kryzys w zwiazku

Kryzys w związku – jak go wspólnie pokonać i wyjść z niego silniejszym?

Kryzys w związku dotyka sporo par, i to bez względu na staż. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że w ich relacji dzieje się aż tak źle. Bywa też tak, że czasem świadomie „zamiatamy” problemy pod dywan bądź udajemy, że ich nie ma, a to sprawia, że pogarszamy i tak kiepską sytuację. W jaki sposób może objawiać się kryzys? Jak pokonać złe emocje? W naszym artykule zgłębiamy ten temat. Koniecznie sprawdź nasze kompendium wiedzy na temat kryzysu w związku!

Kryzys w związku – dlaczego akurat nas to spotkało?

Kryzysy w związku dotykają w zasadzie każdą relację, a staż nie ma tu specjalnie większego znaczenia. Dlaczego w ogóle nas to spotyka? Najczęściej to wyobrażenia zakochanych drastycznie zdarzają się z rzeczywistością i poprzez to mamy załamanie w relacji. Pierwszy kryzys w związku pojawia się kiedy mija zauroczenia, czyli zaczynamy dostrzegać więcej złych rzeczy niż na początku znajomości. Niedomówienia, czy brak ścisłych ustaleń chociażby w kwestii wykonywania obowiązków – to kolejny zalążek do pogorszenia sytuacji pary. Nie można zapominać, że ludzie są różni, wiele razy muszą pójść na kompromis bądź otwarcie mówić o swoich potrzebach, bo w innym wypadku dojdzie do rozczarowania, nieporozumień, kłótni i innych nieprzyjemnych zdarzeń, a to właśnie one są bezpośrednią przyczyną kryzysów.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kryzysy w związku to naturalny stan, który wbrew pozorom jest bardzo istotny dla relacji miłosnej. Ludzie są inni, poza tym ich dom rodzinny wygląda odmiennie, więc to wpływa na wzorce, tak samo jak relacje rodzinne, czy też wcześniejsze doświadczenia w kwestii życia w parze. To wszystko działa na nas i na nasze działania! Kryzys w związku to nic innego, jak negatywne emocje, które utrzymują się przez dłuższy czas pomiędzy parą. Niestety, ale one same nie mijają, mogą się jedynie nasilać.

Najczęstsze przyczyny kryzysu w związku

Pierwszy kryzys w związku zawsze zaskakuje zakochanych. Co więcej, pary, które wyglądają na dobrze dogadujące się miewają mniejsze i większe problemy. Wiadomo, że z czasem faza zauroczenia mija i w życie wkrada się codzienność, a więc praca, obowiązki, dzieci, a także inne podobne rzeczy, które nieco „gaszą” miłość oraz wzajemną fascynacje. Co jeszcze jest przyczyną powstawania problemów w związku? Dużo poważniejsze rozbieżności, które bezpośrednio będą wpływać na relacje. Inne plany na przyszłość, czy oczekiwania od relacji, różnice poglądowe, nieobecność, ingerencja osób trzecich, nałogi – to tylko kilka przykładów. Niekiedy również drobne błahostki sprzyjają narastaniu kryzysu. Przyczyn problemów jest wiele,  ponieważ także kwestie finansowe nie pozostają bez znaczenia, tak samo jak relacje z dalszymi członkami rodziny, którzy mogą wtrącać się w związek. Z reguły na początku nie dostrzegamy co jest konkretną przyczyną pogorszenia stosunków, bywa, że jest ich kilka. Zdecydowanie jednak mimo wszystko to rutyna, natłok obowiązków, niewierność, kryzys wieku średniego oraz brak miłości prowadzi do kłopotów.

klocaca sie para w trakcie kryzysu w zwiazku

Objawy kryzysu w związku – na co zwrócić uwagę?

Kryzysy w związku rzadko pojawiają się nagle, zazwyczaj wszystko się nawarstwia aż nastąpi apogeum. Nie można zapominać, że zawsze da się zauważyć pewne oznaki, że w relacji dzieje się źle. To mniejsze lub większe sygnały, które powinny dać do zrozumienia, że nie jest dobrze w relacji. Bagatelizowanie, jak i „zamiatanie” kłopotów pod dywan prędzej, czy później skończy się wybuchem negatywnych emocji. Jak objawia się kryzys w związku? Nie wiesz? Poniżej znajdziesz kilko kilka sygnałów, które powinny Cię zaniepokoić. Oto one:

  • ciągłe kłótnie nawet bez specjalnego powodu
  • brak bliskości fizycznej
  • unikanie siebie
  • bezpodstawne ataki agresji
  • kłamstwa
  • wyraźna niechęć wobec partnera
  • przemoc fizyczna lub psychiczna, a nawet i ekonomiczna
  • brak szacunku
  • nerwowa atmosfera w domu
  • obarczanie się winą
  • wycofanie z relacji
  • małżonkowie uciekają przed sobą, na przykład w pracę lub w hobby
  • rezygnacja ze współżycia
  • unikanie konfrontacji
  • przedmiotowe traktowanie
  • unikanie poważnych rozmów
  • brak rozmowy, a więc komunikacji
  • ciągłe nieporozumienia
  • brak spędzania czasu razem.

