malzenstwo w kryzysie

Kryzys w małżeństwie – jak go przetrwać i naprawić? Przyczyny i objawy

Kryzysy w małżeństwie zdarzają się i to normalne, ale niestety, niektóre z nich trudno jest potem naprawić. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak jeden gorszy moment może odbić się negatywnie na relacji. Dlaczego pojawiają się takie sytuacje? Jak rozwiązać problemy w małżeństwie? Sprawdź koniecznie nasze metody!

Rodzaje kryzysów małżeńskich – jakie są?

Kryzys w małżeństwie przyjmuje różne formy, bo tak naprawdę przyczyny tego zjawiska są odmienne. Staż związku nie ma tu specjalnie znaczenia, aczkolwiek w dużym stopniu od niego zależą gorsze momenty, bowiem na każdym etapie relacji dotykają nas nieco inne problemy. Nie każdy wie, że kryzysy w małżeństwie wyróżnia się ze względu na ich przyczynę, będzie to:

  • kryzys wywołany kryzysem indywidualnym małżonków
  • kryzys wynikający z dynamicznego charakteru relacji
  • kryzys wywołany zaburzeniem relacji zewnętrznej małżeństwa.

Dodatkowo mamy jeszcze inne podziały. Kryzys w małżeństwie może być spowodowany:

  • przez pojawienie się dziecka, jak i kolejnych pociech w rodzinie
  • z powodu braku dzieci w rodzinie i komplikacji z ich poczęciem, czy też rozbieżnych zdań na ten temat
  • stratą, na przykład związaną z problemami finansowymi
  • emigracją, a więc chodzi o życie małżeństwa na odległość
  • kryzysem wieku średniego, a więc chodzi o niezrealizowane marzenia, nowe doświadczenia, czy konieczność „odmłodzenia”
  • opuszczeniem przez dziecko, na przykład gdy wyjeżdża się uczyć lub bierze zawiera małżeństwo
  • problemami finansowymi, czyli w grę wchodzi kryzys ekonomiczny
  • niewiernością.

kryzys w malzenstwie

Kryzys w małżeństwie – objawy jego nadejścia

Problemy w małżeństwie są liczne, dlatego też kryzysów pojawia się masa. Każdy jest inny, bo wynika z czegoś odmiennego. Warto dobrze przyjrzeć się sytuacji w relacji. Bywa tak, że nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka, że dzieje się coś niepokojącego. „Czerwone flagi” są mniejsze lub większe, ale zawsze i tak się pojawiają. Co sygnalizuje problemy w związku? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze objawy kryzysu w małżeństwie:

  • ciągłe kłótnie w relacji
  • brak bliskości
  • unikanie siebie
  • bezpodstawne ataki
  • kłamstwa
  • wyraźna niechęć wobec partnera
  • przemoc fizyczna lub psychiczna, a nawet i ekonomiczna
  • brak szacunku
  • nerwowa atmosfera w domu
  • obarczanie się winą
  • wycofanie z relacji
  • małżonkowie uciekają przed sobą w pracę lub w hobby
  • rezygnacja ze współżycia
  • unikanie konfrontacji
  • przedmiotowe traktowanie
  • unikanie poważnych rozmów
  • brak rozmowy, a więc komunikacji
  • ciągłe nieporozumienia
  • brak spędzania czasu razem.

Każda para zupełnie inaczej przechodzi przez kiepskie chwile w małżeństwie, aczkolwiek objawy kryzysu w małżeństwie są do siebie bardzo podobne. Wiele osób je bagatelizuje, a niestety, one i tak prędzej, czy później okażą się faktem.

Jakie są przyczyny kryzysów małżeńskich?

Kryzysy w małżeństwie dotykają nawet bardzo dobrze dobrane pary. Z czasem faza zauroczenia mija i w życie wkrada się codzienność, a więc praca, obowiązki, dzieci, a także inne podobne rzeczy, które nieco „gaszą” miłość oraz fascynacje. Co jeszcze jest przyczyną problemów w relacji? Dużo poważniejsze rozbieżności, które bezpośrednio będą wpływać na małżeństwo. Inne plany na przyszłość, czy oczekiwania od relacji, różnice poglądowe, nieobecność, ingerencja osób trzecich, nałogi – to tylko kilka przykładów. Niekiedy również drobne błahostki sprzyjają narastaniu kryzysu. Przyczyn problemów jest wiele,  ponieważ także kwestie finansowe nie pozostają bez znaczenia, tak samo jak relacje z dalszymi członkami rodziny, którzy mogą wtrącać się w małżeństwo. Z reguły na początku nie dostrzegamy co jest przyczyną pogorszenia stosunków. Zdecydowanie jednak mimo wszystko to rutyna, zdrada, kryzys wieku średniego oraz brak miłości prowadzi do kłopotów w małżeństwie.

Poważny kryzys w małżeństwie to nie tylko zdrada, bowiem niektórym wystarcza kłamstwo, czy brak rozmowy na poważny temat, aby para nagle zaczęła się rozmijać w codzienności zamiast razem ją budować.

