seks bez zobowiazan

Seks bez zobowiązań – czy decydować się na niego? Zalety i wady

Coraz częściej słyszy się o seksie bez zobowiązań. To rozwiązanie ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Kiedyś coś takiego było nie do pomyślenia, a dziś nie budzi to aż takich kontrowersji, to wręcz norma w świecie online. W naszym artykule znajdziesz zalety i wady seksu bez zobowiązań. Sprawdź, czy warto się na niego decydować!

Seks bez zobowiązań – dlaczego to robimy?

Sex bez zobowiązań obecnie jest bardzo popularny. Co więcej wielu głośno nawet o tym mówi i nie kryje się z takim luźnym podejściem do przyjemności cielesnej. Nie da się ukryć, że na przestrzeni lat to się mocno zmieniło. Za czasów naszych babć oraz dziadków takie coś było nie do pomyślenia, mało kto miał odwagę przyznać się do tego oficjalnie. To się źle kojarzyło i było tematem tabu.

Dlaczego decydujemy się na seks bez zobowiązań? Praca, czyli nastawienie na karierę, a także na rozwój i inne czynniki, takie jak, na przykład wspólne mieszkanie z rodzicami, częste wyjazdy oraz brak partnera – one niekiedy powodują, że zamiast stałej relacji wolimy nic zobowiązującego, czyli coś tylko na chwilę by zaspokoić się seksualnie. Przygodne spotkania kończące się seksem są niebywale chętnie wybierane.

Social media oraz portale randkowe dają nam nieliczone możliwości. Potrzeby są różne, a seks bez zobowiązań dla niektórych jest świetnym wyjściem i sposobem na zaspokojenie swoich pragnień bez konieczności tworzenia czegoś więcej.

Kobiety czy mężczyźni – kto i dlaczego częściej szuka okazji na przygodny seks?

Nie ma reguły jeśli chodzi, o tak zwane układy bez zobowiązań, bo decydują się na nie i kobiety, i mężczyźni w różnym przedziale wiekowym. Zazwyczaj to młode osoby, które chcą poeksperymentować oraz spełnić swoje seksualne fantazje. W większości przypadków to jednak panowie mają zdecydowanie luźniejsze podejście do tej kwestii i nie mają oporów by przeżyć przygody na jedną noc.

Cielesna bliskość bez angażowania się uczuciowego nie sprawdzi się u każdego! Można oczywiście spróbować, ale to przede wszystkim dobry wybór dla ludzi, którzy nie chcą być w związku bądź nie potrafią się angażować uczuciowo.

Złamane serce także bywa powodem podjęcia takiej decyzji. Okazje na przygodny seks nie będą wykorzystywane z pewnością przez tych, którzy są bardzo uczuciowi oraz emocjonalni, bo w ich przypadku nie uda się rozdzielić pewnych spraw i podejść do tego bez jakichkolwiek oczekiwań.

  Jak zacząć nowe życie po rozwodzie? 10 praktycznych porad

Seks bez zobowiązań – zalety

Seks bez zobowiązań to układ, w którym skupiamy się głównie na przyjemności. Może on mieć różne formy, od przygodnego jednorazowego zbliżenia, po kilka spotkań z podtekstem z daną osobą. Odmian jest w zasadzie kilka. Kiedy mowa o plusach seksu bez zobowiązań jest ich sporo. Do zalet można zaliczyć fakt iż:

 • nie ma odpowiedzialności za to co dalej z tą relacją, bo można spotkać się raz lub wielokrotnie
 • można spróbować nowych pozycji i rozwiązań, na przykład na które w związku nie mieliśmy odwagi
 • uda się spełnić swoje fantazje seksualne
 • można odkryć swoją seksualność
 • nie ma presji ani oczekiwań
 • można zyskać większą pewność siebie i poczuć się atrakcyjniej
 • to pozwala budować świadomość własnego ciała
 • nie trzeba się w taką znajomość angażować emocjonalnie.