To tylko kilka znaków, że kryzys dotknął związek. Czasami warto przyjrzeć się relacji bliżej, aby pewne rzeczy dostrzec.

Kiedy pojawiają się kryzysy w związku?

Wiele osób zastanawia się kiedy przyjdzie moment kryzysowy w związku. Niestety, ale nie ma żadnej definicji określającej tę chwilę. Dlaczego? Każda para zupełnie inaczej reaguje na problemy, nieporozumienia i na narodziny dzieci. Zauroczenie prędzej, czy później minie, a jego miejsce zajmie miłość, przyjaźń oraz przywiązanie. Romantyzm oraz miłosne uniesienia dominuje jednak szara codzienność. Para widzi, że ich życie wygląda nieco inaczej niż sobie wyobrażali. Nie da się ukryć, że kryzys może przyjść w zasadzie w każdym okresie, bowiem to kwestia indywidualna, więc nie ma sztywnych ram czasowych. U jednych wystarcza kilka, a u innych kilkanaście lat razem, aby coś się zepsuło. Warto pamiętać, że etapy związku mają bezpośredni wpływ na to co dzieje się w relacji. Na początku przyczyny kryzysu są nieco innej niż te pojawiające się w późniejszym czasie.

  Jak zacząć rozmowę na Badoo? 15 sprawdzonych sposobów

zwiazek w kryzysie

Kryzys w związku po 0-1 roku razem – to chyba nie jest to

Początek związku to oczywiście sielanka, bo para jest sobą zauroczona, dlatego też nie dostrzega nic więcej. Z czasem jednak zauważamy wady, pewne niepokojące zachowania, czy inne negatywne sygnały wysyłane przez partnera. Kryzys w przeciągu kilku miesięcy lub roku od poznania niepokoi, bowiem większości wydaje się, że to nie jest miłość. Nuda, brak lojalności, nieporozumienia, brak rozmowy, oschłość, wytykanie błędów – przyczyn złych emocji jest wiele. Nie da się ukryć, że w związku dzieje się źle i to przybiera różne formy, ponieważ dziewczyna oraz chłopak się docierają. Mimo wszystko kiedy już na początku pojawia się kryzys warto się zastanowić, czy aby tego szukaliśmy, bo to dopiero zalążek wspólnego życia we dwoje. To może być jasna przesłanka, że jest za dużo różnic, aby relacja się udała.

Kryzys w związku po 1-5 lat – najczęstsze przyczyny

Kryzys w związku po 1-5 latach przychodzi najczęściej, dlatego że według wielu badań 3-4 lata są przełomowe dla relacji. Para ma za sobą lepsze i gorsze momenty, poza tym wiele przeżyć. Co powoduje kryzys w tej fazie związku? To będą przeróżne czynniki, do najpopularniejszych z nich zdecydowanie należą:

  • kwestie finansowe
  • pojawienie się dzieci
  • zdrada
  • rozłąka, na przykład spowodowana wyjazdami służbowymi, czy życiem na odległość
  • odmienne wyobrażenie o wspólnej przyszłości
  • monotonia
  • codzienne obowiązki i ich podział
  • wytykanie sobie błędów
  • brak kompromisów
  • wtrącanie się rodziny w relację
  • zmiana życiowych priorytetów
  • unikanie bliskości fizycznej
  • brak drobnych gestów oraz czasu tylko dla siebie
  • stawianie pracy na pierwszym miejscu
  • brak zrozumienia.

Pierwsze lata związku niszczy przede wszystkim obojętność oraz brak bliskości fizycznej i niekoniecznie chodzi wyłącznie o seks, ale o małe, choć znaczące gesty pokazujące uczucie. Kłótnie się pojawiają, ale nie powinny one trwać tygodniami, tak samo jak tak zwane ciche dni. Nie można zapominać, że kryzys w związku to lekcja, która ma nas nauczyć, że nad relacją należy cały czas pracować.

