starsza kobieta

Kto jest narażony na osteoporozę?

Osteoporoza to choroba, która dotyczy ponad 2 mln osób w Polsce! To naprawdę ogromna liczba, pokazująca jak ważna jest profilaktyka. Choć schorzenie może dotknąć każdego, pewni ludzie są bardziej na nią narażeni. Warto sprawdzić, czy nie znajdujemy się w grupie ryzyka, a także dowiedzieć się, jak można przeciwdziałać osteoporozie.

Na czym polega osteoporoza?

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na postępującym ubytku masy kostnej i osłabieniu struktury przestrzennej kości. W praktyce oznacza to zwiększoną podatność na złamania kości, nawet przy lekkich urazach. Dodatkowe objawy to także bóle kości pod wpływem obciążenia, obniżenie wzrostu oraz powstawanie tzw. garbu starczego. Są one jednak widoczne w zaawansowanym stadium choroby.

Osteoporoza może rozwijać się latami, w ogóle nie dając o sobie znać. Z tego powodu nazywana jest „cichą złodziejką kości”. Może mieć ona charakter pierwotny (zdecydowana większość przypadków, aż 80 procent) lub wtórny, czyli wynikać z chorób współistniejących. Diagnoza osteoporozy polega na przeprowadzeniu densytometrii, czyli badania rentgenowskiego, które określa gęstość mineralną kości. Więcej o chorobie można przeczytać na https://calperos.pl/o-osteoporozie/.

Kto jest narażony na osteoporozę?

Aż 80 procent przypadków osteoporozy ma charakter pierwotny. W grupie ryzyka są przede wszystkim kobiety w okresie przekwitania i osoby w wieku podeszłym. Niestety, wraz z wiekiem ubytek tkanki kostnej zwiększa się, należy więc dostarczać organizmowi więcej wapnia.

Jeśli chodzi o osteoporozę, która jest wynikiem innych chorób, w grupie ryzyka znajdują się osoby z diagnozą reumatoidalnego zapalenia stawów, zaburzeń hormonalnych, szpiczaka, chorób wątroby, cukrzycy, zespołu Cushinga, kamicy nerkowej. Powodem wtórnej osteoporozy bywa alkoholizm, niedoczynność przysadki, częściowa resekcja żołądka, unieruchomienie, a także stosowanie niektórych leków.

Z kolei czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania to: nieprawidłowa i uboga w wapń dieta, uwarunkowania genetyczne, szczupła budowa ciała, palenie papierosów oraz niedobór witamy D.

  Poradniki dla kobiet - klucz do życiowej harmonii

Jak przeciwdziałać osteoporozie?

Ponieważ w większości przypadków osteoporoza wynika ze starzenia się organizmu, można jej skutecznie przeciwdziałać. Profilaktyka osteoporozy polega przede wszystkim na zdrowej i zbilansowanej diecie, która jest bogata w wapń. Powinno być w niej dużo nabiału, warzyw, roślin strączkowych, ryb, suszonych owoców, a także nasion i orzechów. Należy ograniczyć spożycie alkoholu i kawy, a także soli czy napojów gazowanych. Najlepiej jest całkowicie zrezygnować z palenia papierosów.

Wszystkie te substancje będą utrudniały wchłanianie wapnia bądź przyśpieszą proces jego wydalania z organizmu. Osoby w grupie ryzyka są zobligowana do przyjmowania zwiększonej dawki wapnia (dla osoby dorosłej wynosi ona 1000 mg na dobę, dla osoby narażonej na zachorowanie może ona równać się nawet 1500 mg na dzień). W niektórych przypadkach warto więc zdecydować się na suplementację, dzięki której można mieć pewność, że dostarcza się organizmowi odpowiednią ilość tego pierwiastka.

Godnym polecenia preparatem jest Calperos, który posiada status leku, a jednocześnie jest dostępny bez recepty. Calperos zawiera wapń w formie zjonizowanej, czyli najlepiej przyswajalnej przez organizm. Oprócz diety bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna, która zwiększa elastyczność kości i przyśpiesza proces ich mineralizacji.

Warto także dużo czasu spędzać na zewnątrz. Pod wpływem promieniowania słonecznego nasz organizm wytwarza witaminę D, a ta z kolei zwiększa wchłanialność wapnia. Więcej o profilaktyce osteoporozy można przeczytać na https://calperos.pl/profilaktyka/.

Można założyć, że ryzyko zachorowania na osteoporozę zwiększa się wraz z wiekiem. Czujnym należy być jednak cały czas, bo schorzenie to rozwija się latami i to bezobjawowo. Z kolei w naszym życiu bywają okresy zwiększonego zapotrzebowania na wapń. Jeśli go nie dostarczymy w odpowiedniej ilości, układ kostny będzie ulegał osłabieniu. Na profilaktykę osteoporozy warto zdecydować się już dziś!