osoba z chorym kregoslupem

Schorzenia kręgosłupa – jak leczyć chory kręgosłup?

Kręgosłup jest ruchomą podporą ciała. Jeśli jest zraniony lub chory, ma to daleko idące konsekwencje. Kręgosłup przenosi ciężar głowy, szyi, tułowia i kończyn górnych. Składa się z 33 kręgów, w tym z kręgu krzyżowego i kości ogonowej. Kręgosłup jest stabilizowany przez więzadło podłużne z przodu i z tyłu, a także przez otaczające go mięśnie. Pomiędzy każdym trzonem kręgu znajduje się krążek międzykręgowy. Tak jak złożona jest budowa kręgosłupa, tak różnorodne są możliwe choroby i urazy oraz tak rozległe są procedury diagnostyczne. W pierwszej kolejności wyjaśnia się charakter dolegliwości i czas ich występowania, aby uzyskać wskazania do choroby lub określić inne przyczyny dolegliwości. Następnie przeprowadzane jest dokładne badanie fizykalne. Badanie jest zwykle uzupełnione o procedury obrazowe, takie jak diagnostyka rentgenowska i rezonans magnetyczny.

Skuteczna diagnoza

Co może zrobić lekarz lub inna osoba prowadząca praktykę? Należy zbadać, czy jest to zwykły ból pleców lub ból korzeni nerwowych spowodowany przepukliną dysku lub ciasnotą w plecach. Należy również wykluczyć, że nie ma poważnej choroby. W niektórych przypadkach potrzebne będą badania krwi i zdjęcie rentgenowskie. Ale zdjęcia rentgenowskie nie są rutynowo potrzebne, dopiero gdy po 4-6 tygodniach ból prawie się nie zmienia. Dotyczy to zarówno zwykłego bólu pleców, jak i bólu korzeni nerwowych/podejrzenia przepukliny dysku.

Zdjęcia rentgenowskie mogą wykryć przyczyny bólu pleców tylko u mniejszości osób i nie należy narażać się na niepotrzebne zdjęcia rentgenowskie. Wyjaśnić charakter choroby i udzielić porady na temat tego, co można zrobić. Dokładnie rozważ, czy należy przepisać środki przeciwbólowe, jeśli paracetamol lub inne leki dostępne bez recepty nie wystarczają. Oceń, czy możesz wykonywać daną pracę lub uzgodnij to z pracodawcą. Konieczne może okazać się częściowe zwolnienie lekarskie. Ci, którzy są w stanie poradzić sobie z normalną aktywnością, w tym z pracą, szybko się poprawiają. Oceń, czy możesz odnieść korzyść z leczenia manipulacyjnego, jeśli po około 1-2 tygodniach nie nastąpi poprawa.

  Nadczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leki i dieta

Takie leczenie prowadzi chiropraktyk lub fizjoterapeuta ze specjalistycznym przeszkoleniem w zakresie terapii manualnej. Leczenie może złagodzić ból i pomóc w lepszym funkcjonowaniu. Oceń, czy w przypadku bólu korzeni nerwowych konieczne jest wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Dzieje się tak tylko w przypadku kilku procent i to głównie wtedy, gdy rozważana jest operacja. Oceń, czy operacja jest potrzebna, jeśli masz ból korzeni nerwowych. Dotyczy to zaledwie kilku procent. Większość z nich szybko się poprawia i nie wymaga operacji.

Ortopeda Gdańsk https://rehab-gdansk.pl/ortopedia/

Jak leczyć chory kręgosłup?

Na ogół pierwszym podejściem do bólu kręgosłupa jest podejście farmakologiczne, najczęściej wspierane przez farmaceutę, który doradza pacjentowi najwłaściwszy lek przeciwzapalny bez recepty na pojedynczy sporadyczny epizod bólowy. Wraz ze wskazówkami dotyczącymi stosowania leku (dawkowanie i sposób przyjmowania) farmaceuta przypomina pacjentowi, że jest to lek objawowy i że konieczna będzie konsultacja z lekarzem w celu zbadania przyczyn, jeśli ból nie poprawia się, nasila lub jeśli po jego ustąpieniu nawraca.

Pierwszymi badaniami diagnostycznymi, które zaleca neurolog lub ortopeda w przypadku bólu pleców, są zdjęcia rentgenowskie i rezonans magnetyczny, które pozwalają na zbadanie komponentu kostnego i nerwowego kręgosłupa w celu ustalenia przyczyny bólu niskich pleców. Przepisane leki mają na celu złagodzenie objawów bólowych i zapobieżenie ucieczce zabiegowi operacyjnemu. Neurochirurdzy uciekają się do operacji kręgosłupa tylko wtedy, gdy wypróbowali już wszystkie inne metody leczenia. Zapalne bóle kręgosłupa leczy się lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. W tym celu stosuje się paracetamol. W rzadkich przypadkach, w których silny ostry ból nie reaguje na te leki, specjalista może przepisać leki opioidowe.