecznie go zatem przeczytaj jeśli interesuje Cię ta kwestia!

Kłamstwa w związku – drobne i te większe

Kłamstwo to powszechne zjawisko. Co to takiego dokładnie? To są słowa, które zawierają nieprawdziwe informacje, tudzież chodzi o zatajanie pewnych faktów oraz o celowe wprowadzenia kogoś w błąd. Intencje będą wobec tego różne, poza tym oszustwo dotyczy licznych kwestii, od tych błahych, po bardzo poważne.

Kłamstwo w związku pojawia się prędzej, czy później. Ludzie ukrywają mniejsze lub większe przewinienia i to z wielu powodów, przede wszystkim nie chcą krzywdzić ukochanej osoby lub boją się jej reakcji. Maskowanie oszustw i tak odbije się negatywnie na relacji. Konsekwencje będą przeróżne, bo wiele zależy od skali problemu oraz od podejścia danego człowieka do nieprawdy. Czasami nawet drobne kłamstwa w związku mogą urosnąć do rangi ogromnego problemu i poprzez to zniszczyć miłość. Pamiętaj, że zatajanie prawdy zawsze jest złe, dlatego że wpływa bezpośrednio na zaufanie oraz na poczucie bezpieczeństwa, a te dwa elementy są fundamentem relacji.

obrazona na siebie para

Oznaki kłamstwa w związku – jak je rozpoznać?

Kłamstwa w związku są częstym zjawiskiem. Ludzie ukrywają przed sobą różne rzeczy i to bez względu na staż. Oczywiście nie ma co generalizować, bowiem bywa z tym różnie. Niektórzy robią to bardzo skutecznie, a inni zwyczajnie nie potrafią zatajać prawdy. Warto dokładnie obserwować reakcje swojego partnera i przeanalizować bardzo wnikliwie jego zachowanie, bo to najszybsza droga, aby stwierdzić, że coś jest nie tak. Co pozwala nam rozpoznać kłamstwo w związku? Wbrew pozorom jest sporo sygnałów, między innymi to:

 • dziwne wiadomości i telefony, które pojawiają się o niestandardowych godzinach
 • przebywanie ogromnej ilości czasu sam na sam z telefonem
 • zatajanie informacji związanych z finansami, czy też z pracą
 • brak rozmów oraz bliskości
 • wyczuwalny dystans
 • unikanie spędzania czasu sam na sam
 • mało czasu spędzanego wspólnie
 • agresywne odpowiedzi nawet na błahe pytania dotyczące chociażby codzienności
 • dziwne wymówki
 • niestandardowe zachowanie, które różni się od tego wcześniejszego
 • nerwowa atmosfera
 • unikanie patrzenia w oczy.

Nie da się ukryć, że kłamstwa w związku będą zatajane, ale partner pod wpływem wyrzutów sumienia i obaw przed ujawnieniem prawdy może swoim zachowaniem mocno sugerować, że coś jest nie tak. Nerwowość, napięta atmosfera, znikanie z domu, czy unikanie bliskości oraz rozmów w cztery oczy – to najczęstsze sygnały świadczące o kłopotach w relacji. Nigdy nie bagatelizuj takich oznak, zwłaszcza gdy masz więcej niepokojących przesłanek. Zdarza się, że połączenie wszystkich oznak zajmuje nieco czasu, bo miłość zaślepia.

Do czego prowadzi kłamstwo w związku?

Kłamstwo w małżeństwie, jak i w związku nieformalnym ma zawsze mniejsze bądź większe negatywne skutki dla tej relacji. Miłość wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa, szczerością, bliskością oraz z zaufaniem. W momencie kiedy zaczynamy oszukiwać ukochaną osobę to automatycznie solidnych fundamentów brak. Zamiast pozytywnych uczuć dotykają nas wyłącznie te negatywne, a więc złość, lęk, żal oraz poczucie zranienia. Nie ma wątpliwości, że relacja ulega diametralnej zmianie o ile kłamstwo się wyda. Jakie konsekwencje pojawiają się, gdy mowa o zatajaniu prawdy w związku? Z pewnością będzie to:

 • brak zaufania
 • brak chęci kontynuowania relacji
 • podejrzliwość, która przybiera przeróżne formy, między innymi mowa o kontroli partnera
 • zachowanie większej czujności w przyszłości
 • wytykaniu przeszłości

ponadto pojawią się:

 • kłótnie i awantury
 • ciche dni
 • wzajemna nieufność
 • emocjonalne reakcje.
  250 intymnych i erotycznych pytań do chłopaka i dziewczyny

Nie można zapominać, że każdy zupełnie inaczej reaguje na kłamstwo w związku. Nie wszyscy są w stanie wybaczyć nawet małe zatajenie prawdy, dlatego też decydują się od razu na drastyczne działania, czyli na rozstanie. Sporo osób stara się zapomnieć i uniknąć rozpadu, choć trudno czasami odbudować zaufanie, a to przecież niezmiernie ważna rzecz w każdej relacji. Kłamstwo w związku zawsze niesie za sobą kłopoty, którym nie wszystkie pary sprostają.

para klocaca sie w lozku

Czy wybaczyć kłamstwo w związku?

