koniec zwiazku

Koniec związku – jakie są jest oznaki i co robić dalej?

Nie każde uczucie przetrwa, bowiem wiele z nich się wypala. Jakie są oznaki końca związku? Co robić dalej, gdy układ miłosny się rozpadnie? W naszym artykule znajdziesz sporo wskazówek!

Koniec związku nie jest końcem świata

Zwiastuny końca związku często są bagatelizowane, dlatego że ludzie boją się zostać sami, albo są zaślepieni miłością. Rozstanie się nie jest końcem świata, dlatego że życie toczy się nadal. Na początku będzie bardzo trudno pogodzić się z tym faktem, zwłaszcza jeśli para była ze sobą długo. Ta sytuacja ma zarówno plusy, jak i minusy.

Koniec związku nie jest końcem świata, bowiem wkrótce zapomnisz o tej miłości i miejsce Twojego wybranka zajmie ktoś inny. Nie będzie to jutro ani pojutrze, ale przyjdzie taki moment, że poczujesz ulgę, że właśnie tak się stało. Zazwyczaj koniec jest nowym początkiem.

Jakie są oznaki końca związku?

Oznaki końca związku są mniej lub bardziej widoczne. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo i to na wielu polach. Mowa tu, między innymi o:

 • Coraz mniejszym kontakcie

Kiedyś pisaliście do siebie dużo, tak samo jak masę godzin potrafiliście przegadać przez telefon lub komunikatory. Teraz tylko raz na czas nawiązujecie konwersacje. Nie interesuje was życie drugiej strony, czuć ochłodzenie w relacji.

 • Brak planów na wspólną przyszłość

Mimo iż jesteście razem nie myślicie o wspólnej przyszłości, co więcej mało kiedy uwzględniacie partnera w swoich planach. Unikacie poważnych tematów, jak i tych błahych. Czasem bywa też to wynik niepewności, a niekoniecznie końca miłości. Warto dużo rozmawiać i stopniowo planować wspólne życie, aby kogoś nie wystraszyć.

 • Brak starań
  10 sposobów, które wzbudzą zazdrość chłopaka i męża

W związku jest brak jakichkolwiek starań. Coraz mniej się spotykacie, nie czujecie przed  randką ekscytacji ani tym bardziej nie staracie się wypaść dobrze. To pokazuje, że koniec miłości jest coraz bliższy. To, że nie walczycie sygnalizuje, jak mało wam zależy na drugiej osobie.

 • Dogryzanie

Kłótnie są coraz częstsze nawet publiczne, poza tym bez przerwy sobie na każdym kroku dogryzacie. Uderzacie w swoje słabe punkty, celowo się ranicie.

 • Pojawia się uniezależnienie

Zamiast razem wychodzicie osobno, poznajecie nowych ludzi, do tego mniej jesteście razem nawet na co dzień. Macie przed sobą tajemnice oraz swoje własne życie.

 • Coraz mniej seksu

Seks pojawia się sporadycznie, albo wcale. Wymówki są normalne, podobnie jak brak jakiejkolwiek bliskości fizycznej. To zdecydowany sygnał, że w związku nie dzieje się dobrze. Wiadomo, że zakochani pragną bycia razem na każdej płaszczyźnie.

 • Brak cierpliwości

Dawniej wybaczaliście sobie drobne nieporozumienia, albo potknięcia, a obecnie na każdym kroku czuć irytację i wiszącą kłótnie w powietrzu. Denerwujecie się szybko, do tego nagle wszystkie wady partnera stają się nie do zniesienia.

Zwiastuny końca związku nie pojawiają się nieoczekiwanie, bo partner wciela je w życie powoli. Z czasem przyjmują jednak na sile, a poprzez to są mocniej dostrzegane. Warto rozmawiać, wspólnie spędzać czas oraz robić sobie niespodzianki, a więc zdobywać się każdego dnia na nowa.

Kiedy trudno jest wam obojgu się dogadać, a nawet przebywać w jednym pomieszczeniu nawet usilne starania nic nie zmienią.

para na koncu zwiazku

Kryzys czy koniec związku?

Negatywne emocje, kłótnie oraz brak nici porozumienia przychodzi prędzej, czy później. Wiele par jest jednak w stanie pokonać kryzys i trwać dalej w relacji, aczkolwiek to wymaga pracy oraz zaangażowania od dwóch stron. W przypadku, gdy pojawia się brak miłości, albo osoba trzecia koniec związku jest nieubłagany i nadejdzie.

  Różnica wieku w związku - czy ma duże znaczenie?

Dobrze odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Odnosicie się do siebie krytycznie?
 • Unikacie wspólnego spędzania czasu?
 • Nie potraficie się dogadzać nawet w błahych tematach?
 • Masz do partnera same negatywne uczucia?
 • Unikacie siebie jak ognia?

W sytuacji, gdy przeważa odpowiedź tak, to zdecydowanie są oznaki końca związku. Rozstanie to proces, a niepokojące sygnały z czasem się nasilają.

Koniec związku – co robić dalej?

Większość związków nie radzi sobie z prozą życia i z różnymi wyzwaniami. Zwiastuny końca relacji na początku są trudne do wychwycenia, ale z czasem jest ich coraz więcej. Zakochanym jednak ciężko je zauważyć, bo są zaślepieni miłością. Nie ma co błagać o powrót ani tym bardziej nękać kontaktem, czy szerzyć plotki. Rozstanie się w zgodzie tylko ułatwi wam wszystko. W innym wypadku eskalacja konfliktu będzie się nasilać, a wy oboje tylko na tym stracicie.

Koniec każdej relacji bywa trudny, bo pojawia się tęsknota, żal, rozczarowanie oraz inne negatywne uczucia, które nami miotają. Trzeba pozwolić sobie na wszystkie etapy – szok, utrata poczucia wartości, lęk przed samotnością. Bywa, że trudno zrozumieć wypalenie się miłości, ale czas leczy rany.

Co zrobić po końcu związku? Trzeba starać się wrócić do nowej normalności. Pozbądź się wspomnień oraz pamiątek po byłym, wychodź i poznawaj ludzi. Zamknij ten etap za sobą i idź do przodu, a wkrótce będzie lepiej. Czeka Cię wiele dobrego, a życie potrafi zaskoczyć. Wszystko dzieje się po coś.