Kryzys w związku po 6-10 lat – najczęstsze przyczyny

Według wielu 7 lat to chwila, gdy pojawiają się poważne kryzysy w związku. 6-10 lat to dość długi staż, który pozwala nam się całkiem dobrze poznać. Niestety, w tym momencie nawet małe rzeczy mogą urosnąć do rangi ogromnego problemu. Nadmiar pracy oraz obowiązków domowych nie pomaga nam, wręcz przeciwnie, to wszystko zabiera czas, który para mogłaby spędzić wspólnie. Dodatkowo przychodzą zdrady oraz kryzys wieku średniego, ponadto komunikacja „kuleje”, a kłopoty się piętrzą. Kryzys w związku po 6-10 latach bardzo często jest spowodowany nudą w relacji, ochłodzeniem w sypialni oraz przyzwyczajeniem. Mamy do czynienia z coraz większą ilością kłótni, wtrącaniem się rodziny oraz z kłopotami finansowymi. Dzieje się dużo, aczkolwiek to przede wszystkim złe emocje, które niszczą miłość.

Kryzys w związku po 11-15 lat – najczęstsze przyczyny

Kiedy mija 11-15 lat to związek ma za sobą już dawno fazę zauroczenia, fascynacji i namiętności. Wkrada się niebezpieczna obojętność, brak szacunku, pogarda, a także przyzwyczajenie. Rozmowy dotyczą głównie obowiązków domowych, dzieci oraz pracy, poza tym finansów, wobec tego para się od siebie zwyczajnie oddala. Kryzys wieku średniego powoduje, że trudno zaakceptować wygląd partnera, poza tym pragnie się przygód, więcej seksu oraz docenienia. Zdecydowanie w związku zaczyna brakować wielu rzeczy, dlatego też mamy awantury, wraca się do przykrych momentów z przeszłości, do tego niektóre złe cechy charakteru człowieka jeszcze mocniej się wyostrzają. Kryzys to tylko kwestia czasu, zwłaszcza gdy dzieci zaczną żyć swoim własnym życiem, a partnerzy się od siebie oddalą jeszcze mocniej.

Kryzys w związku po 16-20 lat – najczęstsze przyczyny

Zauroczenie mija, a potem przychodzi przyjaźń oraz dojrzała miłość. Na to jednak potrzeba czasu. Staż związku wynoszący 16-20 lat i tak nie gwarantuje szczęśliwego życia. Partnerzy zmienili się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, dlatego też kryzysów nie brak. Nie każdy jest w stanie zaakceptować nową rzeczywistość oraz rozczarowania. Z czasem ignorujemy partnera oraz jego potrzeby, ponadto przestajemy się starać i angażować, a to rodzi negatywne emocje. Przyzwyczajenie, praca, brak dzieci, kłopoty finansowe, niewierność, zupełnie odmienne oczekiwania co do wspólnej przyszłości, ciężkie doświadczenia życiowe, gniew, odrzucenie – w nieskończoność można wymieniać przyczyny pojawiania się kryzysu, w momencie gdy para ma za sobą długie lata razem.

  Flirt słowny i wzrokowy - co to jest i kiedy się zaczyna?

Ile może potrwać kryzys w związku?

Ile trwa kryzys w związku? To trudne pytanie, bowiem nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od pary ten zły moment jest krótki bądź odwrotnie, ciągnie się nawet miesiącami i latami. Tu ogromną rolę odgrywa przyczyna tej sytuacji, a także to jak dwie osoby zareagują na ciężki czas. W momencie, gdy to narastało długo aż do punktu kulminacyjnego nie da się oczekiwać, że szybko minie. Tak naprawdę bez względu na czas trwania kryzysu w relacji nie ma co liczyć, że przejdzie się przez to całkowicie bezboleśnie, bo zawsze jakiś ślad pozostanie.

poklocona para w zwiazku

Przetrwanie kryzysu w związku – co możecie zrobić?

Kryzys w związku można przetrwać o ile dwie osoby będą tak samo pragnęły naprawy relacji. Rozmowa jest podstawą, do tego konieczne będzie zadanie sobie kilku prosty, aczkolwiek znaczących pytań, między innymi „czy nadal się kochacie?”, „jak wyobrażacie sobie wspólną przyszłość?”, „jak zmieniliście się na przestrzeni lat?”. Przetrwać kryzys można, choć ważne są chęci, działanie oraz wprowadzanie zmian. Czasami urozmaicenie codziennego życia wystarcza, aby zapobiec monotonni i rutynie, która może działać destrukcyjnie na miłość. Szacunek do samego siebie oraz do partnera to podstawa, aby uratować relację przed rozpadem. Kryzys w związku niestety, ale odbija się zawsze negatywnie. Pamiętaj, że każda ze stron ponosi taką samą odpowiedzialność za to co się dzieje. Nie można nigdy przerzucać winy na kogoś, albo co gorsza brać jej wyłącznie na siebie.