Kłamstwo w związku dotyczy różnych kwestii, ponadto każdy reaguje na takie zachowanie inaczej. Wybaczenie zdrady nie będzie oczywiście porównywalne do zatajenia kłopotów finansowych, aczkolwiek dla wielu może być takim samym bolesnym ciosem. Oczywiście, że miłość jest w stanie bardzo dużo znieść, ale oszustwo odciska mocne piętno na relacji. Złość, poczucie winy, brak zaufania, frustracja, doświadczenie odrzucenia – negatywnych emocji jest cała masa, a dla wielu są one trudne do przeżycia. Czas leczy rany, ale nie zawsze pomaga w odbudowaniu związku. Odkrycie nieszczerości to cios i to bardzo bolesny, który utrudnia rozmowę, a poprzez to pojednanie. Przepracowanie wszystkiego, odbudowa zaufania oraz widoczne starania partnera – to niezbędne elementy, aby móc wybaczyć kłamstwo. Niestety, ale w wielu wypadkach mimo najszczerszych chęci nie udaje się naprawić popełnionych błędów.

Wybaczenie kłamstwa to indywidualna kwestia. Każdy człowiek jest przecież inny, dlatego podejdzie do tego w odmienny sposób. Dojście do porozumienia będzie wymagało czasu, poza tym masy pracy oraz zaangażowania od dwóch stron. Warto wysłuchać ukochaną osobę, aby mogła dokładnie wyjaśnić zaistniałą sytuację i przedstawić argumenty na swoją obronę. Nigdy nie należy „zamiatać uczuć po dywan”, bowiem one prędzej czy później powrócą i to ze zdwojoną siłą. Co ważne, wybaczenie oznacza, że w przyszłości nie wracamy do tej sytuacji, czyli nie wypominamy jej, na przykład w trakcie kłótni lub awantury. Nie ma co się spieszyć z wybaczeniem, a metoda małych kroków jest najlepszą opcją, aby zostawić to za sobą raz na zawsze.

Uratować związek można na wiele sposobów. Istnieją jednak takie, które są bardzo uniwersalne. Nie można działać nerwowo i pod wpływem emocji, bo trzeba do tego podejść na spokojnie. W momencie, gdy pojawiło się kłamstwo w związku to najlepiej:

 • przeprowadzić szczerą, ale spokojną i rzeczową rozmowę
 • ustalić zasady, dzięki którym będzie wam łatwiej przepracować kryzys spowodowany kłamstwem
 • podjąć decyzję o przerwie w związku, ponieważ to dla wielu jedyna słuszna opcja, bo pozwala nabrać dystansu i sobie wszystko na spokojnie przemyśleć
 • udać się do specjalisty, a zatem do psychologa, który pozwoli przepracować wszystko, poza tym zapobiec w przyszłości podobnej sytuacji.

Czy warto być z kimś kto kłamie w związku?

Kłamstwa w związku nie powinny mieć miejsca, bo burzą one dosłownie relację, przede wszystkim niszczą zaufanie. Brak stabilizacji w miłości bywa przyczyną jej rozpadu. Wiele osób zastanawia się, czy warto być z kimś kto nie mówi prawdy. Tak i nie, bo czasami robi on to celowo, aby nie sprawić komuś przykrości oraz bólu, poza tym chce uniknąć awantury i rozstania. W tym przypadku wyjawianie wszystkiego zwyczajnie się nie opłaca, bo przyniesie więcej szkody niż pożytku. Tsunami emocjonalne jest i tak nieuniknione, gdy prawda się wyda. Kłamstwo w związku przekreśla dużo, to niezaprzeczalny fakt. Ono nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, bo zaburza zaufanie oraz niszczy uczucie.

Kłamca automatycznie traci w oczach partnera i to bez względu na to co przed nim ukrywał. Ochrona bliskich przed bólem oraz trudnymi emocjami nie jest najlepszą opcją, bo i tak jeśli to się wyda poczują oni masę negatywnych uczuć. Nie zapominaj, że bycie z kłamcą utrudnia zwyczajnie życie. Pojawiają się podejrzenia, szpiegowanie, wracanie do przeszłości, a nawet wewnętrzne rozdarcie. Miłość to zazwyczaj za mało, aby trwać w tej relacji, bo potrzebna jest stabilizacja oraz poczucie bezpieczeństwa, a także odbudowa zaufania.

