klotnia pary

Psychopata w związku – jak go rozpoznać? 15 sygnałów, które go wskażą

Życie z psychopatą jest trudne, choć nie zawsze jednak można na początku wychwycić, że nasz partner jest szaleńcem. Jak zatem można go rozpoznać? Co powinno nas zaniepokoić w relacji? Nie wiesz? Spokojnie, bo w naszym artykule znajdziesz 15 sygnałów, które wskazują, że to właśnie psychopata. Koniecznie je sprawdź!

Związek z psychopatą – jak to wygląda?

Człowiek o osobowości psychopatycznej całkowicie odrzuca normy moralne oraz społeczne, bowiem dąży tylko i wyłącznie do zaspokojenia własnych potrzeb. Co kluczowe, idzie do celu za wszelką cenę, a więc nie baczy na uczucia innych. Taka osoba jest pozbawiona empatii, poza tym wszystko kalkuluje na zimno. Trzeba pamiętać, że psychopaci są niebywale inteligentni, dlatego też skutecznie się na początku maskują. To powoduje, że niesłychanie ciężko nie ulec ich czarowi. Uwarunkowania genetyczne, czy osobnicze i trudne życiowe przeżycia – wiele czynników powoduje, że ktoś ma osobowość psychopatyczną.

Psychopata kiedy wchodzi w bardzo zażyłą relację robi to tylko po to, aby zaspokoić swoje potrzeby. Zawsze działa w ten sam specyficzny sposób. Jak działa? Na początku pokazuje siebie w najlepszym świetle, oczarowuje partnera, ponadto kamufluje swoje prawdziwe oblicze. To powoduje, że wydaje się najlepszym kandydatem. Związek z psychopatą wiąże się niestety, ale z wieloma komplikacjami. To nie jest zdrowa relacja, wręcz przeciwnie. Musisz wiedzieć, że poniesiesz masę konsekwencji, gdy zwiążesz się z kimś takim, od izolacji z rodziną, po poczucie niskiej wartości. Toksyczny związek z psychopatą zazwyczaj wychodzi po czasie, bo na początku jest klasycznie faza idealizacji, czyli zauroczenia, właśnie dlatego wtedy też nie dostrzegamy pojawiających się znaków ostrzegawczych, czyli tak zwanych czerwonych flag.

klotnia w zwiazku

Jak rozpoznać psychopatę w związku? 15 sygnałów, które o tym świadczą

Relacje są różne, oczywiście pojawiają się złe i dobre momenty. Psychopata w związku na początku z reguły nieco się kamufluje, jednak pewne sygnały i tak jednoznacznie wskazują na to, że mamy do czynienia z szaleńcem. Co powinno nas zaniepokoić? Poniżej znajdziesz aż 15 znaków ostrzegawczych. Oto one:

1. Ciągłe kłamstwa

Życie z psychopatą pełne jest kłamstw, które tworzy dla własnej przyjemności. Robi to, aby osiągnąć upragniony cel bądź uzależnić od siebie partnera. To sprytny sposób, aby przejąć nad kimś kontrolę, poza tym psychopata w związku opowiada wersje, które pasują do jego wizji, a nie do rzeczywistości.

2. Brak zasad

Psychopata nie uznaje żadnych zasad, ponieważ kieruje się jedynie własnymi normami. Bez skrupułów nagina wszystko pod siebie tłumacząc się swoimi potrzebami.

3. Manipulant

Toksyczny związek z psychopatą bazuje w dużym stopniu na manipulacji. Konsekwentnie wykorzystuje różne sztuczki, aby osiągnąć zamierzony cel, ale rękami innych. W relacji oczekuje przede wszystkim uległości oraz podporządkowania się, zrobi wszystko aby to osiągnąć.

  Cuckold - co to jest? Zdrada kontrolowana dla odważnych

4. Związek rozwija się w szalonym tempie

Związek z psychopatą już od początku zaskakuje szalonym tempem. Partner szybko pragnie seksu, wspólnego mieszkania i innych rzeczy, które zazwyczaj w relacjach pojawiają się dużo później. Można doszukać się tutaj obsesji w stosunku do partnera!

5. Brak poczucia winy

Psychopata w związku nigdy nie czuje się winny, wręcz przeciwnie, obarcza tym drugą stronę. Nie ma mowy o braniu na siebie konsekwencji. We własnych oczach psychopata jest przecież krystalicznym człowiekiem.

6. Typowy macho

Psychopata nigdy się nie wzrusza, poza tym nie wyraża swoich uczuć, bo nie ma w sobie za grosz empatii. W skrócie można by rzec, że jest to postawa typowego macho.

7. Pępek świata

Związek z kobietą psychopatą, jak i z mężczyzną oznacza, że to ta strona zawsze będzie w centrum uwagi. Dlaczego? Taki człowiek uważa się za najważniejszą osobę, dlatego czasem musi użyć szantażu lub innych sposobów, aby skupić na sobie uwagę ukochanej.

