Okres w ciąży – czy to jest możliwe?

W trakcie ciąży kobieta się zmienia, głównym czynnikiem są oczywiście hormony. Pojawia się dużo objawów także tych dość nietypowych. Czy okres w ciąży jest możliwy? Nie wiesz? Sprawdź!

Okres a ciąża – czy to możliwe?

Po zapłodnieniu nie pojawi się okres jako taki, ponieważ to będzie zazwyczaj innego rodzaju krwawienie. Dlaczego? Cykl menstruacyjny przygotowuje kobiece ciało do poczęcia dziecka i musi być każdy jego etap. Oto jego fazy:

  • faza menstruacyjna – to czas, w którym mamy miesiączkę. Trwa w zależności od ciała kobiety, od 4, do 8 dni.
  • faza folikularna – ciało przygotowuje się do owulacji, czyli pojawia się charakterystyczny lepki i przezroczysty śluz, do tego pęcherzyk Graffa dojrzewa.
  • faza owulacyjna – do jajowodu dostaje się jajeczko. „Żyje” ono przez 24 godziny, jeśli nie dojdzie wtedy do zapłodnienia to obumiera.
  • faza lutealna – na ostatnim etapie pęcherzyk Graffa wydziela ciało żółte, które jest niezbędne do utrzymania ciąży. Tutaj podobnie, jak w przypadku jajeczka, gdy nie dojdzie do inseminacji ciało żółte umiera.

Kobieta w ciąży nie przechodzi już żadnej z wyżej wymienionych faz, ponieważ doszło do szczęśliwego zapłodnienia i klasyczny cykl został zwyczajnie zaburzony. Właśnie, dlatego pojawienie się okresu staje się absolutnie nie możliwe ze względów fizjologicznych.

Okres w pierwszym miesiącu ciąży

Niekiedy w pierwszym miesiącu ciąży występuje krwawienie, które jest mylone z miesiączką. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie pojawi się zdecydowanie mniej wydzieliny niż w przypadku normalnego okresu. Co więcej, wygląd cieczy również będzie nieco inny.

Krew w pierwszym miesiącu ciąży może oznaczać naprawdę wiele rzeczy. Bardzo rzadko wiąże się to z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Wydzielina ma wtedy delikatnie różowy kolor, czyli to tak zwane plamienie implantacyjne. Dochodzi do niego kilka dni po stosunku, albo wręcz przeciwnie, w planowanym terminie okresu. Występuje od 2 do 4 tygodni od chwili zapłodnienia.

  Zdrowe odżywianie. Co to oznacza?

W bardziej niebezpiecznych wypadkach okres w pierwszym miesiącu ciąży to prawie zawsze symptom poronienia samoistnego. Dotyka to zjawisko nawet 20% pacjentek! Niewiele kobiet w ogóle wie, że straciło dziecko, ponieważ wydaje im się, że to zwykła miesiączka, choć objawy są dość wyjątkowe. Po pierwsze, termin jest spóźniony o kilka do kilkunastu dni. Po drugie, barwa krwi jest bardzo ciemna, na przykład krwistoczerwona. Do tego mamy silne bóle w podbrzuszu, jak w i w dolnej części pleców.

Krwawienie w pierwszym miesiącu może także świadczyć o niedoborze progesteronu (niezbędny do utrzymania płodu!), wadzie jaja płodowego bądź jego nieprawidłowym zagnieżdżeniu się. Ostatnią ewentualnością jest patologia w obrębie szyjki macicy – żylaki pochwy, polipy, nadżerka.

Delikatna wydzielina z krwi, czyli plamienie w pierwszej fazie ciąży bez poważnych konsekwencji też jest możliwe. Dochodzi do niego tylko w czasie planowanej miesiączki. Dlaczego się tak dzieje? Główny powód jest taki, że jajo nie zapełniło w całości jamy macicy i wciąż złuszcza się pewien fragment śluzówki. Jednak krwi będzie mniej, a poza tym czas będzie zdecydowanie krótszy niż przy klasycznym okresie.

Krwawienie w ciąży – jakie są możliwe przyczyny?

Wydzielina z krwi zdarza się niebywale rzadko, gdy kobieta jest przy nadziei. Zwróć uwagę przede wszystkim na ilość oraz na jej konsystencję. Spore krwawienie dodatkowo ze skrzepami to niepokojący objaw, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza! Często to zjawisko wiąże się z innymi schorzeniami, takimi jak bóle pleców oraz brzucha. Dochodzi niekiedy do tego wysoka gorączka, nudności, czy też wymioty.

Najczęstszą przyczyną krwawienia w stanie błogosławionym jest poronienie. Może to być również ciąża pozamaciczna, która jest nieodpowiednio ulokowana, ale tu są dodatkowo odczuwane silne bóle. Konieczne jest jej usunięcie, ponieważ może dojść do wielu nieprzyjemnych komplikacji.

  Zapalenie warg sromowych - jakie są objawy, przyczyny i leczenie?

Każdy typ krwawienia należy złościć bezzwłocznie lekarzowi, który zleci dalszą diagnostykę w celu wykluczenia poważnych problemów z ciążą.