  Orbiting - co to znaczy i jak się przed nim bronić?

Naiwność, zaufanie oraz inne czynniki sprawiają, że nawet latami możemy nie widzieć, że partner nas okłamuje mimo licznych sygnałów ostrzegawczych. Niekiedy to strach przed rozstaniem, czy brak stabilizacji finansowej powoduje, że tkwimy w relacji, choć ona przynosi tylko ból. Podjęcie odpowiednich działań jest trudne, a bycie samemu przeraża. Nie ma co na siłę przedłużać męczącej sytuacji, czyli ratować relacji, bo ona i tak prędzej, czy później się rozpadnie. Udawanie, że wszystko jest dobrze oraz unikanie ukochanej osoby to tylko odwleka nieuniknione. Z szacunku do siebie należy dobrze przeanalizować sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie, chociażby miałoby ono oznaczać rozpad związku. Rozważenie wszystkich za oraz przeciw jest obowiązkowe, tak samo jak szczera rozmowa.

mezczyzna zastanawia sie nad zerwaniem

Jak ukarać męża/żonę za kłamstwo?

W wielu wypadkach kłamstwo w związku tworzy między partnerami dystans. Para zaczyna się od siebie oddalać mimo iż pragnie tak naprawdę odbudować relację. Czasami jednak oszukiwana osoba chce jakoś ukarać kłamcę za swój ból oraz rozczarowanie, czy upokorzenie. Co robi? Sposobów jest cała masa, od awantur i wywlekania „brudów”, po zawieszenie lub rozwiązanie małżeństwa. Kłamstwo w związku daje zalążek do prowadzenia walki. Z reguły partner pragnie szacunku oraz miłości, choć ma swoje za uszami i nie przejmuje się stanem pokrzywdzonej strony. Narcystyczny typ się nie zmieni, dlatego też będzie oszukiwał nadal nie bacząc na uczucia innych. Lepiej darować sobie emocjonalną reakcje, za to trzeba podejść do tego na chłodno, czyli wszystko przeanalizować na spokojnie. To daje przewagę i szansę na wyjście z tego z twarzą.

Zapomnij o popularnym karaniu męża lub żony, na przykład brakiem seksu, cichymi dniami, głośnymi awanturami, czy też ignorowaniem jego obecności, bo to nie są przecież żadne kary raczej chodzi wyłącznie o zemstę. Kłamstwo w związku to nie jest powód do stosowania żadnych zakazów bądź nakazów. Najlepszą bronią jest szczera rozmowa, a zatem mówienie wprost o swoich emocjach, a także żądanie wyjaśnień w związku z zaistniałą sytuacją. Zaufaj swojej intuicji, poza tym pomyśl o konsekwencjach swojego emocjonalnego działania. Jak wobec tego ukarać kłamcę w małżeństwie? Terapia to najlepsza opcja, aby zarówno rozejść się w zgodzie, jak i odwrotnie, starać się odbudować związek. Dla niego to zapewne będzie ciężkie doświadczenie, bo poczuje ogromny dyskomfort, a nawet i wstyd. Rozmowa z obcym człowiekiem o tak prywatnych rzeczach to najlepsza kara za kłamstwa w związku. To da mu do myślenia, bo skłoni do refleksji i chęci naprawienia swojego błędu. Niestety, nie każdy zgodzi się na tego rodzaju rozwiązanie. To będzie jednoznaczne z tym, że wcale mu nie zależy na odbudowie relacji.

Kłamstwo w związku a psychologia

Kłamstwo w związku to powód wielu wizyt u specjalistów. Terapia par to dla większości jedyna szansa na zapomnienie o tym bolesnym doświadczeniu. Psychologia ma jasne stanowisko co do ukrywania prawdy. Oczywiście po takim wydarzeniu relacja ma szansę przetrwać, ale trzeba zadać sobie kilka, ważnych pytań – „czy chcemy inwestować w taką znajomość swój czas i uczucia?” bądź „czy jesteśmy w stanie żyć z myślą o zatajeniu przez ukochaną osobę prawdy?”. Jeśli jesteśmy gotowi na walkę o miłość to terapia będzie solidnym wsparciem. Uświadomienie emocji oraz wyrządzonych szkód jest kluczem, aby układ odbudował się, a kłamca zrozumiał jak bardzo skrzywdził ukochaną osobę. Traumy z dzieciństwa, narcystyczne usposobienie człowieka bądź celowe działania – ludzie kłamią z wielu powodów, a niektóre z nich nie wywołują u nich absolutnie poczucia winy. Kłamstwa w związku rujnują miłość, a tylko nieliczni będą w stanie ze sobą żyć mimo takich przeżyć. Psychologia daje szansę na naprawę relacji, aczkolwiek wszystko zależy od konkretnej pary.