8. Sadystyczne skłonności

Życie z psychopatą oznacza, że musimy być gotowi na to, że przejawia on sadystyczne skłonności. Sprawianie bólu innym jest dla takiego człowieka przyjemnością, zarówno jeśli chodzi o ten fizyczny, jak i o psychiczny. Na początku to dość drobne sygnały ostrzegawcze, między innymi szturchnięcia, kopnięcia, obrażenie oraz poniżanie w towarzystwie.

9. Zły humor = awantura

Nie da się ukryć, że psychopata kiedy jest w złym humorze szuka ujścia dla swoich negatywnych emocji. Bez trudu prowokuje awanturę nawet pod błahym pretekstem, czy też wyżywa się w inny sposób na partnerce.

10. Brak planów na przyszłość

W związku para zazwyczaj szybko tworzy wizje wspólnej przyszłości. W układzie z psychopatą nie ma czegoś takiego, bowiem żyje on wyłącznie tu i teraz. To sprawia, że partner ma kłopot z poczuciem bezpieczeństwa, nie wie co dalej, a mimo to tkwi w relacji.

11. Przesadne zachowanie

W wielu wypadkach psychopata poprzez swoje przesadne gesty i zachowanie odgrywa różne scenki. Widać tu ewidentnie, że ma problem z odczuwaniem emocji oraz z ich wyrażaniem. Gra, aby uniknąć poważnych tematów dotyczących relacji.

12. Seks na pierwszym miejscu

Związek z psychopatą bazuje przede wszystkim na seksie. Co to oznacza? Trudno mu będzie zachować wierność, poza tym swoje potrzeby będzie stawiał zawsze na pierwszym miejscu.

13. Izolacja partnera

Izolowanie partnera to standard w przypadku psychopatów. Oni próbują odciąć kontakt z innymi, aby zyskać pełną władzę nad ukochanym. Manipulacje i kłamstwa mają spowodować, że przyjaciele staną się wrogami. Izolacja ma również na celu odcięcie od zainteresowań, czy hobby, aby cały czas partner poświęcał wyłącznie psychopacie.

  Związek karmiczny - co to jest? Jak go rozpoznać i obliczyć?

14. Człowiek niezmiernie miły

Psychopata robi wszystko, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Jest miły, szarmancki itd., ale tylko po to, aby kogoś do siebie przywiązać i uzależnić, tak aby nie chciał odejść.

15. Obietnice bez pokrycia

Psychopata bez przerwy daje obietnice, ale co ważne, tylko te bez pokrycia. Dużo mówi jednak niewiele robi. Taki człowiek wzbudza pozytywne emocje, a potem pojawia się niestety, rozczarowanie.

To tylko kilka najczęstszych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że tkwimy w związku z psychopatą. Warto dobrze przyjrzeć się człowiekowi, gdy zauważymy te znaki. Dlaczego? Czasami zaburzenia psychiczne, czy brak dojrzałości emocjonalne objawia się bardzo podobnie. Niekiedy szczera rozmowa, pomoc najbliższych, czy terapeuty wystarcza, aby ozdrowić relację. Zupełnie inaczej jest w momencie, gdy tkwimy w związku z psychopatą!

psychopata w zwiazku

Jak zakończyć związek z psychopatą?

Człowiek o rysie psychopatycznym szybko przejmuję władzę nad partnerem, poza tym nie chce już jej nigdy oddawać. Nie da się ukryć, że od psychopaty ciężko jest odejść. Musimy być przygotowani na to, że taka relacja ma swoje, niezwykle poważne konsekwencje. Taki człowiek próbował różnych metod, aby uzależnić od siebie partnera, dlatego też nie będzie chciał go wypuścić z rąk. W jego mniemaniu to on decyduje o tym, jak i kiedy zakończy się ta relacja. Można oczywiście próbować udać się na terapię dla par, aby pewne czynniki przepracować, aczkolwiek nie każdy psychopata będzie gotowy to zrobić. We własnym mniemaniu jest przecież chodzącym ideałem.

W przypadku związku z psychopatą nie ma jednej złotej recepty na zakończenie relacji, ale zrób to najszybciej jak się da. Najlepiej będzie oczywiście zerwać zupełnie kontakt, aby taki człowiek nie mógł stosować swoich sztuczek manipulacyjnych. To będzie ciężkie, bo on z pewnością spróbuje różnych rzeczy, aby przejąć ponownie kontrolę nad partnerką. Pomoc przyjaciół i rodziny okazuje się niezbędna, tak samo jak zmiana numeru telefonu, czy nawet miejsca zamieszkania. Czasami po takich doświadczeniach w związku konieczne jest wsparcie specjalisty, aby móc odbudować poczucie pewności siebie i bezpieczeństwo. Nigdy nie ma co się łudzić, że człowiek sam z siebie nagle się zmieni o 180 stopni. Co ważne, z pewnością będzie obiecywał poprawę, udawał, błagał, ale z czasem i tak wróci do swoich starych metod działania.