  Dystans na faceta - czy działa? Sposoby na wykorzystanie tej metody

klocaca sie para

Po ilu latach pojawiają się kryzysy w małżeństwie?

Nie ma jednej definicji, która mówi po ilu lata pojawia się kryzys w małżeństwie. Każda para zupełnie inaczej reaguje na problemy, nieporozumienia i narodziny dzieci. Zauroczenie prędzej, czy później minie, a jego miejsce zajmie miłość, przyjaźń oraz przywiązanie. Mówi się jednak, że poważny kryzys w małżeństwie dotyka po 3 latach, gdy młoda para zaczyna żyć tak naprawdę, a zatem romantyzm oraz miłosne uniesienia dominuje szara codzienność. Para widzi, że ich życie wygląda nieco inaczej niż sobie wyobrażali. Nie da się ukryć, że kryzys może przyjść w zasadzie w każdym okresie po ślubie, bowiem to kwestia indywidualna, więc nie ma sztywnych ram czasowych.

Kryzys w małżeństwie po 1-5 latach – najczęstsze przyczyny

Młode małżeństwa przekonują się, że wbrew pozorom „miesiąc miodowy” szybko mija, a oni muszą stawić czoło samodzielnemu życiu w parze. Z czasem zakochanie i pożądanie jest zdecydowanie słabsze zamiast tego pojawia się szara codzienność. Nie zawsze mąż oraz żona mieszkali razem wcześniej, dlatego też odmienny sposób codzienności może okazać się przyczyną niejednego konfliktu. Co jeszcze sprzyja kryzysowi w małżeństwie po 1-5 latach? Dzieci zdecydowanie zmieniają rzeczywistość, tak samo jak pierwsze sprzeczki, nieporozumienia, zazdrość, różnica zdań i podział obowiązków w domu. Początki bycia razem to wielokrotnie awantury o wspólne finanse. Warto zawsze wcześniej ustalić pewne istotne kwestie, dzięki temu każdy będzie wiedział czego może się spodziewać. Nie można zapominać, że nawet błahe powody mogą prowadzić do poważnych kryzysów w małżeństwie, zwłaszcza na początku.

Kryzys w małżeństwie po 6-10 latach – najczęstsze przyczyny

Kiedy mija kilka lat po ślubie jedne problemy odchodzą, a ich miejsce zajmują kolejne. Kryzys w małżeństwie po 6-10 latach z reguły dotyczy najczęściej braku spontaniczności, rzadkich uniesień namiętności i narodziny kolejnych dzieci. To wszystko sprawia, że obowiązków przybywa, a wolnego czasu sam na sam odwrotnie, bo brakuje. Nie ma już takiej bliskości fizycznej, poza tym długich rozmów i konsultacji w wielu sprawach. Małżonkowie nie są już tak blisko siebie, jak wcześniej. Monotonny tryb życia nie pomaga, a kryzys wieku średniego zbliża się wielkimi krokami. Nie ma już złudzeń, że wspólne życie nie będzie sielanką.

Kryzys w małżeństwie po 11-15 latach – najczęstsze przyczyny

Staż małżeński wynoszący 11-15 lat jest zarówno mały, jak i duży. Dla wielu par to moment próby, bowiem w związku są już dzieci, często liczne zobowiązania finansowe, przede wszystkim uczucie nieco już osłabło. Nie da się ukryć, że para nie jest już młodym małżeństwem i nie ma mowy o aż takiej bliskości fizycznej. Mniejsza ilość czułości, szara codzienność, dorastające pociechy, kredyt, zazdrość, brak czasu tylko we dwoje i ciągłe kłopoty – to główne przyczyny występowania kryzysu w związku. Starsze małżeństwa mogą „walczyć” nadal o władzę, do tego pragnąć powrotu do młodych lat. Zdrada, brak zrozumienia, różnice poglądowe, brak szacunku, zmęczenie, problem z akceptacją nowego wizerunku siebie, jak i partnera – wszystko stopniowo się nawarstwia jeszcze mocniej komplikując sytuację. W tym wypadku również czasami drobne kryzysy przeradzają się w coś poważnego.

Kryzys w małżeństwie po 16-20 latach – najczęstsze przyczyny

Im wyższy staż w małżeństwie tym para się lepiej zna, aczkolwiek może być już sobą znudzona i pragnąć nowych doznań. W sypialni nie dzieje się zbyt wiele, a wyrozumiałość małżonków wobec siebie słabnie. Unikanie, uzależnienia, zdrada, częste kłamstwa, brak wsparcie oraz przyzwyczajenie – to nie sprzyja rozkwitowi relacji, zamiast tego przychodzą kryzysy. Z wiekiem coraz trudniej jest parze zyskać dla siebie wolną chwilę, a tym bardziej odpocząć od natłoku spraw. Dzieci mimo iż są dorosłe to i tak wymagają sporej uwagi oraz pomocy.

malzenstwo oskarza sie nawzajem

Ile trwa kryzys w związku?