Seks bez zobowiązań – wady

Niestety, ale układ bez zobowiązań ma również pewne wyraźne minusy, o których nie można zapominać, gdy decydujemy się na przygodny seks. Wadą takiej relacji będzie, między innymi to, że:

 • łatwo o zarażenie chorobą weneryczną, czy też tą przenoszoną drogą kropelkową
 • może pojawić się nieplanowana ciąża
 • może pojawić się uczucie, które jest tu absolutnie zakazane
 • nie wiemy z kim tak naprawdę idziemy do łóżka i co nas czeka w trakcie zbliżenia, a także po nim
 • to może odbić się na naszym zdrowiu psychicznym, czyli pojawiają się wahania nastroju, wyrzuty sumienia i rozterki dotyczące moralności
 • możesz stać się potem obiektem szykan, szantażu lub innych nieprzyjemnych zdarzeń.

Niestety, ale osoby, które przez długi czas próbują seksu bez zobowiązań nie chcą później budować normalnej trwałej relacji opierającej się na miłości. Pojawiają się wtedy trudności z nawiązywaniem kontaktów i z okazywaniem zaangażowania. Tacy ludzie nie są w stanie zbudować zaufania oraz więzi emocjonalnej. Z reguły bez przepracowania tego, a więc bez terapii nie mogą zbudować klasycznych związków.

Seks bez zobowiązań, a choroby weneryczne

Seks bez zobowiązań daje wiele przyjemności, ale nie można zapominać, że wymaga od nas zdrowego rozsądku i odpowiedniego podejścia inaczej skończy się to źle. Tak naprawdę nie wiemy z kim się spotykamy, a więc czy ta osoba jest zdrowa. Należy pamiętać, że używanie prezerwatywy nie jest w stanie uchronić nas przed wszystkimi chorobami, a jedynie tylko przed niektórymi schorzeniami.

  Kiedy związek nie ma sensu? 10 oznak rychłego rozstania

W przyszłości może się okazać, że układ bez zobowiązań wpłynął w negatywnym stopniu na nasze zdrowie i tworzy poprzez to wiele życiowych komplikacji.

Z racji ryzyka zarażenia się chorobami wenerycznymi masa osób stawia na „partnera” seksualnego z bliskiego kręgu, a więc decyduje się na kontakt fizyczny z osobą, którą zna w dużo większym stopniu niż, na przykład całkiem nieznajomego z sieci, czy tego poznanego w dyskotece.

To może być kolega z pracy, znajomy, albo sąsiad. To w pewien sposób zmniejsza ryzyko, ale tak naprawdę nie jest nas w stanie w 100% uchronić przed niebezpiecznymi chorobami.

O czym musisz jeszcze pamiętać decydując się na seks bez zobowiązań?

Seks bez zobowiązań kusi, bo daje poczucie wolności, a zarazem sporo przyjemności. Przygodne spotkania wielu podniecają, poza tym pozwalają im na bycie kimś zupełnie innym niż na co dzień. Tu przecież chodzi o dobrą zabawę i miłe spędzenie czasu wspólnie. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach nim zdecydujemy się na sex w takiej luźnej formie. Chodzi o:

 • zastanowienie się, czy naprawdę seks bez zobowiązań jest nam potrzebny, bo potem czasem wyrzuty sumienia mogą nam uprzykrzyć życie, a nawet być przyczyną problemów zdrowia psychicznego
 • dobre wybranie partnera, dlatego że nie znając drugiej osoby możemy się narazić na wiele problemów nie tylko tych zdrowotnych
 • dobre dobranie miejsca spotkania, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo
 • ustalenie pewnych zasad, które pozwolą uniknąć w przyszłości komplikacji, bo ktoś może się zakochać, albo oczekiwać od tego spotkania czegoś więcej.

Kluczem takiej luźnej relacji jest szczerość, dlatego nie można o tym zapomnieć ani na chwilę. Mimo wszystko trwanie w tym wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Nie jesteśmy w stanie przecież wszystkiego ustalić oraz przewidzieć, a los lubi płatać różne figle. Pojawiają się silne emocje, a hormony buzują, to wszystko jeszcze bardziej komplikuje. Warto wobec tego:

 • nie spotykać się za często
 • zachować chłodną relację
 • nie zostawać po seksie długo razem
 • nigdy nie rozmawiać o pracy, znajomych i o innych prywatnych sprawach, które mogłyby was do siebie jakoś zbliżyć
 • unikać pocieszania i podobnych zachowań
 • jednocześnie nie spotykać się z kilkoma osobami
 • ostrożnie dawkować pocałunki i inne pieszczoty, które mogą oznaczać czułość
 • zawsze stosować antykoncepcje.