Jak pokonać kryzys w związku?

W głowach masy osób pojawia się pytanie – „jak pokonać kryzys w związku?”. Nie istnieje jedna uniwersalna rada, bo wiele zależy od przyczyn, podejścia, a także od osobowości ludzi. Czasami mimo wszystko zastosowanie uniwersalnych metod pomaga odbudować relację. Co zrobić? W przypadku kryzysu doskonale sprawdza się:

  • rozmowa, a więc komunikacja to klucz do wszystkiego, zwłaszcza w relacji, ponieważ tylko tak można powiedzieć o swoich uczuciach, obawach i o oczekiwaniach
  • spędzanie czasu, ponieważ pomaga nam zacieśnić więzi, zmienić schemat komunikacji oraz być ze sobą sam na sam, dzięki temu łatwiej się ponownie do siebie zbliżyć i nawiązać nić porozumienia
  • urozmaicenie codzienności pomaga, bowiem rutyna niszczy relacje, a zatem od czasu do czasu warto sobie pozwolić na spontaniczność i wprowadzenie zmian w życiu
  • zmiana myślenia to niecodzienna opcja, dlatego że czasami zapominamy, że z jakiś powodów zdecydowaliśmy się na związanie z tym człowiekiem pomimo jego wad, przeszłości i doświadczeń
  • jasna komunikacja w kwestii potrzeb jest zdecydowanie lepsze niż karanie milczeniem, a także oczekiwanie, że ktoś sam się czegoś domyśli
  • „burza mózgu” – każdy w tym momencie przedstawia własne rozwiązanie, które ma załagodzić konflikt, potem przychodzi moment weryfikacji aż dojdzie się do jakiegoś porozumienia
  • mediacja to będzie wymagać zaangażowania osoby 3, która pośredniczy w konfrontacji i pomaga znaleźć najlepsze rozwiązanie – to może być ktoś bliski lub zupełnie obcy, na przykład bezstronny terapeuta
  • wracanie do pozytywnych wspomnień wielu parom pomaga poradzić sobie z kryzysem, czyli ponownie wzniecić miłość oraz najważniejsze wartości, które były fundamentem małżeństwa.

Chłodne spojrzenie na sytuację, przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, a także poczucie humoru oraz dostrzeżenie plusów w tej niecodziennej sytuacji – to jest niezbędne, aby przetrwać oraz skutecznie naprawić relację. Nie ma co się wstydzić szukać pomocy u innych, bo nie każdy jest w stanie sam dać sobie samodzielnie radę z kryzysem.

rozmowa na pokonanie kryzysu

Czy terapia może pomóc wyciągnąć związek z kryzysu?

Jak przetrwać kryzys w związku? Od razu do głowy przychodzi udanie się do specjalisty. Czy to dobry pomysł? Oczywiście, że terapia jest korzystną opcją, gdy zakochani sami nie potrafią dojść do porozumienia. Zawsze oboje muszą się jednak zgodzić na to rozwiązanie, bo inaczej nic z tego nie wyniknie. Fachowiec to osoba postronna, więc może pełnić rolę mediatora, ponadto jest w stanie bardziej uświadomić popełniane błędy i nauczyć radzenia sobie z nimi w przyszłości. To dodatkowo szansa na skonfrontowanie swoich emocji, wyciągnięcie wniosków oraz co najważniejsze, na znalezienie rozwiązania kryzysu.

Terapia to rozmowa, wobec tego zyskujemy szansę, aby otwarcie mówić o swoich uczuciach, a także potrzebach, poza tym możemy się nauczyć słuchać drugą stronę bardziej uważnie. Kryzys w związku nie pojawił się z niczego, a sami wielokrotnie nie znamy jego przyczyny. Psycholog pomoże nam odkryć powód, który tworzy negatywne emocje. To człowiek z ogromnym doświadczeniem, który wie dużo, dlatego warto brać jego rady do serca. Specjalista jest bezstronny, dlatego też parze jest łatwiej mówić o kryzysie niż na przykład komuś bliskiemu. To dobry pomysł, zwłaszcza dla dłuższych relacji. Kryzys w związku może uleczyć terapia, ale nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Trzeba być jednak zawsze szczerym, otwartym oraz pragnąć zmiany na lepsze. Wiele trzeba przepracować, aby relacja wróciła na właściwe tory.