Kryzys w związku pojawia się prędzej czy później, bo nie ma idealnych i zgodnych par. W zależności od małżeństwa ten zły moment trwa krótko bądź odwrotnie, ciągnie się nawet miesiącami i latami. Tu ogromną rolę odgrywa przyczyna tej sytuacji, a także to jak para na to reaguje. W momencie, gdy to narastało długo aż do punktu kulminacyjnego nie da się oczekiwać, że szybko minie. Tak naprawdę bez względu na czas trwania kryzysu w relacji nie ma co liczyć, że przejdzie się przez to całkowicie bezboleśnie.

  O czym świadczy zazdrość? 10 możliwych przyczyn

Jak przetrwać i pokonać kryzys w związku małżeńskim?

Wiele osób, gdy przychodzi kryzys myśli co dalej, jak to przetrwać. Nie ma jednego sposobu, bo każdy człowiek jest inny. Mimo wszystko istnieją dość uniwersalne metody, które warto zastosować w momencie, gdy w małżeństwie dzieje się źle. Oto możliwe rozwiązania w przypadku kryzysu:

  • rozmowa, a więc komunikacja to klucz do wszystkiego, zwłaszcza w relacji, ponieważ tylko tak można powiedzieć o swoich uczuciach, obawach i o oczekiwaniach
  • spędzanie czasu pomaga nam zacieśnić więzi, zmienić schemat komunikacji oraz być ze sobą sam na sam, dzięki temu łatwiej się ponownie do siebie zbliżyć i nawiązać nić porozumienia
  • urozmaicenie codzienności pomaga, bowiem rutyna niszczy relacje, a zatem od czasu do czasu warto sobie pozwolić na spontaniczność i wprowadzenie zmian w życiu
  • zmiana myślenia to niecodzienna opcja, dlatego że czasami zapominamy, że z jakiś powodów zdecydowaliśmy się na związanie z tym człowiekiem pomimo jego wad, przeszłości i doświadczeń
  • jasna komunikacja w kwestii potrzeb jest zdecydowanie lepsze niż karanie milczeniem, a także oczekiwanie, że ktoś sam się czegoś domyśli
  • „burza mózgu” – każdy w tym momencie przedstawia własne rozwiązanie, które ma załagodzić konflikt, potem przychodzi moment weryfikacji aż dojdzie się do jakiegoś porozumienia
  • mediacja to będzie wymagać zaangażowania osoby 3, która pośredniczy w konfrontacji i pomaga znaleźć najlepsze rozwiązanie – to może być ktoś bliski lub zupełnie obcy, na przykład bezstronny terapeuta
  • wracanie do pozytywnych wspomnień wielu parom pomaga poradzić sobie z kryzysem, czyli ponownie wzniecić miłość oraz najważniejsze wartości, które były fundamentem małżeństwa.

Nie ma wątpliwości, że kryzys w małżeństwie łączy się z negatywnymi emocjami. One nigdy nie powinny stać się motorem do działania. Chłodne spojrzenie na sytuację, przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, a także poczucie humoru oraz dostrzeżenie plusów w tej niecodziennej sytuacji – to jest niezbędne, aby przetrwać oraz skutecznie naprawić relację. Nie ma co się wstydzić szukać pomocy u innych, bo nie każdy jest w stanie sam dać sobie radę z kryzysem. Kryzys w małżeństwie uda się załagodzić, dzięki konsultacjom ze specjalistą.

malzenstwo po kryzysie

Naprawa małżeństwa po kryzysie – jak to zrobić?

Kryzys w małżeństwie mniej lub bardziej wpływa na relację. Po takim doświadczeniu mąż i żona bardziej docenia to co ma. Naprawa jednak nie jest prosta, bo potrzebne jest tu zaangażowanie i to takie samo od dwóch stron. Szczera rozmowa to podstawa, bo bez tego nie dojdzie się do porozumienia. Terapia to popularne rozwiązanie, ponieważ pozwala nakierować małżeństwo na właściwe tory, do tego uczy jak sobie radzić w kryzysowych momentach w przyszłości. Naprawa i cały jej przebieg w dużym stopniu uzależniony jest od przyczyny, na przykład zdrada wymaga odbudowy zaufania, poczucia bezpieczeństwa oraz wybaczenia, a przede wszystkim nie wracania do tego przykrego momentu. Nie każdy będzie w stanie zdecydować się na takie coś, gdy doszło do niewierności.

Naprawa małżeństwa bazuje na szacunku i zaufaniu do partnera, a także na zaangażowaniu w jego odbudowę. Zawsze obie strony są odpowiedzialne za zaistniałą sytuację, wobec tego nie ma co kogoś obarczać winą lub brać jej wyłącznie na siebie. Zawsze rozważ, czy małżeństwo ma szanse przetrwać i czego oczekujesz od ukochanej osoby, dzięki temu szybciej znajdziesz rozwiązanie problemu. Nie zawsze od razu kryzys musi oznaczać rozstanie, czyli rozwód. To dla wielu par bodziec, aby bardziej dbać o uczucie i bardziej się doceniać. Na wszystko potrzeba czasu, zwłaszcza na naprawę małżeństwa.